İtalya‘nın Orta Çağ esintisi taşıyan kenti Verona, kurulduğu Adige Irmağının iki yakasında, yemyeşil ovalar, el değmemiş ormanlar ve etkileyici yapılarıyla muhteşem bir manzaraya sahip. Anıtlar ve sanatsal eserler bakımından zengin olan Verona aynı zamanda bir ticaret ve sanayi merkezi. Avrupa’nın en önemli tarım fuarlarının yapıldığı, iletişimin kalbi niteliğinde bir şehir.

Köklü tarihi geçmişi ile Avrupa’nın kaderini değiştiren olaylara sahne olan Verona, tam anlamıyla bir açık hava müzesi görünümünde. Müzeleri, sanat galerileri ve hareketli kültür-sanat yaşamıyla şehir sanat severler için çok sayıda alternatife sahip.

verona nerede

Verona hakkında kısa bilgiler 🇮🇹

Verona, resmi adı İtalya Cumhuriyeti olan İtalya’nın kuzeydoğusunda yer alan kenti. Orta çağdan kalma çok sayıda eserin bulunduğu kültür şehri Verona, Romeo ve Juliet’in şehri olarak da biliniyor.

Verona kentinin kuruluşuyla ilgili kesin bilgi bulunmuyor. MÖ 89 yılında Romalılar tarafından fethedilmeden önce Raetialılar, Etrüskler ve Galyalılar tarafından yurt edinilmiş. Barbar istilası sırasında Ostrogotların kralı Theodoric ve Lombard kralı Alboin’in en çok sevdikleri konutları bu şehirdeki olmuş.

Önemli otoyolların kesişiminde bulunan konumu nedeniyle Verona, II. Dünya Savaşında hava saldırılarının hedefi olmuş. Geri çekilen Almanlar Adige Irmağındaki 9 köprüyü havaya uçurmuş. Kentteki evlerin yüzde 44’ü yok edilmiş, ancak şehir o zamandan bu yana orijinal kent planına sadık kalınarak yenilenmiş.

Verona’nın temel sanayisini gıda işleme, baskı, tarım ve sanayi makineleri imalatı, deri ürünler, tıbbi ürünler, plastik ve kağıt oluşturuyor. Veronalı sanatçılardan önde gelenleri mimarlar Fra’ Giocondo ile Michele Sanmicheli ve ressamlar Pisanello ile Paolo Veronese.

Verona’da İtalya’nın resmi dili İtalyanca konuşuluyor. Şehirde yıl boyunca devam eden turist hareketliliği nedeniyle İngilizce de yaygın olarak biliniyor. İtalya para birimi Euro. Verona Türkiye’den 1 saat geri. Şehrin nüfusu 260 bin.

Verona’ya gitmek için ya Yeşil Pasaport sahibi olmanız ya da İtalya için Schengen vizesi başvurusu yapmanız gerekiyor. Henüz hiç vize deneyiminiz olmadıysa Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterir. Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

Daha uygun bir Verona tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

Verona nerede📍

Verona, Avrupa kıtasında yer alan İtalya’nın şehri. İtalya, aynı zamanda bir güney Avrupa ülkesi. İtalya’nın kuzeydoğusundaki Veneto bölgesinde bulunan Verona, kuzeydoğu İtalya’nın en önemli turizm merkezlerinden biri.

ⓘ Verona gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev kiralayabileceğiniz Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 160TL kazanırsınız. Otel rezervasyonu için ise Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak rezervasyon yapabilirsiniz ✔️

Verona’ya nasıl gidilir ✈️

Verona’ya hava yoluyla ulaşım: Türkiye’den Verona’na doğrudan uçak seferi yapan bir hava yolu şirketi bulunmuyor. Lufthansa’nın İstanbul Havalimanından Frankfurt aktarmalı Verona uçuşu aktarmalı uçuş için en kısa ve en ekonomik seçenek. İstanbul-Verona aktarmalı uçuş süresi 5 saat 45 dakika sürüyor.

Verona Havalimanından Verona şehir merkezine ulaşım: Verona Havalimanı, kent merkezinin 12 km güneybatısında yer alıyor. Verona Villafranca Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için shuttle otobüsü, taksi ve araç kiralama seçenekleri kullanılabilir.

Taksi ile kent merkezine ulaşım 15 dakika sürüyor. Aerobus firmasının Verona Havalimanı ile şehir merkezinde bulunan Porta Nuova Tren İstasyonu arasında düzenli otobüs seferleri var. 06.30-22.30 saatleri arasında her 20 dakikada bir hareket eden otobüslerin bilet ücreti 6€.

Venedik’e hava yoluyla ulaşım: Verona’ya en yakın ve Türkiye’den direkt uçak seferinin olduğu havalimanı ise Venedik Havalimanı. Türkiye’den Venedik’e İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan ise Pegasus Hava Yolları’nın direkt uçak seferleri var. İstanbul-Venedik uçuş süresi 2.5 saat.

Venedik Havalimanından Verona’ya ulaşım: Venedik Marco Polo Havalimanı, şehir merkezinin 12 km kuzeyinde yer alıyor. Marco Polo Havalimanından Verona’ya doğrudan sefer yapan toplu taşıma aracı bulunmuyor. Venedik Havalimanından ACTV firmasının işlettiği 5 No’lu otobüse veya ATVO firmasının 35-D2 hattı otobüsü ile kent merkezine gittikten sonra Flixbus otobüsleri ile Verona’ya geçebilirsiniz. Venedik-Verona otobüslü ulaşımı 2 saat sürüyor.

Azerbaycan

verona nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Verona gezilecek yerler 📌

Verona’da dört büyük Roma kalıntısı bulunuyor. 22 bin kişi kapasiteli Verona Arenası ve Agustus döneminden kalan Arco dei Gavi, eski Roma kapısı Porta dei Borsari öne çıkan yerler. Şehrin kalbi Piazza delle Erbe Meydanı’nda atıyor. Meydan eski Roma forumunun yer aldığı ve her gün sebze meyve pazarının kurulduğu alanda bulunuyor.

Piazza delle Erbe meydanı tabloyu andıran tarihi evlerle çevrili ve ortasında 14. yüzyıla ait bir çeşme yer alıyor. Şehrin en etkileyici yapılarından biri Castelvecchio Kalesi. Yanı başındaki Ponte Scaligero köprüsü ise II. Dünya Savaşından sonra yeniden inşa edilmiş.

Piazza dei Signori Meydanı ise Rönesans dönemi şaheseri olan Loggia del Consiglio binası, kulesi olan belediye binası ve Dante ile Gioto’nun Verona’da bulunduğu sürede geçici olarak konakladığı Palazzo del Governo gibi harika binalarla çevrili ve asil bir atmosfere sahip. Yakında yine Arche Scaligere adında küçük bir meydan yer alıyor.

Malta

Bevilacqua, Pompei ve Piskopos sarayları Verona’da mutlaka görmeniz gereken ihtişamlı yapılardan. Şehrin önemli kiliselerinden bazıları İtalyan Rönesans sanatçısı Titian’ın Assumption adlı tablosunun bulunduğu katedral; Roma tarzında büyük ve göz alıcı kilise San Zeno Maggiore; gotik tarzdaki Sant’Anastasia; Rönesans kilisesi San Giorgio; Santa Maria Manastırı ve San Bernardino.

Önceki blog yazısıİsveç Nerede 📍 İsveç’e Nasıl Gidilir
Sonraki blog yazısıBergen Nerede 📍 Bergen’e Nasıl Gidilir
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın