Selçuk Dutlu Yol, Dünyanın 7 harikasından biri olan Artemis Tapınağı’ndan UNESCO Mirası Efes’e ve ötesine kadar uzayan güze bir yol. İzmir Selçuk’tan Kuşadası yönüne döndüğünüzde, 100 metre ileriden başlıyor.

Başlangıç yeri Selçuk Efes Arkeoloji Müzesi‘ne yakın. Yolun başlangıç yerinde Selçuk İlçe Jandarma Komutanlığı var. Yolun 2. km’sinde Efes Antik Kenti sapağına denk geliyorsunuz. Yolun başlangıcından Efes Antik Kenti’ne yürümek yarım saat sürüyor. Dutlu Yol’un 3 km ötesinde, sol tarafta ise Selçuk Efes Havaalanı yer alıyor. Burası Türkiye’nin ilk ve tek skydiving yapılacak yeri aynı zamanda.

Asıl adı Dr. Sabri Yayla Bulvarı olan ve kilometrelerce ilerleyen Selçuk Dutlu Yol spor, bisiklet ve yürüyüş için de hoş bir yer. Geçmişte asfalt bir kara yoluydu, sonradan düzenlenip bisiklet ve yürüyüş yoluna dönüştürüldü. Gece ışıklandırması da yapılmış.

Sonbahar döneminde dökülmüş dut yaprakları zemini kaplıyor. Kuşadası yolu olarak da bilinen Selçuk Dutlu Yol, sarı renkleriyle en güzel sonbahar fotoğrafı çekebileceğiniz yerlerden biri.

Malta

selçuk dutlu yol

Dr. Sabri Yayla, Selçuk İlk Belediye olduğunda (1942) bağımsız aday olarak ilk Belediye Başkanı seçilmiş. 6 ay kadar Başkanlık yapan Ahmet Sabri Yayla, 1 yıl sonra 1943 yılında ölmüş. Dutlu Yol onun eseri.

Selçuk Belediyesi, 5- 6 Mayıs tarihlerinde Hıdırellez Şenliği düzenliyor. Şenlikte Dutlu Yol’da lokma ikramı ve eğlence organizasyonları düzenleniyor. Yer yer yıkık dökük ve çöplerle dolu olsa da gezmekten keyif aldığım bir yer.

Selçuk Dutlu Yol

dutlu yol selçuk
selçuk gezilecek yerler dutlu yol

Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en büyük açık hava müzelerinden birisi Selçuk. Antik uygarlığın en önemli merkezlerinden Selçuk’taki Efes Antik Kenti, dönemin en büyük şehirlerinden biri olarak uygarlık merkezi ve kültürel yaşamın odak noktasıydı. Hıristiyanlığın en önemli kurulu olan Konsüller Toplantısının birkaç kez yapıldığı ve Katolik mezhebinin doğduğu yer. Selçuk’ta gezip görecek çok yer var.

Meryem Ana’nın son günlerini geçirdiği, Hristiyanların hac yeri Meryem Ana Evi Efes’in yakınında Bülbül Dağı’nda. Hıristiyanlığın en önemli azizlerinden İncil yazarı St. John’un mezarı ve adına yapılan St. Jean Bazilikası yine bu coğrafyada.

Antik dünyanın mermerden inşa edilmiş ilk tapınağı, dünyanın 7 harikasından biri Artemis Tapınağı, Anadolu cami mimarisinin en güzel örneklerinden İsa Bey Camii ve dahası Selçuk’un en değerli mirasları arasında. Selçuk gezilecek yerler blog yazımda hepsi hakkında detaylı bilgiler paylaştım. Hepsini görmeli.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz