Ana Sayfa Yolda Olmak!

Yolda Olmak!

Seyahat etmeyi sever misiniz?

Ben severim. Seyahat etmek kendimizi ve yaşadığımız dünyayı daha iyi tanımamızı sağlar. Gördüğümüz her yeni yer, dokunduğumuz her farklı kültür bizi geliştirir, öğretir. Seyahat etmek sadece yeni yerler görmek ve eğlenmek değil elbet benim için.

Seyahat ederken konfor alanının dışına çıkıp modern dünyanın rutin döngüsünü kırıyorsunuz. Diğer kültürlerle iç içe yeni şeyler deneyimleyince önyargılardan sıyrılıp farklı bir bakış açısıyla dünyayı ve kendinizi daha iyi tanımaya başlıyorsunuz. Bu da sizi kendisiyle daha barışık, daha mutlu ve olumlu biri yapıyor.

Blogumda size nereye gitmeniz gerektiğinden çok, neden ve nasıl gitmeniz konularında bilgi sunmaya çalışıyorum. Amacım sadece gezip gördüğüm yerleri aktarmak değil. Seyahat etmenin en temel ihtiyaçlardan biri olduğunu düşünüyorum ve bu konuda henüz deneyimi olmayanlara seyahat etmenin yollarını göstermeyi amaçlıyorum.

Burada okuyacağınız yol hikayeleri, tavsiyeler ve fotoğraflar sizi eğlendireceği gibi; belki de şimdiye kadar hiç yapmadığınız şeyleri, bir sonraki seyahatinizde nasıl yapabileceğiniz konusunda ilham verebilir.

Seyahat edebilmek için zengin olmak gerekmiyor! Öncelikle asıl gereken şeyin tutku ve cesaret olduğunu aklınızda bulundurun. Seyahat etmeye tutku ile bağlı herkes, ekonomik bir şekilde seyahat etmeyi öğrenebilir. Nitekim instagramda ve çevrenizde göreceğiniz gibi çok düşük bütçe ve az paraya çokça gezenler var. Para konusuna çok takılmayın. ya da tamamen kafaya takıp, nasıl ucuza gezerimin yollarını arştırın. Artık internette ilham veren bolca bilgi var. Tembellik yapmayın.

Bu web sitesinin birkaç var olma sebebi var:

 • Doğal güzellikler ve kültürel zenginlikler arasında, farklı rotalarda keşif, macera ve aktivitelerle dolu geçen heyecan verici dünya seyahatimin kaydını tutmak.
 • Seyahat konusunda tereddütlü olanlara ilham vermek, onları motive etmek. Dünya turunun veya uzun süreli seyahat etmenin aslında sadece hayallerde kalacak kadar uzak olmadığını göstermek.
 • Yeni bilgileri ve eşsiz deneyimleri nitelikli içeriklerle okuyucuya sunmak. Böylece seyahat kültürünün gelişimine katkıda bulunmak.

Şimdiye kadar 70+ kadar ülkede (belki daha fazla, önemli de değil fazla), 350+ şehir ve kasabada bulundum. Okyanusya ve Güney Asya ülkelerindeki son gezim 22 ay sürdü. yoldaolmak.com Haziran 2011’de açtım ve o tarihten bu güne 1100+ (Haziran 2018) içerik yayınlandım. Blogumu ilk defa ziyaret edenler nereden başlaması gerektiğini belki bilmeyebilir.

Hikayemi merak ediyor daha çok bilgi edinmek istiyorsanız hakkında sayfasına göz atın. Yaklaşık 2 yıl süren seyahatimin 1. Yıldönümü yazısı 365 Gündür Yolda Olmak!; 500. Gün yazısı 500 Gündür Yolda Olmak! neler yaptığım konusunda fikir vermesi açısından iyi bir başlangıç olabilir. Yine Güney Asya’da 303 Gün adlı yazıma da göz atabilirsiniz. Bu yazılarımın hepsinde seyahatim hakkında bir özet geçtim.

Hakkımda en çok sorulan sorular açıklık getirmek için hazırladığım bazı makaleler hem site hem benim hakkımda sizi daha çok bilgilendirir belki:

Hangi ülkelerde bulundum, ne kadar süre gezdim, hangi gezi rotasını izledim konularında genel bilgileri Rota sayfasında bulabilirsiniz. Bu sayfada yine tüm seyahatimi adım adım izleyebilirsiniz. Tamamladığım seyahatlerimde izlediğim ülke gezi turu rotalarını ise menüdeki Rotasekmesinde bulabilirsiniz. Bu sayfalar, belki seyahat planlarınızda size fikir verebilir.

Yoldaolmak.com, seyahat ve benim hakkımda haber, duyuru gibi bilgiler blog menüsü altında yer alıyor. Yine seyahat ve yaşam felsefesi hakkındaki duygu ve düşüncelerimi yazdığım yazıları bu kategoride okuyabilirsiniz.

Seyahatimde çektiğim fotoğrafları sosyal medyada Facebook Yolda Olmak ve Instagram @yoldaolmak hesabımdan paylaşıyorum. Ayrıca Instagram hikayelerde an ve an deneyimlerimi aktarıyorum. Seyahat edeceğiniz rotalar hakkında fikir ve bilgi edinmek, için instagram hikayelerimi takip edin. Beğendiğiniz blog içerikleri veya sosyal medya paylaşımlarının altına düşüncelerinizi, önerilerinizi yazmaktan çekinmeyin. Sevdiklerinizle paylaşın.

Ülkeler, destinasyonlar, yurtdışı gezi, bilmediğimiz bir yere gitmek, rota belirlemek, kalacak yer ayarlamak, vize gibi konular hakkında aklınızda bir çok soru olabilir. Bunlara cevap arıyorsanız bu okuduğunuz blogun sağ üst köşesindeki arama kutusundan faydalanın. Buraya hakkında bilgi aradığınız şeyi yazarsanız (prag, bangkok, hostel… gibi) önünüze sorunuzla ilgili bilgiler gelir.

Zamanım çok, tüm macera ve hikayeyi merak ediyorum, hepsini sırasıyla okuyacağım diyorsanız başlamanız gereken yer ilk yazılar. Menüden okumak istediğiniz ülkeyi seçin, sayfanın en altındaki sayfa numaralarından en sağdakini işaretleyin ve oradan geriye doğru okuyun.

Bugün web siteleri ve bloglar, insanları turizm endüstrisinin etkileme gücünden daha fazla etkileme potansiyeline sahip. Bloglar gittikçe internetin en büyük bilgi kaynağı siteleri haline geldi. Bu konuda henüz geride olsak da, ülkemizde bloglara olan ilgi bana gerçekten heyecan veriyor. Benim takip ettiğim ve tavsiye ettiğim en iyi seyahat siteleri ve gezi bloglarına Kaynaklar linkinden ulaşabilirsiniz. Onlara da göz atmayı unutmayın!

Bana ulaşmak için instagram @yoldaolmak hesabımdan yazabilirsiniz. Siteyi daha başarılı kılmam için tavsiyelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin lütfen. yoldaolmak.com blogumu ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederim. Umarım siteyi faydalı bulursunuz.

89 Yorumlar

 1. Web sitenizdeki “kaydol” linki çalışmıyor sanırım birkaç kez girmeye çalıştım ancak direk hakkımda kısmına yönlendiriyor sayfayı.

 2. Ben ilkokul öğretmeniyim. Sizin sıkı takipçinizim. Oğlum, eşim ve ben kendimizce geziyoruz. Yüreğinize, emeğinize, ayaklarınıza sağlık.Siz hep varolun, bize yol gösterin. Oğlum ulaşa, sizi örnek gösteriyorum, gezgin olmak istiyor. Ben 45 yaşındayım, hızlandırılmış yaşıyorum hayatı. Geç başladık her şeye, bir şey kaçırmak istemiyorum. Ölmeden yapmam gereken yüz şeylerden biri de dünyayı gezmek.

  Antep’teyiz geldiğinizde misafir etmek isteriz sizi. Antep’te bir eviniz var. Gezdiririz de! Sevgiler.

 3. Son dönem en sevdiğim kendime ve aileme vakit ayırmak. 1-2 senedir kendimce başladığım farklı bir yol benimkisi de. Şu an dünyayı dolaşmak uzak bir hayal gibi dursa da yakın zamanda deneyimlediğim ruhuma yolculuğun bana bunu da getireceğine inanıyorum. Sitenizde dolaşmak, gittiğiniz ülkelerde sizinle gezmek gibi. Dünyanın sınırlarla belirlenmiş coğrafyasındaki limitleri aşmanın keyfini sürüyor gibisiniz… Ne güzel ki biz de buna ortak oluyoruz. Kalakalmış ruhlarımız, bedenen burada olsa dahi enerjinizle bizi de oralara taşıyor. Teşekkür ederim, deneyimlerinizi paylaşmayı seçtiğiniz ve bizleri de buna ortak ettiğiniz için. 🙂

 4. Sevgili Kemal Bey, insanların gidemeyeceği ya da gitmeyi hayal ettiği yerleri ayağına getirmek dışında öyle güzel ve önemli birşey yapıyorsunuz ki. Ne mi? Vizyon kazandırıyorsunuz. Yurtdışı seyahatinin çok pahalı ya da lüks olmadığını, küçük bütçelerle büyük deneyimler kazanılabileceğini anlatıyorsunuz. Öyle güzel bir şey ki bu. Ne diyeyim ayağınızın tozu eksik olmasın. Sevgiyle.

 5. Kemal Bey, uzun zamandır sizi Facebook YoldaOlmak sayfanızdan takip ediyorum ve de öneriyorum. Gezgin ruhlu biri olarak her koşulda gezmeyi de ihmal etmiyorum. Şimdilik Iğdır merkezde gorev yapan bir saglıkçı olarak çevre illerde ki tarihi dokuları, memleketimizin doğu dokusunu da yaşamaya çalışıyorum. Yani her halukarda geziyorum.

  Sizin yazılarınız da sanki oradayım da karsima çıkabilecek zorlukları sizin anlatiminizla çözüme ulastiyorum gibi hissediyorum. Emeginiz ve ayaklarınıza sağlık, yolunuz her zaman açık ve kolay olsun. Sormak istediğim bir soru var? Misal Mısır!da veya başka ülkenin sualtı zenginliklerini görmek icin dalmak istersek, ilk defa dalan biri için orada egitim veriliyor mu? Ya da verilen eğitimi kolayca anlamak mümkün mu? Yoksa Türkiye’de önceden mutlaka dalmayı ogrenmeli miyim?

 6. Yolda olmak hayatın ta kendisi. Is icin cok gezdim ancak artık kendim için yolda olmayı istiyorum. Sizi takip etmek büyük zevk.

 7. Nereden başlamalıyım? Dil bilmiyorum ,çekiniyorum, güvenli midir? diye düşünmeden yola çıkmalıyız. Çünkü yolda olmak sadece yeni yerler görmek değil aynı zamanda kendimizi keşfetmemizin en güzel yoludur. Yolda karşılaşılacak her şey emin olun size birşeyler katacaktır.

 8. 43 yaşındayım. Hep yerleşik bir hayat yaşadım. Bundan sonra güzel yurdumun her şehrinde en az 20 gün kalacak şekilde, o sehirden biriymis gibi yasamak istiyorum. Ornegin bir kışı Kars’ta, bir yazı Adana’da. Onlardan biri gibi.

 9. İnanılmaz bir sayfa yapmışsınız! Ben ve 2 en yakın arkadaşımla birlikte en büyük hayalimiz dünya turu. Lise öğrencisiyiz ve bunun için daha zaman var ama şimdiden rotamızı çizmeye ve para biriktirmeye başladık bile! Sitenizin bize yardımı büyük olacak bunun için teşekkürler! 🙂

 10. Herkes birbirine ay surayi gordun mu, ay suraya gittin mi, bu tatilde suraya git, bak ben gittim cok guzel diyor. Yolculugun ve yolda olmanin ruhunu siz yakalamissiniz. Neden yolda olmali ve seyahat etmeliyi bi sizden duyuyorum. Siz anlatmaya biz takip etmeye devam. Insallah yazmayi hic birakmazsiniz

 11. Kemal bey

  Bugün Hürriyet Gazetesinde sizinle ilgili yazıları okudum .Fiji ile daha geniş bilgi almak istedim. Fiji vizesi almak gerekiyor mu? Fiji’ye gitmek için en iyi sezon hangisi ? Deniz ve havuz birlikteliğinde en iyi resort hangisi ?

  Sitenizde Fiji ile bir yazı göremedim

  Teşekkürler

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz