Piccadilly Meydanı (Piccadilly Circus), İngiltere’nin başkenti Londra‘nın merkezinde önemli eğlence ve alışveriş alanlarına yakın konumu ile yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından. Londra’nın West End Bölgesinde, Regent Caddesi ile Piccadily Caddesinin birleşiminde bulunan meydan, şehir trafiğinin önemli kavşaklarından biri.

Modern Londra’nın sembolü olarak da adlandırılan Piccadilly Meydanının tarihi geçmişi 1819 yılına uzanıyor. Neon tabelaları, renkli mağaza ve dükkanları, İngiliz barları, kafeleri, restoranları ve meydanın merkezinde yer alan Eros Çeşmesi ile tanınan meydan, günün her saatinde insan hareketliliğinin görüldüğü, cıvıl cıvıl bir nokta.

Piccadilly Circus

Piccadilly Meydanı, Londra

İngiltere’nin başkenti Londra’nın en hareketli ve renkli meydanlarından biri olan Piccadilly Meydanı (Piccadilly Circus), şehrin West End Bölgesinde Regent ve Piccadily caddelerinin kesiştiği noktada kavşak görevi görüyor. Şehrin en popüler eğlence ve alışveriş noktalarına olan yakın konumu nedeniyle hem Londra halkının hem de yerli ve yabancı turistlerin şehirde buluştuğu yerlerden biri olan meydan, modern Londra’nın sembolü olarak kabul ediliyor.

Londra’nın artan trafik sorununa çözüm olarak 1819’da inşa edilen ve Londra’nın ana arterlerinden birine dönüşen meydanın çevresinde farklı renklerdeki neon tabelalara sahip ihtişamlı binalar, bar, restoran, kafeler ve çok sayıda alışveriş mağazası bulunuyor.

Malta

Meydanın merkezinde yer alan Eros Çeşmesi ise meydan denildiğinde ilk akla gelen şeylerden. Günün her saati kalabalık olan meydanı tam anlamıyla hissetmek için hava karardıktan sonra ziyaret etmek gerekiyor. Havanın kararmasıyla birlikte rengarenk tabelalara sahip olan binaların ışık şovunu andıran görsel şöleni görülmeye değer.

Piccadilly Meydanının yapılmasıyla şehrin önemli kavşaklarından biri haline bölgede artan trafik Londralı reklamcıların ilgisini çekince meydandaki Londra Müzikholü 1895 yılında Piccadilly Lights olarak adlandırılan bilboardlarla ışıklandırılmaya başlamış.

Piccadilly Meydanı
Billboard ve Eros Çeşmesi, Piccadilly Meydanı

Londra’da gezilecek yerler arasındaki Piccadily Meydanında billboardlarla kaplı dev bir bina bulunuyor. Amerika Birleşik Devletlerinin New York şehrindeki Times Meydanını andıran bu görüntü günümüzde birçok kişinin meydana gelme sebebi. Meydanın güneydoğu tarafında Eros Çeşmesi ya da Anıt Çeşmesi olarak adlandırılan bir çeşme bulunuyor.

Tam adı Shaftesbury Anıt Çeşmesi (Shaftesbury Memorial Fountain) olan çeşme, Lord Shaftesbury isimli hayırsever adına 1893 yılında yapılmış. Londra’daki en ünlü çeşmelerden biri olan Anıt Çeşmesinin tepesinde yer alan kanatlı bir Anteros heykeli, bronzdan yapılan çeşmenin aksine tamamen alüminyumdan malzemeden oluşuyor.

Shaftesbury Bulvarı ve Coventry Caddesi arasında bulunan Londra Müzikholü, 1859 yılında müzikli eğlence çadırı olarak kurulmuş. 1923 yılında dış cephesine rengarenk bilboardların asılmasıyla bir anda meydan çevresindeki en dikkat çeken yapılardan birine dönüşen müzikhol, 1986 yılında yıkılarak yeniden inşa edilmiş. Londra Müzikholü günümüzde alışveriş merkezi olarak çok sayıda markaya ev sahipliği yapıyor.

Piccadily Meydanının güneyinde yer alan 600 kişi kapasiteli Criterion Tiyatrosu‘nu şehirdeki tüm tiyatrolardan farklı kılan özellik girişteki gişe kısmı haricinde tümüyle yerin altında bulunuyor olması. Koltuklarınıza ulaşabilmek için oldukça uzun bir merdivenden yerin altına doğru inmeniz gerekiyor. Oldukça eski bir yapı olan tiyatro 1874 yılında inşa edilmiş.

Piccadilly Circus

Piccadily Meydanı, Londra’nın en önemli alışveriş bölgelerinden birinde yer alıyor. Dünyanın dört bir yanından birçok turistin alışveriş yapmak için uğradığı meydanın batısında çok rağbet gören giyim mağazası Sting bulunuyor. Onlarca farklı ürünün satıldığı Lillywhites mağazası da yine en popüler mağazalar arasında. Eğer çok acıktıysanız gideceğiniz yer Fortnum & Mason olmalı. Piccadily’de gezilebilecek dükkan ve restoranların sayısı hayli fazla.

Piccadilly Meydanı nerede

Piccadilly Meydanı nerede

Piccadilly Meydanına nasıl gidilir

Londra kent merkezinde trafik sorunu ciddi boyutlarda. Piccadily Meydanı gibi merkezi noktalara toplu ulaşım sistemini kullanarak gelmek en mantıklısı. Londra metrosunun Piccadilly ve Bakerloo hattını kullanarak Piccadilly Circus istasyonunda inerek meydana ulaşabilirsiniz.

Piccadily Meydanı’nın çevresinde gezip görmeniz gereken çok sayıda yer de bulunuyor. Chinatown (294 m), National Gallery (394 m), National Portrait Gallery (434 m) ve Trafalgar Meydanı (441 m) gezip görebileceğiniz yerler arasında.

Londra’da şehrin günlük yaşamının merkezinde yer alan Piccadily Meydanı, Londra’nın renkli ve hareketli atmosferini hissetmek için şehirde mutlaka uğranması gereken yerlerden biri.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz