Güneydoğu Asya’da yer alan bir şehir devleti olan Singapur‘da mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biri olan Singapur Hayvanat Bahçesi (Singapore Zoo) 1973 yılından bu yana ziyaretçilerini ağırlıyor. Singapur Turizm Ofisi’nin tam dokuz kez ‘En İyi Zaman Geçirme Yeri’ olarak ödüllendirdiği hayvanat bahçesi, ülkeyi ziyaret edenlerin uğrak noktalarından.

Yılda 2 milyona yakın kişinin ziyaret ettiği Singapur Hayvanat Bahçesi’nde 300’ün üzerinde türde 2 bin 800’den fazla hayvan bulunuyor. Hayvanat bahçesini diğer hayvanat bahçelerinden ayıran en önemli özellik ise hayvanların kafes içerisinde tutulmamaları ve doğal ortamlarında gözlemlenebilmeleri.

malta
singapur hayvanat bahçesi

Singapur Hayvanat Bahçesi

Singapur Hayvanat Bahçesi, hayvanların kökenleri olan ülkelere göre ayrılmış. Örneğin ‘Vahşi Afrika’ (Wild Africa) bölümünde çita, aslan, puma, leopar gibi hayvanlar, ‘Asya’ (Asia) bölümünde ise fil gibi hayvanlar ziyaret edilebiliyor.

       

Parktaki yollarda asılı haritalardan görülmek istenen hayvanlar seçilip, o yol takip edilebiliyor. Yorulmadan gezmek isteyenler için ise, tramvay hizmeti var. Tramvaydaki rehber, hayvanların bulunduğu noktalara gelince anons yapıyor ve fotoğraf çekmek isteyenler için kısa bir ara veriyor.

Çocuklu aileler için mükemmel bir yer olan Singapur Hayvanat Bahçesi, çocukların koruma altında olan Uzun Burunlu Borneo Maymunu, Beyaz Aslan gibi hayvan türleri dahil olmak üzere, leopar, zebra, aslan, zürafa, deniz aslanı, fil ve suaygırı gibi hayvanlar ile doğal yaşam ortamlarında tanışmasını sağlıyor.

singapore zoo

Hayvanat Bahçesi’nde günün belirli zamanlarında fil besleme gösterisi ve su aygırı şovu gibi özel etkinlikler de düzenleniyor. En göze çarpan etkinliklerden birisi de, sabahları 09.00-10.30 saatleri arasında gelen ziyaretçilere orangutanlar eşliğinde yapılan açık büfe kahvaltı.

Yetişkinler için 35 Singapur Doları, çocuklar için 25 Singapur Doları olan orangutanlar etrafta gezinirken birlikte kahvaltı yapılabilecek neşeli etkinlik, tüm Asya’da sadece Singapur’da düzenleniyor.

Singapore Hayvanat Bahçesi
singapur hayvanat bahçesi hakkında bilgi

Singapur Hayvanat Bahçesi giriş ücreti

Singapur’da gezilecek yerler arasında önemli bir durak olan Singapore Zoo’ya kuzey-güney metro hattı olan kırmızı hat üzerindeki otobüs bağlantılarından 927, 138 ve 926 numaralı otobüsler ile ulaşılabiliyor. Hayvanat Bahçesi’ne giriş ücreti yetişkinler için 32 Singapur Doları, çocuklar için ise 21 Singapur Doları.

Singapur Hayvanat Bahçesi, haftanın 7 günü her gün 08.30-18.00 saatleri arasında ziyarete açık. Hayvanat bahçesine giriş için bilet gişesi 17.30’da kapanıyor. 17.30’dan sonra bilet satılmıyor.

Türü tehdit altında olan birçok hayvanın güzel bir park içerisinde ziyaret edilebileceği Singapore Zoo, özellikle hayvanların açık havada ve doğal alanlarında ziyaret edilebilmesi açısından eğlenceli bir aktivite.

Singapur Airlines ya da Türk Hava Yolları’nın İstanbul-Singapur arasında düzenli uçuşlarıyla Singapur seyahatinizi planlayabilirsiniz. Singapur Gezi Rehberi blog yazımda Singapur hakkında daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın