Avustralya’nın Victoria Eyaletininin güney kıyılarının biraz açıklarında, ilginç görünümlü kaya oluşumları sıralanıyor. Eski adı Anne Domuz ve Yavruları (Sow and Piglets) olan bu kalker kayalıkları, 1950’lerde 12 Havari olarak yeniden adlandırılmış. 12 Havari Kayalıkları, 1919-1932 yılları arasında I.Dünya Savaşında ölen askerlerin anısına yapılmış, Melbourne ve Adelaide arasında uzanan 285 km uzunluğundaki Great Ocean Road üzerinde yer alıyor.

Milyonlarca yıl boyunca Güney Okyanusya’dan esen güçlü rüzgarların ve dev dalgaların buradaki kalker kayalıklarını yavaş yavaş aşındırmasıyla meydana gelen bu oluşumlar, aslında çoktan denize çökmüş olan kayalıklardan geriye kalanlardır. Kayalıklardan birisi son olarak 2005 yılında çöktü. Yüksekliği 70 metreyi bulan falezlerin yanı başında yükselen havarilerin en yüksek olanı 45 metredir.

Port Campbell Milli Parkı’nda okyanus kıyısında yükselen bu görkemli kalker kayalıkları, Avustralya’nın en popüler 3 doğa harikası içerisinde yer alıyor (Diğerleri Uluru ve Great Barrier Reef). Hava şartları ve dalgaların durumuna bağlı olarak burada sörf yapmak, kanoyla dolaşmak, şnorkelle dalmak mümkün. Helikopter turu dahil, farklı aktivitelerin de yapılabileceği milli parkta, Lord Arc gemi enkazının olduğu yerde ile Arches (kemerler) bölgesinde dalış yapılabiliyor. Kanyon duvarları, mercanlar ve deniz yosunları etkileyici bir dalış deneyimi sunuyor.

İzleme noktalarında bakıldığında 12 Havari (kayalık) görmek ne yazık ki mümkün değil. Bazılarının zaman içerisinde çökmesinden dolayı sadece 7 tanesini görmek mümkün. Çok sayıda tünel ve kemerlerin olduğu yerlerde kürklü fokları görmek mümkün.

Malta

Twelve Apostles nerede

Avustralya, Victoria Eyaletinde, Great Ocean Road üzerinde, Princetown ve Port Campbell kasabaları arasında, Port Campbell National Park’ta bulunuyor.

Melbourne Southern Cross Station’dan servis yapan V/Line otobüsü Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri sabah 9.00’da hareket ediyor. Benim yaptığım gibi karavan kiralayarak gitmek en güzeli. Melbourne şehrine yaklaşık 3,5 saat uzaklıkta yer alıyor.

Milli park bölgesinde herhangi bir zaman kısıtlaması yok, ücretsiz. Dileyen 7 gün süren Great Ocean Walk yürüyüş turlarına katılabilir. Loch Ard Gorge ve Gibston Steps’i ziyaret etmeyi unutmayın.

Ne zaman gidilir

İlkbahar’dan sonbahara doğru. Gün doğumu veya gün batımlarında görmek tavsiye edilir. İlkbahar’dan sonbahara doğru. Gün doğumu veya gün batımlarında görmek tavsiye edilir.

Twelve Apostles konaklama

Twelve Apostles Otelleri: Sırt çantalılar veya düşük bütçeliler için

Port Campbell Hostel, 18 Tregea St, Port Campbell.

The 13th Apostles, 5 Post Office Road, Princetown. Tel: 03 5598 8062. Basit ve temiz bir hostel.

Apostles Camping Park & Cabins/Princetown General Store, Post Office Road, Princetown.

Port Campbell Cabin & Camping Park, Morris St, Port Campbell.

Great Ocean Road Tourist Park, Great Ocean Road, Peterborough.

Twelve Apostles Otelleri: Orta Seviye

Port Campbell Motor Inn, 12 Great Ocean Road, Port Campbell.

Willow Glen Retreat, Timboon Road, Scotts Creek.

Glenample Farmstay Self-Contained Cottage, Simpsons Road, Princetown.

Great Ocean Road Beachfront Motel, 9 Irvine Street, Peterborough.

Port Campbell Shearwater Haven B&B, 3 Pleasant Dve, Port Campbell.

Arabella Country House Princetown, 7219 Great Ocean Road, Princetown.

Port Campbell Sunsets B&B, 2575 Cobden – Port Campbell Rd, Port Campbell.

Twelve Apostles Otelleri: Lüks Konaklama

Southern Ocean Villas, 2-6 McCue Street, Port Campbell.

Heytesbury Ridge Vineyard Retreat, 1170 Cooriemungle Road, Timboon.

Grand Central B&B, Cnr Victoria & Parrott Sts, Cobden.

5 Yorumlar

  1. avustralya hep bır fark lıkl gızem olusturuyor uzak lıgı yoksa buyuk bır kara parcası ada olması yoksa abarjınlerının hala ken dı ozgu yasam larımı merak uyan dırı yor bılemıyoruz

  2. Buralara gelecek arkadaşlara Marriners Falls’a uğramalarını şiddetle tavsiye ederim. Great Ocean Road yolu üzerinde Apollo Bay içerisinde bulunan normalde kapatılmış fakat tamamen güvenli harika bir yürüyüş yolu ve sonrasında da ormanın içerisinde gizli bir şelale. 🙂 Kapatıldığı için çok fazla bilen kimse yok o yüzden yürüyüş esnasında tamamen doğayla baş başa kalıyorsunuz. 🙂

  3. Araba kiralayıp Melbörn’den Adeleide kadar gitmek bir haftasonu programı için mükemmel olur. Bana göre de dünyanın en güzel yolu. Keşke vakit olsa da 1 haftada konaklaya konaklaya, bütün milli parklarını geze geze bu yolu geçsem. Bir dahaki sefere artık.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz