Tayland, etkileyici tropikal adaları, enfes koyları, turkuaz denizi, göz kamaştırıcı kumsalları, egzotik kültürü ile oldukça çekici bir ülke. Başkent Bangkok başta olmak üzere renkli gece hayatı ve plaj partileriyle tanınan Pattaya, ülkenin en önemli turizm destinasyonlarından biri olan ve bembeyaz kumsallarıyla öne çıkan Phuket, ülkeyi ziyaret eden turistlerin uğrak noktalarından.

Tropikal, genellikle sıcak, nemli ve muson yağmurlarının egemen olduğu iklimi ile yılın her dönemi ziyaret için uygun koşullar sağlayan Tayland’da yağmurlar ve nemli hava ilk aşamada bunaltıcı gibi görünse de kısa sürede bu iklime alışıyorsunuz. Geniş yüzölçümü ile bölgelere göre farklı mevsimlerin görüldüğü ülkede hava durumu ve mevsimlere dikkat ederek hayalinizdeki tatilin keyfini çıkarabilirsiniz.

Tayland'a Ne Zaman Gidilir
James Bond Adası (Ko Tapu), Tayland

Tayland iklimi, tropikal özellikleri ile tatil meraklılarını kendisine çekecek kadar cazip. Tayland’a seyahat planı yapmadan önce ülkenin mevsimleri ve tahmini hava koşullarını hesaba katarak tatilinizi en küçük bir sıkıntı olmadan keyifle tamamlayabilirsiniz.

Genel anlamda yılın her ayında Tayland’a seyahat etmek mümkün. Ülkede görülen yağmurlar ve nem zaman zaman bunaltıcı olsa da bu durum uzun sürmüyor. Özellikle gece hayatı için Bangkok veya Pattaya’yı tercih edenler vakitlerini daha çok kapalı mekanlarda geçireceklerinden Tayland hava durumu ve ikliminin pek de önemi kalmıyor.

Tayland İklimi: Mevsimler ve Sıcaklıklar

Tayland’ın tropikal, genellikle sıcak, nemli ve muson yağmurlarının egemen olduğu iklimi kabaca 3 mevsime ayrılıyor. Tayland kuzeyden güneye uzanan çok geniş bir ülke olduğundan, bu mevsimler bölgeden bölgeye farklılık gösterebiliyor. Ancak yine de Tayland’ın yıllık ortalama sıcaklığında çok büyük bir değişiklik görülmüyor.

Ülkede yıllık ortalama sıcaklık 30 ile 35°C arasında değişiyor. En soğuk dönemde ise en düşük sıcaklık 20 ile 27°C arasında görülüyor. Yağmurlu mevsimlerde yüzde 90’ın üzerine çıkan nem oranı, mevcut sıcaklığın çok daha fazlaymış gibi hissedilmesine neden oluyor. Ülkede kış aylarında en düşük hava sıcaklığının görüldüğü bölge kuzeydeki dağlık alan Chiang Mai ve kuzeydoğudaki Isaan bölgeleri .Bu bölgelerde sıcaklık geceleri 15°C’ye kadar düşebiliyor.

Malta

☀️ Serin Sezon

Tayland’a gitmek için en uygun dönem kasım ve şubat arası. Bu dönem Tayland’ın serin sezonu olarak da bilinen kış mevsimi olarak kabul ediliyor. Bu dönemde nem oranı düşük olduğu için dünyanın dört bir yanından gelen turistler bu ayları tercih ediyor.

Kasım ayında başlayıp şubat ayının sonuna kadar devam eden dönemde Tayland’da çok az yağmur görülüyor ve hava rahatsız edecek kadar sıcak değil. Serin sezonda Tayland’da fiyatların daha yüksek, otellerin daha dolu olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

🌞 Sıcak Sezon

Tayland’da mart, nisan ve mayıs ayları en sıcak aylar. Bu dönemde ülkede ortalama hava sıcaklığı 33°C’lere kadar çıkıyor. Mart, nisan ve mayıs aylarında en düşük sıcaklık ise 25-27°C olarak seyrediyor. Sıcak sezonda sıcak ve nemli hava insanın tenini yapış yapış hissetmesine neden oluyor. Nisan sonu ve mayıs ayında ara ara yağan yağmur havayı biraz serinletiyor.

🌧 Yağmurlu Sezon

Haziran ve ekim arasındaki görülen yağmurlu sezon, Tayland turizm sektörü için düşük sezon olarak biliniyor. Yağmurun aralıksız 1-2 saat yağıp, hemen ardından güneşin çıkıp tüm ıslaklığı kuruttuğu bu dönemde gündüzleri ortalama sıcaklık 30°C, gece ortalama sıcaklık ise 25-27°C arasında seyrediyor.

Bu mevsim serin sezondan sonra ülkenin en çok ziyaretçi ağırladığı en popüler ikinci mevsim. Bu dönemde bar ve plajlar daha az kalabalık, fiyatlar ise daha makul seviyelere düşüyor.

Orta ve Doğu Tayland: Tayland’ın orta ve doğu kesimini ziyaret etmek için en uygun zaman aralığı kasımdan marta kadar olan kadar olan dönem. Bu dönemde hava güneşli ancak bunaltıcı değil, yağmurlar ise mayıs sonundan ekime kadar aralıklarla devam ediyor.

Kuzey ve Kuzeydoğu Tayland: Kuzey ve kuzeydoğu Tayland’a gitmek için en iyi sezon kış ayları olarak kabul edilen kasım-şubat arası. Bu dönemde bölgede çiçekler açmaya başlıyor. Hava kuru ve serin olduğundan rahatsız etmiyor. Dağlık bölgeler kışın çok soğuk oluyor, yazları ise çok sıcak.

Güney Tayland: Güney Tayland, hemen hemen hiç kış mevsiminin yaşanmadığı bir coğrafi bölge. Bu bölgede genel olarak sadece yaz mevsimi ve yağmur mevsimi olmak üzere iki mevsim görülüyor. Güney Tayland’a gitmek için en iyi dönem kasım ve mart ayları arasındaki zaman aralığı.

Doğal güzellikleri, sayıları 400’ü aşan sayısız Budist tapınağı, renkli gece hayatı, çok kültürlü yaşamı ve eşsiz sokak lezzetleriyle Tayland, yılın her dönemi ziyaret edilebilecek bir destinasyon.

Önceki blog yazısıSeferihisar Nerede 📍 Seferihisar’a Nasıl Gidilir
Sonraki blog yazısıTayland Tarihi: Sukhothai, Lanna ve Ayutthaya
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

66 YORUM

  1. 13-21.02. 2019 tarihleri arasında phuket’ gittim anlatılmaz yaşanır derler ya öyle birsey işte onumüzdeki sene için plan yapmaya başladık bile turla değil bir arkadaşımla gittim. Turla gitmeyin derim gitmek istersenizde saygı duyarım. Bende ingilizce çat pat arkadasimda hiç yok belli baslı bir kaç kalıpları ögrendikten sonra hepsi kolay. Yanliz giderken yaniniza kahvaltilik gorturun ben oyle yaptim cok rahat ettim. Yardıma ihtiyacıniz olursa yazın. emre_dursun@ hotmail.com havalanindan sizi aldirım ordaki turlara varana kadar hepsinin taktigini veririm orda da cevre yaptik iyimi hala yazisıyoruz:)) korkma topla cesaretini cennete dogru yola cık:)

  2. Arkadaşlar benim yeşil pasaportum var ilk gitmeyi düşünüyorum turla rahat olabileceğimi düşünmüyorum ve tur sadece belirli yerler ve zamanı onlar belirliyor ekstra ücretleri yalnız gitmekten fazla oluyor orda olacak arkadaşlar ulaşırsa sevinirim

  3. Merhaba ben çalışmak için gtmeyi düşünüyürum eşim ve bebeğimle beraber giden arkadaşlar aşı ve iş imkanıyla ilgili bilgi verebilrmi

  4. Arkadaşlar ingilizceniz iyi değilse ki nüfusun çoğu bu durumda, afedersiniz boş boş sağa sola insanlara bakacağınıza turla gitmeniz daha mantıklı derim.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın