Batum, yeşil ve mavinin buluştuğu, kafkasların en ünlü tatil beldelerinden bir tanesi. Gürcistan’nın bir bölümü olan Acara Özerk Cumhuriyetinin başkenti Batum, etkileyici doğası, temiz denizi, yemyeşil parkaları ve ilginç mimarisi ile çok yoğun turist ziyareti alan bir şehir. Son yıllarda çok hızlı büyüyen ve ülkemiz gezginlerince de gözde bir kent olan Batum vizesi almak ise oldukça kolay.

Türkiye ve Gürcistan vatandaşlarının iki ülke arasında 10 Aralık 2011’de yapılan anlaşmayla sadece nüfus cüzdanları ve TC Kimlik Kartıyla seyahat edebiliyorlar. Anlaşma neticesinde Gürcistan vizesi gerekmeden, her girişte 1 yıl Gürcistan’da vizesiz kalabiliyorsunuz. Bunun için sadece nüfus cüzdanı veya TC Kmlik kartı yahut pasaport yeterli. Eski nüfus cüzdanınız varsa bunun 10 yıldan eski olmaması, yıpranmış, yırtılmış, solmuş olmaması kesinlikle şart!

gürcistan vizesi

Sadece nüfus cüzdanıyla Gürcistan veya Batum’a gitmek isteyenlere çıkış işlemlerini gerçekleştiren görevlilerce “Giriş-Çıkış Formu” veriliyor. Bu belgeyi Gürcistan veya Batum’da kalınan süre boyunca üzerinizde bulunması gerekiyor. Ülkeye geri dönüşte nüfus cüzdanlarıyla birlikte hudut görevlilerine bu belgeyi ibraz etmek gerekiyor. Ülkemizden çıkış yaparken 50 TL yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

Eğer Gürcistan’da daha uzun süre kalmak istiyorsanız başvuru yapmanız gerekiyor. Uzun süreli oturum başvuruları Adalet Sarayından (Public Service Hall veya Public Service Development Agency) yapılıyor. 6 yıl kadar oturum verdiklerini duydum. Gürcistan vizesi başvuru ücreti de istediğiniz tarihe göre değişiyor.

10 takvim günü içinde cevap 180 $
20 takvim günü içinde cevap 140 $
30 takvim günü içinde cevap 95 $
Web sitesi: http://psh.gov.ge/

Pasaport ile Gürcistan’a giriş yapanların 50 TL yurtdışı çıkış harcı ödemesi gerekiyor. 18 yaşından küçüklerin ise anne ve babalarının nezaretinde veya onların yazılı resmi izinleri ile ülkeden Gürcistan’a giriş yapabilirler.

Nüfus cüzdanını Gürcistan’da kaybedenlerin, Tiflis’de bulunan Türk Büyükelçiliğinden veya Batum Başkonsolosluğumuzdan ülkemize geri dönüşü sağlayacak geçici pasaport müracaatlarında bulunabilirler. Bunun için seyahat edenlerim yanlarında başka bir fotoğraflı belge (ehliyet, öğrenci kimliği v.s.) bulunması tavsiye ediliyor.

Gürcistan veya Batum’a araçlarıyla gitmek isteyenler sınır kapısından rahatlıkla geçiş yapabilirler. Yoğun tatil dönemleri ve resmi tatillerde yaşanacak yoğunluk nedeniyle Sarp Sınır Kapısı’nda hem yaya hem de araç kuyrukları oluşuyor. Bu dönemlere dikkat etmekte yarar var.

Sınır kapısındaki taksicilere ve sizi şehre götürmek isteyen kadınlardan uzak durun. Kendi adlarına kayıtlı olmayan bir araçla Gürcistan’a seyahat etmek isteyenlerin, yanlarında araç sahibi tarafından verilmiş araç kullanma vekaletnamesini ve vekaletnamenin Gürcistan’ın ülkemizdeki dış temsilciliklerince onaylanmış İngilizce veya Gürcüce tercümesini bulundurmaları gerekiyor.

Gürcistan’a seyahat edeceklerin pasaportlarında, Abhazya’ya ve Güney Osetya’ya deniz yoluyla ve/veya başka ülkeler üzerinden seyahat ettiklerini gösteren damga veya mühür olması durumunda Gürcistan girişinde hapis ve/veya para cezası ile karşı karşıya kalabilirler.

Gürcistan’a girişte yanlarında 30.000 Lari veya üzerindeki bir meblağa bulunanların, Gürcistan gümrük memurlarına önceden sözlü veya yazılı olarak bu parayı bildirmeleri gerekiyor. Beyanı yapılmayan paraya, Gürcistan mevzuatı uyarınca el konulabiliyor.

Gürcistan’a seyahat esnasında, ağrı kesici dahil hiç bir ilaç götürmeyiniz! Ağır para ve hapis cezası olduğu söyleniyor.

batum vizesi

Batum otel konusunda oldukça gelişme gösterdi ve çok yeni oteller açıldı. 5 yıldızlı Batum otelleri olarak Sheraton Batumi Hotel, Intourist Palace Hotel, Radisson Blu Hotel Batumi ve Divan Suites Batumi öne çıkıyor. Bunların dışında çok sayıda yıldızlı oteller de bulunuyor.

Piazza Hotel, Legacy Hotel, Batumi World Palace ise orta ve üstü bütçelilere hitap ediyor. Düşük bütçeli gezginler TJ Hostel, Batumi Globus Hostel ve Guesthouse in Batumi gibi sırt çantalılar için uygun hostelleri tercih edebilirler.

Düşük bütçeli gezginler TJ Hostel, Batumi Globus Hostel ve Guesthouse in Batumi gibi sırt çantalılar için uygun hostelleri tercih edebilirler. Hotelscombined.com web sitesinden güvenle otel rezervasyonunuzu yapın. En uygun Batum otellerini bulmak için tıklayın.

Faydalı olabilecek diğer blog yazıları:

Azerbaycan

Vizesiz ülkeler arasında yer alan Gürcistan’da Batum turu yapmak isteyenler uçak bileti kampanyalarını takip etmelerini öneriyorum. Türk Hava Yolları Batum şehrine hergün seferler yapıyor. Uçak bileti fiyatları erken davranmazsanız çok da uygun fiyatlı olmayabiliyor.

Önceki blog yazısıAvrupa’nın Sürprizlerle Dolu Şehri: Brüksel
Sonraki blog yazısıSuntimes Magazine: Kızıldeniz’de Yükselen Rota: Hurghada
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

111 YORUM

 1. Merhabalar sorumu daha önce göndermiştim ama iletilmemiş sanırım.Pasaportumda ukrayna damgası var gürcistan damgasıda eklenirse rusya’ya girişte ve ya vize alırken zorluk çıkartırar mı ? Kimle mi gitmek daha iyi ?

 2. Merhaba benim ehliyet im yanımda değil kendi aracım la kimliğim ruhsat im var ama ehliyet im yanımda değil e devlet de görünüyor Gürcistan a girebilir miyim Gürcistan polislerin e anlatablrmym acaba acil yorum yaparmsnz

 3. Merhaba. İlk defa Batum’a gidecegiz.2 cocuk, esim ve ben 4 kisi olarak. Ucakla Batum’a gitmeyi dusunuyoruz. Pasaport gerekiyor mu? Bir de havalimanindan Batum merkeze vasita var midir?

 4. Ben batuma gelmeyi düşünüyorum sadece kimlikle giris çikış yapmak mumkünmü ve bunun bi ücreti varmı

 5. Merhaba , bir hafta sonra gezi ile Batum a gideceğim ama 14 Eylül itibariyle eski kimlikler ile giriş kabul edilmiyormus . Bir haftada yeni kimlik cikarmam da mümkün gözükmüyor, sadece pasaport ile giriş çıkış yapabilir miyim ?

 6. Merhaba benim kimlik kartım 10 yıldan eski. O yüzden pasaport ile giriş yapmayı düşünüyorum. Sanırım pasaport yeterli olacaktır değil mi?

 7. Merhaba,

  Yaz tatili için (Tiflis/Batum konaklamalı) Karadeniz turuna katılmayı düşünüyorum, ancak tur şirketinden aldığım bilgiye göre nüfus cüzdanının 5 yılı geçmemiş olması şartıyla Gürcistan’a giriş yapabiliyormuşuz, hatta web sitelerinde “2012 önce alınmış ise yenilenmelidir” yazısına rastladım, bu ne kadar doğru merak ettim açıkçası, zira 2010 yılında nüfus cüzdanımı aldığım için yenilesem mi yenilemesem mi bilemedim. Bu arada Türk pasaportumun günü de geçti.

  Hollanda pasaportum var ve internet üzeri edindiğim bilgiye göre Hollanda vatandaşlarının vize alma zorunluluğu yokmuş, fakat Türkiye üzeri geçeceğim için vizeye gerek var mı yok mu bilemedim, pek net bir bilgiye de rastlayamadım.

  Bilgilendirirseniz lütfen sevinirim,

  Teşekkürler.

  • Gürcistan vizesiz bir ülke. Hollanda pasaportunuzla girebilirisiniz. Gürcistan’a nüfus cüzdanıyla gireceklerin cüzdanlarının 10 yıldan eski olmaması gerekiyor. Bu bilgiyi değiştirmişlerse siz iyisi mi acenteye telefon açıp sorun.

 8. Merhabalar
  Tiflis, Batum veya Kutaisi’ye Girişlerimizi sadece pasaport veya kimlikle yapmamız mümkün mü? Teşekkür ederim.

 9. Kimlikle seyahat etmenin rahatlığını yaşadığım ilk ülke! Batum’da yerel bir pazara girmiştik, açıkta satılan domuz etlerini ve kötü kokularını hala unutamıyorum.

 10. Kimlik eski ve kırışık olmasın diyorlar. Kimlikleri kimse yep yeni kullanamıyor ki! Yani kimlikler ne kadar yeni olmalı?

 11. Ben gurcistandan ev almak istiyorum vatandaslik alma ve gidip gezme konusunda orda tecrubeli olan yada oturan arkadas ariyorum gsm 05392504047 whatsupp ulasin lutfen

 12. Merhaba kemal bey ben gürcistan vatandaşı olmak istiyorum yani çifte vatandaş olmak ne yapmam gerkiyor bana yardımcı olabilir misiniz

 13. Benim kimlik kartım 12 senelik batuma girerken sorun yaşarmıyım engelli kimlik kartım da 3 senelik bir problem olurmu??

 14. Iyi gunler hocam esimle gunubirlik gitmeyi dusunuyoruz 20 eylulden sonra kimlik icin yeni basvurduk benim yeni kimlik geldi ama esimin eski kimligi var eski kimlik sorun cikartiyor diyorlar bir sikinti olur mu tesekkur ederim

 15. Merhabalar Kemal Bey;
  Kimliğimi 2010 yılında yeniledim fakat ön tarafında, fotoğrafın yanında soğuk mühür gözükmüyor lakin arka tarafta görünüyor. Kimlik biraz eski görünümlü.
  Bu bir sorun teşkil eder mi?

 16. Merhaba 22 yaşındayım ve 17 yaşındaki kardeşimle Gürcistan’a gitmeyi planlıyoruz mümkün mü? 18 yaşından küçüklerin aileleri ile olması gerekiyormuş aksi taktirde vekaletname talep ediyorlarmış. Konsolosluğa mail attım fakat henüz cevap almadım.

 17. Merhaba kolay gelsin. Bu hafta sonu eşimle Batum’a gitmek istiyoruz. 1 senelik evliyiz kimliklerimiz yeni ama yeni çıkan kimlik kartından değil. Girebilir miyiz içeri? Teşekkürler.

 18. Ben 6yasinda kizimla Batum’a gecmek istiyorum eşinden ayrıyım. Kizimin kimliginde foto yok yeni kimlik başvurusu yaptim ama yetismeyecek. Girişte sorun yasar miyim? Neler yapmam gerekiyor?

 19. Merhaba Türkiye’ye mavi kartla giriş yapanlar Batum’a mavi kartlarıyla gecebiliyorlarmı tur programında Batum da var.

 20. Merhabalar,
  Kimlikle gidildiğinde de 15 TL yurtdışı çıkış harcı ödenmesi gerekiyor şeklinde yazılar gördüm. Doğru mudur?
  Bir de; giriş-çıkış formu karayoluyla gidildiğinde sınır kapısında veriliyormuş, uçakla gittiğinizde bu belgeyi nereden alıyorsunuz?

 21. Merhaba selamlar ucak ile tiflise gidecegim yalnız kımligimdeki resim 10 yıl onceki bir sorun yada problem olurmu teşekkürler

 22. Merhaba Kemal bey.Sorumu yanıtlamanızı rica ederim.Ukrayna vatandaşı yalnız Türkiye’de oturum izni olan (2’inci yılı) bir bayanın Gürcistana gitmek için vize ye ihtiyacı varmıdır? Var ise nasıl almalıdır ? Şimdiden teşekkürler.

 23. Merhaba ben geçerken verdikleri kağıt var ya onu düşürmüşüm? Ne yapabilirim? Çıkarken ne gibi sorunlar yaşarim?

 24. Merhaba ben Irak vatandaşlıyım gürcistana viza almak istiyorum verilir mi?ücreti ne kadar?,kaç gün sürer alabilmek için?, benim Türkiyede ikametim bitti tekrar çıkış yapmam gerekir gürcistan için sıkıntı var mı? Teşekkürler

 25. Merhaba Kemal Bey,
  “Seyahatte 18 yaşından küçük çocukların aileleri ile olmaları gerekiyor. Aksi takdirde aile onaylı İngilizce veya Gürcüce vekaletname gerekiyor demissiniz” Ben 18 yasindan kucuk iki cocugumla Batum’a gitmeyi planliyorum. Esim gelemeyecek. Bu durumda da esimden bir vekaletname gerekiyor mu? Yoksa sadece benimle ve pasaportlari ile girebilirler mi?

 26. Merhaba, 18 yas altı çocuklar ıcın pasaport gereklı olduğuna daır bırsey duydum. 3 yasında oğlum var sınırdan gecıste pasaport olmadan gecırmezler dıyorlar. Dogru mudur?

  • Nüfus cüzdanının resimli olması gerekiyor veya pasaportunun olması gerekiyor.
   Bebekler ve çocuklar dâhil kimliklerde fotoğraf olması zorunlu. Seyahate çıkmadan evvel lütfen nüfus idaresine başvurarak çocuklarınızın nüfus cüzdanlarını fotoğraflı hale getirin. Nüfus cüzdanlarının  yırtık ve yıpranmış olmaması da önemli ayrıca.

   • Merhaba Kemal Bey yeni kimlikler ilk çıktığında almıştık biz benim ki fotoğraflı ama çocukların kimliklerine gerek yok demişlerdi onların kimlikleri de yeni ama fotoğraf yok biri 5 yaşında biri 2 yaşında yani nüfus müdürlüğü gerek olmadığını söylemişti çıkışta sorun yaşar mıyız?

    • Nüfus cüzdanını bebek dahi olsa fotoğraflı istiyorlardı. Yine de fotoğrafsız olup da Gürcistan’a geçenler de çokçaydı. Yeni Kimlikle fotoğrafsız olsa dahi sorun çıkacağını sanmıyorum. Gidip dönerseniz burada bilgi paylaşırsanız sevinirim.

   • Annesi birlikte gidiyorsa kimlik ile geçişi problem yok annesi yoksa noterden sizin adınıza izin belgesi olursa geçiş yapa bilirsiniz

 27. Arkadaslar benim kesilmiş cezam var 15 sene temyiz ettim o gelmeden basıp gitmek istiyorum yasanacak memleket mi kısacası onu söyleyin yani hapisten kaçmak için gidecem orda hapis olmayayım suçsuz yere bazı arkadaşlar yazmışlar ya hany

 28. Ben rahatsızim ve ilac kullanmak zorundayim ucakla gidicem gurcistana ilaclarim olmassa ölürüm ben ne yapicam simdi ?

 29. Gürcistan’ın Batum şehrinde günlük, haftalık veya aylık olarak ev kiralamak isteyenler, ya da satılık konut arayanlar bize ulaşabilirler..

  • Batum’a işçi olarak gelmeyi düşünüyorum. Ev kirası ve normal bi çalısan ne ucret alır? Yazar mısınız? Şofor dıyelım.

 30. Uydurmayın arkadaşlar milleti yanıltmayın. Ben her yıl 3 veya 4 defa gidiyorum, hiçbir sıkıntı yaşamadım bu güne kadar. Bırak sıkıntı yaşamayı, Hopa Batum’dan daha tehlikeli.

 31. Yanınızda ilaç götürmeyin, yasaklandı. Çantanızın içine belki tane olarak atsanız görmezler, yada pantolonunuzun cebine koyun bavuldaki.

  • Ben yanımda tek bir plastik şişe içerisinde ilaç götürdüm, herhangi bir soran ve gören olmadı. Ancak havalimanından ayrılırken, önümde bir Avrupa’lının valizi açılmış ve tek tek içerisi karıştırılıyordu. Benim de çantama baksaydılar ve ilacları görseydiler sorun olabilirdi. Yine de dikkat etmek gerekiyor.

   Belki kıyafetlerin cebine tane olarak sadece seyahat sürei için gerekli tabletler konabilir. Tabi en iyi resmi reçete ile gitmek.

 32. Nüfus cüzdanı yeterli. Böyle girebildiğimiz başka ülke yok, Kıbrsı’ı saymazsak. Vizesizken gidin gezin derim.

  • Gürcüstan’a gidenler dikkat edin. Gidip bi daha asla geri dönmeyebilirsiniz, neden mi? Batum’u geçtikten sonra başınız belada demektir. Bir çok Rizeli Artvinli şuan suçsuz yere hapis yatıyor. Gürcü polisi bavul çanta arama bahanesiyle çantaya bakıyor. O an içine eroin koyuyor. Sonra sana suçu atıyor. Sen dünya kadar savun kendini, sen den 50-30 bin gibi Euro verirsen cezyı paraya çevirelim diyor. Bunlar böyle insanlar, sözde kimlikle giriş çıkış yapılıyor. Gitmeyin kadın kızı yanıtlmasın sizi.

   • Öyle bır şey yok, yıllardır gürcistana gıdıp gelıyorum, herhangı bır sıkıntı yaşamadım. İnsan gıbı gidip gelıyorsan kımse kımseye karışmaz, sadece ilaç uzerınızde bulunmasın. Arabayla geçertikten sonra alkol aldınsa kesınlıkle arabaya bınıp Turkıye’ye donmeyın, çok aşırı ceza kesıyolar artı ehlıyetıde alıyolar. Eğer karşıda içkı içeceksenız yanınızda içkı içmeyen 1 arkadaş bulundurun yada bızım sınırda oto parkta bırakın arabanızı gerısı kolay karşıya geçtıkten sonra.

    Gece alemıne takılacaksanız orayı çok iyi bılen 1 arkadaşınız olması lazım. Gece hayatında çalışan çok yabancı uyruklu bayanlar var, çogu polısle anlaşmalı ama en tehlıkelılerı Özbekler. Sakın ola onlarla gecelık duşunmeyın, başınıza her turlu olay gelır. Onun için dıkkat edın arkadaşlar, ordakı yasalar çok katı.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın