Kahverengi, kızıl ve altın rengi kumlar arasında yükselen dağlara ev sahipliği yapan, Ürdün’ün en büyük çölü Wadi Rum, Ortadoğu coğrafyasında önemli bir turistik destinasyon olmasının yanında bir o kadar da tarihi öneme sahip bir yer.

Prens Faysal bin El-Hüseyin, Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu’na karşı Arap isyanı için karargahı olarak kullanılan Wadi Rum, Arap devrim tarihine ev sahipliği yapmış önemli yerlerden birisi. Prens Faysal’a, efsanevi figür Thomas Edward Lawrence veya diğer adıyla Arabistanlı Lawrence yardım etmişti. Bu nedenle bu ilginç coğrafya güzelliği kadar, tarihteki rolüyle de iyi bilinen bir yer. Burası her yıl, Arabistanlı Lawrence’ın izini sürmek isteyen binlerce kişiyi kendine çekiyor.

Wadi-Rum-Lawrance
The Seven Pillars of Wisdom

Esrarengiz İngiliz subayı T.E Lawrence, 1915 yılında Mısır’da görev yapan bir subay iken, Arap kültürüne olan tutkusu nedeniyle bölgedeki Arapları ayaklandırmak üzere bölgeye gönderilmiş bir İngiliz ajanıydı. Burada İngilizlerin Osmanlı’ya karşı mücadelesinde mahallî idarecileri destekleyen Lawrence, 1917-1918 yıllarında Wadi Rum’da kalmıştı.

Birinci Dünya Savaşı sırasında Arapların Osmanlı İmparatorluğu’na karşı ayaklanmasına önderlik eden asker ve casus T.E. Lawrence’ın hikayesinin anlatıldığı ve bir dönem Türkiye’de yasaklanmış Lawrence of Arabia (1962) filminin bazı bölümleri de burada çekildi.

Malta

The Seven Pillars of Wisdom

Wadi Rum’da güzelliğiyle dikkat çeken bazı kaya oluşumlarına, 20. yüzyıla biçim veren kişilerden biri olan Arabistanlı Lawrence’ın anısına The Seven Pillars of Wisdom adı verilmiş. Bilgeliğin Yedi Sütunu anlamına gelen bu isim, aynı zamanda T.E Lawrence’in yazmış olduğu otobiyografik kitabın adı. Oldukça karmaşık kurgu ile yazılmış kitapta, I. Dünya Savaşı esnasında Arapların Osmanlı’ya karşı başkaldırı hareketini ve bu hareketteki İngiliz rolünü anlatılıyor. Notlarını kaybettiği için Lawrence’in kitabı üç defa yazmak zorunda kaldığı söyleniyor.

The Seven Pillars of Wisdom, Wadi Rum

Bilgeligin-7-Sutunu-Wadi-Rum
The Seven Pillars of Wisdom, Wadi Rum, Aqaba, Jordan

Wadi Rum, Ürdün’ün Kızıldeniz kıyısındaki Akabe şehrinin 40 km uzağında bulunuyor. Antik kent Petra’ya da 40 km uzaklıktaki Wadi Rum, UNESCO Dünya Mirası Listesi‘ne yer alıyor. Türk Hava Yolları, Çarşamba, Cuma ve Pazar günleri olmak üzere haftada 3 defa Akabe’ye karşılıklı seferler düzenliyor.

3 Yorumlar

  1. Arabistanlı Lawrance… Belkide olması gerekeni yapmıştır. Tarihi açıdan gerçekten kayda değer önemi olan bir yer. Keşke ayaklanma ya da isyanla ya da herhangi bir olumsuzlukla anılmamış olsaydı bu yer. Gezip görülesi mi tartışılır ancak illaki meraklıları vardır.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz