Phuket Adası üzerinde yer alan Phuket Old Town tarihi olarak oldukça zengin bir şehir. 130 yıl kadar Portekiz’e bağlı olarak yönetilmiş. Kasabada çok güzel ve zarif Çin-Portekiz karma mimarisinin izlerini her yanda görebilirsiniz. Kasabanın ana merkezi tarihi binaların arasında uzanan Thalang Caddesi. Bu çevrede çok sayıda otel, pansiyon, cafe, shoplar, barlar ve sanat galerileri bulunuyor.

16. Yüzyılda Avrupalılar Phuket’in Kalay ticaretine ilgi duymaya başlamışlar. 1809 Birmanya işgali ile kasabanın kadim yerleşimcileri göç etmek zorunda kalmışlar, kasaba bu işgalde oldukça zarar görmüş. 1820’lerde itibaren Phuketin kalay ticaretinin başına İngilizlerin getirdiği Çinliler konmuş.

Zamanla büyüyen şehre akın akın işçiler ve tüccarlar gelmiş. Kaldığım Thalang Caddesi, konaklama, eğlence mekânları ile bu tüccarlar için şarap, kumar, kadın ve eğlence bulabilecekleri “red light distric” gibi bir merkeze dönüşmüş.

1900’lü yılların başında Avrupa Avustralya madencilik şirketinin fonlarıyla şehirde yeni yollar, kamu binaları ve kanallar yapılmasıyla şehir daha güvenli ve yaşanılabilir bir hal aldığından çok sayıda tüccar aileleriyle beraber Phuket’e yerleşmeye başlamış. Daha fazla refaha ulaşan kasaba okullar ve tapınaklarla donatılmış.

Eritilen ve ihraca hazırlanan kalaylar en yakındaki büyük liman olan Penang limanından dış dünyaya pazarlanırken iletişim kanallarının genişlemesi ile Phuket yüzünü Bangkok’a çevirmeye başlamış. 1970’li yılların başında Avrupa ve Bangkok arasında doğrudan uçuşlar açıldığında, Phuket, bir turizm merkezi olmaya başlamış.

On yıl sonra, kalay piyasası çökünce, yüzünü turizm ekonomisi çevirerek kendini kurtarmış. Şimdilerde eski kalay madenleri, lüks tatil köyleri dönüştürülmüş. Şu anda bu eski şehrin ekonomik geliri, büyük ölçüde turizm endüstrisi tarafından sağlanıyor.

Thalang Caddesi’nde hala özellikle bazı esnaflar, batik tekstil ürünleri, toptancılar, kalay bayileri, inşaat ürünleri ve makine tedarikçileri olarak hala hizmet vermekteyken, hemen yanı başında antika dükkânları, kafeler ve Avrupa standardında restoranları görmek mümkün.

Bundan 20 gün önce bulunduğum Penang Adası ile mimari yapı olarak oldukça benzeşiyor. Penang’ın başkenti Georgetown daha yeni, korunmuş ve eski binaları daha bakımlı iken, Phuket’in eski binaları neredeyse harap durumda. Phuket Belediyesi şehri güzelleştirme adına birçok farklı projelere imza atmış ve çok başarılı olduklarım söyleniyor.

Adanın batı kıyısındaki plajlar, eğlence mekânları ve barlar ile gece hayatını ve denizi sevenlere hizmet verirken, doğudaki bu eski kasaba ile daha sakin ve tarihi bir deneyim sunuyorlar. Patong ile kıyaslanamayacak kadar ucuz hem de.

Day 538: Tayland:27, Phuket, 23 Ocak 2012

142,2k Takipçiler
Takip et

10 YORUM

 1. 4 yılım geçti adada. Her sokağını karış karış bilirim. Adanın alt yapı sorunları devam etmekte. Her ne kadar yağmur suları için, yer altı yatırımları yapsalar da kafi gelmiyor. Toplu taşımacılık yok denecek durumdadır ada da. Özel araba yada motor en cazip taşıtlardır. Fakat, bu ay merkezi yönetim (askeri cunta) hava alanın dan, Chalong Körfezi’ne kadar olan hafif raylı sistemin bütçesini onayladı. 5 sene sonra ulaşım daha modern ve adaya yakışır hale gelecek. Ayrıca yeni uluslararası hava alanı bu sene kullanıma başlanacak. Ada da Çinli turist akını son 2 yıldan başlayarak devam ediyor. Ayrıca Güney Koreli turistlerin de sayıları artmaktadır. Uzun kalışlarda otel yerine ev kiralama yapılmasını öneririm. (Bir aylık condo kira bedeli 13.000 baht, 370 Amerikan doları.)

 2. Phuket adasında geçirdiğim 4 güzel günde Patong’un güzel sahili, çılgın, eğlenceli kalabalık gece yaşantısı beni çok etkiledi. Patong’dan yerli halkın da kullandığı otobüslerle, Phuket Old Town’a da gittim. Restore edilmekte olan bu tarihi alan çok sakin, güzel eski bir şehir. Binaların çoğunda giyim ve yöreye özgü hediyelik eşya satışı yapıyorlar. Yöresel lezzetleri tadabileceğiniz yine bölgeye özgü eşyalarla döşenmiş kafeler mevcut. Gerek Phuket gerekse Tayland’ın diger bölgelerinden da pahalı bir bölge. Gezi süresi olarak yarım gün içinde gezilebilir. Tekrar Phuket’e yolum düşerse yeniden görmek gezmek isterim.

 3. İngilizler; Thailand’ın en başından Malezya ve Singapur’u yiyip bitirmişler, Hindistan’ı hesaba katmıyorum bile. Fransızlar her zamanki çekirge sürüsünün bir üyesi olarak Uzakdoğu Asya’nın orta ve doğu kısmını ele geçirmişer, Kamboçya, Vietnam bölümünü. Hollandalılar yüzyıl boyunca Endonezya’yı tamamen talan etmişler. Kalay ticareti ile sadece Thailand’ın değil Malezya’nın tamamen içini boşaltmış İngilizler! Zamanında dünyanın en büyük kalay ticaretini yapan ve hala dünyanın tek kalay ticaret borsaının sahibi olan İngilizler aslında başkalarının yer altı zenginliğini “çalarak” bu servete konmuş vaziyetteler.

  Bugün büyük ekonomilere ve uluslararası güce sahip olmalarını tek sebebi zamanında başta ucuz işgücü(köle) ticareti olmak üzere, her türlü hammaddeye “BEDAVA” sahip olmaları ve sömürgecilikleri… Sonra da insan haklarından ve demokrasiden dem vururlar, sanki geçmişleri çok matahmış gibi. Geçmişte olduğu gibi bugün de dünyanın hemen her yerinde özellikle bu ingiltere-Benelüx ve Fransa üçgeninin sömürgeleri ve baskıları devam ediyor.

 4. Phuket’e gittiğim halde tarihi hakkında bilgi edinmemiştim. Turizm’de aslında bu kadar yeni olduğunu eskiden kalay tüccarlarının uğrak yeri olduğunu madenleri olduğunu bilmezdim. Bu arada Taylandlılar ülkelerinin hiç işgal edilmemesiyle övünseler de, Avrupalılar yüzyıllardır ticaret veya başka isimler altında bir şekilde burada bulunmuşlar. Bizse biraz yeni keşfediyoruz gibi. Teşekkürler.

  • Phuket Old Town çok beğendiğim bir yer oldu. O yüzden 12 gün orada kaldım. Huzur kokan bir şehir. Phuket’in turistik kalbi Patong’a ise birkaç defa gittim ama nedense bana cazip gelmedi. Şehirlerin tarihini okundukça kültürlerin daha iyi anlaşılabileceğini düşünüyorum.

   • Patong neden cazip gelmedi Kemal bey? Phuket denilince akla ilk gelen isim Patong oluyorken nesini beğenmediniz merak ettim. Düşüncelerinizi yazar mısınız? Phuket, Uzak doğuda Güney Kore’den sonra ziyaret etmek istediğim tek yer.

    • Phuket gece hayatıyla öne çıkan bir yer. Phuket’in sadece bir bölümü burası. Oysa Phuket bir çok farklı noktadan oluşuyor ve her biri birbirinden güzel. Bir çok turist sadece patong’a geliyor, gece hayatına dalıyor ve adanın diğer güzelliklerini göz ardı ediyor, keşfedemiyor. Eğlence için patong da hoş, ama Phuket Patong değil demek istediğim.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın