Güneydoğu Asya’da, Malay Yarımadasının güney ucunda yer alan bir şehir devleti olan Singapur, kişi başına düşen lüks alışveriş merkezi sayısıyla tüm Asya ülkeleri arasında zirvede yer alıyor. Bir elektronik cenneti olan ülkede alışveriş bir hayli zorlu. Elektronik sektörünü elinde bulunduran Çinli satıcıların sattığı orijinal olmayan ürünler nedeniyle turistler sıkıntı yaşayabiliyor.

Şehirde yer alan çok sayıdaki elektronik dükkanından alınacak fiyat ortalamalarının epeyce altındaki tekliflere itibar etmemeyi de aklınızın bir köşesinde bulundurun. Kamera, fotoğraf makinesi ve bilgisayar hemen hemen Türkiye’nin yarı fiyatına satılıyor.

Dünyanın dört bir yanından alışveriş yapmak için ülkeye akın eden turistler ara sokaklardaki yerel dükkanlardan dünyaca ünlü markaların yer aldığı alışveriş merkezlerine kadar çok sayıda alternatif buluyor. Alışveriş yapmayı sevenler için en uygun zaman, Singapur’daki indirim dönemi olan mayıs sonu ve haziran başı.

Alışverişin kalbi olarak bilinen Singapur’un meşhur Orchard Caddesi, ION Orchard ve Ngee Ann City Alışveriş Merkezi gibi en iyi 10 alışveriş merkezinden birçoğunun sıralandığı adres. Çok sayıda ve 4-5 Akmerkez büyüklüğündeki Shopping Center’larda her türlü alışverişi yapabilir ve zamanın nasıl akıp gittiğini fark edemeyebilirsiniz bile.

Malta

Singapur’daki alışveriş merkezlerinin ilginç yanı, birçok farklı alışveriş konseptinin bulunması. Örneğin Singapur Little India Bölgesinde yer alan Mustafa Centre Alışveriş Merkezi farklı bir kültürde hissettiriyor. Üstelik alışveriş merkezi 24 saat açık.

Singapur’un eğlence adası olan Sentosa Adası’nın yakınında bulunan VivoCity ise o kadar büyük bir alışveriş merkezi ki alanın ve imkanlarının tamamını keşfetmek için bütün bir haftayı alışverişe adamak gerekiyor.

🏨 Konaklama tavsiyelerim: Orchard Road’da kalmak isteyenler Orchard Hotel‘de kalabilirler. Clarke Quay’ide nefis konumdaki Paradox Singapore Merchant Court enfes bir tercih olabilir. Marina Bay bölgesindeki ise kaldığım Park Royal Hotel Marina Bay şahane bir tercih.

Hostel tercih edecekler için CapsulePod@Aljunied ve Galaxy Pods Capsule Hotel kapsül otelleri oldukça merkezi. Ayrıca Backpacker Cozy Corner Guesthouse ve Bluewaters Pods 38 Hongkong St radarınızda olsun ✔️

Singapur Alışveriş Yerleri

1. Ion Orchard, Orchard Caddesi

singapur alışveriş merkezleri

ION Orchard Alışveriş Merkezi, Orchard Caddesi’nin sonunda yer alıyor. Mimari açıdan bir harika sayılan alışveriş merkezi, stil sahibi, fütüristtik bir fener gibi ışıl ışıl. Modayı yakından takip edenler ve lüks alışverişi sevenler için tasarlanmış alışveriş merkezi; cam, mozaik ve çelik maddelerinin bir araya getirilmesiyle muhteşem bir yapı olarak ortaya çıkmış.

Alışveriş merkezi, çok sayıda ünlüyü de ağırlıyor. ION Orchard Alışveriş Caddesi, yalnızca lüks markaların bulunduğu AVM olarak değil, aynı zamanda sanat sergilerinin düzenlendiği bir merkez olarak da nam salmış durumda.

Louis Vuitton, Miu Miu, Cartier, Prada ve YSL. Gibi dünyaca ünlü markalar Ion Orchard’da yerlerini almış durumda. Ion Orchard’un yemek bölümünden dahi lüks akıyor. Işıl ışıl şamdanlarıyla harika bir tasarıma sahip yemek kısmı, tek bir mekanda en fazla restoranın bulunduğu adres. Birbirinden farklı lüks 80 restoran seçeneği, Ion Orchard Alışveriş Merkezi’ni gerçek bir lezzet durağına dönüştürmüş.

Ion Orchard, alışveriş yapma ve yemek yeme seçenekleri dışında, AVM’nin 4. Katında bulunan ION ART Sanat galerisinde, 5300 metrekarelik sanat galerisinde dünyanın dört bir yanından sergilenmek üzere getirilen sanat eserleri görülebiliyor. Ion Orchard Alışveriş Merkezi’nde 218 metre yüksekliğindeki ‘ION Sky Observation Deck’ ziyaretçilere Singapur’u bulutların üzerinden, 360 derece açıyla izleyebilecekleri bir seyir terası da sunuyor.

Orchard Caddesi’nde bulunan Ion Alışveriş Merkezine, Orchard metro istasyonu sayesinde kolayca ulaşılabiliyor. AVM, Changi Havaalanı’na metro ile yalnızca 30 dakika uzaklıkta.

🗺 Ion Orchard adresi: ION Orchard, 2 Orchard Turn, Singapur ☎️ +65 6238 8228
🕙 Ion Orchard çalışma saatleri: Haftanın her günü 10.00 – 22.00 arası açık.
Ⓜ️ Metro Durağı: Orchard

2. VivoCity

Singapore alışveriş yerleri
VivoCity’deki National Geographic Shop

VivoCity Alışveriş Merkezi, Singapur’daki alışveriş merkezleri arasında en büyüğü ve en göz alıcısı. Alışveriş, eğlence ve yaşam merkezi olarak konumlandırılan VivoCity’de Singapur’un en büyük sineması, en büyük oyuncakçısı, bir amfi tiyatro, bir havuz ve dört ayrı yemek bölümü bulunuyor. VivoCity, mega alışveriş merkezi olarak da adlandırılıyor.

Sentosa Adası’nın muhteşem manzarasına hakim bir noktada yer alan VivoCity, kendisine ait 300 metrelik sahil şeridinde, açık havada yemek yiyebileceğiniz dev bir terasa sahip.

🗺 VivoCity adresi: 1 HarbourFront Walk, Singapure ☎️ +65 6337 6860
🕙 VivoCity çalışma saatleri: Haftanın her günü 10.00 – 22.00 arası açık.
Ⓜ️ Metro Durağı: HarbourFront

3. Paragon Alışveriş Merkezi

singapur avmleri

Paragon Alışveriş Merkezi, ödüllü bir alışveriş merkezi. Lüks ürün ve markaların bulunabileceği alışveriş merkezinde yer alabilmek için dünyanın dört bir yanındaki lüks markalar birbiriyle yarışıyor.

Altı katlı alışveriş merkezindeki moda ve giyim markaları, restoranlar, tasarımcı mağazaları ve spor giyim markaları, alışveriş severlerin tüm ihtiyaçlarını karşılıyor. Paragon AVM, ‘Tatler Singapur’un En’leri Rehberi’ ve ‘IS Magazin’ tarafından Singapur’un en iyi AVM’si seçilmiş.

Salı günleri dışında her gün, Paragon AVM’de canlı müzik etkinlikleri düzenleniyor. Paragon’da, estetik, dişçilik ve geleneksel Çin tedavileri gibi alanlarda hizmet veren bir tıp merkezi de yer alıyor.

🗺 Paragon adresi: 290 Orchard Road, Singapore ☎️ +65 6738 5535
🕙 Paragon çalışma saatleri: Haftanın her günü 10.00 – 21.00 arası açık.
Ⓜ️ Metro Durağı: Orchard (A çıkışı)

4. Knightsbridge Alışveriş Merkezi

singapur knightsbridge

Knightsbridge Alışveriş Merkezi, Grand Park Orchard Oteli’nin bir bölümünü oluşturuyor. Dört katlı bu alışveriş merkezi, Singapur’daki diğer alışveriş merkezlerine kıyasla daha küçük olsa da, içindeki markalar, binanın tasarımı ve yanıbaşındaki otelin beş yıldızlı otelinde sunduğu yemek yeme imkanıyla kesinlikle göz dolduruyor.

Alışveriş merkezi, birçok moda gösterisine de ev sahipliği yapıyor. İçerisindeki spor salonu da binanın kendisi kar lüks ve olağanüstü imkanlara sahip. Knightsbridge Alışveriş Merkezi de Orchard Caddesi’nde yer alıyor. Dış cephesinde devasa bir ekranı bulunan cam dış cepheli AVM’yi gözden kaçırmak, imkansız.

🗺 Knightsbridge adresi: 270 Orchard Road, Singapore ☎️ +65 6593 6999
🕙 Knightsbridge çalışma saatleri: Haftanın her günü 10.00 – 22.00 arası açık.
Ⓜ️ Metro Durağı: Orchard

5. Mustafa Centre

Mustafa Centre

24 saat hizmet veren Mustafa Centre, farklı bir alışveriş deneyimi sunuyor. Düşük fiyatlarla satılan tasarım ürünlerden, tekstile, saatlerden elektronik ürünlere, takılardan Asya’ya özgü hediyelik eşyalara kadar geniş bir yelpazede sunulan ürünler, Mustafa Centre’ı her kesim için cazip kılıyor.

Mustafa Centre’da Mustafa Café isimli yalnızca bir adet restoran bulunuyor. Ancak alışveriş merkezinin Hint Bölgesi’nde yer alması sayesinde, alışveriş merkezinin civarındaki yüzlerce restoran ve cafede Hint mutfağının tadına varılabiliyor. AVM, Farrer Park metro istasyonuna yürüme mesafesinde.

🗺 Mustafa Center adresi: 145 Syed Alwi Caddesi, Singapur ☎️ +65 6295 5855
🕙 Mustafa Center çalışma saatleri: Haftanın her günü 24 saat açık.
Ⓜ️ Metro Durağı: Farrer Park

6. Mandarin Gallery

Orchard Road

Daha önceleri ‘Meritus Mandarin Shopping Arcade’ olarak bilinen Mandarin Gallery Alışveriş Merkezi, Orchard Road’da hem uluslararası tasarımcıların adresi hem de özel dikim ve hizmetiyle nam salmış bir AVM. Mandarin Orchard Oteli’nin bitişiğinde yer alan AVM’de, ‘haute couture’ çalışan dünya devlerinin butik ve mağazaları bulunuyor.

Mandarin Gallery’de hem batı lezzetleri hem de Asya mutfağından seçenekler sunan restoranlar, gurmelere hitap eden muhteşem restoranlar.

🗺 Mandarin Gallery adresi: 333A Orchard Caddesi, Singapur ☎️ +65 6831 6363
🕙 Mandarin Gallery çalışma saatleri: Haftanın her günü 11.00-21.30 saatleri arasında açık.
Ⓜ️ Metro Durağı: Somerset

7. Bugis Junction Singapore

Bugis Junction Singapore

Bugis Junction Alışveriş Merkezi hem iç mekan mağazaları hem de dış mekan alışveriş caddesini tek bir çatı altında toplamış durumda. Alışveriş Merkezi’nin en iyi özelliği, yemek bölgesinde, neredeyse sokak satıcılarından alınan yiyecek fiyatlarıyla aynıya satılan yeme içme seçenekleri. Bugis Street Metro İstasyonu, alışveriş merkezine birkaç adım uzaklıkta yer alıyor.🗺 Bugis Junction adresi: 200 Victoria Street, Singapur ☎️ +65 6557 6557
🕙 Bugis Junction çalışma saatleri: Haftanın her günü 10.00-22.00 saatleri arasında açık.
Ⓜ️ Metro Durağı: Somerset

8. Ngee Ann City Alışveriş Merkezi

Ngee Ann City Alışveriş Merkezi, geçtiğimiz yüzyıldan bu yana içinde bulunan markalar, kitapçılar, güzellik markaları ve restoranları ile Orchard Caddesi’nin simgelerinden biri haline gelmiş durumda.

Alışveriş merkezinde yalnızca Batı’nın devleri değil, aynı zamanda Asya’nın en iyi markaları da yer alıyor. Asya’nın Kinokuniya isimli en büyük kitapçısı ve Best Denki isimli Japonya’nın elektronik eşya lideri, Ngee Ann City Alışveriş Merkezi’nde yer alıyor.

AVM, beş yıldızlı restoranlardan, atıştırmalık seçenekler sunan cafelere ve Singapur manzarası sunan mekanlara geniş yelpazede imkan sunuyor. Ngee Ann City Alışveriş Merkezi’nde yer alan Civic Plaza’da düzenli olarak festivaller, etkinlikler ve moda gösterileri düzenleniyor.

🗺 Ngee Ann City adresi: 391A Orchard Caddesi, Singapur ☎️ +65 6733 0337
🕙 Ngee Ann City çalışma saatleri: Haftanın her günü 10.00-21.30 saatleri arasında açık.
Ⓜ️ Metro Durağı: Orchard ya da Somerset

9. Suntec City Alışveriş Merkezi

 Suntec City Singapore

Feng Shui ilkelerine göre tasarlanmış Suntec City Alışveriş Merkezi‘nde, kıyafet, aksesuar, kitap, elektronik eşya satan mağazalar ve çok daha fazlası yer alıyor. Lüks markalar ve daha alınabilir fiyatlarda ürünler sunan markalar bu devasa alışveriş merkezinde bir arada.

Restoranların yer aldığı kattaki çeşmeli havuz görmeye değer. Gençlerin vakit geçirebileceği sinema ve oyun alanları, çocukların eğlenebileceği açık hava çocuk parkları da alışveriş merkezini cazip kılan imkanlardan. Suntec City, Singapur’un iş merkezinde yer alıyor.

🗺 Suntec City adresi: 5 Temasek Caddesi, Singapur ☎️ +65 6295 2888
🕙 Suntec City çalışma saatleri: Haftanın her günü 10.00-22.00 saatleri arasında açık.
Ⓜ️ Metro Durağı: City Hall metro istasyonundan ücretsiz shuttle hizmeti sağlanıyor.

10. Far East Plaza Alışveriş Merkezi

Far East Plaza Alışveriş Merkezi, Orchard Caddesi’nin eski alışveriş merkezlerinden. 800’den fazla mağaza ve markanın bulunduğu alışveriş merkezi, daha ismi duyulmamış ve benzersiz tasarımlara sahip tasarımcılara ilgi duyan gençlerin en gözde alışveriş merkezi.

Turistler ise elektronik eşyaların daha indirimli bulunabildiği Far East Plaza’yı indirimlerden faydalanabilmek amacıyla ziyaret ediyor. Alışveriş merkezindeki Kwok Gallery adlı galeride birçok porselen ürün ve heykel yer alıyor.Far East Plaza Alışveriş Merkezi’nin yeme içme bölümündeki restoranlarda ağırlıklı olarak Asya yemekleri sunuluyor. Diğer alışveriş merkezlerine kıyasla restoran ve cafelerdeki fiyatlar uygun. Scotts Caddesi ve Orchard Caddesi’nin kesişim noktasında yer alan Far East Alışveriş Merkezi Orchard Metro İstasyonuna yürüme mesafesinde yer alıyor.

🗺 Far East Plaza adresi: 14 Scotts Caddesi, #05-134, Singapur ☎️ +65 6732 6266
🕙 Far East Plaza çalışma saatleri: Haftanın her günü 10.00-22.00 saatleri arasında açık.
Ⓜ️ Metro Durağı: Orchard

Singapur’da duty free

Singapur’a seyahat eden 18 yaşından büyük tüm yolcular ülkeye girişlerinde 1 litre yüksek alkollü içecek, 1 litre şarap ve 1 litre bira satın alabiliyor. Duty Free mağazalarında sigara ve tütün ürünlerinin satışı yasak.

Singapur’dan çıkış yapan herkes, Yolcu Servis Ücreti olarak adlandırılan 21$’lık çıkış vergisini ödemek durumunda. Eğer bilet fiyatı bu vergi dahil olarak ödenmediyse, rahatlıkla havaalanında ödeme yapılabiliyor. Sırada beklemek istemeyenler, otellerden ya da havaalanı ofislerinden vergi makbuzu alabiliyor. Singapur’da 24 saatten az bulunan yolcular bu vergiyi ödemekle yükümlü değil.

GST (Ürün ve Servis Vergisi) yüzde 7’lik bir vergi ve KDV’nin eşdeğerine denk geliyor. Vergiden muaf etiketine sahip 300$’lık (100$lık farklı alışverişlerin toplamı için de geçerli) ürünler alındığında, havaalanından vergi iadesi yapılıyor. Alışveriş yapmadan önce mağazanın vergi iadesi kapsamında olup olmadığını kontrol etmek veya sormakta yarar var.

Her mağazanın böyle bir yükümlülüğü yok. Gümrükten geçerken doldurulan formun kaşelenmesi gerekiyor ve bazı durumlarda yetkililer alınan ürünleri görmek isteyebiliyor. Havaalanında vergi iadesi yapıldığı gibi, Singapur’dan ayrılmadan alınan vergi iadesi formu ve zarfını doldurup dönüş sonrasında Singapur’a göndererek de vergi iadesini kredi kartına yaptırmak mümkün.

American Express, Diners Club, MasterCard ve Visa kartları birçok yerde kabul ediliyor. ATM’ler Singapur’da birçok noktada rahatlıkla bulunabiliyor ve çoğu ATM, yurtdışı kartları ile işlem yapıyor.

Singapur’a Türkiye‘den direkt ya da Kuala Lumpur, Bangkok, Manila, Doha, Abu Dabi ve Dubai aktarmalı uçuşlarla gidilebiliyor. Eğer İstanbul’dan direkt Singapur’a uçmayı planlıyorsanız Singapur Havayolları ve Türk Hava Yolları en iyi seçenekler. Qatar Airways ile Katar’ın başkenti Doha üzerinden aktarmalı olarak veya Emirates ile Dubai üzerinden, Ethiad ile de Abu Dabi aktarması ile Singapur’a gidilebilir.

Direkt uçtuğunuzda İstanbul-Singapur uçuşu 11 saat sürüyor. Gidiş rotanıza bağlı olarak aktarmalı uçak yolculukları 15-20 saat kadar sürüyor. Uçak bileti nerede ucuz bulursanız oradan uçun. Singapur, Türkiye’den vize istemiyor, ancak pasaportunuzun geçerlilik süresinin en az altı ay olmasına dikkat edin.

Asya’nın en önemli alışveriş destinasyonlarından biri olan Singapur, doğal güzellikleri, çok kültürlü yapısı ve düzenli kent planı ile bölgenin refah seviyesi en yüksek seviyede olan ülkelerinden.3 Yorumlar

  1. Singapur, eğer merkezi yerlerde yer içerseniz ve kafelere takılırsanız pahalı bir ülke. Avrupa’dan farkı yok. Ama Little India, K.Glam ve civarı daha ucuzudur. Bir çok yerde olan food kortlarda 5 Singapur dolarına karnınızı rahat doyurursunuz. Bugis Junction’da Albert Centre Market’e uğrayın. Food Republic Suntec City de aklınızda bulunsun.

  2. Singapur kendisi küçük ama içine daldıkça ne kadar zengin ve büyük olduğunu anlıyorsunuz. Bir iş dolayısı ile 3 ay kaldığım ülkenin her akşam, her haftasonu ilginçliklerini keşfettikçe heyecanlandım. En çok da yeşille bu kadar iç içe olmalarını taktir ettim. Gökdelenlerden sadece 15 dakika uzaklıkta yemyeşil ormanlar var ve güvenli, halkın kullanımına açık.. Ders almalı.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz