Salda Gölü, instagram sayesinde yıldızı parlayan, varlığı fark edilen bir yer oldu. Sanki daha önce hiç orda yokmuş da birdenbire ortaya çıkıvermiş gibi! Elbette bu ilgiyi hak edecek güzellikte bir çekiciliğe sahip. Görüp de beğenmeyen yoktur herhalde.

Yalnız şu Maldivler yakıştırması olmasaydı sanki daha iyi olurdu. Gördüğümüz her beyaz plaja Maldivler yakıştırması yapmak daha çok bize özgü bir davranış. Oysa plajları beyaz kumdan değil, stromatolik kayaçlar adı verilen kireçtaşına benzer bir yapıdan oluşuyor.

salda

Biz Maldivler’e gidemeyince Salda‘ya gidiyoruz ve adına da Saldivler diyoruz. Saldivler Plajı diye Google Map’te aratırsanız göreceğiniz nokta, en güzel Salda fotoğraflarını çekeceğiniz yerlerden biri. Sadece fotoğraf için gitseniz dahi, dünyanın en nadide, en özel yerlerinden birinde olduğunuzu unutmayın.

Burdur Salda Gölü

Mars’ın yüzey özelliklerine sahip dünyadaki iki yerden biri olan Salda Gölü, Türkiye’nin büyüleyici güzelliklerinden. Burdur‘un Yeşilova ilçe merkezine yaklaşık 4 km mesafede bulunan göl, 44 kilometrekarelik bir alana yayılıyor.

Yeşilova ilçesi, Doğanbaba ve Kayadibi köyleriyle çevrili olan Salda Gölü, 184 metreye varan derinliğiyle Türkiye’nin en derin gölleri arasında yer alıyor.

Göller Bölgesi içinde yer alan göl, stromatolik kayaçlar adı verilen kireçtaşına benzer bir yapıdan oluşuyor. Mars’ın yüzeyinde de görülen bu kayaçlar gölün yapısında magnezyum üretmesini sağlıyor. Bu yüzden gölün dibi de kıyıları da beyaz bir renge sahip.

salde nerede

Tektonik bir krater gölü olan Salda Gölü’nün suyu ve kumunun yapısında soda, kil ve magnezyum bulunduğu için bunlar bazı cilt hastalıklarına iyi geliyor. Yaz aylarında suların çekilmesiyle gölün ortasından görülmeye değer 7 beyaz ada ortaya çıkıyor.

Malta

Gölün arka kısmında kalan karaçam ormanı tavşan, tilki, keklik gibi canlılara ev sahipliği yapıyor. Bu da tabiat alanını daha da güzelleştiriyor. Türkiye’nin en temiz dünyanın en temiz beşinci gölü olarak gösterilen Salda 1989’dan beri koruma altında bulunuyor.

Karaçam ormanlarıyla kaplı bir alan içinde bembeyaz kumu ve masmavi suyuyla dikkat çeken göl, Türkiye’nin Maldivleri olarak anılıyor.

Bakir doğasının yanında çok sayıda canlıya da ev sahipliği yapan Salda Gölü, 1989’den beri ‘Doğal Sit Alanı’ olarak korunuyor.

salda burdur
salda gölü

Salda Gölü nerede 📍

Türkiye’nin en temiz gölü özelliğini taşıyan Salda Gölü, Burdur-Denizli-Antalya şehirlerinin tam ortasında konumlanıyor. Burdur’un Yeşilova İlçesine bağlı Salda Gölü, Burdur merkeze yaklaşık 76 km uzaklıkta.

Bir doğa harikası olan göl Isparta merkeze 107 km, Denizli merkeze 100 km mesafede konumlanıyor. Salda’ya en yakın havalimanları Denizli ve Isparta’da. Ayrıca Antalya da bir alternatif olabilir.

salda nasıl gidilir

Salda neler yapılır 🏊‍♀️

Doğanın muhteşem manzarasını ayaklarınıza getiren Salda Gölü kıyısında gün doğumu/batımını izleyebilir, piknik yapabilir ya da tercihinizi yürüyüş yapmaktan yana kullanabilirsiniz.

Gölde yüzmeye gelince, göl aniden derinleşebildiği için sadece Yeşilova Belediyesi Halk Plajı, Doğanbaba Halk Plajı, Salda Orman Bakanlığı Tabiat Parkı gibi belirlenmiş alanlarda göle girilebiliyor. Yüzme bilgisine güvenmeyenler ve yüzme bilmeyenlerin göle girmemesinde yarar var.

Ayrıca Yeşilova Belediyesi Halk Plajı veya Doğanbaba Halk Plajı’nda kamp yapma imkânı da var. Ancak sadece Yeşilova Belediyesi Halk Plajı’nda ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz ya da bungolov kiralayabileceğiniz bir tesis bulunuyor.

Göl ve gölün çevresi sit alanı olduğu için bu iki yer dışında herhangi bir yerde kamp yapmak ise yasak. Bunun yanında Salda Gölü’nün etrafı düz olduğu için buraya bisikletlerinizle de gelebilirsiniz. Ancak gölün çevresindeki mesafe uzun olduğu için bisiklet seçeneği herkes için uygun olmayabilir.

salda yemek

Salda Gölü’ne nasıl gidilir ✈️ 🚌

Türkiye’nin muhteşem doğal güzelliği Salda Gölü, Burdur, Denizli, Isparta ve Antalya illerine yakın bir konumda bulunuyor. Bu dört şehre de Türkiye’nin dört bir yanından kalkan şehirlerarası otobüslerle ulaşılabiliyor.

Isparta, Denizli ve Antalya’ya uçakla gidip oradan toplu taşıma araçlarıyla Salda’ya gidebilirsiniz. Salda Gölüne en yakın havaalanlarından biri Isparta’da.

Isparta Süleyman Demirel Havalimanı Salda Gölü arası 109 km. Havalimanından Burdur’a geçip oradan toplu taşıma ile Salda Gölü’ne gidebilirsiniz. Isparta Havalimanı-Burdur ulaşımı 14 TL.

Burdur’a giderseniz, otogardan saat başı hareket eden Yeşilova minibüslerine binin (10 TL). Yeşilova’da da Denizli istikametinde devam eden minibüslere binip 5 km uzaklıktaki Salda Gölü’nde inin. Taksi ile yaklaşık 20-30 TL yazar.

Malta
Yeşilova’dan BurdurBurdur-Yeşilova-DenizliYeşilova-DenizliYeşilova-Antalya
07:0007:00 Denizli08:3012:00 Yeşilova Antalya
07:3008:3011:00
08:1509:30 Denizli15:00
09:0010:30 Ctesi-Pazar Hariç16:30
10:0011:3018:30
11:3012:30
12:3013:30 DenizliDenizli- Yeşilova-BurdurAntalya-Yeşilova
14:0014:3007:0018:00 Yeşilova
15:3015:00 Denizli09:30
16:3016:0013:30
17:3017:00 Denizli15:30
19:1518:00 ve 19:0017:30

Salda Gölüne en yakın havalimanı olan Denizli Çardak Havalimanı ve Salda Gölü arası sadece 46 km. Denizli Havalimanı-Salda gidiş özel araçla 1 saat sürüyor. Denizli havalimanından direkt Salda’ya toplu taşıma yok bildiğim kadarıyla. Denizli merkeze geçip oradan 84 km uzaklıktaki Salda’ya minibüsle gidebilirsiniz. Denizli Salda Gölü ulaşım 1,5 saat kadar sürüyor.

İzmir-Salda 327 km ve yolculuk yaklaşık 4,5 saat sürüyor. İzmir’den aracınızla yola çıktıysanız Aydın, Nazilli, Tavas, Acıpayam, Yeşilova rotasını takip edin.

Antalya-Salda Gölü arası 152 km ve Salda’ya ulaşım 2 saat 15 dakika sürüyor. Antalya, Korkuteli, Karamanlı, Yeşilova tabelalarını takip edin.

Ankara-Salda Gölü mesafesi ise 463 km ve Salda’ya gidiş 5,5 saat sürüyor. Ankara, Polatlı, Emirdağ, Bolvadin, Dinar, Çardak, Yeşilova Burdur rotasını izleyin.

İstanbul-Salda Gölü yapacaksanız eğer 621 km ve 7,5 saatlik bir süreyi göz alıyorsunuz demek. İstanbul, Gebze, Eskişehir, Afyonkarahisar, Sandıklı, Dinar, Çardak ve Yeşilova rotasını izleyin.

Salda Gölü Fotoğrafları 📷

salda nereye bağlı
salda gölü resimleri

Salda Gölü konaklama 🏡

Salda gölü tatil için ideal bir yer. Hem Burdur hem de Isparta’da gezilecek ve görülecek çok yer var. 2 günlük hafta sonu konaklaması ideal olur. Sagalasoss Antik Kenti, Kovada Milli Parkı, Kibyra Antik Kenti, Eğirdir Gölü, Lisinia Doğa, Isparta Kuyucak Köyü, Burdur Arkeoloji Müzesi, İnsuyu Mağarası, Burdur Gölü görülecek yerlerden sadece birkaçı.

Bir hafta ayırsanız dahi Isparta ve Burdur çevresinde gezilecek yerlerin hepsini göremezsiniz. O yüzden burasını gerekirse başlı başına bir tatil rotası olarak düşünün. Salda tatili! Kulağa hoş geliyor.

Salda Gölü otel seçenekleri için Burdur veya Isparta’ya bakmalısınız. Salda Gölü otel ya da Salda Gölü pansiyon aramalarınız maalesef fazla alternatif sunmayacak. Salda otelleri içinde en yakın otel olan Hotel Lago di Salda, göle nazır bir konumda olan tek otel. Gecelik ücreti sezonda 350 liradan başlıyor.

Salda Gölü kalınacak yerler arıyorsanız, en yakın yerleşim yeri olan Burdur Yeşilova ilçesi alternatif olarak aklınızda bulunsun. Yeşilova, Burdur Merkez’e 60 km mesafede bulunuyor. Burdur Yeşilova otelleri içinde seçenek pek az ve iyi otel beklemeyin. Görenser Otel ve Yeşilova Hotel Berliner Salda konaklama için en yakın diğer otellerden. Burdur’da kalabileceğiniz Alya Otel’in geceliği 190 TL.

Salda Gölü Tabiat Parkı, muhteşem doğasıyla keşfedilmeyi bekliyor. Gidin ama kirletmeden, çöpünüzü geri getirerek ziyaret edin.

Önceki blog yazısıSidney’i Ziyaret Etmek İçin 10 Neden
Sonraki blog yazısıKatar Gezi Rehberi
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

22 YORUM

 1. Salda gölü çocukluğumun en güzel yıllarının geçtiği zamanlarda güzellikleri hala barındırıyor. Gelen ziyaretçilerimizden buralar bizim hepimizin lütfen sahip çıkalım. Çocuklarımızda buraları akıl balii olduğu zaman zevkle gezebilsinler Uzungöl gibi olmasın. Konaklamak isteyenlere tavsiyem göle 1.8 km uzaklıktaki Salda Grande oteli tercih edebilirler.

 2. Çocukluğumun en güzel anılarını biriktirdiğim Salda Gölünün en bakir hallerine bin kez şahitlik ettim. sular henüz çekilmemiş…sahilde 4-5 kişilik tek bir aile…sadece köpüklü suları bembeyaz kumsalı hışırtılı tatlı esintili rüzgarı yüzümüzü yalar geçerdi.. Kumsalın sırtını yasladığı çam ormanı sığınağımız ve gölgeliğimizdi…5-6 yaşlarında arabamız durur durmaz kardeşlerimle sahile doğru koşuşumuz ve bizim havuz diye sahiplenişim geldi aklıma.. Sadece biz ve göl…Yüzmeyi ilk deneyimlediğimiz havuz kıvamında oldukça sığ bir kıyısı vardı.. delikli taşlarını ipe dizip kolye yapmışlığım da çok olmuştur. En güzel kumdan kuleler burada yapılır… Gün batımında hırçın köpüklü dalgaların kıyıya vuruşunu uzaktan izler babamın hazırladığı güvecimizi de akşam yemeği olarak tüketir yorgun uykulu bir şekilde karanlık basarken evimize dönerdik…70 ve 80 li yıllardı…Herşey çok değişti…Önce suları çekildi sonra İnsan denen düşüncesiz varlık orayı da keşfedip kirletti.. artık gitmez olduk… Göl ve doğası insan selinin bırakıp gittiği çöp dağları arasında yok oluyor.. Ve biz anılarımızı özleyip gölün yitip gidişine ağlıyoruz bu günlerde…

  • Google Haritalar’a Salda Gölü yızıp “yol tarifi” yazısını tıklarsan sana tüm yolu detaylı verir. Araba yolu bulunduğun şehir veya kasabaya göre değişir. İzmir, Antalya ve Ankara için de geçilen ana rota üstündeki yerleri yazmıştım.

 3. Merhaba. Sizi instagramdan ilgiyle takip ediyorum. Burdur’luyum, Salda Gölü’ne yakın Barınma olanakları için Tefenni Villas’ı tavsiye ederim. Çok nezih bir oteldir, araştırabilirsiniz.

 4. Bayıldımmmm. Tanıtımı yapan yazıyı paylaşan kim ise çok teşekürler. ilk gezi planima dahil ettim. Ama bilen yorum yazsın lütfen. ben gittiğim yerlerde kısa konaklamalarimi o şehrin yada ilçenin öğretmen evlerinde geçiriyorum sakin ucuz ve ben gibi yanlız. Gezmek zorunda olan bir bayan için çokta güvenli. Bu saydığıniz yerleşim yerleri icinde salda ya en yakın öğretmen evi bulunan yer neresidir acaba?

  • Vay be benim gibileri de varmış buralarda, ben de aynı senin gibi yapıyorum 🙂 Salı günü için blablacar uygulamasından 2 arabaya rezervasyon yaptım geri dönerlerse ben de gideceğim. Öğretmenevi için sadece merkezde gorebiliyorum malesef ama benim için sorun değil çadırda kalacağım 🙂

 5. Türkiyedeki Oteller Hakkında Bilgi Almak İçin Ve otellerle direk iletişime geçmek için bu siteyide değerlendirebilirsiniz. oteliletisim.net

 6. Bizim insanımız dünyanın en temiz yerini de çok yakın zamanda kirletirler ve yakında büyük bir rant yapılaşması ve betonlaşma ticarethane olarak hizmet vermeye başlar…

 7. Merhaba, blog yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum. Ben Burdurluyum size tavsiyem asagida liste halinde yazdigim yerleri detayli bir inceleme yapip takipcilerinize buralari tavsiye etminizdir (hepsi Burdur ili sinirinda bulunmaktadir). Ilimiz kucuk oldugu icin barinma ve restourant fiyatlari gayet hesaplidir. Uygun ekipmanla gelinirse kamp kuracak ucretsiz alanlarimiz mevcuttur.

  Burdur Muzesi
  Burdur Ulu Camii
  Burdur Golu
  Insuyu magarasi
  Sagalassos antik kenti
  Salda golu
  Yaylalarimiz
  Teke sarayi

 8. Bi emeklı olabılsem de soyle guzel yazlık kasabasına yerlessem fılmlerdekı gıbı omrune omur katar bu tip yerler…

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın