Salda Gölü, instagram sayesinde yıldızı parlayan, varlığı fark edilen bir yer oldu. Sanki daha önce hiç orda yokmuş da birdenbire ortaya çıkıvermiş gibi! Elbette bu ilgiyi hak edecek güzellikte bir çekiciliğe sahip. Görüp de beğenmeyen yoktur herhalde.

Yalnız şu Maldivler yakıştırması olmasaydı sanki daha iyi olurdu. Gördüğümüz her beyaz plaja Maldivler yakıştırması yapmak daha çok bize özgü bir davranış. Oysa plajları beyaz kumdan değil, stromatolik kayaçlar adı verilen kireçtaşına benzer bir yapıdan oluşuyor.

salda

Biz Maldivler’e gidemeyince Salda‘ya gidiyoruz ve adına da Saldivler diyoruz. Saldivler Plajı diye Google Map’te aratırsanız göreceğiniz nokta, en güzel Salda fotoğraflarını çekeceğiniz yerlerden biri. Sadece fotoğraf için gitseniz dahi, dünyanın en nadide, en özel yerlerinden birinde olduğunuzu unutmayın.

Burdur Salda Gölü

Mars’ın yüzey özelliklerine sahip dünyadaki iki yerden biri olan Salda Gölü, Türkiye’nin büyüleyici güzelliklerinden. Burdur‘un Yeşilova ilçe merkezine yaklaşık 4 km mesafede bulunan göl, 44 kilometrekarelik bir alana yayılıyor.

Malta

Yeşilova ilçesi, Doğanbaba ve Kayadibi köyleriyle çevrili olan Salda Gölü, 184 metreye varan derinliğiyle Türkiye’nin en derin gölleri arasında yer alıyor.

Göller Bölgesi içinde yer alan göl, stromatolik kayaçlar adı verilen kireçtaşına benzer bir yapıdan oluşuyor. Mars’ın yüzeyinde de görülen bu kayaçlar gölün yapısında magnezyum üretmesini sağlıyor. Bu yüzden gölün dibi de kıyıları da beyaz bir renge sahip.

salde nerede

Tektonik bir krater gölü olan Salda Gölü’nün suyu ve kumunun yapısında soda, kil ve magnezyum bulunduğu için bunlar bazı cilt hastalıklarına iyi geliyor. Yaz aylarında suların çekilmesiyle gölün ortasından görülmeye değer 7 beyaz ada ortaya çıkıyor.

Gölün arka kısmında kalan karaçam ormanı tavşan, tilki, keklik gibi canlılara ev sahipliği yapıyor. Bu da tabiat alanını daha da güzelleştiriyor. Türkiye’nin en temiz dünyanın en temiz beşinci gölü olarak gösterilen Salda 1989’dan beri koruma altında bulunuyor.

Karaçam ormanlarıyla kaplı bir alan içinde bembeyaz kumu ve masmavi suyuyla dikkat çeken göl, Türkiye’nin Maldivleri olarak anılıyor.

Bakir doğasının yanında çok sayıda canlıya da ev sahipliği yapan Salda Gölü, 1989’den beri ‘Doğal Sit Alanı’ olarak korunuyor.

salda burdur
salda gölü

Salda Gölü nerede 📍

Türkiye’nin en temiz gölü özelliğini taşıyan Salda Gölü, Burdur-Denizli-Antalya şehirlerinin tam ortasında konumlanıyor. Burdur’un Yeşilova İlçesine bağlı Salda Gölü, Burdur merkeze yaklaşık 76 km uzaklıkta.

Bir doğa harikası olan göl Isparta merkeze 107 km, Denizli merkeze 100 km mesafede konumlanıyor. Salda’ya en yakın havalimanları Denizli ve Isparta’da. Ayrıca Antalya da bir alternatif olabilir.

salda nasıl gidilir

Salda neler yapılır 🏊‍♀️

Doğanın muhteşem manzarasını ayaklarınıza getiren Salda Gölü kıyısında gün doğumu/batımını izleyebilir, piknik yapabilir ya da tercihinizi yürüyüş yapmaktan yana kullanabilirsiniz.

Gölde yüzmeye gelince, göl aniden derinleşebildiği için sadece Yeşilova Belediyesi Halk Plajı, Doğanbaba Halk Plajı, Salda Orman Bakanlığı Tabiat Parkı gibi belirlenmiş alanlarda göle girilebiliyor. Yüzme bilgisine güvenmeyenler ve yüzme bilmeyenlerin göle girmemesinde yarar var.

Ayrıca Yeşilova Belediyesi Halk Plajı veya Doğanbaba Halk Plajı’nda kamp yapma imkânı da var. Ancak sadece Yeşilova Belediyesi Halk Plajı’nda ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz ya da bungolov kiralayabileceğiniz bir tesis bulunuyor.

Göl ve gölün çevresi sit alanı olduğu için bu iki yer dışında herhangi bir yerde kamp yapmak ise yasak. Bunun yanında Salda Gölü’nün etrafı düz olduğu için buraya bisikletlerinizle de gelebilirsiniz. Ancak gölün çevresindeki mesafe uzun olduğu için bisiklet seçeneği herkes için uygun olmayabilir.

salda yemek

Salda Gölü’ne nasıl gidilir ✈️ 🚌

Türkiye’nin muhteşem doğal güzelliği Salda Gölü, Burdur, Denizli, Isparta ve Antalya illerine yakın bir konumda bulunuyor. Bu dört şehre de Türkiye’nin dört bir yanından kalkan şehirlerarası otobüslerle ulaşılabiliyor.

Isparta, Denizli ve Antalya’ya uçakla gidip oradan toplu taşıma araçlarıyla Salda’ya gidebilirsiniz. Salda Gölüne en yakın havaalanlarından biri Isparta’da.

Isparta Süleyman Demirel Havalimanı Salda Gölü arası 109 km. Havalimanından Burdur’a geçip oradan toplu taşıma ile Salda Gölü’ne gidebilirsiniz. Isparta Havalimanı-Burdur ulaşımı 14 TL.

Burdur’a giderseniz, otogardan saat başı hareket eden Yeşilova minibüslerine binin (10 TL). Yeşilova’da da Denizli istikametinde devam eden minibüslere binip 5 km uzaklıktaki Salda Gölü’nde inin. Taksi ile yaklaşık 20-30 TL yazar.

Yeşilova’dan BurdurBurdur-Yeşilova-DenizliYeşilova-DenizliYeşilova-Antalya
07:0007:00 Denizli08:3012:00 Yeşilova Antalya
07:3008:3011:00
08:1509:30 Denizli15:00
09:0010:30 Ctesi-Pazar Hariç16:30
10:0011:3018:30
11:3012:30
12:3013:30 DenizliDenizli- Yeşilova-BurdurAntalya-Yeşilova
14:0014:3007:0018:00 Yeşilova
15:3015:00 Denizli09:30
16:3016:0013:30
17:3017:00 Denizli15:30
19:1518:00 ve 19:0017:30

Salda Gölüne en yakın havalimanı olan Denizli Çardak Havalimanı ve Salda Gölü arası sadece 46 km. Denizli Havalimanı-Salda gidiş özel araçla 1 saat sürüyor. Denizli havalimanından direkt Salda’ya toplu taşıma yok bildiğim kadarıyla. Denizli merkeze geçip oradan 84 km uzaklıktaki Salda’ya minibüsle gidebilirsiniz. Denizli Salda Gölü ulaşım 1,5 saat kadar sürüyor.

İzmir-Salda 327 km ve yolculuk yaklaşık 4,5 saat sürüyor. İzmir’den aracınızla yola çıktıysanız Aydın, Nazilli, Tavas, Acıpayam, Yeşilova rotasını takip edin.

Antalya-Salda Gölü arası 152 km ve Salda’ya ulaşım 2 saat 15 dakika sürüyor. Antalya, Korkuteli, Karamanlı, Yeşilova tabelalarını takip edin.

Ankara-Salda Gölü mesafesi ise 463 km ve Salda’ya gidiş 5,5 saat sürüyor. Ankara, Polatlı, Emirdağ, Bolvadin, Dinar, Çardak, Yeşilova Burdur rotasını izleyin.

İstanbul-Salda Gölü yapacaksanız eğer 621 km ve 7,5 saatlik bir süreyi göz alıyorsunuz demek. İstanbul, Gebze, Eskişehir, Afyonkarahisar, Sandıklı, Dinar, Çardak ve Yeşilova rotasını izleyin.

Salda Gölü Fotoğrafları 📷

salda nereye bağlı
salda gölü resimleri

Salda Gölü konaklama 🏡

Salda gölü tatil için ideal bir yer. Hem Burdur hem de Isparta’da gezilecek ve görülecek çok yer var. 2 günlük hafta sonu konaklaması ideal olur. Sagalasoss Antik Kenti, Kovada Milli Parkı, Kibyra Antik Kenti, Eğirdir Gölü, Lisinia Doğa, Isparta Kuyucak Köyü, Burdur Arkeoloji Müzesi, İnsuyu Mağarası, Burdur Gölü görülecek yerlerden sadece birkaçı.

Bir hafta ayırsanız dahi Isparta ve Burdur çevresinde gezilecek yerlerin hepsini göremezsiniz. O yüzden burasını gerekirse başlı başına bir tatil rotası olarak düşünün. Salda tatili! Kulağa hoş geliyor.

Salda Gölü otel seçenekleri için Burdur veya Isparta’ya bakmalısınız. Salda Gölü otel ya da Salda Gölü pansiyon aramalarınız maalesef fazla alternatif sunmayacak. Salda otelleri içinde en yakın otel olan Hotel Lago di Salda, göle nazır bir konumda olan tek otel. Gecelik ücreti sezonda 350 liradan başlıyor.

Salda Gölü kalınacak yerler arıyorsanız, en yakın yerleşim yeri olan Burdur Yeşilova ilçesi alternatif olarak aklınızda bulunsun. Yeşilova, Burdur Merkez’e 60 km mesafede bulunuyor. Burdur Yeşilova otelleri içinde seçenek pek az ve iyi otel beklemeyin. Görenser Otel ve Yeşilova Hotel Berliner Salda konaklama için en yakın diğer otellerden. Burdur’da kalabileceğiniz Alya Otel’in geceliği 190 TL.

Salda Gölü Tabiat Parkı, muhteşem doğasıyla keşfedilmeyi bekliyor. Gidin ama kirletmeden, çöpünüzü geri getirerek ziyaret edin.22 Yorumlar

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz