Uçağı kaçırmak konusunda son yıllarda epeyce deneyim edindim. Zamansız, plansız ve bazen de rotasız seyahat etmeyi yaşam tarzına dönüştürmüş birinin sabah belirli bir saate alarm kurması veya tam da zamanında bir yerde olması biraz zorlaşıyor. Bunun sonucu birkaç defa yurtiçi ve yurtdışı uçağı kaçırma vakalarım oldu. Sonuç zaman ve para kaybı elbette.

Hani havalimanında 5 dakika erken gelmiş olsam sorun çıkmayacak uçuşları kaçırdım. İnsan hatalarından ders almalı, ben bazen almıyorsam bile en azından siz dikkat etmeye bakın. Neyse ki artık ucuz uçak bileti bulmak eskisinden daha mümkün de bu uçak kaçırmaları insanın canını çok da yakmıyor.

Uçağı Karçırmamak için ne yapmalı

Uçağı Kaçırmamak İçin Tavsiyeler

Ne yazık ki günümüzde birçok kişi, uçağı kaçırmamak adına birçok tuhaf yönteme; kaçırma durumu veya riskinde ise havalimanı personelini zor durumda bırakan eylemlere başvuruyor. Uçağa yolcu alımı tamamlanmış ve kapılar kapanmışken dahi binmekte ısrar eden ve çalışanlara kaba davranan yolcularla karşılaştım. Bu anın öncesine döndüğümüzde aslında sorunun kendimizden kaynaklandığını anlamak çok kolay.

Bulunduğunuz yerin trafik ve hava durumu ile uçacağınız havalimanı özelliklerini dikkate alarak kendinizi planladığımızda, olağanüstü durumlara karşı esneklik kazanarak hem uçuşa yetişebilir hem de seyahat öncesi gereksiz yere gerginlik yaşamamış oluruz.

Hayatımda strese yer yok ve olacak stresi de ben yaratırım diyen benim için bu durumdaki gerginlik hayatımın en büyük gerginliği şu anda. Yani uçağa acaba yetişir miyim, yetişmez miyim, ya kaçırırsam… gibi sorular… Bunu yaşamamınız için bazı tavsiyelerim var.

1. Zamanında havalimanında olun

İşte asıl sorun bu zaten. Çoğu uçak kaçırma vakasının ardında öncelikle havalimanına zamanında ulaşamamak yatıyor. Sorun basitse, sanırım çözümü de basitti. “O zaman havalimanına erken gidin!” değil mi?

Malta

Trafik yoğunluğu, olumsuz hava koşulları, havalimanı otoparkında yer bulamama veya toplu taşımanın gecikme olasılığı gibi birçok sorun, beklenmeyen sorunlar gibi görünse de aslında her uçuş için bunlar beklenen olası durumlar.

İtalya uçuşumda her şeyi çok iyi planlayarak İzmir‘deki İZBAN’a gitmiştim. Ama yolcu almadan transit geçen metro sonrasında ikinci metro 10 dakika sonra gelmesi uçağı kaçırmama ve bana 900 küsur TL’ye mal olmasına yetti.

Uçuş öncesi mutlaka havalimanına ulaşım şeklinize karar verin, araçla gidiyorsanız güzergâhınızı ve buradaki trafik durumunu iyi belirleyin. İç veya dış hat uçuşunuza göre kendinizi planlayın ve erkenden orada olun.

Mümkün olduğunca yurtdışı uçuşlar için en az üç, yurtiçi uçuşlar için ise en az iki saat önce havalimanında olun ki, herhangi bir sorun yaşamayın ve olası problemler için zaman esnekliğiniz olsun.

2. Online check-in yapın

Adnan Menderes Havalimanı

Uçuş saatinizden 24 saat önce (bazı havayollarında 2-3 gün öncesinden) online check-in yapabiliyorsunuz. Bunu ister bagajınız olsun ister olmasın alışkanlık haline getirin. Hem koltuk rezervasyonu yapabileceğiniz bir uçuşunuz varsa en iyi koltuğu seçmek işlemini de o anda yapmış olursunuz.

Havayolu şirketleri kontuarlarda check-in işlemleri için kapanma saati konusunda istisnasız kurallar uyguluyor. Yurtiçi uçuşlarda kontuar (Havalimanında biletinizi alacağınız ve check-in yapacağınız yer) uçuş saatinizden 45 dakika, yurtdışı uçuşlarda ise 1 saat öncesinden kapanıyor.

Dakikalarla söz edilecek bir gecikmeniz olsa dahi uçağı kaçırma durumuyla karşı karşıya kalabiliyorsunuz. İyisi mi siz akıllı telefonunuzdan veya laptopunuzdan uçuşunuzdan 24 saat öncesinden online checkin yapın. Bağlantılı uçuşlarınız için check-in işlemlerini de önceden yapın. Böylelikle koşuşturma ve kuyrukta bekleme sorunu yaşamazsınız. Eğer valiziniz varsa kontuarlara vardığınızda ekranda bagaj teslim yazısı olan kontuara gidip valizinizi teslim edin.

Burada önemli bir konu şu; online check-in yapma direk uçağa gidip binebileceğiniz anlamına gelmiyor. Üzerinden barkodun olduğu biniş kartını maille veya sms ile almanız ve onu güvenlik kontrolünden geçerken göstermeniz gerekiyor. Evet sırf bu hatam yüzünden son dakika gittiği havalimanında bir ülke içi uçuşu kaçırdım.

iPhone kullanıcıları biniş kartını oluşturup Wallet programına atmaları veya biniş kartının ekran görüntüsünü almaları tavsiyem. Eğer online checkin yapmadan havalimanına gittiyseniz online checkin kiosklarından da işlem yapabileceğinizi aklınızda bulundurun.

3. Bağlantılı uçuşlara dikkat edin

Uçak Bileti

Online seyahat acenteleri ve havayolu şirketleri, bazen ucu ucuna tabiri caizse imkânsıza yakın bağlantılarla bilet satışı yapabiliyor. Rezervasyon sistemi, bağlantılı uçakların iniş ve kalkış saati arasındaki 45 dakikalık süreye onay verebiliyor.

Yeterli bağlantı zamanınız olsa bile ilk uçuşunuz, çeşitli sebeplerle gecikse dahi bağlantılı uçuşu kaçırma ihtimaliniz doğabiliyor. Bu nedenle yolculuktan önce bağlantılı uçacağınız havalimanını mutlaka inceleyin.

Bazı havalimanları o kadar büyük ki, aktarma kapısından girip, uçağın kapısına yürümeniz yarım saati geçebiliyor, tabi kaybolmazsanız! Yolculara tavsiye edilen asgari aktarma süreleri ve terminaller arası geçiş kılavuzlarını web sitelerinden öğrenin. Her havalimanında olan information deskleri de bu konuda yardımcı olur.

4. Pasaport ve kimliğe dikkat edin

Kaçırılan Uçak
Kaçırdığım uçağa hüzünle fotoğrafladım

Havalimanına zamanında geldiniz, kontuardaki görevli kimlik veya pasaportunuzu istedi. Elinizi cebinize/çantanıza attınız. O da ne! Pasaport olması gereken yerde değil. Neyse ki başıma böyle bir durum henüz gelmedi ama siz dikkatli olun.

Öyle olur ki kimlik kartınızı veya pasaportunuzu yanınıza aldığınızı hatırlıyor olabilirsiniz. Bu yüzden iki defa kontrol etmekte fayda var. Son uçuşlarımdan birinde ehliyeti yüksek güvenlikli bir plazanın güvenliğinde unutmuştum. Neyse ki yanımda pasaportum vardı. Uçağa geçilen güvenlik kontrolünde kimliğimi sorduklarında yanımda pasaportum olmasaydı uçamayacaktım.

Malta

5. Pasaportunuzun süresi

Ucak bileti, paspaort

Eğer yurtdışına gidiyorsanız, uzun süredir seyahat eden biriyseniz tam bir rehavete ve her şeyi zaten biliyorum rahatlığına kapılabiliyorsunuz. Pasaportunuzun süresi geçmiş veya süresinin sonlarına gelmek üzereyken siz havalimanında görevliye pasaportunuzu uzatıyor durumda olabilirsiniz.

Tam da bu durum abimin eşi ve 2 çocuğunun başına geldi. Çocuklardan birinin pasaport süresi geçtiğinden ve çocuğu geride bırakacak bir durum da olmadığından 3 kişinin Bakü uçak bileti yandı. Maliyeti siz düşünün.

Çoğu ülke pasaportunuzun geçerlilik süresinin 6 aydan fazla olması veya en az karşılıklı iki boş sayfası bulunması gibi kriterler arayabiliyor. Haliyle de yolculuk öncesi uçacağınız ülke hakkında detaylı araştırma yapmalı ve bilgi sahibi olmalısınız.

Ben her ne kadar pasaport süresinin son 30 gününde olduğumda dahi ülkelere girişte sorun yaşamamış olsam da siz süresi son 6 aya gelmiş pasaportunuzu ilk fırsatta yenileyin.

6. Vize durumları

Pasport AU Visa

Uçacağınız ülkeye geçerli vizeniz olabilir. Ya da siz hala vizenizin geçerli olduğunu düşünüp havalimanına kadar gidebilirsiniz. Pasaportunuzun süresi gibi vizenizin süresine de dikkat edin. Bazen multi vizesi olmadığı halde single vizeyle aynı ülkeye ikinci defa gitmeye kalkanlar var. Siz onlardan olmayın.

Yine bazı vize durumları kafa karıştırıcı olabiliyor. Bazı ülkeler siz vizeye başvurduğunuzda spesifik bir gidiş tarihi sunsanız dahi, belirlenen süreden önce ülkeye giriş yapmanızı ister. Hani olur da vizem var, ben şu uçağın tarihini değiştireyim diye düşünürseniz ilk yapmanız gereken vize geçerlilik tarihinin başladığı ve bittiği zamanlara dikkat etmek olsun. Bunu Avustralya yapıyor mesela.

7. Havalimanında oyalanmayın, anonslara dikkat edin

Ucak kaçırma durumu

Tamam online check-in yapıldı, havalimanına gelip bagaj teslim edildi, biniş kartı alındı, hatta güvenlik kontrolünden geçildi… Ama sonra oturup telefonda Whatsapp muhabbetine veya alışverişe dalmayın. Bir bakmışınız ki uçağı kaçırmışsınız. Dikkat edin.

Bir defasında İstanbul’dan İzmir’e uçmak için havalimanındaydım ve havayolu firması uçuşun 1 saat rötar yapacağı duyurusunu yaptı. Ben de gittim bir cafeye oturdum, laptopumu açtım ve kahvemi söyledim. Nasılsa uçuşa çok var diye düşünmüş hatta bir görüşmemi de bu esnada havalimanında yapmıştım. Bildirilen uçuş saatinden önce kapıya gittiğimde kimsecikler yoktu.

Meğer rötar iptal edilmiş ve uçak zamanında kalkmıştı. Bense başka işlerle meşgul olduğumdan uçağı kaçırmış ve bir sonraki uçağa epey pahalı ödeme yapmak zorunda kalmıştım. Uçuş saatleri değişiklikleri ve rötarlar bildirilse dahi bu nihai durum değil. Her an tekrar değişebilir demek. Gidin uçağa gidiş kapısında bekleyin.

8. Kapıyı şaşırmayın

Uçak Bileti

Bir defasında nerdeyse bu da uçak kaçırmama neden oluyordu. THY ile Akabe uçuşumun kapısı aklımda başka bir numara olarak kalmış ve ben kalkmış gitmiş kapıya yakın bir kafeye oturmuştum. Oysa asıl kapı havalimanının çok da ücra diğer bir köşesindeydi.

Fark ettiğim andan itibaren yapmam gereken koşa koşa doğru kapıya gitmek oldu. Kapı numaranıza dikkat edin ve doğru kapıya gittiğinizden ve ona yakın olduğunuzdan emin olun.

Yine başka birçok yaygın bir uçak kaçırma nedenlerinden birisi de beklenmedik kapı değişiklikleri. Sizin gittiğiniz kapı başlangıçta doğru da olabilir. Havalimanı güvenliğini geçtikten sonra uçağa bineceğiniz kapıda bekliyorsunuz ve pencereden uçağın körüğe yanaştığını dahi görebiliyorsunuz. Bir anlık dalgınlıkla bu sırada değişen kapıyı duymadıysanız, ne olacak?

Anons ve ekrandaki değişikliklere dikkat etmediğinizde alın size bir uçak kaçırma durumu daha. Anons yapılmayan havalimanlarında sorumluluğu yolculara yüklüyor. İşte bu nedenle uçuş bilgi ekranlarını kontrol etmeden beklemeye geçmeyin. Teknolojiyi kullanarak akıllı telefonlarınıza mobil uygulamaları yükleyip uçuşunuzu buradan da takip edebilirsiniz.

9. Yurtdışı çıkış pulu

Ucağa zamanında yetişme

Ülkemizin ilkel uygulamalarından olan, yurtdışına çıkarken almanız gereken yurtdışı çıkış pulu uçağı kaçırmanıza neden olabilir! Nasıl mı? Havalimanına ucu ucuna yetiştiniz. Bagajınızı verdiniz, koşa koşa o stresle pasaport kontrolüne geldiniz.

Upuzun sırada vakit zaten kaybettiniz. Pasaportu polise uzattığınızda size yurtdışı çıkış pulunu sorduğunda, o sırada pulu almadığınızı fark ettiniz. İşte bu kaçan uçağın sinyali.

Yeniden geri dönüp, belki de bu defa yurtdışı çıkış pulu sırasına girmek (Yanınızda 50 TL var mı bu arada?), oradan tekrar koşarak yeniden pasaport kontrolüne geçmek… Stres oldum ben yazarken… Evet başıma geldi ama neyse ki vaktim vardı da uçağı kaçırmadım.

O günden sonra her zaman pasaportumun arasına ataçla tutturulmuş bir yedek yurtdışı çıkış pulu var. Dileyen online bankacılıkla ödeyip bunu yazdırarak kontrolde görevliye iletebilir.

10. Güvenlik uygulamalarına dikkat edin

Katı uçuş kuralları gereğince, bazı durumlarda pasaport kontrol ve gümrük işlemleri uzayabiliyor. Zaman kaybına neden olan bu durumlarda hele ki güvenlik kurallarına da takıldığınızda, zamanından önce havalimanında bulunmanız da işe yaramayabilir.

Ocak 2017’de yağan kar yağışı nedeniyle havalimanının daha ilk güvenlik kontrolünü geçmek neredeyse 45 dakikaya mal olmuştu.

El bagajında yasak eşyalar unutmak, pasaportunuzdaki fotoğrafınızdan daha farklı saç veya sakal modeli gibi pek çok sebep canınızı sıkıp zaman kaybına ve gergin bir seyahate neden olabilir.

Önceki blog yazısıZambiya’da Bir Köy Okulu
Sonraki blog yazısıNamibya Gezi Rehberi
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

6 YORUM

  1. Zaten bu bilgiler herkesin bildigi bilgiler. Bunları bilmeyenler illa kacırır yani. Online check-in biraz ilgimi cekti mantıklı yani.

  2. Tavsiyeleriniz için teşekkürler.. Uçuş kaçırmak bana hiç yabancı değil. Sadece üç kez sabah 6 uçağını kaçırmamak için uyumadım, limana gittiğimde kapılar kapanmıştı. Sanırım 10-15 defa kaçırmışımdır. Artık özel bir çaba harcamıyorum. Zamanında kapıdan girmiş oluyorum.

  3. Uçağı kaçırdım! Hem de az önce. Haklarım neler, ne yaparım derken… Bilgiler için sağolun. Trafiğe takılmak benim maazeretim.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın