Singapore Zoo (Singapur Hayvanat Bahçesi), 1973 yılından bu yana ziyaretçilerini ağırlıyor. Güneydoğu Asya’da yer alan bir şehir devleti olan Singapur‘da gezilmesi gereken yerlerden biri. Singapur Turizm Ofisinin tam dokuz kez ‘En İyi Zaman Geçirme Yeri’ olarak ödüllendirdiği hayvanat bahçesi, ülkeyi ziyaret edenlerin uğrak noktalarından.

Yılda 2 milyona yakın kişinin ziyaret ettiği Singapur Hayvanat Bahçesinde 300’ün üzerinde türde 2 bin 800’den fazla hayvan bulunuyor. Hayvanat bahçesini diğer hayvanat bahçelerinden ayıran en önemli özellik ise hayvanların kafes içerisinde tutulmamaları ve doğal ortamlarında gözlemlenebilmeleri.

singapore zoo

Singapur Hayvanat Bahçesi

Singapur Hayvanat Bahçesi, hayvanların kökenleri olan ülkelere göre ayrılmış. Örneğin ‘Vahşi Afrika’ (Wild Africa) bölümünde çita, aslan, puma, leopar gibi hayvanlar, ‘Asya’ (Asia) bölümünde ise fil gibi hayvanlar ziyaret edilebiliyor.

Parktaki yollarda asılı haritalardan görülmek istenen hayvanlar seçilip, o yol takip edilebiliyor. Yorulmadan gezmek isteyenler için ise, tramvay hizmeti var. Tramvaydaki rehber, hayvanların bulunduğu noktalara gelince anons yapıyor ve fotoğraf çekmek isteyenler için kısa bir ara veriyor.

Malta

Çocuklu aileler için mükemmel bir yer olan Singapur Hayvanat Bahçesi, çocukların koruma altında olan Uzun Burunlu Borneo Maymunu, Beyaz Aslan gibi hayvan türleri dahil olmak üzere, leopar, zebra, aslan, zürafa, deniz aslanı, fil ve suaygırı gibi hayvanlar ile doğal yaşam ortamlarında tanışmasını sağlıyor.

Hayvanat Bahçesi’nde günün belirli zamanlarında fil besleme gösterisi ve su aygırı şovu gibi özel etkinlikler de düzenleniyor. En göze çarpan etkinliklerden birisi de, sabahları 09.00-10.30 saatleri arasında gelen ziyaretçilere orangutanlar eşliğinde yapılan açık büfe kahvaltı.

Yetişkinler için 35 Singapur Doları, çocuklar için 25 Singapur Doları olan orangutanlar etrafta gezinirken birlikte kahvaltı yapılabilecek neşeli etkinlik, tüm Asya’da sadece Singapur’da düzenleniyor.

🏨 Konaklama tavsiyelerim: Orchard Road’da kalmak isteyenler Orchard Hotel‘de kalabilirler. Clarke Quay’ide nefis konumdaki Paradox Singapore Merchant Court enfes bir tercih olabilir. Marina Bay bölgesindeki ise kaldığım Park Royal Hotel Marina Bay şahane bir tercih.

Hostel tercih edecekler için CapsulePod@Aljunied ve Galaxy Pods Capsule Hotel kapsül otelleri oldukça merkezi. Ayrıca Backpacker Cozy Corner Guesthouse ve Bluewaters Pods 38 Hongkong St radarınızda olsun ✔️

Night Safari Singapore

Night Safari Singapore (Singapur Gece Safarisi), Singapur Hayvanat Bahçesinin sunduğu ilgi çekici ve popüler bir aktivite. Gece Safarisi, Singapur Turizm Ofisi tarafından 12 kez ‘En İyi Aktivite’ ödülünü almış. 1994’te hizmete açılan dünyanın ilk gece safarisine katılarak, 130 farklı türde 2,500 hayvan açık havadaki doğal ortamlarında geceleri ziyaret edilebiliyor.

Hayvanların %40’a yakın oranı türü tükenmek üzere olan hayvanlar. Yılda 1.1 milyon kişinin katıldığı safari hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından büyük ilgi görüyor.

Singapur Hayvanat Bahçesi’nin bitişindeki ayrı bir alanda yalnızca akşamları ziyarete açılan Singapur Gece Safarisinde gergedanlar, Asya filleri, Malezya tapiri ve Malezya kaplanı gibi vahşi hayvanlar gece karanlığında ziyaret ediliyor.

Hayvanların doğal ortamlarını bozmamak adına, yalnızca ay ışığına benzer doğal bir ışıkla aydınlatma sağlanıyor. Tropik bir orman alan içerisine kurulmuş doğal yaşam alanları hem tramvay ile hem de yürüyerek gezilebiliyor.

Rehber eşliğinde ve tramvayla gezilen rotada, ziyaretçiler dünyanın 7 farklı coğrafi bölgesini temsil eden alanlar içerisinde yaklaşık 40 dakikalık bir gezintiye çıkarılıyor. Himalaya bayırları, Asya ormanları gibi alanlardan geçerken rehber hayvanlar hakkında ilginç bilgiler sunuyor.

Singapore Night Safari

Tramvay yolunun sağ ve solundaki hayvanları gördükçe yavaşlayan ya da zaman zaman duran tramvaydan, hayvanların gece doğal ortamlarında nasıl yaşadıkları ve hareket ettikleri görülebiliyor. Gece safarisine çıkmanın bir diğer yöntemi de, gece karanlığında hayvanların bulunduğu alanlar arasında yürüyerek gezinmek.

Hayvanların yaşamına tramvay gezisindekinden daha yakın mesafede tanık olmayı sağlayan yürüyüş rotasında gezinirken Malezya uçan köpekleri ve Malezyalı uçan sincaplar yanınızda bitebiliyor. Leopar Yürüyüş Rotası’nı seçenler cam ile leoparların olduğu alanın arkasından Güneydoğu Asya’dan çok sayıda kaplanı gece karanlığında gözlemleyebiliyor.

Tramvay ile çıktığım gece safarisinde, rota üzerindeki birçok hayvanı rehber işaret ettikçe görebildim. Ancak bazı hayvanlar, o esnada kendi alanlarındaki ağaç, kayalık gibi alanların arkalarında bulundukları için aralarında göremeden geçtiklerimiz de oldu.

Vahşi yaşama daha yakından tanık olmak isteyenlere önerim, yürüyüş rotalarını seçerek istedikleri alanda diledikleri kadar vakit harcamaları. Hayvanları rahatsız etmemek için kesinlikle flaşla fotoğraf çekmemek gerekiyor. Çok az aydınlatma bulunan alanda fotoğraf çekmeye çalışmaktansa, ilginç bir deneyim olan gece safarisinin tadını çıkarmak daha doğru.

Night Safari Singapore

Singapur Gece Safarisi, saat 19.15’te kapılarını ziyaretçilere açıyor. Gece 24.00’te kapanan Gece Safarisi alanı, en son 23.15’te ziyaretçi kabul ediyor. Giriş ücreti yetişkinler için 42 Singapur Doları, çocuklar için ise 28 Singapur Doları. Singapore Zoo’ya kuzey-güney metro hattı olan kırmızı hat üzerindeki otobüs bağlantılarından 927, 138 ve 926 numaları otobüsler ile ulaşılabiliyor.

Singapur’da gezilecek yerler arasında önemli bir durak olan Singapore Zoo’ya kuzey-güney metro hattı olan kırmızı hat üzerindeki otobüs bağlantılarından 927, 138 ve 926 numaralı otobüsler ile ulaşılabiliyor. Hayvanat Bahçesine giriş ücreti yetişkinler için 32 Singapur Doları, çocuklar için ise 21 Singapur Doları.

Singapur Hayvanat Bahçesi, haftanın 7 günü her gün 08.30-18.00 saatleri arasında ziyarete açık. Hayvanat bahçesine giriş için bilet gişesi 17.30’da kapanıyor. 17.30’dan sonra bilet satılmıyor.

Türü tehdit altında olan birçok hayvanın güzel bir park içerisinde ziyaret edilebileceği Singapore Zoo, özellikle hayvanların açık havada ve doğal alanlarında ziyaret edilebilmesi açısından eğlenceli bir aktivite.

2 Yorumlar

  1. Kemal Bey selamlar. Ben önümüzdeki ay Singapur’a gitmeyi planlıyorum. Size sorum şehirde çok sayıda park, hayvanat bahçesi var. Acaba bunlara giriş ücretleri kabaca tabir ile ne kadardır. Şimdiden teşekkür ederim . 🙂

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz