Medeniyetin beşiği olan Anadolu’dan sayısız kültür geldi geçti ve herbiri geride olağanüstü değerli izler bıraktılar. Dünyanın bir ucundan turistler bunları güzellikleri görmeye gelirken kendi ülkemizin bu en güzel tarihi yerlerini görmemek olmaz. Daha fazla ertelemeden, fırsat buldukça seyahat planlarınızı yapın ve hepsini görmeye çalışın. Instagram @yoldaolmak hesabımdan da bazılarını paylaştım.

14Nemrut Dağı

turkiye tarihi yerler

Kommagene Kralı Kral Antiochus ve beraberindekilerin gömülü olduğu Nemrut Dağı, Adıyaman sınırlarında yer alıyor. Her yıl dünyanın dört bir yanından gelen turistler sabahın erken saatlerinde 15 dakika süren bir tırmanışla tepeye ulaşıyorlar. Dünyanın ilk horoskopu ve ateş sunakları bulunan Nemrut Dağı, ülkemizin en değerli tarihi noktalarından biri. Aslan ve kartal heykellerinin başında beklediği Kommagene Kralı Antiochos’un göksel tahtında unutulmaz bir gündoğumu izlemek için gidilir.


MÖ 62’de Kral Antiochus Theos, Nemrut Dağı’nın tepesine, pek çok Yunan ve Pers tanrısının heykelinin yanı sıra kendi mezar tapınağını yaptırmış. Doğu terasında, cephesinde dokuzar metre yükseklikte altı heykel gündoğumuna doğru bakıyor. Mezarını örten tümülüs, Anadolu’nun diğer yerlerinde görmeye alıştığımız türde topraktan değil, küçük taşlardan yapılmış. 1987’den bu yana UNESCO Listesinde olan Tümülüs ve kutsal alanlar ile birlikte Nemrut Milli Park’ını oluşturuyor.

26 YORUM 💬

 1. Selamlar, Eylül ortasında başında motosikletim ile 20 günlük Ege turuna çıkacağım.

  Daha çok çadırda kalıcam, ayrı zamanda fotoğraf da çekiyorum elimden geldiğince. İlk defa böyle bir şey yapacağım için Ege’de hiç bir yer bilmiyorum dersem yeridir.

  Bana tavsiye edebileceğin yerler var mıdır? Eğer varsa cevap atarsan rotamı ona göre dizayn edebilirim. Antik kent olur, göller olur, böyle az keşfedilmiş yerleri merak ediyorum? Denizi güzel koylar vs…  Son durak Fethiye ya da olimpos olacak.

  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Güzel bir rota ve güzel bir motosikletle yol macerası olacak. Bu konuda aslında çok söy söylemeye gerek yok. Truva, Çanakkale’den başlayarak aşağı inebilirsin. Sahil boyunca takip ederek Güney’e doğru, gönlünün dilediği yerde konakla veya kamp yap. Kaldığın ilk otelve pansiyondan, benim verecepğim bilgilerden çok daya iyisini verecek kimseler vardır.

   Yemek yediğin restorana veya kafe sahibine, çay içtiğin kahvedekilere sor. Çok da güzel anlatırlar. Assos, Kaz Dağları, Bergama, Cunda, Ayvalık, Foça, Çeşme, Selçuk, Efes, Kuşadası, Güzelçamlı Milli Parkı, Dalyan, Göcek, Köyceğiz şeklinde devam edip Bodrum’a kadar gidebilirsin dilersen.

   Her yeri görmeye gayret etme, kafana göre takıl.

 2. Tarihi yerlerde koruma yok, özellikle sümela manastırı duvarlarındaki resimlerin üzerlerine ismini, memleketini kazıyan şerefsizler son yıllarda çoğaldı. Bin yıldır kimse bu hainliği yapmamış.

 3. Her biri ço güzel, en az üçte birini görmüşüm. Görülesi daha çoook yer var ve gdeceğim hepsine.

 4. Benim için İstanbul tarihi yarımada en güzel, ama son yıllarda içine ettiler. tarihi dokusu her zamanki gibi hızla bozulup yozlaşıyor. Yazık.

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın