Barut Kulesi (Powder Tower-Prašná brána), Çekya‘nın başkenti Prag‘ın eski şehir merkezinde yer alan 13 şehir kapısından biri. Gotik mimari tarzda 1475 yılında inşa edilen kule, eski kent merkezini yeni kent merkezinden ayırıyor. Savunma kulesi yerine şehre çekici bir giriş kapısı olarak tasarlanan kulenin temel taşı II. Vladislav tarafından yerleştirilmiş.

İnşa edildiği dönemde ‘Yeni Kule’ ismiyle anılan Barut Kulesi’nin görünümünde tarihi Charles Köprüsü’nden esinlenilmiş. Bohemya kral ve kraliçelerinin taç giyme törenlerinde kat ettikleri Kral Yolu’nun başlangıç noktası olan kule, günümüzde Prag’ın en çok ziyaretçi ağırlayan sembol yapılarından.

Barut Kulesi

Powder Tower: Barut Kulesi

Çekya’nın başkenti Prag’ın en ünlü turistik cazibe noktalarından Barut Kulesi (Prašná brána), Prag Old Town ile yeni kent merkezi arasındaki geçiş noktasında konumlanıyor. Praf’ın sahip olduğu 13 orijinal şehir kapısından biri olan kule, 1475 yılında şehre kazandırıldı.

Savunma kulesi gibi görünmesine rağmen şehre estetik bir giriş kapısı kazandırmak amacıyla inşa edilen Powder Tower’ın temel taşı dönemin Macaristan ve Hırvatistan Kralı II. Vladislav tarafından yerleştirilmiş. Dönemin Prag belediye meclisi tarafından Kral II. Vladislav’a taç giyme hediyesi olarak sunulan kulenin tasarımında Peter Parles’in eseri olan Charles Köprüsü’nden (Karl Köprüsü) esinlenilmiş.

Malta

17. yüzyılda barut deposu olarak kullanıldıktan sonra ismi Barut Kulesi olarak değiştirilen kule, Prag Cumhuriyet Meydanı’nda (Náměstí Republiky), Belediye Binası’nın (Obecní Dům) yanı başında konumlanıyor. 1757 yılında yaşanan Yedi Yıl Savaşları sırasında büyük ölçüde zarar gören kulenin zarar gören bölümleri 1876 yılındaki çalışmalarla yenilenmiş.

Uzun yıllar atıl kalan kule, 1836 yılından itibaren Bohemya kral ve kraliçelerinin taç giyme törenlerinde kat ettikleri, Kraliyet Sarayı ile Hradčany Kalesi’ndeki St. Vitus Katedrali arasındaki kral yolunun başlangıç noktası olarak kullanılıyordu.

Taç giyme törenlerinin gerçekleştirileceği kraliyet rotası kulede başlar, Eski Kent boyunca devam eder, Charles Köprüsü’nü geçer, Prag Kalesi içerisine girer ve kralların tacını giydiği Aziz Vitus Katedrali’nde son bulurmuş.

Barut Kulesi, Kral II. Vladislav tarafından saray olarak kullanılan binaya kapalı bir köprüyle bağlıymış. Bu saray şimdi Belediye Binası olarak kullanılıyor. 65 metre yüksekliğindeki Barut Kulesi’nin gözlem galerisi yerden 44 metre yüksekte yer alıyor. 186 spiral taş basamakla çıkılan kulenin sahip olduğu eski kent manzarası ise muazzam.

Prag Barut Kulesi
Barut Kulesi Bilgi
Powder Tower

Barut Kulesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri

🗺 Adres: nám. Republiky 5, 110 00 Staré Město, Çekya
📲 www.muzeumprahy.cz ☎️ +420 725 847 875
🕘 Ziyaret saatleri: Barut Kulesi ziyaret saatleri mart 10.00-20.00, nisan-eylül 10.00-22.00, ekim 10.00-20.00, kasım-şubat 10.00-18.00. Kuleye son giriş kapanış saatinden yarım saat önce yapılıyor.
💶 Barut Kulesi bilet ücreti: Barut Kulesi giriş ücreti 100CZK, indirimli bilet 70CZK, aile bileti (2 yetişkin + 2 çocuk) 250CZK.


🚌 Ulaşım: Barut Kulesi’ne Prag metrosunun B hattını kullanarak Namesti Republiky İstasyonu’nda; 5, 8, 24, 26, 51, 54, 56, 91 numaralı tramvay hattını kullanarak Namesti Republiky durağında inerek yürüyerek ulaşabilirsiniz.

🏡 Prag’da konaklama olarak Mala Strana ve Eski Şehir bölgeleri tercih edilebilir. Otellerin gecelik fiyatları 60-150€ arasında dolaşıyor. Malá Strana’daki Appia Hotel veya Old Town’daki Design Hotel Jewel Prague tercih edilebilir. Hostel için önereceğim yerler ise Czech Inn Hostel ile Hostel Orange gayet güzel. Prag’da tavsiye edeceğim diğer konaklama yerleri Hotel U Jezulatka, Hotel Pod Vezi, Appia Hotel Residences, Ibis Praha Old Town.

Çekya’nın başkenti Prag gezilecek yerler arasında yer alan Barut Kulesi (Powder Tower), şehrin eski ve yeni kent merkezini birbirine bağlıyor. Etkileyici Gotik yapı, Prag’ın muhteşem atmosferini yansıtan en görkemli yapılardan.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz