3. Kanlıdivane

Kanlidivane
Kanlidivane, Mersin

Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı Ayaş mahallesinde bulunan Kanlıdivane‘nin geçmişteki isminin Kanytelis olduğu biliniyor. Tahminlere göre Helenistik dönemde bir yaşam alanı olarak kurulan kentten günümüze kalan eserlerin çoğu Roma-Bizans dönemine ait.

Kızkalesi yakınlarında olduğundan, burayı ziyaret edenlerin mutlaka rotasına eklediği Kanlıdivane, 60 km’lik bir çöküntü alan üzerine konumlanıyor. Kentin en büyük yapısı olan bazilika ve bunun dışında ve içinde bulunan kabartmalar hala net bir şekilde gözlemlenebiliyor.

malta

Mersin’e yaklaşık 50 km uzaklıkta bulunan antik şehirde ortaya çıkan mekanların çoğunun zeytin işleme atölyesi olması, buranın tarımla ilgilendiğini kanıtlar nitelikte. Ayrıca Kanlıdivane’nin Akkale Antik Limanı ile bağlantısı olduğu da biliniyor.

       

11 YORUM

  1. Hani yanlış anlamayın da, Yumuktepe’ye giderseniz cebinizde ne varsa vermek zorunda kalırsınız uyuşturucu bağımlısı olan kişilere.

  2. Hiç adını duymadığımız yerler (Mersinliyim:) ). Sadece Soli’ye gitmiştim bir de Anamerium şehrine. Çok güzel yerler varmış.

  3. En az bilinen yerler Alahan manastırı ve Uzuncaburç bence, her ikisi de uluslararası üne kavuşacak yapılar.

  4. Kütahya çavdarhisar Aizanoi antik kent ziyaret edin benim oğlum kısa dönem askerlik yaparken yanına gitmiştik çok güzel insanı hayran bırakıyor dünyanın ilk borsası orda kurulmuş.

  5. Akkale, Yanıkhan, İmirzeli, Öküzlü ve olmazsa olmazımız Kız Kalesi…Alahan Manastırı, Ayaş Elaiussa-Sebaste Antik Kenti…tarihe yolculuk…

    • Sadece çok ilgili olan beğenecektir. Bakımsız, kendi haline bırakılmış, küçücük bir kısmı tel örgü ile çevrilmiş, bilgilendirme için bir levha bulabilirseniz başarı olur…Kısaca üzücü…

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın