Ucuza nasıl gezilir sorusu yerine, belki daha önce kendimize ‘Seyahate çıkacak parayı nasıl biriktirebilirim?’ şeklinde sormak daha doğru olur. Bu soruya yeteri kadar kafa yoran herkesin başarıya ulaşacağına eminim. Ucuza seyahat etmeyi öğrenmek aslında daha yola çıkmadan başlayan bir süreç ve yapmamız gereken bazı şeyler var.

Para kazanıyorsun ama bunu hep harcıyorsun ve konu seyahate gelince elinde para kalmadığından seyahate çıkanların zengin olduklarını düşünüyorsun. Seyahat etmek, Avrupa’ya gitmek lüks bir şey değil. Bugün cebinde 100€ ile 15 gün gezen gencecik çocuklar tanıyorum. Sen onların yaptığını yapamazsın belki ama aşağıda sana tane tane yazdığım şeyleri uygularsan daha çok gezebileceğini umuyorum.

Tabi yeteri kadar tutkulu ve hayallerinin peşinde koşmayı bir yaşam tarzı haline getirebilirsen. Seyahatin önündeki en büyük engelin senin önyargıların, endişelerin ve hatta korkuların olduğunu unutma. Şimdi o önyargıları, param yok cümlelerini bir kenara bırak ve sesime kulak ver. Deneyimlerime dayanarak, sana önerdiği aşağıdaki ipuçlarını oku, anla, içselleştir ve uygula.

Seyahat İçin Para Biriktirme

1. Öncelikle tasarruf yapmayı öğren

Aslında tüm hayatımız boyunca edinmemiz gereken önemli bir alışkanlık var; ‘Para tasarrufu yapmak’. Sadece seyahat için değil, geleceğe güvenle bakmak ve özgüven için birikim yapman bir yaşam tarzın olmalı. Tasarruf yapmayı, yani fazla para harcamadan yaşamayı gündelik yaşantıda öğrenirsen seyahatte de daha ucuza gezebilirsin.

Malta

Dünya her zaman bizim istediğimiz gibi dönmüyor. Her gün aldığın maaşı sanki bir ömür boyu alacakmışsın gibi düşünme yanılgısından sıyrıl. İlaç sektöründe ilk işe başladığımda dolgun bir maaşım vardı, doğru dürüst yatırım yapmayı öğrenmeden harcardım. Sanki ömür boyunca öyle gelirim olacak da ilerde nasılsa yatırım yaparım düşüncesindeydim. Yanıldım elbette.

Tasarruf yapmak demek para biriktirmek demek. Kenarda birikmiş paran varsa öngörülemeyen olayların gelişmesi durumunda daha soğukkanlı refleksler almana yardımcı olur. Gezmeye tutkuyla bağlıyım, her saniyemi dünyada yeni yerleri nasıl keşfedebilirim diye düşünenlerdensen eğer, bunun için uçak bileti, otel rezervasyonu ve aktivitelerde yapacağın harcamalar için para biriktirmen gerek.

Yeni Zelanda’dan Laos’a kadar süren 1,5 yıllık seyahatimde birçok aktivite yaptım, ancak bazı aktiviteleri de es geçmek zorunda kaldım. Konu düşük maliyet ile seyahat etmekse, bir yolunu buluyordum ama dalış, trekking, tekne turları, kültürel yerleri ziyaret, diğer adrenalin ve macera aktiviteleri için cebinde para olması gerekiyor.

Yapman gereken maaşını aldığında bunun belli bir oranını bir tasarruf hesabına yatırman ve geriye kalanla geçinmeye çalışman. Tersi sistem işlemez bunu bil. Yani ben bildiğim gibi yaşayayım, ay sonu kalan para hesabımda nasılsa birikir deme. Birikmez bunu iyi bil! Sonra da tatile kredi kartını kullanarak senin olmayan parayla çıkma gafletinde bulunursun. Yapma! Her ay istisnasız maaşının en az beşte birini hiç dokunmadan bir tasarruf hesabına aktar. İşte bu senin tatil paran.

2. Kredi kartı kullan

Tüm harcamalarını en iyi bonus veren kredi kartından yap. Rakam 5 TL imiş, 15 TL imiş demeden hem de. Yapacağın her harcamadan sana mil puan veya bonus geri döner. Zaten kazandığım ne ki harcadığımdan uçak bileti alacak kadar mil biriksin deme. Mil biriktirsen de biriktirmesen de o harcamaları zaten yapıyorsun. Her şeye mazeret bulup söylenme, yap.

Bir yerde yaptığın alışverişi kredi kartınla yapmak mümkün değilse alternatifi başka yerden alışverişini yap. Cape Town’da açık sanat pazarında yaptığım alışverişi bile kredi kartımla yaptım ben. Birikmiş millerimle hayatımda ilk defa business class uçtum, hem de Londra şehrine.

Kredi kartı senin olmayan parayı harcamak değil, senin olan parayı cebinde taşımadan kullanabilmek demek. Maaşından fazla para harcamak gafletinde bulunma. Maaşını alınca tasarruf için ayırdığın paranın dışında kalanı giderlerini karşılamak için kullanırken mutlaka kredi kartını kullan. Ben tüm hayatım boyunca öyle yaptım ve bir defa bile taksit öteleme veya faiz ödemedim. Sadece tek kredi kartım var.

Alışverişlerini daha çok mil veren yerlere kaydır. Bunları yap! Üşengeç olma, aman sen de deme! Sana bunu diyenlere de Roma‘da Kolezyum’a doğru kahveni içerken selam edersin.

3. Ucuz Uçak bileti için her zaman tetikte ol

Ucuza Gez
Prag‘da yürüyerek şehri gezerken

Seyahate çıkarken aklına ilk gelen şey uçak bileti acaba kaç para değil mi?  Ulaşım maliyetleri bütçeyi zorlayan masrafların başında ve bana en çok gelen sorulardan biri de Yurt dışına ucuz nasıl giderim sorusu. Eğer gönlündeki ülke okyanus ötesindeyse uçak bileti maliyeti toplam gezi maliyetinin büyük bir bölümünü olacağını bil, belki de tüm masrafların yarısı.

Muhtemelen bir işin var ve ne zaman izin alabileceğini ne zaman haftasonunu bir tatille birleştirip bir yere kaçacağını sen biliyorsun. Seyahate çıkabileceğin tarihleri önceden belirle ve aylar öncesinden (en az 4-6 ay) başlayarak rotadaki ülkelere uçak bileti aramaya başla. Algıda seçici ol, tetikte ol.

Bunu bıkmadan günlük alışkanlık haline getir. Olasılık olarak değil, şu tarihte bir yerlere gideceğim diye plan yap. Neresi olduğunun önemi yok, kafanda sevdiğin yerlerin listesini yap desem yüz yer sayarsın zaten. Buralara ucuz bilet bulunca affetme. Emin ol gerisini planlamak kolay iş. Tatil veya seyahat denince sırf yurtdışı gelmesin aklına. Atla git Antep’e, Adana’ya, Trabzon’a Kapadokya’ya. Buralara hala gitmediysen ayıp zaten.

Peki nerede takip edeceğim, hangi ucuz uçak bileti sitelerine bakacağım diyorsan, onunla ilgili tonla yazı yazdım. Havayolu firmalarının e-posta listelerine kaydol. Sabah kalktığında bir kampanya gördüğünde hemen değerlendir. Nereye gideceğine önceden karar ver ki ucuz bileti kapabilesin. Demin bile Pegasus %50 kampanyasını görünce işimi gücümü bırakıp girdim ben.

Beyrut, Amman ve bazı şehirlere ucuz uçak bileti var mı diye baktım hemen. Böylesi takip sonrası bir defasına 44 liraya İzmir-İstanbul gidiş-dönüş uçak bileti almıştım mesela.

Gittiğin şehirde taksi kullanmak yerine toplu taşıma araçlarını kullan, işin kolayına kaçma. Milano’da 6 gün boyunca günde 2 defa kullanımlı metro biletine 10€ verdim. Normalde her gün almış olsam bu bileti bana 18€’ya mal olacaktı. Nerdeyse yarı yarıya kar ettim.

Gittiğin şehirde ister 1 gün kal ister 1 hafta, o şehrin ulaşım ve müzelerinde kullanabileceğiniz şehir kartlarından al. Özellikle Avrupa şehirlerinde olmazsa olmaz bir alışkanlığın olsun. Ya da daha iyisi bisiklet kirala, yürü. Bu daha ucuz veya bedava.

5. Konaklama masraflarını azaltmanın püf noktalarını öğrenin

Iran'da Couchsurfing
Tahran’da Couchsurfing evinde

Otel, resort, pansiyon, hostel. Bunlar seyahatlerinde konaklayabileceğin yerler. Eğer dünyayı daha çok gezeyim, 100 ülke görmeden ölmeyeyim diyorsan hostel nedir öğren önce. Ben başkalarıyla aynı odada uyumam, başkalarıyla banyomu paylaşmam diyorsan zaten bu yazıyı okumayı bırak. Sonra beni dünyanın farklı ülkelerinde gördüğünde ‘Adamda para var huzur var’ deme.

Bundan 5 yıl önce bana da desen belki sen gibi düşünürdüm. 1 ay süren Yeni Zelanda gezimde ilk defa hostelle tanışmam tüm hayatımı değiştirdi ve ekonomik seyahatin mümkün olduğunu öğrendim. Sen saunasını, havuzunu kullanmadığın ve yatmadan yatmaya gittiğin pahalı otele gecelik 300 TL verirken ben 30 TL’ye hostelde konaklayarak şehrin altını üstünü getiriyordum. Hem hosteller pek eğlencelidir bilesin. Dün Milano’da bir hosteldeydim, ondan önceki gün bir başka hostelde. Bugün 10€’dan başlayan fiyatlarla Avrupa’da hostel bulabilirsin.

Tabi bütçen uygunsa dilediğin yerde kalabilirsin. İyi yerde kalayım diyorsan aynen uçak bileti konusunda olduğu gibi Booking’e sık sık girerek araştırmanı yap. Bazı oteller sürpriz bir şekilde çok nefis indirimler verebiliyor. Odalar doldukça otelin fiyatı yükseltiliyor. Uçak biletini ucuza kaptıysa otelini de erken kapmana bak. Artıway üzerinden girip otelini al.

Bugün batılı ülkelerde 20 yıldan fazladır kullanılan erken rezervasyon kavramına hala alışanlardan değilsin değil mi? Ama bir batılının 15$’a kaldığı otele sen 200-300 TL verince sesini çıkarma o zaman. Bayram ve resmî tatil günleri beli mi? Belli. O zaman yurtiçi tatili yapacaksan erken rezervasyon ile seyahatini planla.

Eğer o tarihte seyahate çıkabilme konusunda kendinden veya patronundan emin değilsen ek olarak erken rezervasyon sigortası yaptır. Özellikle aile tatili yapacağım veya bir otele yerleşip kafa dinleyeyim düşüncesindeysen bunu yap! Ayrca Airbnb nedir öğren, Couchsurfing nedir öğren. Hayat boyu öğrenmeye de devam et.

6. Yeme-içme maliyetlerini kontrol edin

Langkawi, Malaysia
Dünya turumda az yer çok gezerdim, zayıftım

Bu konuda biraz sana kızabilirim. Hiç fedakârlık yapmadan herkes ucuza gezenlere oturduğu yerden ya imreniyor ya da aman ben öyle gezemem deyip yerinde pinekliyor. Seyahat için param yok diyoruz, ama iş yeme içmeye gelince paralar öyle bir savruluyor ki şaşıyorum.

Orda akşam yemeği, şurada kahve, şurada tatlı, şurada hafta sonu eğlencesi falan filan yapıyorsun ama benim gibi çok gezenleri görünce “Biz ay sonunu ancak getiriyoruz” diyorsun. Yediğin içtiğinde gözüm var, senin de bir gözün olsun, bak bakalım ne kadar harcıyorsun.

Kahvaltını evde yap, akşam yemeğini evde ye. Dışarda para harcama ve biriktir ve sonra git Budapeşte’de Buddha Bar’da akşam yemeği ye. Söyle Kanyon’da yediğin yemek mi aklında kalır yoksa Budapeşte’deki mi?

Yurtdışına çıktığında da boğazına sahip ol. “Kalkıp bir dünya para harcayıp Bangkok’a kadar gideceksek mutlaka konforlu, hijyenik ve şık bir otelde kalmak isteriz” diyeceksen sonra ben senden daha çok gezince bunu nasıl yapıyorsun diye sorma.

Milano’da koca dilim pizza ve kolayı 4,5€’ya aldım ki daha da uygun fiyatlı pizzalar vardı. Sabah kahvaltısında da hostelde hafif bir şeyler atıştırmıştım. Akşam için de aynı pizzacıdan 1 dilim pizza ve başka bir hamur işi yemeği paket yaptırmıştım. Paran çoksa git restorana 50€ ver ama benim gibi paranı seyahat etmeye ve daha çok yer görmeye harcamak istiyorsan benim yaptığım yap.

Ziyafet çekmen gerekmiyor, karnını markette veya ucuz restoranlarda doyur, ama asıl doyuracağın gözün ve gönlün olsun. Hem biraz diyet yapmış fazla kilolarını atmış olursun belki.7. Liste tut, ne kadar harcadığına bak

Ucuza Gezi

Para kazanmayı belki hepimiz becerebiliyoruz, ama asıl iş cebimizdeki parayı yönetip, sürdürülebilir bir kalkınma sağlayıp yaşam kalitesini artırmak. Finansal planlama yapmayı öğren, finansal geleceğini garanti altına al. Bütçe yapma, tüketim, gelir, tasarruf, birikim, borç gibi temel kavramları öğren. Tasarruf ve para biriktirmenin yararlarını öğren ve hayata geçir. Bunları maalesef okullarda öğretmiyorlar.

Bir liste oluştur kendine ve her gün yaptığın ulaşım, yeme-içme, sabit giderler ve eğlence kalemlerinden bir tablo oluştur ve 1 ay boyunca yaptığın her kuruşu kategorilerin altına yaz. Hem de her kuruşu tembellik yapmadan yaz. Ben daha blogger olmadan Yeni Zelanda’daki ilk sırt çantalı gezimde bunu yapmıştım ki, seyahatte en çok nereye para harcadığımı öğrenmek istemiştim.

Sen de bunu günlük hayatında yap ve gör bak nerelere ne kadar harcıyorsun. En çok masrafı aktiviteler tutmuştu ve devamındaki dünya turumda aktiviteler için her zaman çok ama çok sıkı pazarlıklar yaparak bazılarını üçte bir fiyatına düşürdüğüm dahi oldu. Halbuki o zamana kadar hiç pazarlık yapmayı bilmiyordum.

Seyahat etmeniz için iki şey gerekiyor, öncelikli olarak cesaret ve sonrasında da para lazım. Ben hayatımı sana cesaret vermeye ve yol göstermeye adadım. Sen de kendine bir iyilik yap ve paranı biriktirmeyi, gereksiz şeylere harcamamayı, gereksiz ihtiyaçlar yaratamamayı öğren. Öğren ki daha çok seyahat edebilesin. Seyahat etmeye tutkuyla bağlıysan cesur ol, geri kalan şey ise bilgidir, bu konuda başvuracağınız kaynak ise çok.

Seyahat Rehberi kategorisindeki yazıları oku ve Kaynaklar sayfasındaki siteleri ve blogları takibe al ve hayatının merkezine yerleştir ve onlardan ilham al. Birkaç seyahat deneyimi sonrası sendeki değişimi gören arkadaşlarına ondan sonra sen ilham vermeye başlayacaksın. Bu yazıyı paylaş ve sık kullanılanlara ekle. Haftada bir tekrar oku ve uygula.

İster bir hafta sonu gezisine çık, ister aylar boyunca sürecek bir dünya turuna, harcamayı düşündüğün parayı hesaplaman gerekiyor. Eğer ben dünya turu yapacağım diyorsan, yeteri kadar bilgi toplayamamış ve bütçe yönetimi konusunda kendini geliştirmemişsen seyahatin tahmin edilenden daha kısa sürede sonlanır. Seyahatte harcayacağın ulaşım, konaklama, yeme-içme, eğlence, aktivite ve diğer masraflar konusunda bir hesaplama ve çalışma yapman gerekiyor.

28 Yorumlar

  1. Vallahi ben lüksü hiçbir zaman sevemedim. O yüzden de elimde peynir ekmekle çadırda kalmayı en lüks otellere bile değişmem. Biraz da tarz meselesi. Kendi standartların kadar ucuza gezebilirsin. Fazlasını beklemek ütopik olur ama taktikler gayet iyi.

  2. Bilgiler icin tesekkürler. Ben sigarayi biraktim ve parasi geziler icin tasarruf hesabima gececek 🙂
    Daha fazla bilgiye ihtiyacim oldugu zaman sizi rahatsiz edebilir miyim? 🙂

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz