10. Kelenderis Antik Kenti

Mersin Gezilecek Tarihi Yerler

Tarihinin MÖ 1000’li yıllara kadar uzandığı bilinen Kelenderis Antik Kenti, Mersin’in Aydıncık ilçesinde bulunuyor. Anamur’a 52, Silifke’ye 80 km uzaklıktaki bu kentin kurucusunun Kilikya tanrılarından Sandon olduğu kaynaklarda geçiyor.

Antik kentte 1987 yılında başlayan kazılarda bulunan eselerin birçoğu Mersin Müzesi‘nde görülebiliyor. Bölgenin en eski yerleşim yerleri arasında bulunan Kelenderis, aynı zamanda Aydıncık ilçesinin de eski ismi.

malta

Bölgede bulunan definecilerin tahrip ettiği antik şehirde liman surları, tiyatro, sarnıçlar ve su kanalları görülebilecek kalıntılar arasında bulunuyor. Antik kent, son yıllarda artan ilgiyle dikkat çeken Aynalıgöl (Gilindire) Mağarası’na da çok yakın bir konumda.

       

Aydıncık konaklama önerim: Ulu Otel

Mersin haritası
Mersin haritası

Hem tarihi hem de kültürel varlıklarıyla dikkat çeken Mersin, ismi eskisi kadar anılmıyor olsa da, Akdeniz Bölgesi’nin en önemli turizm kentlerinden birisi bana göre. Mersin’e gitmek için en uygun havalimanı Adana’da. Adana-Mersin arası araçla yarım saat sürmüyor. Adana Havalimanı araç kiralama için işlemlerinizi önceden yaparsanız eğer, uçaktan kiralık aracınıza atlar ve tüm bu güzelim coğrafyayı kısa sürede gezebilirsiniz.

Mersin’de görülecek antik kentler tatil ve seyahat anlayışını zenginleştirmek isteyenler için pek nefis bir rota olur. Hem deniz, güneş kum hem de tarihi ve kültürel değerleriyle bu coğrafya benden tam puan aldı. Gidin, keşfedin!

11 YORUM

  1. Hani yanlış anlamayın da, Yumuktepe’ye giderseniz cebinizde ne varsa vermek zorunda kalırsınız uyuşturucu bağımlısı olan kişilere.

  2. Hiç adını duymadığımız yerler (Mersinliyim:) ). Sadece Soli’ye gitmiştim bir de Anamerium şehrine. Çok güzel yerler varmış.

  3. En az bilinen yerler Alahan manastırı ve Uzuncaburç bence, her ikisi de uluslararası üne kavuşacak yapılar.

  4. Kütahya çavdarhisar Aizanoi antik kent ziyaret edin benim oğlum kısa dönem askerlik yaparken yanına gitmiştik çok güzel insanı hayran bırakıyor dünyanın ilk borsası orda kurulmuş.

  5. Akkale, Yanıkhan, İmirzeli, Öküzlü ve olmazsa olmazımız Kız Kalesi…Alahan Manastırı, Ayaş Elaiussa-Sebaste Antik Kenti…tarihe yolculuk…

    • Sadece çok ilgili olan beğenecektir. Bakımsız, kendi haline bırakılmış, küçücük bir kısmı tel örgü ile çevrilmiş, bilgilendirme için bir levha bulabilirseniz başarı olur…Kısaca üzücü…

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın