Yurt dışına gitmek isteyenler için seyahat planı yapmak, nereden başlanacağı belli olmayan bir serüven. Vize istemeyen ülkelere gitmek için bile hangi adımların atılacağı konusunda kafa karışıklığı yaşanıyor. Ülke içinde bir yere gitmekten farkı olmayan vizesiz ülkelere seyahat, kafa karışıklığı ve stres yaşamadan halledilebilecek kolaylıkta. Üstelik bazı vizesiz ülkelere pasaport olmadan yalnızca kimlikle bile seyahat edilebiliyor.

Son yıllarda Türkiye‘nin dünyanın birçok ülkesi ile gerçekleştirdiği ikili anlaşmalarla Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat edebildiği ya da kapıda vize alarak girebildiği ülke sayısı da arttı. Vize için evrak toplama derdi olmadan uçak biletini ayarlayıp yola çıkma özgürlüğü sunan vizesiz seyahat için hangi adımları takip edeceğinizi madde madde anlattım.

yurtdışına nasıl çıkılır

Yurtdışına Nasıl Çıkılır

1. Gideceğiniz ülkeyi seçin

Bu sayfayı okuyorsanız muhtemelen aklınızda şimdiden görmek istediğiniz bir ülke vardır. Vizesiz ülkeler içerisinden seyahat etmek istediğiniz ülkeye karar vermek, seyahatin en önemli adımlarından biri. Birçok kişi aklında farklı ülkeler olmasına rağmen vize başvurusu için istenen evrakları toplamakla uğraşmamak, para ve zaman harcamamak için rotasını vizesiz ülkelere çeviriyor. Hangi vizesiz ülkeye seyahat edeceğinize karar verdikten sonra gerisi oldukça kolay.

2. Pasaport çıkartın

Yurt dışına seyahat edecek kişiler için bir ön koşul olan pasaport, gideceğiniz ülkede sizi temsil eden bir kimlik belgesi. Türk vatandaşları Gürcistan, Moldova, Ukrayna ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti dışındaki tüm yurt dışı seyahatlerinde pasaport kullanmak zorunda. Yukarıda saydığım bu dört ülkeye ise TC kimlik kartı ile girilebiliyor. Bu yüzden vizesiz bir ülkeye seyahat etmeyi düşünüyorsanız ilk adım olarak pasaport çıkartmanız gerekiyor.

Malta

3. Gerekiyorsa vize için başvuru yapın 

Türk vatandaşları dünyanın birçok farklı ülkesine vizesiz ya da kapıda vize alarak seyahat edebiliyor. Kapıda vize alacağınız ülkelerin bazıları için yanınızda vesikalık fotoğraf ve pasaport fotokopisi bulundurmayı unutmayın. Kapı vizesi ile seyahat edilen bazı ülkeler ekstra belge talebinde de bulunabiliyor. Seyahat öncesinde gideceğiniz ülkenin dış işleri bakanlığı web sitesindeki seyahat duyurularına ve gereken evraklara göz atın.

4. Ulaşım yönteminizi seçin

Seyahat edilecek vizesiz ülkeye karar verdikten sonra ulaşım yöntemini belirlemek gerekiyor. Hava yolu, kara yolu, demir yolu ve deniz yolu ulaşım alternatifleri arasında. Sınır komşumuz ve vize istemeyen ülkelerden İran’a demir yolu, Gürcistan’a kara yolu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne deniz yolu, sınırımız olmayan birçok ülkeye ise hava yolu ile ulaşmak mümkün.

Seyahat yöntemini netleştirince uçak, feribot, otobüs, tren biletini alın. Kara yoluyla, kendi aracınızla da seyahat edebilirsiniz. Bu durumda aracınıza ait uluslararası geçerliliği olan sigortaya da ihtiyacınız olacak. Yurtdışına çıkmadan önce yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerektiğini unutmayın.

5. Konaklamanızı ayarlayın

Gidilecek ülkede konaklama halledilmesi gereken adımlardan biri. Eğer gideceğiniz ülkede eş, dost, akrabanız yoksa hostel, pansiyon, otel gibi yerlerden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Konaklama rezervasyonu, gireceğiniz ülkede pasaport polisinin sorabileceği sorular arasında. Kalacağınız gün kadar rezervasyonunuz olması gerekiyor.

Booking.com sitesini kullanarak rezervasyonunuzu yapın, çıktınızı alın. Airbnb de bir başka seçenek.

6. Çantanızı hazırlayın

Tüm ön hazırlıklar tamamlandıktan sonra yolculuk için bir engel kalmıyor. Pasaport, uçak bileti, otel rezervasyonu ve yeteri kadar para ile vize istemeyen bir ülkeye gitmek mümkün. Tabi öncesinde sırt çantası hazırlamak gerekiyor. Ne kadar hafif bir sırt çantası veya bavul hazırlarsanız o kadar iyi.

7. Vizesiz ülkeye giriş

Yabancı bir ülkeye ilk adımın atıldığı yer gümrük kapıları. Ulaşım yöntemine göre havalimanı, liman, tren istasyonu ya da kara sınır kapılarından ülkeye giriş yaparken pasaport polisi belgelerinizi ister. Pasaportunuzu alıp içerisindeki fotoğrafa bakıp giriş kaydınızı yapan polis, gerekirse size seyahat amacınızla ilgili sorular sorabilir.

Bu sorular arasında dönüş bileti, konaklama rezervasyonu, maddi gücünüz ya da mesleğiniz gibi şeyler olabilir. Pasaport polisinin ikna olmaması halinde sizi ülkeye sokmama hakkı bulunuyor. Güleryüzlü ve sakin olun ve sorulan soruları cevaplayın. İngilizceniz yoksa yardım isteyin.

Yurtdışına çıkmak, Türkiye içerisinde bulunduğunuz yerden başka bir şehre gitmek kadar kolay. Stres ve kafa karışıklığı yaşamadan gerekli adımları takip ederek seyahatinizi kolaylıkla organize edebilirsiniz.

58 Yorumlar

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz