Orta Anadolu’da Hasan Dağı’ndan püsküren volkanların şekillendirdiği coğrafyada yer alan Aksaray, Kapadokya coğrafyasının bir parçası. Dünyaca ünlü Ihlara Vadisi ile Türkiye‘nin en özel ekoturizm alanlarından biri olan Aksaray, komşusu Nevşehir ile birlikte Kapadokya turlarının rotasında yer alıyor.

Zengin bir tarihi geçmişe sahip olan Aksaray toprakları özellikle Selçuklular ve Beylikler Dönemi eserleri ile bezeli. Doğal termal kaynakların şifa kaynağı olduğu şehirde bembeyaz görüntüsü ile büyüleyici bir güzelliğe sahip olan Tuz Gölü, şehrin bir başka cazibe merkezi.

aksaray nerede

Aksaray hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

İlk insan izlerinin Neolotik çağda görüldüğü Aksaray, MÖ 3 binli yıllarda Hattilerin yerleşim yeri oldu. Mezopotamya’dan gelen Asurlu tüccarların ticaret merkezi olarak seçtiği Aksaray, Tarihi İpek Yolu üzerinde Anadolu ile Orta Doğu coğrafyası arasında bir köprü görevi görüyor.

Stratejik konumu nedeniyle Selçuklular Dönemi’nde askeri üs olarak kullanılan Aksaray’da bu dönemde çok sayıda saray, medrese, zaviye ve kervansaraylar inşa edildi. Azerbaycan ve farklı bölgelerden getirilen Müslümanların yerleştirildiği şehir kozmopolit bir yapıya dönüştü.

Malta

Türkiye’nin en kalabalık nüfusa sahip 47. şehri olan Aksaray’ın nüfusu 415 bin, yüzölçümü ise 7.626 km². Aksaray’ın trafik plaka kodu 68, telefon alan kodu ise 382. Aksaray’ın Merkez, Ağaçören, Eskil, Gülağaç, Güzelyurt, Ortaköy, Sultanhanı, Sarıyahşi olmak üzere 8 ilçesi, 192 köy ve kasabası bulunuyor.

Daha uygun bir Aksaray tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur blog yazım size yol gösterebilir.

Aksaray nerede📍

Aksaray, Türkiye’de İç Anadolu Bölgesi’nin merkezinde, Konya Bölümü ile Orta Kızılırmak Bölümü’nün kesiştiği noktada yer alıyor. Aksaray, doğuda Nevşehir, güneydoğuda Niğde, batıda Konya, kuzeyde Ankara ile kuzeydoğuda Kırşehir ile komşu.

ⓘ Aksaray gezinizde, uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Ben sıklıkla kullanıyorum. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 160TL kazanırsınız. Otel rezervasyonu için ise Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak güvenle rezervasyon yapabilirsiniz ✔️

Aksaray’a nasıl gidilir ✈️

Aksaray’a hava yoluyla ulaşım: Aksaray’a en yakın ve en işlek havalimanı Konya’da bulunuyor. Konya Havalimanı, Aksaray kent merkezine 141 km uzaklıkta. Konya’ya İstanbul ve İzmir’den direkt uçak seferleri yapılıyor. Dönemsel olarak farklı Avrupa kentlerinden de Konya’ya uçuş bulmak mümkün.

Konya Havalimanı’ndan Aksaray şehir merkezine ulaşım: Konya Havalimanı’ndan Aksaray’a direkt giden herhangi bir toplu ulaşım aracı yok. HAVAŞ servisleri ile Konya Otogar’a geçip, Konya Otogar’dan saat başı hareket eden otobüslerle Aksaray’a ulaşabilirsiniz. Araç kiralama ya da transfer aracı seçenekleri de var.

aksaray nasıl gidilir
Güzelyurt, Aksaray

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Aksaray’a kara yoluyla ulaşım: Aksaray, Edirne, İstanbul, Ankara, Adana, İskenderun Karayolu’nun merkezinde, Samsun, Kayseri, Konya, Antalya Karayolu’nun da kesişim noktasında yer alıyor. Bu konumuyla Batıdan güneye ve kuzeyden güneye giden ana kara yolu bağlantısı Aksaray aracılığıyla sağlanıyor.

Türkiye’nin dört bir yanından şehirlerarası otobüs firmalarının direkt seferleri ile Aksaray’a ulaşmak mümkün. Başka kentlere giden bazı firmalar aktarma noktası olarak kullandıları Aksaray’da yolu alıp bırakıyor.

Aksaray’a özel araçla ulaşım: Aksaray, İstanbul-İskenderun ve Samsun-Antalya karayollarının üzerinde bulunuyor. Her iki güzergahtan da devlet yolunu kullanarak bu yolların merkezindeki Aksaray’a ulaşabilirsiniz.

Aksaray, Kayseri’ye 146 km (2.5 saat), Ankara’ya 260 km (3 saat 45 dk), İstanbul’a 711 km (8 saat 40 dk), İzmir’e ise 722 km (11 saat) uzaklıkta.

Aksaray gezilecek yerler 📌

Aksaray‘ın dünyaca ünlü doğa harikası Ihlara Vadisi kente gelen ziyaretçilerin ilk durağı. Ihlara Vadisi’nde bulunan Ağaçaltı Kilisesi, Karagedik Kilisesi, Kırkdamaltı Kilisesi, Zinciriye Medresesi, Aksaray Müzesi, Ziga Kaplıcaları, Sultan Hanı ve Eğri Minare de kentte görülecek yerler arasında.

Aksaray-Nevşehir karayolu üzerinde ise, Türkiye’nin üçüncü en büyük kervansarayı olan Ağzıkarahan bulunuyor. İpek Yolu ile Kral Yolu’nun kesiştiği bu bölgede kervansaraylara sık rastlanıyor. Selçuklular İpek Yolu üzerindeki bu kervansarayları her 40 kilometreye denk gelecek şekilde yapmışlar. Kervansaraylar, bir kervanın sabah çıkıp gün batmadan bir sonraki kervansaraya ulaşabileceği şekilde tasarlanmış.

İpek Yolu önemini kaybettiğinde ise birçok kervansarayın taşları civar yerleşimlerde kullanılmış. Kervanlara ilk üç gün ücretsiz hizmet veren kervansaraylar, yalnızca konaklama değil aynı zamanda ticaret merkezi olarak da görev yapmış.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz