Mersin coğrafyasının her bir köşesinde adını dahi duymadığımız antik kentler, tarihi kalıntılar, Bizans dönemi kiliseleri, Roma kalıntıları fışkırıyor sanki. Bunlardan biri de öylece orada duran Tekir Ambarı Sarnıcı. Silifke’ye yolunuz düştüğünde mutlaka görmeniz gereken yerlerden Tekir Ambarı veya Tefur Ambarı olarak bilinen tarihi su deposu Silifke Kalesi’nin bulunduğu tepenin alt kısmında yer alıyor. Bizanslılardan kalma bu su sarnıcı 46 m uzunluğunda, 23 m derinliğinde ve 14 m genişliğinde.

İçine indiğinizde heybetini daha iyi anladığınız sarnıç 10.000 m3 kapasiteye sahip. Sarnıç o kadar geniş ki Silifke’nin su ihtiyacını karşılamak amacıyla antik dönemde açılan Taşdöşeme su yolunun ihtiyacı karşılayamaması üzerine açılan Bahçebaşı su yolundan beslenmeye başlıyor.

tekir ambarı

Anadolu sarnıç mimarisinde örneği az görülen Tekir Ambarı su sarnıcının tüm duvarları su sızmasını önlemek ve ayrıca anıtsal bir özellik vermek için düzgün kesme taşlarla desteklenmiş, uzun kenarında 8, kısa kenarında 5 yuvarlak kemerli niş oluşturulmuş. Mevcut anakayanın oyulmasıyla oluşturulan sarnıca güneydoğu tarafındaki helezonik taş bir merdivenle iniliyor.

Göz at: Silifke Gezi RehberiSilifke Kalesi’ni göreceğiniz bir yerde bulunan sarnıç tarihi dokusu ve heybetiyle sizi adeta büyülüyor. Böyle bir yapının daha fazla bakımı hak ettiğini düşünmeden edemiyoruz.

Görür görmez bakımsız kaldığını anlayacağınız yapının içindeki tarihi niteliği taşlar da ne yazık ki kırılmış ve dağılmış halde bulunuyor. Ayrıca merdivenle sarnıcın içine indiğinizde ayrık otlarından ve dikenli çalılardan kurtulup yürümeniz çok zor, adeta terk edilmiş izlenimi veriyor.

Giriş için herhangi bir bilet gerektirmeyen ve koruma altında olmayan bu tarihi yapı muhtemelen hava karardıktan sonra da başıboş insanların mekanı haline geliyor, bunu kırılmış cam parçalarından anlamak mümkün. Sarnıcın önündeki bilgi tabelası ise artık okunmaz hale gelmiş.

Tekir Ambarı Sarnıcı’na nasıl gidilir

Silifke gezilecek yerler arasında yer alan Tekir Ambarı Sarnıcı Silifke ilçe merkezinde yer alır. Ayrıca yürüme mesafelerinde olan Silifke Kalesi’ni, tarihi Taş Köprü’yü ve Hükümet Konağı’nı görme fırsatını da bulursunuz. Özel aracınızla gelirken Silifke yolundaki Silifke Kalesi tabelasını takip ederek ulaşabilirsiniz.

Mersin coğrafyasında gezilip görülecek çok yer var. Bunun için hazırladığım diğer yazılara göz atın:

MersinSilifke arası çalışan otobüsleri kullandığınızda Silifke ilçe merkezinde inerek kolayca bulabilirsiniz. Tekir Ambarı Sarnıcı’nı bilet almanıza gerek olmadan dilediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz. Mersin, Silifke gezinizde bu tarihi sarnıcı da listeye mutlaka ekleyin.

Anadolu’nun zenginliklerine düşkünseniz, keşfetmeye tutkunsanız ve bunun yanı sıra deniz, kum, güneş, tarih, dağ ve lezzet de olsun diyorsanız Silifke’yi rotanıza ekleyin. Silifke gezilecek yerler listesine Uzuncaburç, Astım Mağarası, Olba Antik Kenti, Silifke Cambazlı Kilisesi, Cennet-Cehennem Çökükleri, Aya Tekla Kilisesi ve Göksu Deltası girmeye aday.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın