Mayıs başında Qatar Airways Airbus A350 ile Avustralya‘nın Adelaide şehrine uçtum. Qatar Airways ilk defa Doha’dan Adelaide tarifeli seferler başlattı ve ben de o ilk uçağın içerisindeydim. Sabiha Gökçen Havalimanından kalkan uçak önce Doha’ya sonrasında ise Adelaide uçtu. Çok keyifli bir deneyim oldu benim için. Hayatımda ilk defa yeni açılan bir hata düzenlenen bir uçaktaydım. Kendine özel bir seremonisi olan böylesi bir ilk uçuşa davet etiği için Qatar Airways’e teşekkür ederim.

Avustralya’yı seviyorum. Hayatımı değiştiren bir ülke veya hayatımın evrilmesine şahit olan bir ülke benim için bu ülke. Help Exchange, Relocation, Couchsurfing, karavan kiralama, araç kiralama, tanımadığım insanların evinde kalma ve dahasını bu ülkedeki 3 aylık seyahatimde deneyimleme fırsatım oldu. Her birinin uzun uzun hikayesini blog sayfalarında bulabilirsiniz. İnsanın ufkunu açacak bu bilgilere ve deneyimlere göz atın.

Qatar Airways Airbus A350 Business Class

Qatar Airways Adelaide
Qatar Airways Adelaide Uçuşu biletlerim

Havacılık teknolojisi çok hızlı gelişiyor ve güzelleşiyor. Bu değişimi biz seyahatlerimizde ve uçak içi sunulan konforda görebiliyoruz. Daha güvenli uçaklar, daha müşteri deneyimini geliştirmeye odaklanmış servisler ve ancak dikkatlice baktığımızda görebildiğimiz detaylar bugün hemen herkesin kolaylıkla ulaşabileceği mesafede duruyor.

İlk business class deneyimim Londra’ya uçarken deneyimlemiştim, sonrasında ise 22 ay süren seyahatime beni götüren tek yöne uçuşla İstanbul-Bangkok seferinde deneyimlemiştim. Bütçesi uygun olanlar için bambaşka bir uçuş deneyimi bunlar. Yolda olmayı seven ben için bu tür uçuşlar çok eğlenceli. Qatar Airways ile Adelaide uçarken bu keyifli uçuş deneyimini yaşamak ve sonrasındaki güzel rotalarda gerçekleştirdiğim gezileri yazmak ise ayrı bir keyif.

Malta

Airbus A350 Business

Uzun menzilli uçak yarışında Avrupalı üretici Airbus A350XWB (Extra Wide Body – Ekstra Geniş Gövdeli) uçağının ilk müşterisi Ortadoğu’nun yükselen yıldızı Katar Havayolları olmuştu. Havayoluyla seyahati daha ekonomik, daha keyifli, daha konforlu, havayolları için de daha verimli hale getirecek plastik gövdeli Airbus A350, havacılıkta yeni dönemin kapısını açacak gibi görünüyor.

Detayları bizi çok da ilgilendirmese de sunduğu konfor ve daha az yakıt tüketmesi nedeniyle bu da cebimize yansayacak tabi.

Airbus A350 yakıt verimliliğinde %25 avantaj sağlarken, yeni motor, yeni gövde, yeni kanat ve yeni donanımlarıyla da her koltuk/kilometre maliyetlerini aşağı çekerek, sınıfındaki alüminyum gövde (Boeing 777) uçaklara göre yaklaşık %25 tasarruf sunuyor.

‘Plastik Uçak Çağı’ modelleri olarak da adlandırılan Airbus A350XWB, geniş panoramik pencerelere ve daha geniş bagaj alanına sahip. Uçak içi aydınlatma sistemi full LED aydınlatma olarak ayarlanmış.

Qatar Airways Airbus A350 ile Business Class
Qatar Airways Airbus A350 ile Business Class

Airbus A350 uçağı ile uzun mesafe seyahatlerinde şahane bir konfor sunan Qatar Airways, business class sınıfı yolcularına oldukça özel ayrıcalıklar sağlamış. Qatar Airways’ın son teknoloji ürünlerle donatılmış, en konforlu uçaklarından olan Airbus A350, uzun uçuşlarda, uçakta geçirilen zamanı en verimli şekilde değerlendirmenize imkan sağlayacak şekilde donatılmış.

Doğrusu içeriye ilk giriş anından itibaren uçağın farklı olduğunu hissedebiliyorsunuz. Daha kapıdan adım attığınız anda modern, lüks ve ferah tasarımı ile dikkat çeken Airbus A350’de, 4. nesil teknolojiler kullanılarak, yolcuların uzun uçuş sürelerinde keyifli zamanlar geçirmesi amaçlanıyor.

A350’nin kabinine önden binerken Qatar Airways ana rengi bordonun farklı tonlarına ve mavi renge sahip bir aydınlatma sizi karşılıyor. Business Class bölümünde 36, ekonomi bölümünde ise 247 koltuk var.

Airbus A350XWB

Kapıdan girişte, Business bölümü ekonomi alanıyla bölen alanda bir bar konsepti ile karşılaşıyorsunuz. Burası aynı zamanda oldukça geniş ve ferah. Daha uçağa ilk girişte rahat bir hareket alanı buluyorsunuz. Tabi barın üzerine konulmuş elmalar da pek lezizdi. Bar konseptli bölümün ekonomiye geçiş kısmında da 3 sıra halinde business koltukları var.

Qatar Airways’in bu son tasarım uçağında, kabin içerisine girdiğinizde sizi karşılayan kapsülü andıran koltuklar, bana sanki uzay mekiğine binmiş hissi veriyor. En iyi kalite kumaşlarla kaplanan bu koltuklar, farklı görünümlerinin yanı sıra rahatlıkları, genişlikleri ve sahip oldukları teknolojik özellikler de business class farkını gözler önüne seriyor.

Airbus A350 Business Cabin

Koltuk dizilimi 1+2+1 şeklinde olan Airbus A350’nin sağ kolunda pencere tarafındaki tekli koltuklardan kapabilmiştim. Şimdiye kadar uçtuğum en konforlu business class olduğunu ileteyim. Tüm kontrol düğmeleri dijitalleştirilmiş, eğelence sistemi kumandası tam LCD ekrandan dokunmatik; benim koltuktaki sol kol koyma yeri ilk görünüşte yok, ama önünüzdeki panelde düğmelere basarak gizli yerinden çıkarıyor, kol yüksekliğinize göre dilediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. Uçak kalkarken veya inerken otomatik olarak gizli yerine geri çekiliyor.

Uyku ya da uzanma pozisyonunuza göre kolaylıkla ayarlanabilen koltukların yan bölmesinde, su ve dış sesleri engelleyen 3D kulaklıkların bulunması da, uçuş sırasında büyük rahatlık sağlıyor. Böylece uçağa ilk binişte ihtiyaç duyabileceğiniz malzemeler elinizin altında hazır olarak sizi bekliyor.

Airbus A350 teknolojisi ve konforu

İlk kompozit maddeden yapılmış plastik gövdeli orta boy, uzun menzilli, çift koridorlu A350-900 modeli uçak çok sessiz. Kabin içerisinde algılanan dış gürültü, olması gereken maximum değerin tam 15 desibel altında. Uzun seyahatlerde insanı yoran uğultu ve sarsıntılardan gelen çatırtıları duymuyorsunuz. Uçak o kadar yumuşak havada tutunuyor ve süzülüyor ki kendinizi sanki bir cafede oturuyormuş hissediyorsunuz.

Qatar Airways Airbus A350
Qatar Airways Airbus A350 Business Koltuk

Uçakta, yüksek çözünürlüklü 17 inç dokunmatik ekran ile dış sesleri engelleme özelliğine sahip 3D kulaklığın yanı sıra bilgisayar ve telefon gibi cihazlarınızı koltuklarda bulunan USB ve iPort soketleri aracılığıyla şarj etme şansı da mevcut. Geniş ekranlar ve kontrastı çok iyi ayarlanmış 44 cm’lik dokunmatik ekranların büyüklüğü yeterli. Geniş film seçeneklerinden vizyona yeni girenleri seçebilirsiniz.

Türkiye’den Avustralya’ya seyahatimde Qatar Airways Airbus A350-900 ile Doha-Adelaide arasında gerçekleştirdiğim 13 saat 5 dakikalık uçuşta kocaman nefis ekranda bolca da film izledim. Zaman nasıl geçti doğrusu anlayamadım. Tasarımındaki modern ve teknolojik donanımlarla dikkat çeken uçağın kuyruk kamerasıyla da yolculara iniş ve kalkış anını seyretme fırsatı sunuluyor.

Qatar Airways A350 Entertainment
Qatar Airways A350 Entertainment Sistem kumandası full digital

Airbus A350’nin, içerisinde binin üzerinde müzik, film ve oyun arşivi yer alan eğlence sistemi ise uçuş boyunca hoş zaman geçirmenizi sağlayan alternatiflerle karşınıza çıkıyor. Eğer internette gezinmeyi düşünüyorsanız, uçak içerisinde bulunan WIFI ağı sayesinde e-postalarınızı ve sosyal medya hesaplarınızı kontrol ederek, dış dünya ile bağınızı canlı tutabiliyorsunuz.

İnternete bağlanmak biraz zahmetli olduysa da sonrasında sosyal medya hesapları ve internette gezinmek için yeterli fırsat bulabildim. Uçakta internet kullanırken hızlı bir internet bağlantısı bulmayı beklemeyin tabi. Uçak içi internet hizmetinde 10 MB’a kadar ücretsiz hakkınız var ve sonrasında ise 12 MB’lık internet kullanımı için 5 dolarlık bir ücret ödemeniz gerekiyor. Uyuma ve oturma pozisyonuna göre ayarlanabilen geniş koltuklarınızda yolculuk yaparken, isterseniz kendi cihazlarınızdan isterseniz de uçaktaki son model eğlence sisteminden faydalanıp, binden fazla film, müzik ve oyunla ya da WIFI ve GSM sistemleri sayesinde sosyal medyada zaman geçirerek, uçuşunuzu keyifli hale getirebiliyorsunuz ki ben de aynen öyle yaptım.

Ayrıca koltuklarda bulunan USB ve iPort soketler de teknolojik cihazlarınızı şarj sorunu yaşamadan kullanma imkanı sağlıyor. Uçağın kuyruk kamerası ise küçücük camlar yerine 17 inçlik yüksek çözünürlüklü ekranlardan kalkış anını izleme imkanı sunuyor.

Katar Havayollari Busines Class
Koltuk üstü aydınlatma lambası
Airbus A350 Digital Control
Airbus A350 Koltuk ayarları Digital Control Paneli
Buesiness Class Katar
Giorgio Armani ürünleri, dudak kremi ve nemlendirici krem, mini parfüm

Kendinden emin, soğukkanlı ve profesyonel uçuş ekibinin hizmeti ve güler yüzünün yanı sıra uçuş sırasında yolculara verilen Giorgio Armani ürünlerinin yer aldığı kit hediyesi de, uçakta kendinizi önemli ve özel hissettiriyor.

Airbus A350’de, en iyi ısı kontrolü sağlanabilmesi için, uçak farklı bir çok sanal bölgeye ayrılarak ileri klima teknolojileri kullanılmış. Uçak yolcularının en büyük sorunlarından birisi olan kuru havaya karşı nemlendirme özelliği bulunurken, diğer taraftan da uçak içerisindeki havanın her iki üç dakikada bir devir daim etmesi sağlanıyor.

Sonuç, daha az yorgunluk ve konforlu bir seyahat. Uzun uçak yolculuklarından sonra benim gibi hemen gittiği şehri keşfetmeye meraklı olanlar için önemli bu.

Katar Havayolları Koltukları

Airbus A350’deki business class yolculuğundan memnun ve huzurlu ayrılmanız için tüm detaylar düşünülmüş gibi görünüyor. Yolculuğunuz sırasında, aralarında Michelin yıldızı sahibi şeflerin bulunduğu dünyaca ünlü aşçılar tarafından hazırlanan zengin yemek ve atıştırmalık seçeneklerinin yanı sıra lüks Fransız pastanesi olan Laduree’ün el yapımı pasta ve keklerinin tadına bakmayı da ihmal etmeyin.

Kalbine giden yol midesinden geçenler için oldukça cezbedici bir menüye sahip olan bu uçaktan memnun ayrılmamak için oldukça çaba göstermek gerekiyor denebilir.

Katar Havayolları’nda ikram çorba seçeneğiyle başlıyor ve kapaklı tabakta sunuluyor. Klasik Arap menüsü gayet ağız tadımıza uygun. Humus, tabule, tahinli patlıcan salatası gayet leziz. Ana yemek seçenekleri arasında kremalı ve domatesli tavuk, sebzeli biftek ile ravioli vardı. Finalde peynir veya meyve tabağından birini seçebiliyorsunuz. İsteyenler için gurme dondurma da var.

Qatar Airways Uçuşu

Karanlıkta çekemediğimden dolayı, elimde koltuğun uyku pozisyonu için hazırlanmış yatay pozisyonundaki fotoğraf yok. Benim gibi 1,84 boyundaki biri için bile ayakları uzatacak kadar geniş bir alan yaratılmış.

Ekonomi ile lüksü buluşturan uçuş

Uçuşlarında ekonomi sınıfı yolcularını da unutmayan Qatar Airways, ferah kullanım alanları, panaromik pencereleri, 45 santimetre boyutundaki ekstra geniş koltukları ve dört yöne ayarlanabilen koltuk başlıkları ile yolcularına kaliteli bir hizmet veriyor.

Business class yolcularda olduğu gibi ekonomi sınıfı bölümde de koltuk arası mesafeleri geniş tutması nedeniyle en üst seviyede konfor imkanı sunulan uçakta, 4. nesil uçuş eğlence sistemi ve 10,6 inçlik yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekranlarda oyun, müzik ve film izlemenin tadına varabiliyorsunuz.



Katar Havayolları, A350 ekonomi sınıfında ise 3+3+3 oturma düzenine sahip 247 koltuk bulunuyor. Belin rahat oturduğu konforlu koltuklar ile uzun uçuşlar eziyetsiz hale geliyor. Yine telefonunuzu şarj etmeniz için priz ve USB port bulunuyor. Koltuk seçimi yaparken SeatGuru sitesi sayfasına girin. Qatar Airways Airbus A350 Economy Class Deneyimi hakkında detaylı bilgileri gazeteci arkadaşım A. Buğra Tokmakoğlu’nun blogundan okuyabilirsiniz.

Qatar Airways Istanbul Adelaide

Özellikle uzun mesafe uçuşlarda sorun yaratan dar alanların aksine, koltuk aralarındaki geniş ve modern tasarımıyla diğer uçaklardan ayrılan Airbus A350’de, business ve ekonomi sınıfı seçenekler ile seyahat etmek mümkün.

Geniş baş üstü dolapları sayesinde yolculuk sırasında sık sık karşılaşılan ‘bavullarım sığmadı’ kaygısından kurtulacağınız uçakta, bir yolcunun ihtiyaç duyacağı tüm detaylar düşünüldüğü için size sadece koltuğa uzanıp, yolculuğun tadını çıkarmak kalıyor.

Airbus A350 ile yolculuk yapabilmek için İstanbul’daki Atatürk ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanları üzerinden Qatar Airways’in Doha çıkışlı Singapur, Adelaide, Frankfurt, Münih, Boston, New York, Dubai, Philadelphia uçuşlarını tercih etmek yeterli.

Qatar Airways Nerelere Uçuyor

Türkiye uçuşlarına 2004 yılında başlayan Katar Havayolları, dünyanın pek çok noktasına seyahat edebileceğiniz, haftada 31 sefer gerçekleştiriyor. Başkent Doha’ya haftada İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan 10, İstanbul Sabiha Gökçen’den 14 ve Ankara’ya da 6 sefer yapan Qatar Airways Türkiye’deki hedef uçuş frekanslarını ve noktalarını artırmaya çalışıyor.

Uçuşlar Atatürk Havalimanı’ndan A330-300, Sabiha Gökçen ve Ankara’dan da A320’lerle gerçekleştiriliyor. Sık sık düzenlenen uygun fiyatlı kampanyaları ben de Yolda Olmak Facebook sayfamdan duyuruyorum.

İki kez üst üste dünyanın en iyi Businnes Class Servisi ödülüne layık görülen Qatar Airways‘ın filosuna 2015 yılında katılan ve ilk uçuşunu Singapur’a gerçekleştiren Airbus A350’nin, business class yolcuları için hazırladığı pek çok etkileyici şeyler var. Qatar Airways’te Airbus A350 business class sınıfı ile yapacağınız bu lüks ve huzurlu yolculuk, sizde unutulmaz ve hoş bir uçuş deneyimi bırakacağına eminim.

4 Yorumlar

  1. Benzersiz bir deneyim. A350 ile aynı hatta ekonomi sınıfında uçtum. Uçaklar şahane, ikram ve ilgi kusursuz. Uzun uçak yolculuklarını kafaya takan, nasıl uçacağım diye düşünenler dert etmeyi bırakıp gönül rahatlığı ile uçabilir.

  2. Merak ettiğim bir uçak, havacılıkla ilgilenenler yerinizde olmak çok istiyordur eminim Kemal bey. Biz henüz göremedik ama sizin sayenizde görmüş kadar olduk. Güvenli yolculuklar efendim.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz