Pisa, İtalya‘nın kuzeyinde, Toskana bölgesinde yer alan, eğikliği ile ünlü Pisa Kulesi ile İtalya’nın en gözde turizm merkezlerinden. İtalyan Astronom Galileo Galilei’nin de bir dönem yaşadığı şehir, Roma İmparatorluğunun izlerinin görüldüğü arnavut kaldırımlı dar sokakları, insanlık tarihi ile yaşıt mimari yapıları, bölgeye has yerel restoran ve kafeleri ve yakın çevresindeki eşsiz tatil beldeleriyle ziyaretçilerini zamanda yolculuğa davet ediyor.

Pisa Kulesi, Pisa Katedrali ve Vaftizhanesi ile 1987 yılından bu yana tarihi kent merkezi UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Pisa, 11. yüzyıl ile 14. yüzyıl arasında İtalya Yarımadası’nın en güçlü 4 deniz cumhuriyetinden biri olarak en parlak dönemini yaşadı. Floransa’ya yakın konumu nedeniyle bölgeye yapılan turlarda en az yarım gün ayrılan şehrin her bir köşesinde, özellikle ilkbahar ve yaz aylarında turist hareketliliği yaşanıyor.

pisa nerede

Pisa hakkında kısa bilgiler 🇮🇹

Pisa, resmi adı İtalya Cumhuriyeti olan İtalya’nın kuzeybatısında yer alan kenti. Toskana bölgesi sınırlarında yer alan Pisa, dünyaca ünlü eğik Pisa Kulesi ile her yıl milyonlarca turist ağırlıyor. Tam olarak ne zaman ve kimler tarafından kurulduğu kesin olarak bilinmeyen şehirde yapılan arkeolojik kazılarda ilk yerleşimin MÖ 5. yüzyılda Yunan ve Galyalılarla ticaret yapan bir kavim olduğu ortaya çıkarılmış.

MÖ 180 yılında Roma İmparatorluğu’nun bir kolonisi haline gelerek Portus Pisanus ismini alan şehir, yıllar içerisinde Toskana bölgesinin Korsika, Sardunya ve Fransa ile İspanya’nın güney kıyılarıyla ticaret yapan ana limanına dönüştü.

Malta

Tarih içerisinde sırasıyla Lombardlar ve Kutsal Roma Cermen İmparatorluğunun parçası haline gelen Pisa, 11. yüzyılda İtalya Yarımadası’nın dört büyük bağımsız deniz cumhuriyetinden biri oldu. 1060 yılında Cenevizlilerle yaptığı ilk deniz savaşından zaferle ayrılan Pisa, I. Haçlı Seferi’nde de önemli bir rol oynadı.

Antakya, Yafa, Lübnan gibi bölgelerde koloniler kuran Pisa, 14. yüzyıldan itibaren zayıflamaya başladı. 1509 yılında Floransa’nın eline geçen şehir ünlü bilim insanı Galileo Galilei’nin modern fizik çalışmalarına ev sahipliği yaptı. II. Dünya Savaşı sırasında büyük zarar gören kent, günümüzde İtalya’nın en önemli turizm şehirlerinden.

Pisa’da İtalya’nın resmi dili İtalyanca konuşuluyor. Şehirde yıl boyunca devam eden turist hareketliliği nedeniyle İngilizce de yaygın olarak biliniyor. İtalya para birimi Euro. Pisa, Türkiye’den 1 saat geri. Şehrin nüfusu 91 bin.

Pisa’ya gitmek için ya Yeşil Pasaport sahibi olmanız ya da İtalya için Schengen vizesi başvurusu yapmanız gerekiyor. Henüz hiç vize deneyiminiz olmadıysa Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterir. Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

Daha uygun bir Pisa tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

Pisa nerede📍

Pisa, Avrupa kıtasında yer alan İtalya’nın şehri. İtalya, aynı zamanda bir güney Avrupa ülkesi. İtalya’nın kuzeybatısındaki Toskana bölgesinde bulunan Pisa, kuzeybatı İtalya’nın en önemli turizm merkezlerinden biri.

ⓘ Pisa gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev kiralayabileceğiniz Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 160TL kazanırsınız. Otel rezervasyonu için ise Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak rezervasyon yapabilirsiniz ✔️

Pisa’ya nasıl gidilir ✈️

Pisa’ya uçakla nasıl gidilir: Türkiye’den Pisa’ya İstanbul Havalimanından Türk Hava Yolları’nın direkt uçuşu bulunuyor. İstanbul-Pisa uçuş süresi 2 saat 45 dakika sürüyor. Roma, Frankfurt, Atina gibi şehirlerden aktarmalı uçuş seçenekleri daha ekonomik bir uçuş arayanlar için alternatif olabilir.

Pisa Havalimanından Pisa şehir merkezine ulaşım: Pisa Havalimanı, Pisa kent merkezinin 5 km güneyinde yer alıyor. Pisa Galileo Galilei Havalimanından şehir merkezine ulaşım için belediye otobüsü, shuttle otobüsü, taksi ve araç kiralama seçenekleri kullanılabilir. Havalimanı gelen yolcu çıkış kapısından 10 dakikada bir hareket eden belediye otobüsü yaklaşık 25 dakikada şehir merkezine ulaşıyor. Havalimanı kent merkezi arasında seferleri olan belediye otobüsünün tek yön bilet ücreti 1,20€.

pisa nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Pisa’ya trenle nasıl gidilir: Pisa, İtalya’nın birçok şehriyle direkt tren seferleri ile bağlı. Pisa ile en çok tren seferinin olduğu şehir ise Floransa. Floransa Santa Maria Novella tren istasyonundan kalkan trenler Pisa Centrale istasyonuna kadar gidiyor.

Bölgesel hızlı tren (regionale veloce) ile bölgesel normal tren (regionale) seçeneği bulunuyor. Normal trenle ulaşım 70 dakika sürüyor. Bölgesel hızlı trenle ulaşım ise 55 dakika sürüyor. İki kent arasında her yarım saatte bir tren seferi var.

Pisa gezilecek yerler 📌

Pisa, İtalya’nın en yoğun turist hareketliliğinin görüldüğü şehirlerinden. Şehrin en ünlü yapısı ise kuşkusuz eğik konumu ile dikkat çeken Pisa Kulesi. Roma İmparatorluğu’nun izlerini dört bir köşesinde görebileceğiniz şehri keşfetmeye başlamak için en doğru adres kentin en ünlü tarihi yapılarının yer aldığı Mucizeler Meydanı.

Mucizeler Meydanı’nda görebileceğiniz ve UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan diğer yapılar ise Pisa Katedrali ve Vaftizhanesi, Carovana Sarayı, belediye binası olarak kullanılan Palazzo Gambacorti, Medici Ailesinden Lorenzo Medici’nin yazlığı olan Medici Sarayı. Floransa’ya da oldukça yakın konumda olan Pisa’yı yarım günlük turla keşfedip Floransa ile seyahatinize devam edebilirsiniz.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz