Turgutreis (Karatoprak), Ege Bölgesi’nde Muğla‘nın Bodrum ilçesine bağlı, dünyaca ünlü bir turizm beldesi. Bodrum Yarımadası’nın batı ucunda yer alan ve yarımadanın ikinci en büyük yerleşimi olan Turgutreis, eşsiz gün batımı manzarası, balık lokantaları, el değmemiş koyları ve plajları ile baş döndürücü bir güzelliğe sahip.

İsmini Osmanlı İmparatorluğu donanmasında amirallik yapmış, Trablusgarp fatihi olarak anılan Türk denizcisi Turgut Reis’ten alan belde, günümüzde Bodrum Yarımadası’nın en hareketli turizm destinasyonlarından. Dünya ölçeğindeki konaklama tesisleri ile yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrayan Turgutreis, yerli ve yabancı turistlerin Bodrum Yarımadası’nda en çok tercih ettiği yerler arasında.

turgutreis nasıl gidilir

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı bir mahalle olan Turgutreis, adını Osmanlı İmparatorluğu’nun en önemli amirallerinden biri olan Turgut Reis’ten alıyor. Turgut Reis’in 1485 yılında belde sınırlarında yer alan Karabağ Mahallesi’nde doğduğu biliniyor. 1960’lı yılların sonuna kadar ulaşım şartlarının elverişsizliği nedeniyle dışarıya kapalı, bakir bir bölge olarak kalan Turgutreis, Bodrum Yarımadası’nda artan turizm faaliyetleri ile hızla gelişmeye başladı.

Bodrum ve çevresini ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin artan ilgisiyle beldede hızla gelişim gösteren çok sayıda konaklama tesisinin açılmasıyla nüfusu 30 bini geçen Turgutreis, bu nüfusuyla yarımadada Bodrum’dan sonra ikinci en büyük yerleşim yeri haline geldi. 2003 yılında açılan D-Marin ile mavi tur ve yatçıların uğrak noktalarından birine dönüşen Turgutreis, günümüzde de Güney Ege’nin turizm denildiğinde ilk akla gelen destinasyonları arasında.

Malta

Turgutreis gezilecek yerler

Turgutreis, küçük bir balıkçı kasabası olarak kurulan, 1960’lı yılların sonuna dek ulaşım elverişsizliği nedeniyle sahip olduğu tüm doğal güzellikleri ile kendi halinde bir yerleşim yeriydi. Dünyanın en iyi 10 kumsalı arasında gösterilen ve Bodrum Yarımadası’nın en büyük koyu olan Akyarlar Koyu’na da ev sahipliği yapan Turgutreis’in 3 mil açığında yer alan Çatalada, Çavuşadası, Tüllüce, Topanadası ve Yassıada özellikle yabancı lüks yatların uğrak yerlerinden.

Yunanistan, İngiltere, İtalya ve İspanya’dan gelen lüks yatların rotalarında yer alan el değmemiş bakir adalara her yıl çok sayıda turist uğruyor. Ayrıca bu cennet adalara yaz aylarında her gün Turgutreis Limanı’ndan günlük tur tekneleriyle geziler düzenleniyor. Turgutreis, Çatalada, Kargı Adası, Turgutreis Marina, Countryranch Atlı Spor Kulübü, Şevket Sabancı Parkı, Kadıkalesi Plajı ve Gün Batımı Plajı gibi önemli turistik adresleri barındırıyor.

Çatalada, Turgutreis’in 3 deniz mil uzaklığında, Ege Denizi üzerinde yer alan bir ada. İki konik tepeye sahip olan adada herhangi bir yerleşim yeri ya da turistik tesisi bulunmuyor. Adaya, Turgutreis’ten kalkan teknelerle gidiliyor. Ada, bölgede mavi yolculuk yapan birçok yatın da duraklarından biri.

Kargı Adası, Turgutreis açıklarında, karadan 570 metre uzaklıkta yer alan ıssız bir ada. Ada üzerindeki kayaların kargı gibi dik bir biçimde göğe doğru yükselmesinden dolayı bu ismi alan adada bir de deniz feneri bulunuyor.

Turgutreis Marina, butikler, galeriler, restoran ve kafeleri ile Turgutreis’in sosyal yaşamının nabzının attığı yer. D-Marin Turgutreis ismiyle faaliyet gösteren marina 550 yat bağlama kapasitesine sahip.

Countryranch Atlı Spor Kulübü, içerisinde at binicilik alanı, köpek eğitim merkezi, gezi parkurları, yeşil alanlar ve oyun parkları bulunan özellikle hafta sonları ziyaretçi akınına uğrayan bir merkez. Binicilik eğitimi almak isteyenlerin ilgi gösterdiği atlı spor kulübünde yaz döneminde her hafta sonu farklı aktiviteler ve eğlenceler düzenleniyor.

Şevket Sabancı Parkı, 25 bin dönümlük arazide kurulu, içerisinde park, 5 bin kişi kapasiteli amfi tiyatro, kafe ve yürüyüş alanları bulunan, Turgutreis’in en büyük yeşil alanı.

Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi, içerisinde 2 sanat galerisi, kültür sanat kitaplığı, resim atölyesi, tasarım atölyesi, geleneksel sanatlar atölyesi, gösteri sanatları atölyesi, 3 müzik odası, Akdeniz Denizcilik Tarihi Arşivi bölümü bulunan, toplam bin 200 metrekarelik kapalı alana sahip olan, Turgutreis’in kültür sanat yaşamının merkezi.

Gün Batımı Plajı, Bodrum Yarımadası’nın batı ucunda yer alıyor. Yarımadada gün batımının en iyi izlendiği nokta olan plaj, güneşin batışını izlemeye gelenlerle yaz aylarında cıvıl cıvıl bir görünüme kavuşuyor.

Kadıkalesi Plajı, Narenciye bahçelerinin yanı başında, tertemiz havası, sessiz ve sakin atmosferi ile Turgutreis’in en özel yerlerinden. Geniş, ince kumlu, eşsiz bir plaj olan Kadıkalesi Plajı, Turgutreis merkeze 4 km uzaklıkta bulunuyor.

Turgutreis nerede 📍

Turgutreis, Ege Bölgesinde yer alan Muğla’ya bağlı Bodrum ilçesine ait bir mahalle. Bodrum ilçe merkezine 18 km uzaklıkta yer alan Turgutreis, Bodrum Yarımadası’nın batı ucunda konumlanıyor.

ⓘ Turgutreis gezinizde, sıklıkla kullandığım, uygun fiyata oda/ev kiralayabileceğiniz Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 160TL kazanırsınız. Otel rezervasyonu için ise Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak rezervasyon yapabilirsiniz ✔️

turgutreis bodrum

Turgutreis’e nasıl gidilir 🚘

Turgutreis, Muğla’ya 124 km, Bodrum’a 18 km, Akyarlar’a 8 km, Gümüşlük’e 6.5 km, İzmir’e 255 km, Ankara’ya 748 km, İstanbul’a ise 716 km uzaklıkta. Turgutreis’e en yakın havalimanı Muğla’nın Milas ilçesi sınırlarında bulunan Milas-Bodrum Havalimanı. Turgutreis’e 55 km uzaklıkta yer alan Milas-Bodrum Havalimanı’ndan MUTAAŞ ve HAVAŞ servisleri ile Bodrum Otogarı’na gelip otogardan Turgutreis dolmuşlarını kullanarak beldeye gelebilirsiniz.

Arabayla Turgutreis’e ulaşım için öncelikle Bodrum ilçe merkezine gelmek gerekiyor. Bodrum ilçe merkezinden Turgutreis tabelalarını takip edip, batı yönünde 18 km ilerlediğinizde Turgutreis’e ulaşıyorsunuz. Yaz aylarında Bodrum-Turgutreis arasında 24 saat dolmuş seferleri yapılıyor. Şehirlerarası otobüslerle Bodrum Otogarı’na geldikten sonra Turgutreis dolmuşlarını kullanarak bu nefis tatil beldesine ulaşabilirsiniz.

Kendine özgü beyaz badanalı çatısız evleri, mor renkli begonvil çiçeklerinin sarıp sarmaladığı eşsiz sokakları, el değmemiş koy ve kumsalları ve masmavi Ege Denizi ile Turgutreis, Bodrum’da gezilecek yerler arasında öne çıkan bir destinasyon.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz