Batum, yeşil ve mavinin buluştuğu, kafkasların en ünlü tatil beldelerinden bir tanesi. Gürcistan’nın bir bölümü olan Acara Özerk Cumhuriyetinin başkenti Batum, etkileyici doğası, temiz denizi, yemyeşil parkaları ve ilginç mimarisi ile çok yoğun turist ziyareti alan bir şehir. Son yıllarda çok hızlı büyüyen ve ülkemiz gezginlerince de gözde bir kent olan Batum vizesi almak ise oldukça kolay.

Türkiye ve Gürcistan vatandaşlarının iki ülke arasında 10 Aralık 2011’de yapılan anlaşmayla sadece nüfus cüzdanları ve TC Kimlik Kartıyla seyahat edebiliyorlar. Anlaşma neticesinde Gürcistan vizesi gerekmeden, her girişte 1 yıl Gürcistan’da vizesiz kalabiliyorsunuz. Bunun için sadece nüfus cüzdanı veya TC Kmlik kartı yahut pasaport yeterli. Eski nüfus cüzdanınız varsa bunun 10 yıldan eski olmaması, yıpranmış, yırtılmış, solmuş olmaması kesinlikle şart!

gürcistan vizesi

Gürcistan Vizesi Nasıl Alınır

Sadece nüfus cüzdanıyla Gürcistan veya Batum’a gitmek isteyenlere çıkış işlemlerini gerçekleştiren görevlilerce “Giriş-Çıkış Formu” veriliyor. Bu belgeyi Gürcistan veya Batum’da kalınan süre boyunca üzerinizde bulunması gerekiyor. Ülkeye geri dönüşte nüfus cüzdanlarıyla birlikte hudut görevlilerine bu belgeyi ibraz etmek gerekiyor. Ülkemizden çıkış yaparken 50 TL yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

Eğer Gürcistan’da daha uzun süre kalmak istiyorsanız başvuru yapmanız gerekiyor. Uzun süreli oturum başvuruları Adalet Sarayından (Public Service Hall veya Public Service Development Agency) yapılıyor. 6 yıl kadar oturum verdiklerini duydum. Gürcistan vizesi başvuru ücreti de istediğiniz tarihe göre değişiyor.

10 takvim günü içinde cevap 180 $
20 takvim günü içinde cevap 140 $
30 takvim günü içinde cevap 95 $
Web sitesi: http://psh.gov.ge/

Pasaport ile Gürcistan’a giriş yapanların 50 TL yurtdışı çıkış harcı ödemesi gerekiyor. 18 yaşından küçüklerin ise anne ve babalarının nezaretinde veya onların yazılı resmi izinleri ile ülkeden Gürcistan’a giriş yapabilirler.

Nüfus cüzdanını Gürcistan’da kaybedenlerin, Tiflis’de bulunan Türk Büyükelçiliğinden veya Batum Başkonsolosluğumuzdan ülkemize geri dönüşü sağlayacak geçici pasaport müracaatlarında bulunabilirler. Bunun için seyahat edenlerim yanlarında başka bir fotoğraflı belge (ehliyet, öğrenci kimliği v.s.) bulunması tavsiye ediliyor.

Malta

Gürcistan veya Batum’a araçlarıyla gitmek isteyenler sınır kapısından rahatlıkla geçiş yapabilirler. Yoğun tatil dönemleri ve resmi tatillerde yaşanacak yoğunluk nedeniyle Sarp Sınır Kapısı’nda hem yaya hem de araç kuyrukları oluşuyor. Bu dönemlere dikkat etmekte yarar var.

Sınır kapısındaki taksicilere ve sizi şehre götürmek isteyen kadınlardan uzak durun. Kendi adlarına kayıtlı olmayan bir araçla Gürcistan’a seyahat etmek isteyenlerin, yanlarında araç sahibi tarafından verilmiş araç kullanma vekaletnamesini ve vekaletnamenin Gürcistan’ın ülkemizdeki dış temsilciliklerince onaylanmış İngilizce veya Gürcüce tercümesini bulundurmaları gerekiyor.

Gürcistan’a seyahat edeceklerin pasaportlarında, Abhazya’ya ve Güney Osetya’ya deniz yoluyla ve/veya başka ülkeler üzerinden seyahat ettiklerini gösteren damga veya mühür olması durumunda Gürcistan girişinde hapis ve/veya para cezası ile karşı karşıya kalabilirler.

Gürcistan’a girişte yanlarında 30.000 Lari veya üzerindeki bir meblağa bulunanların, Gürcistan gümrük memurlarına önceden sözlü veya yazılı olarak bu parayı bildirmeleri gerekiyor. Beyanı yapılmayan paraya, Gürcistan mevzuatı uyarınca el konulabiliyor.

Gürcistan’a seyahat esnasında, ağrı kesici dahil hiç bir ilaç götürmeyiniz! Ağır para ve hapis cezası olduğu söyleniyor.

batum vizesi

🏡 Batum otel konusunda oldukça gelişme gösterdi ve çok yeni oteller açıldı. Merkezi konumdaki yıldızlı oteller Sheraton Batumi Hotel, Intourist Palace Hotel, Radisson Blu Hotel Batumi ve Divan Suites Batumi en konforlu ve talep gören oteller olarak tavsiyem. Hotel Park, Hotel Varios, Mariinsky Boutique Hotel ise oldukça merkezi konuma sahip temiz oteller. Hostel Old Batumi, Iveria, Hostel California, Back2ME gibi hosteller ise sırt çantalılar için uygun.

Faydalı olabilecek diğer blog yazıları:

Vizesiz ülkeler arasında yer alan Gürcistan’da Batum turu yapmak isteyenler uçak bileti kampanyalarını takip etmelerini öneriyorum. Türk Hava Yolları Batum şehrine her gün seferler yapıyor. Uçak bileti fiyatları erken davranmazsanız çok da uygun fiyatlı olmayabiliyor.

Önceki blog yazısıİtalya’nın Simge Yapısı: Pisa Kulesi
Sonraki blog yazısıBakü Nerede 📍 Bakü’ye Nasıl Gidilir
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

111 YORUM

 1. Merhabalar sorumu daha önce göndermiştim ama iletilmemiş sanırım.Pasaportumda ukrayna damgası var gürcistan damgasıda eklenirse rusya’ya girişte ve ya vize alırken zorluk çıkartırar mı ? Kimle mi gitmek daha iyi ?

 2. Merhaba benim ehliyet im yanımda değil kendi aracım la kimliğim ruhsat im var ama ehliyet im yanımda değil e devlet de görünüyor Gürcistan a girebilir miyim Gürcistan polislerin e anlatablrmym acaba acil yorum yaparmsnz

 3. Merhaba. İlk defa Batum’a gidecegiz.2 cocuk, esim ve ben 4 kisi olarak. Ucakla Batum’a gitmeyi dusunuyoruz. Pasaport gerekiyor mu? Bir de havalimanindan Batum merkeze vasita var midir?

 4. Ben batuma gelmeyi düşünüyorum sadece kimlikle giris çikış yapmak mumkünmü ve bunun bi ücreti varmı

 5. Merhaba , bir hafta sonra gezi ile Batum a gideceğim ama 14 Eylül itibariyle eski kimlikler ile giriş kabul edilmiyormus . Bir haftada yeni kimlik cikarmam da mümkün gözükmüyor, sadece pasaport ile giriş çıkış yapabilir miyim ?

 6. Merhaba benim kimlik kartım 10 yıldan eski. O yüzden pasaport ile giriş yapmayı düşünüyorum. Sanırım pasaport yeterli olacaktır değil mi?

 7. Merhaba,

  Yaz tatili için (Tiflis/Batum konaklamalı) Karadeniz turuna katılmayı düşünüyorum, ancak tur şirketinden aldığım bilgiye göre nüfus cüzdanının 5 yılı geçmemiş olması şartıyla Gürcistan’a giriş yapabiliyormuşuz, hatta web sitelerinde “2012 önce alınmış ise yenilenmelidir” yazısına rastladım, bu ne kadar doğru merak ettim açıkçası, zira 2010 yılında nüfus cüzdanımı aldığım için yenilesem mi yenilemesem mi bilemedim. Bu arada Türk pasaportumun günü de geçti.

  Hollanda pasaportum var ve internet üzeri edindiğim bilgiye göre Hollanda vatandaşlarının vize alma zorunluluğu yokmuş, fakat Türkiye üzeri geçeceğim için vizeye gerek var mı yok mu bilemedim, pek net bir bilgiye de rastlayamadım.

  Bilgilendirirseniz lütfen sevinirim,

  Teşekkürler.

  • Gürcistan vizesiz bir ülke. Hollanda pasaportunuzla girebilirisiniz. Gürcistan’a nüfus cüzdanıyla gireceklerin cüzdanlarının 10 yıldan eski olmaması gerekiyor. Bu bilgiyi değiştirmişlerse siz iyisi mi acenteye telefon açıp sorun.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın