Anadolu topraklarının her köşesi, adını dahi duymadığımız antik kentlere ev sahipliği yapıyor. Akdeniz’e açılan bir liman şehrimiz Mersin bu konuda en şanslı yerlerden biri olmalı. Akdeniz kıyısındaki bu mütevazı şehir arkeolojik miraslar adına insanı şaşırtan bi zenginliğe sahip. Kilikya olarak adlandırılan bu coğrafya dinlerin ve kültürlerin buluştuğu bakir, keşfedilmemiş bir destinasyon.

Kilikya antik kentleri ve kalıntılarının sıralandığı şehirde görmeye değer çok sayıda antik miras yer alıyor. Yaklaşık on gün süren Mersin’de bir çoğunu baharın uyandığı mevsimde görme şansına eriştim. Birbirinden farklı lokasyonlarda olan tüm bu etkileyici antik kentleri ve kalıntıları görmenin en iyi yolu araç kiralamak. Her biri kültürel ve tarihi değerleriyle ziyaretçilerini büyüleyen Mersin’in 10 antik yeri seyahat listenize alın.

Mersin’de Görülecek Tarihi Yerler

Turizmde Akdeniz Bölgesi’nde komşu şehir Antalya’ya göre ismi biraz daha az telaffuz edilse de Mersin gezilecek yerler ile özellikle de antik kentleriyle şaşırtıyor insanı.

1. Uzuncaburç Kalıntıları

Mersin Antik Kentleri: Uzuncaburç
Mersin Antik Kentleri: Uzuncaburç

Mersin’in Silifke ilçesinde 1,200 rakımlı Toros Platoları’nda bulunan Uzuncaburç Kalıntıları, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olmasıyla biliniyor. Asurlular, Hititler, Babiller, Lidyalılar, Romalılar, Bizanslar, Urartular ve Persler’in egemen olduğu bu kentte çok sayıda esere rastlamak mümkün.Burası beni en çok şaşırtan, daha önce ne fotoğrafını ne de ismini duyduğum bir yerdi. Belki bahardan da olsa gerek, bir köyle iç içe olan bu antik kenti pek sevdim ben. Turistik anlamda yeni yeni ilgi görmeye başlayan antik şehir, oldukça canlı ve ilgi çekici yapılarıyla yakın gelecekte yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından birine dönüşecek gibi görünüyor.

Birçok medeniyetin kültüründen izler taşıyan Uzuncaburç’ta, Tören Kapısı, Sütunlu Cadde, Zeus Tapınağı, Şans Tapınağı, Antik Ana Mezarlık, Tiyatro, Yüksek Burç ve Uzun Burç görülebilecek yapılar arasında. Geniş bir alana yayılan kaya mezarları ise görülmeli yine.

Göz at: Silifke Gezi Rehberi

11 YORUM

 1. Sorularınızı Instagram @yoldaolmak hesabımdan sorabilirsiniz

  145,1k Takipçiler
  Takip et
 2. Hani yanlış anlamayın da, Yumuktepe’ye giderseniz cebinizde ne varsa vermek zorunda kalırsınız uyuşturucu bağımlısı olan kişilere.

 3. Hiç adını duymadığımız yerler (Mersinliyim:) ). Sadece Soli’ye gitmiştim bir de Anamerium şehrine. Çok güzel yerler varmış.

 4. En az bilinen yerler Alahan manastırı ve Uzuncaburç bence, her ikisi de uluslararası üne kavuşacak yapılar.

 5. Kütahya çavdarhisar Aizanoi antik kent ziyaret edin benim oğlum kısa dönem askerlik yaparken yanına gitmiştik çok güzel insanı hayran bırakıyor dünyanın ilk borsası orda kurulmuş.

 6. Akkale, Yanıkhan, İmirzeli, Öküzlü ve olmazsa olmazımız Kız Kalesi…Alahan Manastırı, Ayaş Elaiussa-Sebaste Antik Kenti…tarihe yolculuk…

  • Sadece çok ilgili olan beğenecektir. Bakımsız, kendi haline bırakılmış, küçücük bir kısmı tel örgü ile çevrilmiş, bilgilendirme için bir levha bulabilirseniz başarı olur…Kısaca üzücü…

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın