Güneydoğu Asya’da yer alan bir şehir devleti olan Singapur‘da mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biri olan Singapur Hayvanat Bahçesi (Singapore Zoo) 1973 yılından bu yana ziyaretçilerini ağırlıyor. Singapur Turizm Ofisi’nin tam dokuz kez ‘En İyi Zaman Geçirme Yeri’ olarak ödüllendirdiği hayvanat bahçesi, ülkeyi ziyaret edenlerin uğrak noktalarından.

Yılda 2 milyona yakın kişinin ziyaret ettiği Singapur Hayvanat Bahçesi’nde 300’ün üzerinde türde 2 bin 800’den fazla hayvan bulunuyor. Hayvanat bahçesini diğer hayvanat bahçelerinden ayıran en önemli özellik ise hayvanların kafes içerisinde tutulmamaları ve doğal ortamlarında gözlemlenebilmeleri.

singapur hayvanat bahçesi

Singapur Hayvanat Bahçesi

Singapur Hayvanat Bahçesi, hayvanların kökenleri olan ülkelere göre ayrılmış. Örneğin ‘Vahşi Afrika’ (Wild Africa) bölümünde çita, aslan, puma, leopar gibi hayvanlar, ‘Asya’ (Asia) bölümünde ise fil gibi hayvanlar ziyaret edilebiliyor.

Parktaki yollarda asılı haritalardan görülmek istenen hayvanlar seçilip, o yol takip edilebiliyor. Yorulmadan gezmek isteyenler için ise, tramvay hizmeti var. Tramvaydaki rehber, hayvanların bulunduğu noktalara gelince anons yapıyor ve fotoğraf çekmek isteyenler için kısa bir ara veriyor.

Çocuklu aileler için mükemmel bir yer olan Singapur Hayvanat Bahçesi, çocukların koruma altında olan Uzun Burunlu Borneo Maymunu, Beyaz Aslan gibi hayvan türleri dahil olmak üzere, leopar, zebra, aslan, zürafa, deniz aslanı, fil ve suaygırı gibi hayvanlar ile doğal yaşam ortamlarında tanışmasını sağlıyor.

singapore zoo

Hayvanat Bahçesi’nde günün belirli zamanlarında fil besleme gösterisi ve su aygırı şovu gibi özel etkinlikler de düzenleniyor. En göze çarpan etkinliklerden birisi de, sabahları 09.00-10.30 saatleri arasında gelen ziyaretçilere orangutanlar eşliğinde yapılan açık büfe kahvaltı.

Malta

Yetişkinler için 35 Singapur Doları, çocuklar için 25 Singapur Doları olan orangutanlar etrafta gezinirken birlikte kahvaltı yapılabilecek neşeli etkinlik, tüm Asya’da sadece Singapur’da düzenleniyor.

Singapore Hayvanat Bahçesi
singapur hayvanat bahçesi hakkında bilgi

Singapore Night Safari

Singapore Night Safari (Singapur Gece Safarisi), Singapur Hayvanat Bahçesi’nin sunduğu ilgi çekici ve popüler bir aktivite. Gece Safarisi, Singapur Turizm Ofisi tarafından 12 kez “En İyi Aktivite” ödülünü almış. 1994’te hizmete açılan dünyanın ilk gece safarisine katılarak, 130 farklı türde 2,500 hayvan açık havadaki doğal ortamlarında geceleri ziyaret edilebiliyor.

Hayvanların %40’a yakın oranı türü tükenmek üzere olan hayvanlar. Yılda 1.1 milyon kişinin katıldığı safari hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından büyük ilgi görüyor.

Singapur Hayvanat Bahçesi’nin bitişindeki ayrı bir alanda yalnızca akşamları ziyarete açılan Singapur Gece Safarisi‘nde gergedanlar, Asya filleri, Malezya tapiri ve Malezya kaplanı gibi vahşi hayvanlar gece karanlığında ziyaret ediliyor. Hayvanların doğal ortamlarını bozmamak adına, yalnızca ayışığına benzer doğal bir ışıkla aydınlatma sağlanıyor. Tropik bir orman alan içerisine kurulmuş doğal yaşam alanları hem tramvay ile hem de yürüyerek gezilebiliyor.

Rehber eşliğinde ve tramvayla gezilen rotada, ziyaretçiler dünyanın 7 farklı coğrafi bölgesini temsil eden alanlar içerisinde yaklaşık 40 dakikalık bir gezintiye çıkarılıyor. Himalaya bayırları, Asya ormanları gibi alanlardan geçerken rehber hayvanlar hakkında ilginç bilgiler sunuyor. Tramvay yolunun sağ ve solundaki hayvanları gördükçe yavaşlayan ya da zaman zaman duran tramvaydan, hayvanların gece doğal ortamlarında nasıl yaşadıkları ve hareket ettikleri görülebiliyor.

Gece safarisine çıkmanın bir diğer yöntemi de, gece karanlığında hayvanların bulunduğu alanlar arasında yürüyerek gezinmek. Hayvanların yaşamına tramvay gezisindekinden daha yakın mesafede tanık olmayı sağlayan yürüyüş rotasında gezinirken Malezya uçan köpekleri ve Malezyalı uçan sincaplar yanınızda bitebiliyor. Leopar Yürüyüş Rotası’nı seçenler cam ile leoparların olduğu alanın arkasından Güneydoğu Asya’dan çok sayıda kaplanı gece karanlığında gözlemleyebiliyor.

Gece Safarisi, saat 19:15’te kapılarını ziyaretçilere açıyor. Gece 24:00’te kapanan Gece Safarisi alanı, en son 23:15’te ziyaretçi kabul ediyor. Giriş ücreti yetişkinler için 42 Singapur Doları, çocuklar için ise 28 Singapur Doları. Singapore Zoo’ya kuzey-güney metro hattı olan kırmızı hat üzerindeki otobüs bağlantılarından 927, 138 ve 926 numaları otobüsler ile ulaşılabiliyor.

Tramvay ile çıktığım gece safarisinde, rota üzerindeki birçok hayvanı rehber işaret ettikçe görebildim. Ancak bazı hayvanlar, o esnada kendi alanlarındaki ağaç, kayalık gibi alanların arkalarında bulundukları için aralarında göremeden geçtiklerimiz de oldu. Vahşi yaşama daha yakından tanık olmak isteyenlere önerim, yürüyüş rotalarını seçerek istedikleri alanda diledikleri kadar vakit harcamaları.

Hayvanları rahatsız etmemek için kesinlikle flaşla fotoğraf çekmemek gerekiyor. Çok az aydınlatma bulunan alanda fotoğraf çekmeye çalışmaktansa, ilginç bir deneyim olan gece safarisinin tadını çıkarmak daha doğru.

night safari singapur

Singapur Hayvanat Bahçesi giriş ücreti

Singapur’da gezilecek yerler arasında önemli bir durak olan Singapore Zoo’ya kuzey-güney metro hattı olan kırmızı hat üzerindeki otobüs bağlantılarından 927, 138 ve 926 numaralı otobüsler ile ulaşılabiliyor. Hayvanat Bahçesi’ne giriş ücreti yetişkinler için 32 Singapur Doları, çocuklar için ise 21 Singapur Doları.

Singapur Hayvanat Bahçesi, haftanın 7 günü her gün 08.30-18.00 saatleri arasında ziyarete açık. Hayvanat bahçesine giriş için bilet gişesi 17.30’da kapanıyor. 17.30’dan sonra bilet satılmıyor.

Türü tehdit altında olan birçok hayvanın güzel bir park içerisinde ziyaret edilebileceği Singapore Zoo, özellikle hayvanların açık havada ve doğal alanlarında ziyaret edilebilmesi açısından eğlenceli bir aktivite. Singapur Airlines ya da Türk Hava Yolları’nın İstanbul-Singapur arasında düzenli uçuşlarıyla Singapur seyahatinizi planlayabilirsiniz. Singapur Gezi Rehberi blog yazımda Singapur hakkında daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Önceki blog yazısıSanta Maria Maggiore Bazilikası, Roma
Sonraki blog yazısıİstanbulandİstanbul Röportaj
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın