İngiltere‘nin başkenti Londra‘da bulunan Westmister Manastırı (Westminster Abbey), Birleşik Krallık’ın en önemli dini yapılarından biri olarak kabul ediliyor. Westminster Sarayının batı tarafında yer alan ve orijinal adı St. Peter Kilisesi olan yapı, tarih boyunca taç giyme ve cenaze törenlerine ev sahipliği yapması nedeniyle İngiltere tarihinde sembolik bir yere sahip.

Tarihi geçmişi 7. yüzyıla uzanan ve Londra Piskoposu Mellitus zamanında manastırla aynı noktaya inşa edilen kilise, mevcut haline ise 1245 yılında Kral III. Henry’nin emriyle başlatılan inşa çalışmalarıyla kavuştu. Tarih boyunca 16 kral ve kraliçe, 8 başbakan, ödüllü şair, yazar, aktör, bilim insanı, askeri lider gibi 3 bin 300’den fazla kişinin gömüldüğü manastır, mezarlık bölümüyle de ülkenin en önemli noktası olarak kabul ediliyor.

Westminster Abbey

Westminster Abbey

Westminster Manastırı (Westminster Abbey), İngiltere’nin başkenti Londra’da Aziz Peter Kilisesi olarak da bilinen, ülkenin en önemli dini yapısı. Gotik bir manastır olan yapının tarihi geçmişi 7. yüzyıla uzansa da manastırın günümüzdeki hali 1245 yılına tarihleniyor. Kral III. Henry’nin emriyle başlatılan inşa çalışmaları ile Gotik tarzına kavuşan manastır, 3 bin metrekarelik bir alanda kurulu. Manastırın ön cephesinde yer alan iki çan kulesinin uzunluğu ise 69 metre.

1987 yılında UNESCO tarafından Westminster Sarayı ve Azize Margaret Kilisesi ile birlikte Dünya Mirası olarak ilan edilen manastırın İngiltere tarihindeki önemi Kral William’ın 1066 yılındaki taç giyme töreninden bu yana İngiliz Kraliyet Ailesi’nin tüm taç giyme törenlerinin manastırda yapılmasından kaynaklanıyor.

Malta

1100 yılından itibaren Kraliyet Ailesi başta olmak üzere İngiltere’nin ünlü şair, yazar, aktör, bilim insanı, askeri görevlileri ve siyasetçilerinin mezarlarına da ev sahipliği yapan manastırın mezarlığında Kraliyet Ailesi’nden 16 kişi, 8 eski İngiliz başbakanı da dahil olmak üzere 3 bin 300’den fazla kişi yatıyor.

Westminster Manastırı Müzesi

Westminster Manastırı Müzesi (Westminster Abbey Museum), 11. yüzyılda manastırda görev yapan keşişlerin yatakhanelerinin altındaki tonozlu binada kuruldu. Manastırın en eski bölümlerinden biri olan bu alan 1908 yılından itibaren müzeye dönüştürüldü. Haziran 2018’de ziyaretçi girişine kapatılan müzede bulunan eserlerin birçoğu Buckingham Sarayı’ndaki Kraliyet Galerisi’ne taşındı.

Chapter House

Chapter House, manastırın en görkemli bölümlerinden biri. 1245 ile 1253 yılları arasında, Kral III. Henry Dönemi’nde manastırın doğu kısımlarıyla birlikte inşa edilen bu bölüm, 1872’de Sir George Gilbert Scott tarafından restore edildi. Sekizgen planlı, geometrik Gotik tarzda inşa edilen Chapter House, vitraylı pencereleri ve 13. yüzyıldan kalma orijinal döşemeleriyle dikkat çekici güzellikte. Chapter House’un giriş kapısının 1050 yılından kaldığı ve İngiltere’nin en eski kapısı olduğuna inanılıyor.

westminster abbey hakkında bilgi
westminster abbey londra

Şairler Köşesi

Edebiyat severlerin hac yeri olarak da bilinen Şairler Köşesi, Westminster Manastırının en ilgi çeken ziyaret noktalarından. 100’den fazla şair ve yazarın gömülü olduğu bu bölümde, birçok ünlü ismin heykeli de bulunuyor. Şairler Köşesi’nde karşılaşabileceğiniz ünlü isimler arasında William Shakespeare, Jane Austen, Bronte kız kardeşler ve Charles Dickens bulunuyor.

Abbey Bahçeleri

Manastırın 900 yıllık tarihi geçmişi ile yiyecek ve şifalı otlar yetiştirmek için kullanılan bölümü Abbey Bahçelerinde (Abbey Gardens), meyve ağaçları, arı kovanları, sebze tarlaları, süs havuzları ve yeşil alanlar bulunuyor. Bahçeyi ücretsiz ziyaret etmek mümkün.

Westminster Manastırı nerede

Westminster Manastırı giriş ücreti ve ziyaret saatleri

🗺 Adres: Westminster Abbey 20 Dean’s Yard London SW1P 3PA
📲 www.westminster-abbey.org ☎️+44(0)20 7222 5152
🕘 Ziyaret saatleri: Westminster Manastırı ziyaret saatleri manastır 09.30-16.30, Chapter House 10.00-16.30, Cellarium Kafe ve Teras 07.30-18.00, bahçe 10.00-16.00.
💶 Westminster Manastırı bilet ücreti: Westminster Manastırı giriş ücreti online alımlarda 22 Pound, gişeden alımlarda ise 24£. Öğrenci ve 65 yaş üzeri ziyaretçilere online alımlarda 19£, gişeden alımlarda ise 21£. Müzeyi her ayın ilk pazar günü ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.
🚌 Ulaşım: Westminster Manastırı’na Londra metrosuyla St James’s Park ya da Westminster Circle istasyonlarında inerek ulaşabilirsiniz.

İngiltere’nin en önemli dini ve tarihi yapılarından biri olarak kabul edilen Westminster Manastırı, Londra gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz