İtalya‘nın başkenti Roma, farklı gelir ve beğeniye sahip ziyaretçilerine mutluluk dağıtabilen bir şehir. Dünyaca ünlü moda tasarımcılarından organik ürün pazarlarına, çanta ve ayakkabıdan ikinci el kitaplara, antikadan lüks butiklere kadar aradığınız her şeyi bulabileceğiniz geniş bir alışveriş yelpazesine sahip.

Avrupa’nın en çok yabancı turist ağırlayan şehirlerinden biri olan Roma’nın günün her saati hareketli ve cıvıl cıvıl olan sokak ve caddeleri rengarenk butikler, mağazalar, tasarım dükkanları ile bezeli. Birçoğu yalnızca yaya trafiğine açık olan caddelerde dolaşan ziyaretçiler alışverişin tadını çıkarıyor.

roma alışveriş
Via del Corso, Roma

Roma’da giyim alışverişinin tartışmasız birincisi olan Via del Corso, Piazza del Popolo ve Piazza Venezia arasındaki uzunca bir cadde. Ara sokaklarından biri olan Piazza di Spagna ise houte-couture butikleriyle ünlü.

İspanyol Merdivenleri’ne çıkan bir diğer cadde olan Via Condotti ise lüks giyimin merkezi olarak nam salmış. İtalyan tasarımcıların ürünlerinin yanı sıra dünya çapında tanınan markaların mağazaları da bu caddede yer alıyor.

Malta

Euroma 2 ve Castel Romano Outlet çok çeşitli ürünü uygun fiyatlı bulabileceğiniz büyük alışveriş merkezleri. Porta Portese, Campo de Fiori ve Borgetto Flamino ise en renkli sokak pazarları. Gıda deyince akan suları durduran ve şehirde birçok şubesi bulunan Castroni ile Fratelli, Rocsioli ve Franchi ise önemli gurme mekanları.

Roma Alışveriş Rehberi

Roma’dan ne alınır

Tekstil ve Deri Ürünleri: Dünyayı giydiren İtalyan moda tasarımcıların ülkesinde elbette deri ve tekstil ürünleri oldukça popüler. Birbirinden güzel deri ayakkabılar, çantalar, kemerler ve cüzdanlar pazar ve mağazalarda uygun fiyatlı olanlardan Gucci, Fendi, Ferragamo, Fratelli Rosetti, Campanile gibi en ünlü markalara kadar geniş bir yelpazede sunuluyor.

Lüks, tasarım ürünlerin ve en ünlü markaların mağazaların bulunduğu Roma’da Prada, Armani, Versace, Dolce & Gabanna, Roberto Cavalli, Valentino, Sorello Fontana, Fendi, Laura Biagiotti, Salvatore Ferragamo, Renato Balestra ve Roberto Capucci gibi dünyaca ünlü uluslararası markaların ürünlerinin yanı sıra houte-couture çalışan butikler ve modaevleri de mevcut.

Konu şık giyinmek ve bakımlı olmak olunca kimse İtalyan erkeklerinin eline su dökemiyor. Gelmişken ben de kendime bir şeyler bakayım diyen erkekler için Battistoni, Etro, Ermeqildo Zegna, Davide Cenci, Brioni, Trussardi, Laura Biogiotti, Missoni, Choses de Cachemire ünlü markalardan birkaç tanesi.

roma ne alınır

Aksesuar ve El Sanatları: Modanın kalbinin attığı, birbirinden özel tasarımların yer aldığı Roma’da elbette aksesuar ve mücevher olmazsa olmaz. Aynı şekilde özel sanat eserleri, antikalar, seramik ürünler, el yapımı ürünler, özel tasarım objeler alabilecekleriniz arasında. Ve elbette İtalya’nın meşhur Murano camlarından orijinal el işçiliği ile yapılan hediyelikler…

Hediyelik Eşyalar: Daha orta halli hediyelik eşyalar bakmak ve dönüşte sevdiklerinize Roma hatırası götürmek isterseniz elbette onların da pek çok çeşidi var: Roma t-shirtleri, kupalar, anahtarlıklar, renkli maskeler, kartpostallar ve buzdolabı süsleri gibi… Kolezyum biblolarından tutun da, İtalyan futbol takımı formalarına, taraftar ürünlerine kadar uygun fiyatlı pek çok hediyelik bulmak mümkün.

Gıda ve Şarap: Alimentari denen gıda ürünü satan dükkânlardan Pecorino Romano peyniri, Parma janbonu, sızma zeytinyağı, kurutulmuş porçini mantarı, kurutulmuş domates, zeytin, çikolata, İtalyan kahvesi, şarap ve makarna gibi ürünler alabilirsiniz.

Roma’nın ünlü alışveriş caddeleri

Roma’nın alışveriş caddeleri deyince lüks alışveriş demek yerinde olur. Uluslararası markaların ürünlerini satan mağazaların ve özel tasarım kıyafetlerin bulunduğu bu caddeler, Roma’nın ana alışveriş alanı olan Piazza di Spagna’dan başlayarak Via del Corso- Largo C. Goldoni şeklinde devam ediyor.

Daha uygun fiyatlı ve günlük alışverişler için Romalılar gibi siz de haftanın belli günlerinde kurulan pazarları ve outlet mağazaları tercih edebilirsiniz. Hiçbir şey almasanız da bu caddelerin havasını solumak farklı bir deneyim olabilir.

romada ne alınır
Via Condotti, Roma

Via Condotti: İspanyol Merdivenleri’nin karşısındaki cadde olan Via Condotti’de, Gucci, Prada, Valentino, Dolce & Gabbana, Zegna gibi lüks markaların vitrinleri bulunuyor.

Via del Corso: Piazza del Popolo’dan başlayıp Piazza Venezia’ya kadar uzayan Via del Cors, Via Condotti’yi boylamasına kesiyor. Caddede Gap, Zara, Benetton ve H&M gibi Via Condotti’ye göre daha uygun fiyatlı mağazalar yer alıyor.

Via del Boschetto: Roma’da alışveriş için daha yerel mağazalara ulaşabileceğiniz bir sokak arıyorsanız, gidebileceğiniz yer Via del Boschetto. Küçük dükkânlarda vintage koleksiyonları, daha meşhur olamamış İtalyan modacıların tasarımlarını bulabilirsiniz.

Via Borgagnana: Dolce & Gabanna, Fendi, Ferre, Versace gibi markaların mağazaları bulunur.

Via Margutta: Daha çok antikacıların yer aldığı daracık bir cadde olan Via Margutta, Roma’da alışveriş için gidebileceğiniz yerlerden bir tanesi.

Via del Babuino: İspanyol Merdivenlerinin hemen yakınında yer alan Via del Babuino’da antikacı ve tasarımcıların mağazaları bulunuyor. Armani, Chanel, Tiffany gibi markalara ait mağazaların yanı sıra antika ve özel tasarım mobilya dükkânları da burada yer alıyor.

Via Giulia: Roma’nın en güzel sokaklarından biri olarak gösterilen Via Giulia, antikacılarının haricinde Roma’nın salonu da denilen, Romalıların yürüyüş yapmak için tercih ettikleri bir cadde. Alışverişle ilgilenmiyorsanız bile gezmekten keyif alabilirsiniz.

Via Nazionale: Kitapevi, çanta ve ayakkabı mağazalarının yer aldığı caddede Desigual, Batta ve Guess gibi markalar da bulunuyor.

Via cola di Rienzo: Bu caddedeki mağazaların hemen hepsi uygun fiyatlı tekstil ürünleri sunuyor.

Via dei Coranari, Via Marqutta: Antika mağazalarının bulunduğu caddeler.

Roma’nın sokak pazarları

roma pazar yerleri

Hemen hemen tüm Avrupa şehirlerinde olduğu gibi Roma’da da sokak pazarları rengârenk. Pazarlık yapabileceğiniz, karışık tezgâhlardan aklınıza bile gelmeyecek ürünleri çok ucuza alabileceğiniz pazarlarda alışveriş yapmasanız bile hoşça vakit geçirebilirsiniz.

Roma’nın pazarları gıda ve bitpazarı olarak ikiye ayrılıyor. Mercato alimentare adı verilen her semtin kendine özel yiyecek pazarı var ve genellikle öğlene kadar tezgâh açılıyor. Bitpazarları ise yine hemen hemen tüm Avrupa kentlerinde olduğu gibi Pazar sabahları kuruluyor. Bu tezgâhlarda vintage ürünler, ev eşyaları ve antikalar yer alıyor.

Porta Portese: Her Pazar 07:00 ile 13:00 saatleri arasında bu bitpazarında ikinci el deri ve tekstil ürünleri, çanta ve ayakkabı, gerçek veya sahte mücevher ve aksesuar, hediyelik eşyalar ve mobilyalar bulunuyor.
Adres: Via Ippolito Nievo
Otobüs: H, 23, 44, 75
Tramvay: 3, 8

Campo de Fiori: Roma’nın en ünlü açık hava gıda pazarı Campo de’Fiori, pazar günleri hariç her gün 08.00-14.00 saatleri arasında kuruluyor. Meyve, sebze, balık, peynir, makarna, baharat gibi çok çeşitli gıda ürünlerinin bulunduğu pazarın kurulduğu meydan da oldukça güzel.
Adres: Piazza Campo dei Fiori
Otobüs: 40, 46, 62, 64, 70, 81, 116, 492, 628
Tramvay: 8

Borgetto Flamino: İkinci el, retro kıyafetler ve aksesuarların bulunduğu pazar, eski bir otobüs garajında Pazar günleri 10.00-19.00 saatleri arasında kuruluyor.
Adres: Piazza della Marina 32
Metro: Flamino-Piazza del Popolo

Mercato di Testaccio: Kapalı bir pazar olan Mercato di Testaccio, tekstil ürünleri ile meyve ve sebze satılıyor. Pazar günü hariç her gün 08.00-14.00 saatleri arasında kuruluyor.
Adres: Piazza Testaccio
Metro: Piramide
Otobüs: 23, 75, 280

Mercato Andrea Doria: Hem gıda hem de tekstil pazarı olan Mercato Andrea Doria Pazar günleri hariç haftanın her günü 07.00-13.00 saatleri arasında kuruluyor.
Adres: Via Andrea Doria
Metro: Ottoviano S.Pietro
Otobüs: 23, 70, 490Mercato della Stampe: İkinci el kitap, dergiler ve basılı yayınların satıldığı pazar, Pazar günleri hariç her gün 07.00-13.00 saatleri arasında kuruluyor.
Adres: Largo della Fontanella di Borghese
Otobüs: 81, 116, 117, 492, 628

Roma’nın alışveriş merkezleri

roma alışveriş yerleri

Roma’da “Grand Magazin” olarak adlandırılan alışveriş merkezleri, ziyaretçilerine pek çok seçenek sunuyor.

Castel Romano Outlet: Roma’nın en önemli alışveriş merkezi olan Castel Romano Outlet’e birçok tur firması özel turlar bile düzenliyor. Hafta içi 20.00’de, hafta sonu 21.00’de kapanıyor.
Adres: Castel Romano Designer Outlet, Via Ponte di Piscina Cupa, 64 00128 Castel Romano, Roma
Web site: www.mcarthurglen.com

Euroma 2: Roma’nın en ünlü alışveriş merkezlerinden biri olan Euroma 2 mağazaların haricinde restoran, kafe ve süpermarket de yer alıyor.
Adres: 710 Via Cristoforo, Roma
Metro: EUR Fermi
Web site: www.euroma2.it

Il Discount dell’Alta Moda: Uygun fiyatlı tasarım ürünleri ve ünlü markaların mağazalarındaki yüksek oranlı indirimler için ziyaret edebileceğiniz Il Discount dell’Alta Moda, Roma’nın en popüler alışveriş merkezlerinden biri.
Adres: Via di Gesù e Maria, 16, Roma
Web site: discountdellaltamoda.com

Coin: Tekstil, ev aksesuarları, kişisel bakım, kozmetik ve çocuk kıyafetleri gibi ürünleri bulabileceğiniz alışveriş merkezi.
Adres 1: Via Cola di Rienzo, 173, Roma
Adres 2: Piazza Appia 7, Roma
Web site: www.coinexcelsior.com

Parco Leonardo: 200’den fazla mağazasıyla Fiumino Havaalanı’na yakın şehrin en büyük alışveriş merkezlerinden biri.
Adres: Via Giulio Romano, Fiumino
Web site: parcoleonardo.it

La Rinascente: Burbery, Roberto Cavalli, Diesel, Bulgari, Lacoste, Tommy Hilfiger gibi markaların yanı sıra ev eşyası, kozmetik ve parfüm mağazaları bulunuyor.
Adres: Via del Corso 189
Web site: www.rinascente.it/rinascente/it

Leam: Coinin hemen karşısında bulunan Leam’ın avantajı lüks mağazaların haricinde bir de indirimli bölümünü bulunması.
Adres: Via Appia Nuova, 26, Roma
Web site: www.leam.com

Tüm bunların dışında Roma’da şarküteri ürünleri için, Paciotti Salumeria (Via Marcantonio Bragadin, 51, Roma), Castroni (Via Cola di Rienzo, 196, Roma) ve Volpetti (Marmorata, 47, Roma) mağazaları çok ünlü.En ünlü peynir markaları Casabianca ve Casa dei Latticini Mİracci olan Roma’da, Castro Pretorio’da yer alan Trimani ise 4 bine yakın şarap markasıyla adeta kentin şarap mahzeni. Kentin en eski oyuncakçısı olan Sant’ Eustachio’daki Berte Mağazasında ise pek çok farklı ürün bulabilirsiniz.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz