Ohrid, Balkanlar’ın en güzel şehirlerinden birisi, Makedonya’nın gözbebeği. Ülkenin 8. Büyük kenti olmasına rağmen, bana göre ülkenin en görülesi yeri. Küçük, şirin, huzurlu ve yeşil… Ohrid Makedonya’nın tartışmasız en gelişmiş turizm kenti. Ohrid’in antik dönemdeki adı Lychnidos, yani ışık şehri anlamına geliyor.

Makedonya’da turizmin göz bebeği Ohrid, başkent Üsküp’e 3,5 saatlik mesafede güneyde yer alıyor. Ohrid Gölünün kıyısındaki bu yerleşim yeri tarihi kiliseleri, yemyeşil doğası, misafirperver insanları ve huzurlu sokaklarıyla hem tatil hem de dinlenmek için güzel bir seçenek.

Ohrid Meydan
Ohrid Meydan

➡ Instagram hesabım @yoldaolmak ✔️

Makedonya’ya otobüsle Selanik sonrasında Bitola ile giriş yapmıştım, diğer adıyla Manastır şehri. Burası Atatürk’ün Manastır Askeri İdadisi’ni okuduğu ve gençlik yıllarını geçirdiği bir şehirdi. Sonrasında ise Ohrid’de günübirlik bir gezi yapmıştım. O kadar beğenmiştim ki, Kuzeyde Mavrovo ve Üsküp gezim sonrası Ohrid’e tekrar geri dönmüştüm.

Yürüyerek gezilebilen şehirleri severim. Balkonlarını sardunyaların süslediği, UNESCO Dünya Mirası olan Ohrid, yürümeyi sevenler için enfes bir şehir. Ohrid, için Makedonya’nın incisi demek yanlış olmaz herhalde. Zaten Ohrid gölünden çıkarılan balığın pulundan elde edilen inciler dünyaca ünlü.

Şehirde hoş bir huzur ve sükûnet hakim. Belki de uzun süre Asya’nın o kalabalık ve gürültülü dev şehirlerinde çok dolaşınca, bu dinginlik bana daha bir çekici geldi.

Ölümsüz Ohrid şehri, birçok insan için Makedon deneyiminin doruk noktasına ulaştığı yer. 42 bin kişilik nüfusu ile ülkenin 8. büyük kenti olmasına rağmen, bana göre ülkenin en görülesi yeri. Makedonya’nın antik dönemini çok iyi yansıtan ve ışık ile suyun birleştiği krallık olarak da anılıyor.

Malta

Arkeolojik buluntular Ohri’nin tüm Avrupa’daki en eski insan yerleşimlerinden biri olduğunu gösteriyor. Hatta inanması çok güç ama bu göl tam üç milyon yaşında. Ohri kenti, Yunan belgelerine göre MÖ 353’te Lychnidos ya da ’ışık şehri’ olarak anılıyordu.

MS 879’dan sonra Ohrid olarak yeniden adlandırıldı. Adı Makedonca ‘Vo Hrid’ yani ‘tepedeki kasaba’ anlamına gelen kelimeden geliyor. Antik Lychnidos (bugün hala kullanılmakta olan) tiyatrosunun yanı sıra, eski Antik Yunan tanrılarına adanmış tapınaklara, klasik bir agoraya, spor salonuna ve tabyalara da ev sahipliği yapıyor.

Roma yönetimi altındayken, tipik Roma mimari özellikleri daha fazla gelişmiş ve yaygınlaşmış. MÖ 2. yüzyılda Roma tarafından inşa edilmiş Via Egnatia ticaret yolunda önemli bir geçiş noktası olası kalkınmasını sağlamış.

Bizans döneminde Ohrid, gölün etrafına serpilmiş 365 kilise ve manastırıya ünlüydü. Bugün bildiğimiz kasaba çoğunlukla 7. ve 19. yüzyıl arasında inşa edilmiş. Göle nazır kiliselerin hepsi günümüze ulaşamasa da kasabanın tarihi merkezi muhteşem şekilde korunmuş.

Ohrd

Günümüzde kent müzelerinden birçoğu 11. ve 14. yüzyıllar arasına ait olan 800’den fazla Bizans ve Bizans-sonrası eserlerini sergiliyor. Sanat tarihçileri, bu koleksiyonu, Moskova Tretiakov Galerisi’nin koleksiyonuyla birlikte dünyadaki en önemli yerlerden biri olarak görüyor.

Artık eskiden olduğu gibi 365 kiliseye sahip olmasa da Ohri, Makedonya’daki en iyi kültürel ve tarihi gezi yerlerinden birinin keyfini çıkarmak için harika bir yer olmaya devam ediyor ve hala çok sayıda çok iyi korunmuş Ortodoks kiliselere sahip. Kiril alfabesinin doğduğu yer olarak bilinen kent özellikle Slavlar için de oldukça önemli bir yere sahip.

Bizans döneminde hem Ortodoks kilisesinin hem de St. Clement ve St. Naum tarafından kurulan Slav üniversitesi sayesinde kültürel ve ekonomik bir merkez haline geldi. Ohrid, 11. yüzyılın başlarında, Makedonya’nın en büyük Orta Çağ hükümdarı Samuel’in başkenti oldu ve kalesini günümüzde de görebilirsiniz.

Ohri’de kutlanan günlerden biri de ’Aziz Klement Günü’ Makedonya’nın en önemli günlerinden biri. Kril Alfabesini burada yayan Aziz Klement’i anmak için kutlanan bir günde kiliselerde komünyon ekmekleri dağıtılıyor ve yeniyor.

Ohrid Gezi Rehberi

Osmanlı hakimiyetine 1395’te girmiş Ohrid. Kentte baktığınızda Osmanlı’dan kalma bBir çok cami ve Osmanlı evleri göze çarpıyor. Eski şehir bölümünde bulunan tarihi ahşap evler Safranbolu sokaklarını hatırlatıyor. Osmanlı-Türk mimarisinin en güzel örneklerine sahip Ohri evlerinin çatıları kırmızı kiremitlerle kaplı.

Her bir yana serpilmiş nefis kafelerinde kahve molası verip dinlenerek şehrin bu eski sokaklarını gezmek gerek. Ohrid’in merkezinde dar sokaklarda açılmış birbirinden güzel restoranlar, yazları bahçesine oturup rahat rahat keyfini çıkarabileceğiniz kafeler burayı müthiş bir destinasyon haline getiriyor.

1979’da UNESCO Dünya Mirasları Listesine eklenen Ohrid Gölünden sonra Ohrid şehri de bu listeye dahil edilerek koruma altına alındı. Tarihi dokusu oldukça iyi hissedilen UNESCO Dünya Mirası eski kent bölümünün, Orta Çağ dönemine dayanan hisarları, kiliseleri, manastırları ve eski camileri görmeye değer.

Dar ve Arnavut kaldırımlı sokakların, şirin kafelerin, sardunya dizili balkonlu evlerinin arasında zamanda yolculuk yapmak mümkün. Sakin ve dingin bir kent burası. Balkonlarından sardunyalar dizili eski evlerin arasında yürümek, tarihin geçmiş anlarına dingin bir yolculuk gibi.

Ohrid-Makedonya-gezi

Ohrid özgün mimariye sahip konutlarıyla da dikkat çeken bir yerleşim. Robev Kardeşler Evi buna en iyi örneklerden birisi. İki ayrı bölümden oluşan ev 19. yüzyılın ortalarında yapılmış ve bugün Arkeoloji Müzesi olarak hizmet veriyor.

Malta

Sonrasında kaleye doğru gitmek üzere ara sokaklara çıkmanızı öneriyorum. Ohrid Kalesi’ne çıkılınca sizi nefis bir manzara bekliyor. Muhteşem Ohrid Gölü ve sıralanan dağlar fotoğraf kareleri için bir manzara sunuyor. Struga kasabasına kadar uzayan kıyıları ve Ohrid’in sahilden görünmeyen kısmını da görebiliyorsunuz.

Avrupa’da ki en eski uygarlıklardan biri ve dünyada ki en eski Slav manastırı olan Saint Pantelejmon Ohrid’i yamaçlarında, kalenin hemen dibinde kurulmuş. Hem kaleden hem de manastırdan nefis bir manzara sizi bekliyor.

Saint Pantelejmon Kilisesinin biraz ilerisinde Sv. Kaneo Kilisesi’ni göreceksiniz. Kaleden inen patikadan ya da sahildeki yoldan yürüyerek ulaşılabiliyor. Kaneo Koyu’nda, kayalık tepe üzerine kurulu kilise olağanüstü güzel bir manzaraya sahip.

Hz. İsa’nın 12 havarisinden ve Yuhanna İncili’nin yazarı St. John’un adını taşıyan kilise 1280 yılında yapılmış. Mimarın Ermeni kiliselerinden etkilendiği düşünülüyor. 17. yüzyıldan sonra uzun süre kullanılmamış. Oscar alan ’Yağmurdan Önce’ adlı film bu kilisede ve civarında çekildi. İnsanlar burada evlenebilmek için dünyanın çeşitli yerlerinden geliyorlar.

Saint Panteleimon, Ohrid
Saint Panteleimon, Ohrid
Ohrid Blog
UNESCO Listesindeki Sveti Naum Kilisesi

Ohrid’in 30 km kadar uzağında, Arnavutluk sınırının tam da dibinde ülkenin en kutsal kilisesi Sveti Naum Kilisesi yer alıyor. UNESCO Dünya Mirası Listesindeki 1100 yıllık kilise Ohrid’de görülmesi gereken dini yapılardan en önemlisi.

Kara Drim Irmağının Ohrid Gölü’ne döküldüğü yerde kurulmuş, bahçesinde tavus kuşları dolaşıyor. Önünde ise nefis Ohrid Gölü manzarası var. Kiril alfabesinin yaratıcısı Aziz Kliment’in öğrencisi Aziz Naum’un, mezarı bu kilisede yer alıyor. Bu iki şahsiyet Makedonya inancında çok önemli yere sahip.

Kiril alfabesinin yayılmasında önemi rol oynayan Aziz Naum’un hayatını betimleyen 19. yüzyıla ait etkileyici freskler var. Şu anki kilise, orijinalinin temelleri üzerine 16. yüzyıldan bu yana yapılan eklemelerle inşa edildi.

Son yapılan düzenlemelerle burası belki de yarım gününüzü geçirebileceğiniz kadar etkileyici bir yaşam alanı gibi. Kafeler, restoranlar, gölde pedallı minik teknelerle yolculuk, kuş sesleri, çağıl çağıl akan dereler ve dahası.

Ohrid Gölü, Rusya’daki Baykal ve Peru’daki Titikaka ile birlikte dünyadaki en eski üç gölünden biri. Üç milyon yıllık bir geçmişi ile Ohrid Gölü, benim gibi fotoğraf çekmeyi seveler için inanılmaz fotojenik bir yer. Renkler ve atmosfer büyüleyici, huzur veren bir atmosfer.

Ohrid Gezisi

Ohri Gölü’nün rengi hiçbir göle benzemez ve üstelik günün her saati, havanın açık ya da bulutlu oluşundan kaynaklanan bir nedenden olsa gerek göl, mavi ve yeşilin en güzel tonları arasında sürekli renk değiştiriyor. Ohrid Gölü kıyısında gezinti yapmak da diğer göllerdekine pek benzemiyor.

Göl kıyısındaki yürüyüş alanı genelde tahtadan, oldukça dar ve sıra sıra küçük tahta köprüler üzerinden geçiyorsunuz. Romantik olması için ne gerekiyorsa yapılmış. Kendine münhasır doğası ve manzarası ile insanları büyülüyor. Yerli halk buraya göl değil deniz diyor zaten.

Gölün doğu, kuzey ve güney kıyıları Makedonya, batı kıyıları ise Arnavutluk sınırlarında. 1979’da UNESCO Dünya Mirasları Listesine eklenen Ohrid Gölü, Avrupa’nın en derin ve en eski gölü. Gölün ekosisteminde bu yöreye özgü ve dünya çapında öneme sahip 200’den fazla tür var.

Turistlerin çoğu, lezzetli alabalığıyla ünlü Ohri Gölünün üzerinde feribot gezintisine çıkıyor. Suda tatlı su incisi arayanlar da olmuyor değil. Şehir zaten Ohri incisi ile meşhur. Ohri’de üretilen ’inci’, dünya çapında meşhur. Adına da ’Ohri incisi’ deniyor ve gölde yaşayan Plasika adlı balığın pullarından yapılıyor. Hediye almak isterseniz, inci küpe ve inci kolye tercihiniz olabilir.

Gölde yapılan birçok su sporları, balıkçı tekneleri ve botlar şehre canlı bir atmosfer eklerken göl çevresinde bulunan çok sayıda kilise de şehre sakinlik ve huzur katıyor. Gölün doğu kıyısındaki ormanlık bölge büyük oranda Galichica Milli Parkına ait. Doğa tutkunları için ideal bir vahşi doğa alanı olması, gölün eşsiz güzelliği ve şehrin UNESCO listesine girmiş olması burayı ziyaret etmeniz için fazlasıyla geçerli bir sebep.

Ohrid’in her bir yanına serpilmiş nefis kafeleri ise oldukça davetkâr. İster bin yıllık kilisesini ziyaret edin, ister UNESCO Mirası Ohri Gölü’nde tekne turu yapın, ister gelip geçenin izlenebileceği sokağa nazır bir kafede oturun, hepsi çok keyifli.

Yolunuz düşerse, her akşam gün batımına doğru, gölü seyre dalarak yürüyüşe çıkın. Gün batımına doğru, artık rengi gök mavisinden sarıya çalmaya başlayan Ohrid Gölü’nün etrafında, martıların eşliğinde yaptığım uzun yürüyüşlerin tadı hala damağımda.

Ohrid’in kendine münhasır yemekleri yerine çokça İtalyan restoranı göze çarpıyor her yerde. Güzel yanı ise, şarap ve yemeklerin İtalya fiyatlarına göre daha ucuz olması. Ohrid Makedon yemeklerinin yanı sıra belvica denilen yerel balıkla tanınıyor. Tikveş marka yerel şarapların tadına da bakmak gerekiyor.

Makedonya ,Ohrid
Ohrid günbatımı her zaman nefis

Bölgede ılıman iklim hüküm sürüyor. Kıta iklimine göre hava sıcaklığı 25-30 derece arası. Üsküp’ten ve diğer Balkan başkentlerinden, Ohri’nin St. Paul havalimanına günlük seferler var. Türkiye’den de uçakla ulaşım oldukça kolay. Üstelik Makedonya vize istemeyen ülkeler arasında yer alıyor.

Balkan Turları arasında ilgi gören Ohrid şehri, konaklama açısından Makedonya’nın diğer şehirlerine göre biraz daha yüksek fiyatlı olsa da yine de Türkiye’ye göre oldukça ucuz sayılır. Özellikle yaz döneminde, gitmeden önce otel rezervasyonu yapmakta fayda var.

Konaklama için Di Angolo Guesthouse iyi bir seçim olabilir. Şehrin kalbinde tek yatak veya birkaç yataklı oda kiralamak için uygun bu Ohrid oteli, Ohrid Gölü’ne de çok yakın. Otelin resepsiyonu, alt kattaki nefis pizza salonunun içerisinde yer alıyor. Akşam yemekleri için burada pizza yemek doğru bir tercih olur.

Gelecekte yine, sırf kafelerindeki o huzur ve dinginliği yeniden tatmak için Ohrid’’e yendiden gitmek istiyorum. Tabi ki o dillere destan gün batımlarını tekrar seyre dalmak ve fotoğraflamak için.

Önceki blog yazısıOrtodoksluğun Kalbi: Fener Rum Patrikhanesi, İstanbul
Sonraki blog yazısıGörkemli Bir Açık Hava Müzesi: Roma
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

43 YORUM

 1. Her 2 yılda akrabaları görmeye gideriz ailecek. Hem dinlenir, hem huzur bulur hem tatil yaparız. Görmemiş olanlara tavsiye ederiz Ohrid’i.

 2. Temmuzda oradaydım daha gecen yaz, hatta yüzdük, Inex Gorica da kaldık. Ohrid çok güzel, Matka Kanyonu da şahane!

 3. Herkese özellikle güzel yorumlarınız için teşekkür ederim. Ben Temmuzda evleneceğim ve eşimle balayına Ohrid’e gitmeyi tavsiye üzerine uygun gördüm. Otel ve uçak biletlerini aldım (5 günlük bir tatil planı ayarladım). Sizlere birkaç sorum olacak. Cevaplarsanız sevinirim.

  1. Üsküp’den ohride ulaşımı nasıl sağlayabilirim. Çünkü Üsküp’e inişim 19:55 bu vakitten sonra ulaşım nasıl olur? O gece Üsküp’de kalıp ertesi gün mü Ohrid’e geçeyim? Araba kiralayım mı?
  2.Yanıma TL mi alayım Euro mu alayım?
  3.Havalanında para bozdurabilir miyim?
  4.Balayım olduğumdan dolayı önereceğiniz ve dikkat etmem gereken hususlar var mı?

  • Üsküp’te kalın 1 gece.
   Yanına elbete Euro veya Dolar alman gerekiyor. TL’Nin uluslararası geçerliliği yok bildiğiniz üzre.
   Uluslararası havalimanlarında döviz büroları vardır.
   Keyfini çıkarın.

 4. Turla Ohrid’e gitmiş ve 2 gece Struga’da kalarak Ohrid ve Üsküp’ü gezmiştik. Ohrid, doğal güzelliği, iklimi, tertemiz havası, Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden evleri ve çarşısı ile kendinizi yabancı hissetmeyeceğiniz huzur dolu bir yer… Gölde tekne turu yapmadan, Makedon böreği ve triliçenin hasını yemeden ve Ohrid incisinden takı almadan gelmeyin, pişman olmayacaksınız….

 5. 2 yıl önce eşimle birlikte 3 günlük Ohrid gezimiz olmuştu, inanılmaz dingin,huzurlu bir yer. Keşke zaman dursa ve hiç dönmesem diyeceğiniz bir yer. Vaktiniz varsa 30 km güneyde Arnavutluk sınırına yakın bir mesefade olan Ohrid Gölünün kaynağına “Springs of the Black Drin” e gitmenizi ve harika doğayı keşfetmenizi öneririm. Ayrıca St.Naum Kilisesi de buradadır. Yazınız beni çok güzel günlere götürdü, çok teşekkürler. 🙂

 6. Türk kahvesini bir de burda deneyin. Balkan Köftesi, kuru fasülye, kebaplar, Boşnak böreği, Balkan böreği tadılmadan oradan dönülmez.

 7. Ohrid Gölünü ve güzelliğini duymuştum. Yaz tatilinde çocuklarımla gitmeyi düşünüyorum. Büyük bir göl diye duymuştum, bu nedenle güvenle yüzülebiliyor mu merak ettim? ya da göl kıyısında konaklamak için otel veya plaj vb. var mı? malum çocuklarla full time kültür gezisi yapmak mümkün değil, işin içine onlar için eğlence de karıştırmak gerekiyor. 🙂

 8. Ben oraya cok gitmek istiyorum. Eşimin büyükleri oralı ama bir türlü gidemedik. Sizin sayenizde artık bir fikrim var. Teşekkürler. 🙂

 9. Ben de seneler önce arkadaşlarımla Makedonya seyahatine çıktım. Araba kiralayıp her yeri köşe bucak gezdik. Üsküp ve Ohri gerçekten çok güzel…
  Herkesin gidip görmesini tavsiye ederim. Vizesiz olması da en büyük avantaj. 🙂

 10. Ohrid, tekrar bu memlekete gelmeliyim dedirten şehirlerdendir. Ohrid’de zaman yavaş, serin bir nehir gibi akar. Üsküp’deki heykel çılgınlığından sonra Ohrid insana derin nefes aldırır.

  Şanslıysanız güneşin doğuşunu izleyeceğiniz bir odada uyanırsınız güne. Kahvaltıda dana çorbasıyla gezerken sizi dinç kılacak enerjiyi alırsınız. Sonra bütün şehri sabahtan akşama kadar yürüyerek gezersiniz. Osmanlı evleri, kale, trileçe, geleneksel kağıt fabrikası, inci dükkanları sizin duraklarınızdan bir kaçıdır. Tabi güneşin batışının tadı en iyi göl kenarında çıkar.

  Ohrid için uzun zamanlara da ihtiyacınız yoktur. Hafta sonu iki gün yeter bu küçük şehre. Ama benim daha çok vaktim var derseniz de Ohrid, yok istemem demez.

 11. Ohrid, gerçekten Makedonya’nın incisi! Biz çok da bir fikir sahibi olmadan gitmiştik, gölün etrafını turladık, sonbahardı harikaydı renkler. Adını şimdi unuttum ama Makedon arkadaşın Avrupa’nın 2. üniversitesi diye bahsettiği yapıyı gezdik. Ve tabiki Ohrid’in sembolu kiliseyi gezdik. Etrafımız kızıl, kilise kızıl göl mavi harikaydı! Gölün çevresinde 365 tane kilisenin olduğunu söylemişti arkadaşımız, tabi hepsi kalmamış. Mutlaka gidilmesi gereken bir yer! 🙂

 12. Ohrid’e Üsküo ve Bitola (Manastır) dan sonra gittim. Beni en çok eğlendiren olay göle doğru inen çarşı caddesinde gördüğüm Fenerbahçe ve Polat Alemdar baskılı kupalar ve baba evi dizisi oyuncularının fotoğraflı asılı fotoğrafçı dükkanı olmuştu. Doğruyu söylemek gerekirse Makedonya’da en çok Ohrid’i sevdim. Mutlaka görülmeli…

 13. Kaleden de gölün manzarası mutlaka izlenmeli. Kaleye çıkılan yolda kağıt yapım atölyesi var (Hand made Paper). Hediyelik inci almıştık hem de ana caddedeki güzel mağazalardan birinden ancak kaliteli çıkmadı.

 14. Kentin merkezinde hangi günler kurulduğunu bilemediğim (belki sabittir) bir pazar var. Gezin ve enfes meyvelerin tadına bakın. Onun dışında yolculuk esnasında ihtiyacınız olan alet edevat varsa belki onu da bulabilirsiniz. Çünkü hırdavat türüdne eşyalar satılıyor pazar içerisinde. Pazarın yan tarafında otoparka doğru börek dükkanı var belki tadarsınız. 🙂

 15. Gitmek istediğimiz çoğu yere vize mecburiyeti varken,vizesiz gidilebilecek böyle güzel yerleri tanitmaniz çok sevindirici. Ulasmanin çok kolay olduğu bu sehirlerin neredeyse tanıtımı bile yapılmıyor popüler şehirlerin yaninda. Paylaşımlarınız için tesekkürler.

 16. Makedonya kesinlikle gidilip görülmesi gereken bir ülke. Kesinlikle çok ucuz, vize istemiyor. 🙂 Benim için en güzeli bu Ohrid kusursuz dingin bir kasaba gibi! İlginizi çekecek olursa geleneksel giysilerde çok uygun ve hala el ile işleniyor.

 17. Ohri Golu’ne 2014 yilinda Kurban Bayraminda Ekim ayinda gittik ve Ohri City de yasamak istedim kasaba gibi tas evler, golun temizligi gol etrafinda esimle saatlerce oturduk fotograf cekimi yaptik.

  Gun batimini fotografladik. Tavsiye ederim herkese. Guvecte kurufasulye ve sopska tavsiye ederim yemek icin. Yazin da gitmek istiyoruz ayrica.

 18. Ohrid Kiril Alfabesi’nin ortaya çıktığı merkez olarak Slav dünyasında çok mistik özelliklere sahip. Sadece bu yüzden bile Ohrid’i rotasına alan çok sayıda insan var. Türkçe’nin neredeyse ikinci dil olması ve uygun fiyatlar Ohrid’i Türkler için de cazip merkezlerden biri haline getiriyor.

 19. Dünyada görülesi ne çok yer var ve siz ne kadar şanslısınız ki bir çoğunu görmüşsünüz. Umarım bir kaç yeri benimde görmem mümkün olur.

 20. Ben hostelworld’de en yüksek puanlıdan daha iyi olur diye Robenson Sunset’te (http://ohridhotel.org/) kaldım, biraz dışında Ohrid’nin ama oldukça güzeldi, tavsiye ederim.

  Ayrıca Makedonya’nın evereste tırmanan ilk kadın dağcısı İlina Arşova’nın (http://ilinaarsova.blogspot.com.tr/) da yakında bir hosteli vardı ve günlük dağ yürüyüşü yapacaktık ama yağmur sebebiyle yapamadık, giderseniz kendisine bir mail atabilirsiniz, çok cana yakın birisi.

  Son olarak da her güne bir kilise klişesini ve haçlı cami hikayesini de araştırmak keyifli olacaktır. 🙂 İyi yolculuklar.

 21. Ohri’de gölün karşı kıyısındaki dağda 6 ay önce 1 gecelik çadır kurmus konaklamistim. Kus sesleri muazzam ve hic görmediğim kadar ateşböceği gördüm. Tarih ve doğa iç içe. Çok güzel ohri.

  Ohriden sonra Tetova (Kalkandelen) alaca (süslü camii de) mutlaka görün. Balkanlar’da Kosava, Prizren, Karadağ, Tivat Riviera (Kotor, Budva) ve Hırvatistan Pilitvice Şelalelerini de şiddetle öneririm. İyi gezmeler. 🙂

 22. Kaleye cikip sehri izleyinz
  Ohri Golundd tekne turu yapin.
  Gun batiminda Ohri Golu cevresindd yuruyun.
  Gunubirlik Struga’ya gidin.
  Pazardan meyve alin.
  Kiliseleri gezin ve mum yakin.
  Her gun farkli restoranda yerli yemekler yiyin.

  • Struga’da bir hafta kadar kaldık. Göl yüzmek için ideal. 🙂 Daha çok gençlerin tercihi. Kiliseye gitme fırsatım olmadı, zira bu konuda tutucu bir kafile ile beraberdim ama direklerdeki ölüm ilanları ilgimi çekti! Makedonlar böyle ilanlar ile ölümü duyuruyor!

 23. Ohrid gölünün doğu kıyısında bulunan, Makedonya’nın küçük ve güzel bir şehri ve Kiril alfabesinin doğduğu yerd. Ohrid ve Ohri gölü aynı zamanda UNESCO tarafından doğal ve kültürel dünya miras alanları içinde yer alıyor. Şehrin dokusu Safranbolu evlerini andırıyor. Arkeolojik bilgilere göre Ohrid 6000 yıllık bir geçmişe sahip. Bu şehir 1395 senesinde Osmanlı İmparatorluğu’na dahil edilmiş. Bu nedenle de kentte Osmanlı’dan kalan çok sayıda yapı var.

  Ayrıca Makedonya’da, El Yapımı Kağıt Üretimi Gerçekleştiriliyor. Makedonya’nın Ohri kentinde küçük bir atölyede Çin’de yüzyıllar önce kullanılan teknikle kağıt üretiliyor ve baskı yapılıyor. Osmanlı Devleti’nden kalma Safranbolu evlerine benzer mimari yapısıyla dikkati çeken Ohri’de, küçük bir atölyede, Nino Panevski, Çin’de 2. Asırdan beri kullanılan, Balkanlara ise 16. yüzyılda gelen teknikle el yapımı kağıt üretimi gerçekleştiriyor.

 24. Ayrı bir büyüsü var. Bir de Ohri gölü var ki, Ohri’in incisi derler kendisine. Emekli olduğunuzda yerleşeceğiniz, hikayeler, anılar yazacağınız, şiir gibi bir şehir Ohri…

 25. Merhaba, yakın zaman da derneğimiz ile Makedonya’yı da kapsayan bir balkan gezisi organize etmek için arayış içerisine girdik. Bir çok firmadan teklif aldık. Yaklaşık 30 kişilik üye katılımını hedefledik. Hem firmalar içerisinde hem de programlar içerisinde en hesaplı olanı bulmaya özen göstermeye karar verdik. Güvenilir olması konusunu ise hiç saymıyorum. Böyle bir organizasyona girişeceksek biraz pahalıya gidelim ama güvenilir bir firma ile gidelim düşüncemizi ön plan da tuttuk.

  Türkiye’nin önde gelen firmalarından teklifler istedik. Kimisi hiç kaale almadı, kimisi baştan savma teklifler gönderdi. Sorularımıza kaçamak, yuvarlak cümleler ile cevaplar aldık. Her ne kadar bilindik ve güvenilir firmalar da olsa bu ilgisizlikleri canımızı sıkmıştı. Daha sonra otobüs şoförü bir arkadaşımıza bu konuyu açtım. Kendisi bana İzmir’den bir firma önerdi. İnternetten bu firma üzerinde araştırmalar yapmaya başladım. Facebook vs. gibi sosyal medyada turlarında çekilmiş bir çok fotoğraf gördüm. Hatta firma sahibinin kişisel instagram sayfasına ulaşarak buradaki yayınlarını gördüm. Mail atıp teklif istemeye karar verdim. Firma sahibi cep telefonumu isteyerek bölge ile ilgili gitmeden önce bilmem gereken önemli hususları anlattı. Çok iyi bir enerji yakaladık. Referanslarını, bilgisini, tecrübesini kurduğu cümle ve anılarından bana gayet ciddi şekil de hissettirdi. Ben kendisinden teklif istedim. Bana hem otobüs ile hem de uçak ile olmak üzere 2 teklif iletti. Teklifler o kadar detaylıydı ki şaşırdım. Günlük yapacağımız kilometreler, yiyeceğimiz yemekler, kalacağımız oteller hepsi yazılmıştı.

  Biz teklifi onayladıktan sonra ödeme süreçleri başladı. Ödeme süreçlerinde takıldığımız bazı şeyler oldu. (Zamanında ödeme yapamayan vs. gibi üyelerimiz). Firma sahibi bu ödemeler de o kadar kolaylıklar sağladı ki anlayışı ve sabrı bir kez daha doğru yerde olduğumuza beni inandırdı. Günler yaklaştıkça acaba bir sorun olur mu? Düşüncesi hep kafamdaydı. Kendisi ile 2-3 günde bir konuşur olduk. Ne zaman ki ben de zaten sizinle geleceğim dedi o zaman içim rahatladı. Zaten kendisi önemli bir durumu olmadığı sürece tüm gruplara eşlik etmeyi ilke edinmiş.

  Uzatmayacağım dolu dolu 7 günlük bir Balkan turu yaptık. Rehberimiz, aracımız, kaldığımız oteller ve firma sahibi genç kardeşimiz Mehmetcan Özdemir’in ilgi, alaka ve bölge ile ilgili tecrübeleri sayesinde sorunsuz bir tur yaptık. Şimdi üyelerimiz yeni bir tur bekliyor. Bu yerel firmayı özellikle balkanlar düşünenler var ise tavsiye ediyorum. http://www.bellimatur.com

 26. Türkçenin yaygın olarak kullanıldığı Türk lokantalarının olduğu cennet bir şehir. Otel rezervasyonunuz olmasa bile, çok rahat apart daire bulup çok ucuza kalabilirsiniz. Ben geçen Temmuz’da 4 kişilik ailemle günlüğü 25 Euro olan apart bir dairede kaldım.

 27. Görünce orda yaşamak istedim, dar taş sokakları, gölün dinginligi harikaydı. Ohri gölündede tekne turu yapmanızı tavsiye ederim. Ahh Balkanlar!!

 28. Gerçekten çok güzel bir yer. Annem ve babamın yıllarca anlattığı küçük sevimli Makedonya’mızin gördügümüz gerçek incisi.

 29. İncileri meşhurdur, daha önce hiç görmediğim şekilde hazırlıyorlar. Ohri incilerinin yapan sadece 2 aile var. Ohri incilerinin ham maddesi sedef ve üzerine Ohri Gölünde bulunan paşita balığının pullarından elde edilen bir sıvı uygulanarak elde ediliyor. Rengi çok parlak ve güzel. Tavsiye ederim, hediyelik ve takı olarak çok seçkin bir şey.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın