İngiltere‘nin başkenti Londra‘nın en önemli kültür, sanat, etkinlik ve organizasyon mekanlarından biri olan Royal Albert Salonu (Royal Albert Hall), şehrin kuzeyinde Güney Kensington bölgesinde yer alıyor. Muhteşem mimarisi, etkileyici akustiği ve iç dekorasyonu ile mimarlık şaheseri olarak da adlandırılan yapı Kraliçe Victoria tarafından 1871’de açıldı.

5 bin 272 koltuk kapasiteli salon, açıldığı günden bu yana dünyanın önde gelen sanatçılarını ağırladı. İngiliz kültüründe önemli bir yere sahip olan ve her yaz Royal Albert Salonu’nda düzenlenen Proms konserleri nedeniyle sanat severlerin heyecan duyduğu salonda yıl boyunca klasik, rock ve pop konserleri, bale, opera, canlı orkestra eşliğinde film gösterimleri, spor, ödül törenleri, okul ve topluluk etkinlikleri ve ziyafetler gerçekleştiriliyor.

Royal Albert Salonu

Royal Albert Salonu, Londra

Royal Albert Salonu (Royal Albert Hall), İngiltere’nin başkenti Londra’nın en eski ve en köklü kültür-sanat, etkinlik merkezlerinden. Prens Consort’un 1861 yılındaki ölümünün ardından Kraliçe Victoria’nın onun anısına ülkenin dört bir yanda kalıcı eserler bırakma hedefinin en önemli somut örneği olan Royal Albert Hall, Londra’nın kuzey ucunda, Güney Kensington bölgesinde yer alıyor.

Yapımına 1867 yılında başlanan ve 1871 yılında tamamlanan salon, kraliyet mühendislerinden Kaptan Francis Fowke ve Teğmen Henry Scott tarafından tasarlanmış. Covent Bahçe Opera Evi ve Cliveden gibi özel evleri yapan Lucas kardeşler tarafından inşa edilen salonun son halini göremeden ölen Fowke’un ardından Scott geri kalan tasarımı tek başına bitirmiş.

Malta

Prens Albert ölümünden önce büyük bir sergi için Londra’da bulunan Semper’a binasının planlarını çizmesi konusunda Fowke’a ricada bulunmuş. Fowke ise salonun tasarımında Gottfried Semper’a ait olan Kolezyum ve Dresden Opera Evi’nden esinlenmiş.

Bizzat Kraliçe Victoria tarafından açılan salon, ilk yapıldığı dönemde 7 bin kişi kapasite ile Sanat ve Bilim Salonu adıyla hizmet vermiş. İlerleyen yıllarda akustik iyileştirmeleri ve salon kapasitesinin azaltılarak konser ve müzikli temsillere uygun hale getirilmesiyle salon Londra’nın en önemli etkinlik merkezine dönüşmüş. 1867’de Kraliçe Victoria’nın eşi Prens Albert’ın ölümüyle birlikte salonun adı Kraliyet Albert Sanat ve Bilim Salonu olarak değiştirilmiş.

Alışılmadık tasarımı sayesinde II. Dünya Savaşı sırasında yok olmaktan kurtulduğu düşünülen Royal Albert Salonu, Alman pilotlar tarafından iniş alanı olarak kullanılmış. Gibbs & Canning Ltd. Şirketi tarafından tuğla ve pişirilmiş topraktan yapılan süslemelerle inşa edilen yapının oval tasarımına uyumlu pencerelerinin etrafında ise yarım daire şeklinde kemerler bulunuyor. Binanın içine girdiğinizde cam ve demirden yapılmış muazzam bir kubbe ile karşılaşıyorsunuz.

Yapıda yer alan ve bir zamanlar dünyanın en büyük orgu olan Henry Willis Orgu, günümüzde halen tam 9 bin 999 borusuyla İngiltere’nin en büyük ikinci orgu olma unvanını koruyor. 1888 yılına kadar gaz lambalarıyla aydınlatılan yapıda sonraları elektrik kullanılmaya başlanmış.

1941’den beri her yaz Proms konserlerine ev sahipliği yapan salonda klasik, rock ve pop konserleri, bale, opera, canlı orkestra eşliğinde film gösterimleri, spor, ödül törenleri, okul ve topluluk etkinlikleri, hayırseverlik gösterileri ve ziyafetler gerçekleştiriliyor.

Royal Albert Salonu Londra

Salon tarih boyunca birçok popüler ismin performansına tanık olmuş. Royal Albert Hall’da sahneye çıkan isimler arasında Frank Sinatra, The Beatles, Robbie Williams, Ennio Morricone, Liza Minnelli, Jimi Hendrix, Oscar Peterson, The Who, Led Zeppelin, Eric Clapton, Sting, Elton John, Adele, Bring Me the Horizon, Sezen Aksu, Zeki Müren gibi isimler bulunuyor. Salon, aynı zamanda Winston Churchill, Nelson Mandela, The Dalai Lama ve Bill Clinton gibi simaların tarihi konuşmalarına ev sahipliği yapmış.

Royal Albert Salonu nerede

Royal Albert Salonu giriş ücreti ve ziyaret saatleri

🗺 Adres: Kensington Gore London, SW7 2AP, İngiltere
📲 www.royalalberthall.com ☎️+44 (0)20 7589 3203
🕘 Ziyaret saatleri: Royal Albert Salonu, yalnızca turlarla ziyaret edilebiliyor. Konser ya da biletli etkinlikler dışında salonu gezmek istiyorsanız web sitesi üzerinden tur satın alabilirsiniz. Kasım-Mart döneminde 10.00-16.30, Nisan-Ekim döneminde ise 09.30-16.30 saatleri arasında her yarım saatte bir bir saatlik turlar düzenleniyor.
💶 Royal Albert Salonu giriş ücreti: Royal Albert Salonu tur ücreti £14.25, 5-16 yaş £7.25.
🚌 Ulaşım: Royal Albert Salonu’na 9/N9 Aldwych – Hammersmith otobüsü ile RL, RC – Kensington Gore durağı, 23 Westbourne Park – Hammersmith otobüsü ile RL, RC – Kensington Gore durağı, 52/N52 Victoria – Willesden otobüsü ile RL, RC – Kensington Gore durağında inerek ulaşabilirsiniz. Metro ile South Kensington ve High Street Kensington istasyonlarında inip 15 dakika yürüyerek salona ulaşabilirsiniz.

İngiltere’nin başkenti Londra’nın tarihinde de sembolik bir değeri olan Royal Albert Salonu, Londra Gezilecek Yerler arasında şehrin eğlence, kültür-sanat ve etkinlik merkezi.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz