Ulucanlar Cezaevi Müzesi, 1925’ten 2006 yılına kadar Ankara‘nın Altındağ ilçesi Ulucanlar semtinde faaliyet gösteren, siyasi görüşleri ve düşünceleri nedeniyle tutuklanan birçok ismin bir süre tutuklu olarak kaldığı, Türkiye’nin yakın tarihinin en önemli hatırlarına ev sahipliği yapıyor.

Faaliyette kaldığı 81 yıl boyunca düşünceleri ve açıklamaları nedeniyle hapse giren gazeteci, politikacı, yazar ve şairleri ağırlayan Ulucanlar Cezaevi, Adalet Bakanlığı, Altındağ Belediyesi, Ankara Barosu ve Mimarlar Odası arasında imzalanan protokol ile restorasyonu yapılarak 2011 yılında müze olarak ziyarete açıldı.

ulucanlar cezaevi

Ulucanlar Cezaevi Müzesi, Ankara

Ulucanlar Cezaevi Müzesi, Ankara’nın Altındağ ilçesinin Ulucanlar semtinde bulunuyor. Türkiye Cumhuriyeti tarihine damga vuran birçok önemli ismin hayatının bir döneminde kaldığı cezaevi, açıldığı 1925 yılından 2006 yılına kadar tam 81 yıl boyunca hapishane olarak hizmet verdi.

Asıl ismi Ankara Merkez Kapalı Ceza ve Tutukevi olan Ulucanlar Cezaevi, 2006 yılında Sincan Cezaevi’ne aktarılarak kapatıldı. Faaliyette olduğu dönemde düşünceleri sebebiyle hapse giren gazeteci, yazar, şair ve siyasetçileri ağırlayan cezaevi, Türkiye’nin en eski cezaevlerinden biri.

Malta

Ulus tarihi kent merkezinin yakınında, Ankara Kalesi‘nin doğusunda bulunan bir tepe üzerinde yer alan cezaevi, 2011 yılında Altındağ Belediyesi tarafından restore edilerek müze olarak ziyarete açıldı. Müzede cezaevinde kalan ünlü isimlerin özel eşyaları ve bu isimlerin cezaevindeyken çekildiği fotoğraflar sergileniyor. Hapishane koğuşlarının cezaevinin faaliyette olduğu döneme göre yeniden düzenlendiği müzede yatakhaneler, avlular ve görüşme odaları ziyaret edilebiliyor.

Konumu nedeniyle Ankara Kalesi, tarihi kent merkezi ve yeni kent merkezi ile önemli bir bağlantı noktası olan Ulucanlar Cezaevi, 1925’ten mahkumların başka bir cezaevine nakledildiği 2006 yılına kadar binlerce mahkumun zor günler geçirdiği, infaz edildiği, mahkum ailelerinin kapısında beklediği soğuk ve karanlık bir hapishane olarak anıldı.

Ulucanlar Cezaevi’nde bir süre tutuklu kalan Türk edebiyatının ünlü isimleri arasında Necip Fazıl Kısakürek, Nazım Hikmet, Ahmet Arif, Hasan Hüseyin Korkmazgil, Oral Çalışlar, İpek Çalışlar, Beyhan Cenkçi, Adnan Cemgil, Cüneyt Arcayürek, Fakir Baykurt ve Metin Toker bulunuyor.

Cezaevinde kalan siyasi suçlular arasında ise Bülent Ecevit, Muhsin Yazıcıoğlu, Osman Yüksel Serdengeçti, Talat Aydemir, Fethi Gürcan, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan, Mustafa Pehlivanoğlu, Fikri Arıkan ve Ali Bülent Orkan gibi isimler var.

ulucanlar cezaevi nerede
ulucanlar cezaevi nasıl gidilir

Ulucanlar Cezaevi Müzesi’ni ziyaret edenler ilk olarak ana kapıdan girdikten sonra karanlık, soğuk ve rutubet kokan koğuşlarla karşılaşıyor. ‘Hilton’ olarak anılan ve gazetecilerin kaldığı koğuşun yanı sıra tek kişilik hücrelerin bulunduğu tecrit odaları, cezaevi koşullarına göre düzenlenen koğuşlar müzede görülecek bölümler arasında.

Koğuşlarda yer alan balmumu heykeller, mahkumların eşyaları ve cezaevi tarihini anlatan belgeselin sunulduğu interaktif oda da cezaevinde ziyaretçileri karşılayan bölümlerden.

Müzede mutlaka görülmesi gereken yerler arasında ise onlarca kişinin idamının gerçekleştirildiği dar ağacı, Ahmet Arif, Muhsin Yazıcıoğlu, Ali Bülent Orkan, Ahmet Tevfik Ozan, Kasım Gülek gibi isimlerin eşyalarının sergilendiği 2. Koğuş, ünlü yazar ve şairlerin fotoğraf ve biyografileri ile özel eşyalarının sergilendiği 6. Koğuş bulunuyor.

Ulucanlar Cezaevi nerede 📍

Ulucanlar Cezaevi giriş ücreti ve ziyaret saatleri

🗺 Adres: Hacettepe Mahallesi Ulucanlar Caddesi No:63 Altındağ, Ankara
📲 www.ulucanlarcezaevimuzesi.com.tr ☎️ +90 (312) 507 01 38
🕘 Ulucanlar Cezaevi Müzesi ziyaret saatleri: 10.00-17.00. Müze, pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü ziyarete açık.
💶 Ulucanlar Cezaevi Müzesi giriş ücreti: Ulucanlar Cezaevi Müzesi giriş ücreti tam 5TL, öğrenci ve öğretmen 2TL. 65 yaş üzeri ve engelli ziyaretçiler giriş ücreti ödemiyor. Altındağ Belediyesi’ne ait olan müzede Müze Kart geçerli değil.

Ulucanlar Cezaevi nasıl gidilir 🚌

Gezilecek Ankara müzeleri listenize ekleyebileceğiniz Ulucanlar Cezaevi Müzesi, Ankara’nın Altındağ ilçesi, Ulucanlar semtinde bulunuyor. Ankara’nın en merkezi noktalarından birinde yer alan cezaevi müzesine Kızılay Meydanı’ndan kalkan 321 ve 392 numaralı otobüse binerek, Ankara Hastanesi durağında inerek ulaşabilirsiniz.

Çankaya Dikmen Caddesi’nden 145 ya da 154, İlker Caddesi üzerinden 186 ya da 183, Oran’dan 185 numaralı otobüse binerek Sıhhiye’de indikten sonra 312, 314, 321, 322, 335, 393, 395 numaralı otobüsleri kullanarak Ankara Hastanesi durağında inerek müzeye ulaşabilirsiniz.

ulucanlar cezaevi müzesi
ulucanlar cezaevi hakkında bilgi

Cezaevine farklı şehirlerden ulaşmak isteyenler için en yakın havalimanı Ankara Esenboğa. Havalimanından Kızılay’a geldikten sonra 321 ve 392, Sıhhiye’ye ulaştıktan sonra ise 312, 314, 321, 322, 335, 393, 395 numaralı otobüslerle Ankara Hastanesi durağında inerek cezaevi müzesine yürüyerek ulaşabiliyorsunuz.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi’ne gelmişken Hititlere dek uzanan tarihi geçmişi ile kentin en yüksek noktalarından birinde kurulu Ankara Kalesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ulus Meydanında Çankırı Caddesi üzerinde yer alan Ankara Roma Hamamı, Çankaya ilçesinin Kavaklıdere semtinde bulunan Kuğulu Parkı da Ankara gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Türkiye’nin en ilginç müzelerinden biri olan Ankara Ulucanlar Cezaevi Müzesi, ülkemizin yakın tarihine ışık tutan birçok tarihi olaya ev sahipliği yapmış sembol yerlerden.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz