Pattaya gece hayatı, sadece Güney Asya’nın değil dünyanın en ünlü gece hayatı listelerinde her zirvelerde yer alıyor. Asya’nın en popüler tatil ve eğlence merkezlerinden biri olan Pattaya, başkent Bangkok’un 155 km güneydoğusunda bulunuyor. Bangkok merkezdeki otobüs terminallerinden veya havalimanından 2 saatlik bir otobüs yolculuğu ile şehre ulaşılabiliyor.

Pattaya bu günah şehrine evirilmeden önce kendi halinde yaşayan sakin bir balıkçı köyüydü. 1960’larda Amerika ve Vietnam arasındaki savaş sürerken, bir grup askerin dinlenmek için köye gelmesiyle kaderi tamamen değişti. Asya’nın en ateşli turist merkezi haline dönüşen köy şimdilerde durmak bilmeyen gece hayatı ve seks endüstrisi ile dünyaya ün salmış dev bir şehir oldu.

pattaya gece hayatı

🧭 Kıyı boyunca uzanan Beach Road’dan yürüyerek Walking Street’e gelip de kocaman ve göz kamaştırıcı neon tabelalar altında yürüdüğümde, bu sokakta geçen yıl ne kadar çok eğlendiğim aklıma geldi. Geçen yıl birkaç arkadaş ile gelmiş olduğum bu caddede, bar ve diskolardan yükselen sesler arasında kalabalığın içerisinde bu defa yalnız yürüyordum.

Bu şehirde gününüz tapınakları, müzeleri ve ilginç parkları ziyaret ederek, beyaz kumlu plajda güneşlenerek, turkuaz denizde yüzerek geçebilir. Ancak güneş battıktan sonra her şey çok hızlı değişmeye başlar. Plaj boyunca volta atan seksi kızlar, yüksek sesle müzik çalan neon ışıklı barlar, trafik kısaca her yerde bir hareket tüm şehri sarar ve şehrin diğer yüzü ortaya çıkar.

Malta

Tayland Gece Hayatının Başkenti

Pattaya gece hayatı ve sunduğu eğlence tarzı her yıl milyonlarca yabancıyı şehre çekiyor. Askerler ve denizciler 1970’lerin ortalarında ayrıldığında, onların yerini batılı turistler aldı. Pattaya artık dünyanın en ünlü gece hayatının yaşandığı yer olmuştu. Son yıllarda imajın sıyrılmak istese de doymak bilmeyen Pattaya gece hayatı Pattaya’nın en çekici tarafını oluşturuyor.

Barlarda çalışan kızların çoğu Tayland’ın fakir bölgesi olan Kuzey Doğu Tayland’dan geliyor. Çoğunlukla eğitimsiz ve geçmişte Thaili erkeklerle kötü tecrübeye yaşamış bu kızlar, otobüse binip Pattaya’ya geldiklerinin ertesi gününde para kazanmaya başlayabiliyorlar. Kendilerinden iki kat yaşlı farang (Thai dilinde yabancılar) ile evlenme ve hayatını kurtarma hayali kuruyorlar.

Yanlış bilinenin aksine bar kızlarının çoğu zorla değil kendileri veya ailelerinin yönlendirmesiyle bu işi tercih ediyorlar. Yoksulluk içerisinde yaşayan yaşlı anne ve babalarına, belki de çocuklarına para göndererek onları yaşam şartlarını biraz olsun iyileştirmeye çalışıyorlar.

Pattaya seks endüstrisinde otuz bin kadar Thai kadının çalıştığı düşünülüyor. Bunların içerisinde Ruslar ve diğer ülkelerden buraya para kazanmak için gelenler de var. Burada sadece kadınlar değil aynı işi gören erkeklerde de turizm endüstrisinin hizmetinde. Gay seks barlarıyla Pattaya aynı zamanda Tayland’ın en büyük eşcinsel sahnesi.

Pattaya Gece Hayatı

Pattaya, gün batımında dev bir partiye dönüşen huzurlu bir sahil şehri. Egzotik Thai kültürünü sınırları olmayan bir gece hayatıyla birleştirerek, Tayland’daki tüm yerlerden çok daha fazla turist çekmeyi başarmış. Pattaya için gerçekten her türlü rüyanın gerçek olduğu ‘Yetişkinlerin Disneyland’ı’ diyorlar.

Şehrin merkezi, Central Pattaya veya Pattaya Klang olarak geçiyor. Central Pattaya’da, Beach Road yolu boyunca uzanan Pattaya Plajı ise şehrin en ünlü plajı. Kirlilikten dolayı yüzmek için pek tavsiye edilmese de gün boyu tatilcilerin odağında.

Eğitimsiz, fiziksel olarak çok da çekici olmayan ve İngilizceleri yetersiz olan kızlar gün batımına yakın Beach Road boyunca kendilerini göstermeye başlıyor. 500 Baht (250TL) gibi rakamlarla kısa süreli seks için müşterilerini bekleyen bu kızların kimi zaman yanlarında gerçek Thaili sevgilileri bile olabiliyor.

Pattaya gece hayatı maliyeti Bangkok, Koh Samui, Phuket gibi diğer gece hayatıyla ünlü popüler Tayland şehir ve adalarına göre çok daha makul. Tartışmasız bir şekilde Pattaya gece hayatı o kadar cezbedici ki normal hayatlarında kapalı yada bu tarz ortamları pek bilmeyen ziyaretçiler adeta zıvanadan çıkıp farklı bir yaratığa dönüşebiliyor.

Pattaya Walking Street

Pattaya Walking Street
Pattaya Walking Street
pattaya geceleri

Walking Street, dünyaca meşhur Pattaya gece hayatının kalbi. Cadde, Pattaya Road’dan başlayıp 1 km kadar sonra Bali Hai Plaza’ya kadar uzanıyor. Parlak neon tabelaları altında sokak boyunca yüzden fazla bar ve disko, otuzdan fazla go-go bar (striptiz bar) ve kabare showlar, masaj ve güzellik salonları sıralanıyor.

Akşam 18.00-02.00 arası araç trafiğe Walking Street kapatılınca sokaktaki atmosfer hemen değişiyor. Birbirinden güzel ve seksi kızların tansiyon yükseltici şovları, bar eğlenceleri ile Sin City Pattaya’nın diğer yüzü ortaya çıkıyor.

Tüm fantezileri ve çılgınlıklarıyla gece hayatı bu işlek sokak boyunca yaşanıyor. Akşam üstü gün batımı ile başlayan Pattaya geceleri, bar ve diskoteklerde sabaha kadar sürüyor. Birbirine dik uzanan sokaklar ve çeşitli sokaklar da temelde aynı. Bu da hemen hemen her zevke uygun bir şeyler olduğu anlamına geliyor.

Sokak o kadar yoğun bir hale geliyor ki sokakta bazen birilerine çarpmadan yürümek zor. Ayrıca o kadar çok bar var ki bir hafta boyunca her gece oraya gitseniz bile daha önce karşılaşmadığınız yeni bir mekan bulmanız mümkün.

Blues, RnB ve Rock tarzı müzik dinlemek için The Blue Factory ve Rolling Stone gibi müzik barlar, vokalistleri çoğunlukla Filipinli olan müzik gruplarıyla ve modern ekipmanları ile güzel işler çıkarıyorlar.

Cadde boyunca uzanan bar ve discolar arasına serpilmiş, uygun fiyatlı ve leziz deniz ürünleri yiyebileceğiniz kaliteli restoranlar yer alıyor. Gerek etnik gerek dünya mutfağından her türlü lezzeti sunan restoranlar sokağın daha çok sağ kesiminde ve girişte yer alıyor.

Pattaya Beer Bar ve Bar Kızları

Pattaya Kızları
Pattaya Bar Kızları ve Mamasan

Pattaya gece hayatında, Beer Bar veya Bar-Beer olarak adlandırılan barlar çok popüler. bu barları şehrine her köşesinde görmek mümkün. Ünlü caddelerde sıralanan barlarda, dansçı Pattaya kızları dans ederken, müşteriler de yanlarında kendilerine eşlik eden diğer bar kızları ile sohbet ederek onları izliyor.

Pattaya’da yaşayan bir çok batılı kahvaltı sonrası bu barlarda zamanını geçirmeye başlıyor. Taylandlı kızların çalıştığı açık hava barların bir çoğunda bilardo masası, dart ve spor kanallarına ayarlanmış LCD’ler bulunuyor. Barda hosteslik hizmeti yapan bar kızlarla sohbet ve şakalaşmalarla gün batırılıyor.

Barda çalışan kızlar yanınıza gelip de sizinle sohbet etmek istediklerinde yapmanız gereken onlara bir şeyler ısmarlamak. Amaçları bar sahibine para kazandırmak olan kızlar, hoş gülücükleri ve yumuşak dokunuşlarıyla misafirlerini baştan çıkarıp daha da uzun kalmalarını sağlamaya çalışıyor.

Pattaya’da bin beş yüzden fazla bar-beers bulunuyor. Her mekanda ortalama 10 kız olduğu varsayılırsa (Bazı Go-Go barlarında elliden fazla), barlarda yaklaşık 30 bin kadın var demek.

Ber-barlarda bira fiyatları, ünlü Walking Streetteki barlara göre daha uygun. Bu barlar Walking Street, Soi 7, Soi 8, Soi Diana, Soi LK Metro, Pattaya 2nd Road, Beach Road ve Soi Bua Khao ve Jomtien çevresinde yoğun olarak bulunuyor.

Özellikle Soi 6 Soi 7 ve Soi 8 sokaklarında ve Pattaya’nın ünlü Walking Street’inde olduğu gibi yüzlerce neon ışıklarla dolu gece kulüpleriyle dolu. Soi 6, Tayland Pattaya’daki en iyi gece hayatına sahip. Çok sayıda Go Go barıyla dolu ve Walking Street’in aksine çok daha uygun fiyatlı.

Go-Go barlar olarak adlandırılan striptiz barlar ise Soi Pattayaland 1, 2 ve 3, Walking Street üzerindeki Soi Diamond ve bir kısmı da Beach Road üzerinde yer alıyor. Çoğunlukla gürültülü olan bu yerlerde içki fiyatları daha pahalı. Turistlerin favorileri Ruby Club, Roxy Club ve Passion Dance Club.

Her barın bar-kızlarından sorumlu, Mamasan adı verilen bir kadın patronu bulunuyor. Çoğunlukla yaşlı olan mamasanlar, iyi İngilizce konuşabiliyor. Bar kızlarına işlerini daha iyi yapabilmeleri için eğitmenlik yapıyor. Tabi aynı zamanda para ve kota işlerine de bakıyorlar. Barda çalışan bar kızları aylık içki kotasına sahip

Eğer bu bar kızları müşterilerine daha fazla içki satamazlarsa, patronları tarafından müşterileriyle dışarı çıkıp daha çok para kazandırmaya zorlanıyorlar. Kızlarla bar dışında arkadaşlık etmek için Bar Fine olarak adlandırılan ücreti ödemek zorundasınız. Bu da genelde 1500-3000 Baht olabiliyor.

Ladyboylar, Tayland ve Uzakdoğu’da üçüncü cinsiyet olarak kabul ediliyor. Çoğu restoranda, shoplarda, otel resepsiyonlarında, müşteri hizmetleri veren yerlerde toplumun bir parçası olarak çalışırken görebilirsiniz. Ladyboyları kızlardan ayırt etmek pek kolay değil. Oldukça feminen, omuzları geniş, ayakları büyük, elmacık kemikleri çıkık ve ince vücut yapısına sahipler

Pattaya Diskoları

pattaya makanları

Disko kültürü Pattaya’ya Vietnam savaşı zamanlarında Amerikalı askerlerin buraya dinlenmek için geldiği dönemlerde başladı. Savaştan bunalmış askerler burada sarhoş olana kadar içip deli gibi dans ettiler. O zamanlardan bu günlere kadar kalan diskolar halen varlığını sürdürüyor.

Pattaya gecelerine dalmak isteyenlerin ilk adresi diskolar. Yüksek teknolojili ses ve görüntü sistemleri kullanan discolar, dünyaca ünlü DJ’lerin elinden çıkan müzikler, baş döndürücü ışıklandırma sistemleri ile ilgi çeken dekorasyonlarıyla eğlence seven müşterilerini kendisine çekiyor.Pattaya Walking Street’te yer alan Alcatraz, Mixx Disco, Insomnia, Lucifer, Walking Street Bar, Tonys ve Marine Disco Pattaya gece hayatının en cazip diskoları.

Club Insomnia: Walking Street üstünde bulunan ve Tayland’ın en seksi kızlarının her gece eğlenmek için buraya geldiğini iddia eden gece kulübü. Dünyaca ünlü DJ’lerin hazırladığı insanı kendinden geçiren müzikler, ateşli Tay kızları ve muhteşem bir Parti atmosferiyle Club Insomnia Pattaya’nın en favori eğlence ve buluşma mekânı.

MIXX Discotheque: Pattaya’nın ilk lüks ve en ilgi gören diskosu olarak bilinir ve aslında iki diskoyu tek bir tanede birleştirmiş. House, ya da Trance müzikten hoşlanan biriyseniz bu teknoloji harikası, harika atmosfere sahip Crystal Palace’a bayılacaksınız. Eğer daha çok R&B ya da Hip Hop seviyorsanız Rouge Club size göre bir yer. En iyi Tay DJ’lere ve çok güzel dansçı kızlara sahip. Ruslar tarafından oldukça ilgi görüyor.

Lucifer Disco: Walking Street’te şık dekoruyla ve Pattaya’daki en ateşli yerlerden biri olma özelliğiyle birçok kızın olduğu pahalı bir disko. Haftasonları canlı müzik olur ve genellikle meşhur Amerikan Hip Hop, Gangsta Rap ve R&B çalınır. Lucifer genelde yabancılara iki katı hesap çıkartmasıyla biliniyor. Mağaraya benzeyen iç tasarımı var.

Walking Street Pub: Walkking Street’in girişinin biraz ilerisinde solda yer alıyor. Dar bir aradan girilen diskonun girişinde asılı duran kırmızı araba ilginç. Girişinde bilardo masaları var, sigara içilmeyen temiz havaya ve iyi müziğe sahip disco, Pattaya’nın en kaliteli diskoları arasında. Diskonun orta kısmında içkilerin alınabileceği bar bulunuyor. Duvar diplerinde sıralanan koltuklar ise gecenin harekililiğinin getirdiği yorgunluk sonrası dinlenmek için iyi. Sigara içilmediği için temiz bir havaya sahip.

Tony’s Disco : Canlı müzik ve dans şovlarının olduğu, Walking Street’in en güneyinde bulunan büyük bir eğlence kompleksi. Serbest çalışan kızlar için Walking Street’in en gözde buluşma noktası. Türkler ve Arapların da sıklıkta gittiği, Türkçe ve Arapça şarkıların da çalındığı bir mekan. Tony yabancılara normalinden çok daha fazla hesap ödetmesiyle nam salmış bir yer. Tony’nin yerini sevip sevmeyeceğinize kendiniz karar verin.

Star Dice: Naklua yolu üzerinde ki Pattaya Garden Resort’da bulunur. Star Dice geleneksel Tay-Stili canlı müzik ve eğlence şovları sunan bir diskotek. Kendi viski şişenizi getirip sadece shaker ve buz isteyebilirsiniz. Walking Street’de bulunan iki katı ücret ödetmek gibi bir durum yok, ancak serbest çalışan hayat kadınları da yok. Yerel halk ve turistler arasında çok popüler bir yer.

Marine Disco: Walking Street’in tam kalbinde bulunan ve yıllardır Pattaya gece hayatı eğlencelerinin en bilinen diskolarından biri. Bir sürü serbest çalışan hayat kadınının genellikle ikinci vardiyaları için geldiği –önceki mekânında ücretini alıp, ‘kısa süreli’ olarak ayrıldığı için- Marine, sadece diskotek olmasından çok geç saatlerde kızları bulabileceğiniz mekan olarak biliniyor.

Candy Shop: Walking Street ortalarına doğru sağ kolda bulunuyor. Geniş bir ön kısma sahip ve cadde üzerine doğru çok sayıda koltukta oturup nargile veya içki içerek sokağı seyretmek mümkün. Akşamları çok kaliteli canlı müzik yapılıyor. Bir karaoke bara gitme sebebi sadece şarkı söylemek bile olsa bazı barlar ‘kısa süreli ilişkiler’ için hostes de temin edebiliyor.

🧭 Dünya turu gezime Ağustos 2010’da Tayland turu ile başlamıştım. Yeni Zelanda’ya geçmeden önce Pattaya’da 1 ay kalarak hayatımın en uzun süreli kesintisiz tatilini yapmıştım. Couchsurfing sitesinden tanışıp Bangkok’ta evine misafir olduğum Hayko ile otobüsle Bangkok’tan Pattaya’ya geldik (115THB, 7TL). Soi L.K. Metro yakınlarında PS Apartment Guest House’a yerleştik (500THB).Soi Diana ve Soi Buakhao arasında, çok sayıda bar, restoran ve misafir evi ile otelin bulunduğu bu bölge, her bütçeye uygun çok sayıda ekonomik konaklama fırsatı sunuyor. Ünlü Walking Street’e 15 dakikada yürüyerek gitmek mümkün. Bu bölgede, The Metropole Hotel ve The Areca Lodge gibi daha lüks konaklama sunan oteller de bulunuyor.

Hayko ile gönlümüze göre barlara takılıp eğlendik, güldük, yedik içtik. Hindistan ve Nepal konusunda uzman olan gezgin arkadaşlarım Sinan ve Pırıl ile de Pattaya’da buluştum bir gece. Kendilerinin seyyahhane.com adlı web sitesi bulunuyor. Birlikte Pattaya mekanlarına daldık.

Pattaya GoGo Barları

pattaya night life
pattaya night life

Pattaya gece hayatı eğlencesinin baş aktörlerinden olan GoGo barlar klimalı, ortasında dans platformu ve ilginç elbiseler ya da bikiniler giymiş birbirinden güzel dansçı kızlarla dolu yerler. Pattaya A-GoGo Barlar, Pattaya’nın adıyla birlikte anılan ve deli dolu eğlence endüstrisinin en başında gelen özelliklerinden birini oluşturuyor. Gözlerinizin önünde yarı çıplak Tay kızlarının dansını izlemek hoşunuza gider miydi?

Pattaya GoGo barlarının sayısı 80’i geçmiş durumda. Çoğunlukla güney Pattaya’da Walking Street ve Pattaya Soi 2’de görebileceğiniz yarı çıplak şekilde ufak vücutlarını sahnede sergileyen bu kızları artık Pattaya’nın her yerinde bulmak mümkün.

Pattaya da açılan ilk GoGo bar, 1978’de açılan ve 30 yıldan beri hala çok iyi iş yapmaya devam eden efsanevi Tahitian Queen A-GoGo. Bazı mekanlar yıllardır orada olmasına rağmen, diğer daha az başarılı olanlar her birkaç ayda bir isim, format yada el değiştiriyor.

Oturma düzeni olarak ister bar sandalyelerinde, ister sahnenin hemen yanında yada aynalarla çevrilmiş rahat koltuklarda. Ancak sahne önünde oturmanız durumunda kızlara fazla yakın olacağınızdan boynunuz tutulabilir!

Tayland’ın çoğu mekânlarındaki tuhaf şovlarına gösterilen yoğun ilgiye rağmen, gerçek anlamda çekici olan tamamen çıplak dans gösterileri de A-GoGo barlarında halen devam ediyor.

Birçok bar da biraz normalin dışına kaçıp balon, muz, sigara (evet bacak arasından sigara dumanı çıkartma) gibi farklı farklı objeleri de şovlara ekliyor. Ayrıca iki ateşli kızın beraber yaptıkları (lezbiyen şovu) gösteriler de fazlasıyla tatmin edici.

Muhtemelen insanların sıkça boyun tutulması yaşamasından dolayı aynalı masalar üzerinde yapılan danslar son yıllarda git gide daha popüler olmaya oldu. Bazı GoGo barlarda ki kızlar aynı hizmeti uluslararası hijyen standartlarına uyabilmek adına jakuzi içinde de veriyor! Anlarsınız…

Maalesef GoGo barlarda çalan müzikler genelde orta kaliteli Tay Tekno ve ya kulağa pek hoş gelmeyen yüksek gürültülü dans müziklerinden oluşuyor. Neyse ki bazı barlar daha ileriki yaşlara hitap etmek için Rock’n Roll ya da benzeri kaliteli müzikler çalan DJ’leri işe alıyor.A-Go Go barların çoğunun Happy Hour denilen biranın 50 baht yada daha az fiyata satıldığı saatleri var. Hem çok iyi fiyat hem de birahanelerden bile daha ucuz. Bu barların hemen hepsinin kapısında sadece işi dışarıda durup ‘happy hour’ yada şovların reklamını yapıp gelip geçenleri içeriye çekmek olan kişiler vardır.

Pattaya gece hayatı

Bira ve ithal alkollü içecekler için fiyatlar normal gibi, ancak kızlara ısmarlanan içkiler genelde 100 Baht üstünde. Turist olarak gittiğinizde ve karşılığında aldığınız hizmet göz önünde bulundurulduğunda fiyat aslında ucuz bile denebilir. Sadece 15 dk da bir içki isteyen kızlardan uzak durun yoksa içtiğiniz biradan çok kızlara içki ısmarlamış olursunuz.

Genelde giriş ücreti yada izlenen şov için ekstra bir para talep edilmiyor. Sadece Asya’lı müşterilere hizmet veren birkaç yer giriş ücreti istiyor, zaten onlardan da olabildiğince uzak durun. Bangkok’un Patpong bölgesinde çokca görünen fahiş fiyatlara Pattaya’da rastlamak pek mümkün değil.

Tabii ki A-GoGo barlarında ki dansçı kızlar (servis yapanlar değil) da diğer barlarda olduğu gibi müşterilerine özel odalarda hizmet verebiliyor. Ancak GoGo Pattaya kızları diğer meslektaşlarına nazaran çok daha çekiciler. Tabi maaşları da çok daha yüksek! Haliyle ‘bar ücretleri’ de diğerlerinin iki katı kadar.

Yanınızdaki gerek telefonunuz ve gerekse de cep telefonunuzu kullanarak asla fotoğraf çekmeyin. Tatsız olaylar yaşayabilirsiniz. Eğer gizlice fotoğraf çektiğiniz halde fark edilirse, sizden fotoğrafları silmeniz istenebilir. Bu durumda nazikçe özür dileyip, fotoğrafları siliniz. Unutmayın siz buraya eğlenmeye geldiniz.

Alkolü fazla kaçırıp, pistte birbirinden güzel kızları görünce dayanamayıp, kendinizi onların arasına atmaya kalkmayın. Kimse sizin bu komik durumunuzu kızların yerine izlemeyi tercih etmez. Oturun oturduğunuz yerde ve ölçüyü kaçırmayın. Çok alkollüyseniz mümkünse bu tür yerlere hiç gitmeyiniz.

Olur olmaz yerde, sehpanın üzerine iphone telefonunuzu koymayın. Çünkü her an yok olabilir. Bu barlarda çalışan kızlar yanınıza sokulup telefonunuzu yürüttüğünde fark edemeyebilirsiniz. Bu demek değildir ki go-go barlar riskli. Sadece aklınızda tutmakta fayda var. Yanınızda ya ucuz telefon getirin, ya da telefonu otelde bırakın. EN kötüsü cebinizde tutun. Elinizde veya masada olmasın.

Başımın üstünden dönen renkli ışıklar, kulağımda insanın içini kıpır kıpır eden müzik, elimde biram gözlerim kapalı dans ediyordum. Halbuki beyaz yaka olduğum dönemlerde hem gece hayatından hem de danstan genelde hep uzak kalmıştım. Gözlerimi kapadığımda bir zaman kayması yaşamıştım.

Sarhoştum, ancak bu bildiğimiz sarhoşluk değildi; yaptığım ve yapacağım şeyleri düşünerek keyiften gelen bir sarhoşluk haliydi. Geçmişte kalan stresli bir yaşamım bir film şeridi gibi gözlerimin önünden geçmişti.

Geçen yıl bu zamanlar, belirsiz bir gelecek endişesi ile yoğun bir iş dünyasında hayatımı sürdürmeye çalışırken şimdi geçmişle bağları koparmış bir başka coğrafyada bambaşka bir atmosfer soluyordum.

Bildik şehir ve gece hayatı kavramından uzak bu dünyada, farklı ülkelerden gelen insanların arasına karışıp, geçmişe dair her şeyi geride bırakıp anı yaşamak benim yaptığım şeydi. Parti hayvanı değilim, ancak bu ilginç şehirde beni sarmalayan atmosferin içerisine dalıp, anın keyfini dibine kadar çıkarmak iyi fikirdi, ben de onu yaptım.

Eğer sakin ve huzurlu bir tatil geçirmek istiyorsanız, Coral Adası ve Pattaya Plajları size bunu sağlayabilir. Eğer delidolu bir gece hayatı istiyorsanız Pattaya kesinlikle sizi mutlu edecek bir rota. Çeşitli sporlara olan ilginiz varsa, her türlüsünü bulabilirsiniz.

Day 5: Tayland:4, Pattaya, 7 Ağustos 2010
Day 554: Tayland:43, Pattaya, 8 Şubat 2012

65 Yorumlar

 1. Kemal bey öncelikle yazılarınız harika. Betimlemelerinizi okurken sanki o anı ben yaşıyor gibiyim. Ben de önümüzdeki sene Pattaya’ya gitmek için para biriktiriyorum. Tabii ki gece hayatı için, ancak merak ettiğim tur şirketiyle değil bağımsız gitmeyi istiyorum ve 10-15 gün kalmak istiyorum. Bana toplam yol parası dahil ne kadara mal olur? Bir de en büyük korkum orda hastalık kapmak AIDS mesala. Halkın %2 si AIDS’li diye okudum. Yani 70 milyonun 14 milyonu hasta. Ne kadar korunsakta risk var. Sizin bu konudaki düşünceleriniz nedir?

  • 70 milyonun 2% si 1.4 milyon eder 🙂 Sen de geri kalanini secersin. Onlarin hepsi senin yolunu gozlemekte. Amacin gece hayatiysa, yol parasi verip ta oralara gitmeye gerek yok, burdaki Thailere bak.

 2. Ben de ilk defa gitmeyi dusunenlerdenım ve hazırım. Sonunda gıtmeyı dusunuyorum. Sızce tarıh ıyı mı? Turla değil de, kendımız gıtsek daha mı ıyı olur sızce ? Yardımcı olursanız sevınırım.

  • İmkan ve zamanınıza varsa hangi tarih olursa olsun gidebilirsiniz. Tarih vermemişsiniz. Bize göre yaz dönemlerinde Pattaya hava durumu yağışlı geçebiliyor. Ama sorun değildir, yağmurlar kısa sürer ve sonrasında güneş açar.

   İster turla gidin, ister kendiniz. Bazen turla gitmek uygun uçak bileti ve konaklama avantajı ile uygun bir fiyat olabiliyor. Ama uçak biletinizi zamanında uygun olırsanız ve yine uygun otel ayarlarsanız rahatlıkla kendiniz de gidebilirsiniz. Temel düzeyde İngilizce olması iyidir. Hiç dil bilmeseniz de bir yol yordam bilmek yeterli.

   • Tarih olarak hazıran sonunu dusunuyorum ama arkadaslarım aklımı celmek uzere bodrum a gıdelm dıyolar ama sıkıldım ordanda artık her sene aynı yer yurt dısı daha hareketlı gelıyo bana bıde turla gıdıldıgınde acaba gece hayatı nasıl oluyodur yoksa gece kendımız mı cıkıp eglenıyoruz ?

    • Eğer yurt dışı tecrübeniz yoksa tek başınıza gitmeyin. Turla giderseniz, rehber gece hayatına karışmaz,kendiniz takılırsınız. Yok illa rehber yardımı isterseniz, rehberin insafına göre takılırsınız :)yani rehber hangi mekandan komisyon alıyorsa oraya götürür sizi. Gerçi Tayland’da herkes böyle:) yalnız türk tur firmalarının rehberleri bu konuda çok acımasız.

     Biz geçen yıllarda bir tur firması ile Bangkok’a gitmiştik. Yediğimiz kazıkların boyutunu, ikinci sefer kendi başımıza gittiğimizde anladık 🙂 Ücreti 3 dolar ile 10 dolar arasında değişen bir saatlik Thai masajı için 25 Euro para ödettiler, artık gerisini siz düşünün 🙂 Çok ünlü diye tanıttıkları bir balıkçıya götürmek için (sadece götürmek için, yemek hariç) yine 25 Euro para istemişlerdi. Turla giderseniz, gitmeden evvel ordaki meşhur yerlerin isimlerini ve fiyatlarını öğrenmeye çalışın. Gittiğinizde daha ekonomik gezme imkanınız olur.

 3. Türkiye’de travesti olarak adlandırılan ladyboylar Tayland ve Uzakdoğu’da 3. cinsiyet olarak kabul ediliyorlar. Çoğu restoranda, shoplarda, otel resepsiyonlarında, müşteri hizmetleri veren yerlerde onları sosyal toplumun bir parçası olarak çalışırken görebilirsiniz.

  Oldukça saygılı ve söylemeye gerek yok çok da güzeldirler. Erkeklerden ayırt etmek pek de kolay değildir. Oldukça feminien, omuzları geniş, ayakları büyük, elmacık kemikleri çıkık ve incedirler. Tayland’da ladyboy olmak kötü bir şey değildir. Ladyboylar çalıştıkları yerlerde normal kızlardan daha çok para kazandıkları söyleniyor.

 4. Yazı ve bilgiler için teşekkürler. Çok işime yaradı. Yorumlar kısmında da sayfaki kadar bilgi buldum 🙂 Allah razı olsun. Takipteyiz.

 5. Param olsa giderdim, ama maalesef parasızlıktan kendi ülkemi bile doğru dürüst gezemedim.
  Resimdeki kız da ne kadar güzel öyle! Bizim kızlar, bunların yanında çirkin kalıyor.

 6. Pattaya’ya gidenler Coral Adasına muhakkak gidin. Mercan Adası diyorlar. Beyaz plaj, rengi çok güzel deniz ve orman. Ama çok kalabalık. Ben çok beğendim.

  Sri racha Tiger Zoo adında bir de hayvanat bahçesi var, tavsiye ederim. Burada kaplanlar da görülebilir. Gece hayatını anlatmama gerek yok 😉

 7. Geçen yıl yalnız gitmiştim Tayland’a. Mart ayı içinde Tayland’a ikinci kez gideceğim ve 2 hafta kalmayı düşünüyorum. Mart ayında gitmeyi düşünen arkadaşlar varsa eğer birlikte gidebiliriz. Önümüzdeki hafta gitmeyi düşünüyorum bir aksilik olmazsa. Mail veya telefonla bana ulaşabilirsiniz.

 8. Merhabalar.
  Yazılarınızı dikkatle ve hiç kaçırmadan okumaya çalışıyorum bir solukta. Tüm hayatım boyunca Thailand gibi bir yer görmedim ve böyle bir tatil yapmadığımı farkettim gidince.

  Ocak 2013 te 8 günlüğüne Thailand’ta yaşadığım tatil unutulmazdı. 5 gün Pattaya da 3 gün de Phuket rüya gibiydi sanki. Nerdeyse hiç uyumadan güneşin, denizin, eğlencenin ve bu sürekli gülen yüzlü insanların bana yaşattığı huzuru ve özgürlüğü tarif etmem mümkün değil. Pattaya’daki eğlenceli gece hayatı yaşanıp görülmeli derim. Phuket’te adalarda bulduğunuz doğa sizi sanki alıp götürüyor.

  Her şeyden önce gece hayatının bu kadar hareketli olup da bu kadar güvenli olduğu başka bir yer varmı bilemedim. 8 gün boyunca bir kere bile bir kavga bir gürültü görmedim. Fiyatlar inanılmaz ucuz. Türkiyede bu kadar güzel ve bu kadar ucuz tatil yapmanız mümkün değil. Muhteşem Thai yemeklerini mutlaka denemelisiniz. Açıkçası Kemal Bey zaten söylenebilecek her şeyi yazmış 🙂 Kendisine bunun için sonsuz teşekkürler. Bundan sonrasını gidip yaşamalısınız derim 🙂

  Thailand bana özgürlüğün ve huzurun ne olduğunu anlattı. Hayatımın en zor zamanlarında çıktığım bu tatil hayatın ne kadar değerli olduğunu, istenirse özgürlüğü ve mutlu olabilmeyi keşfetmemi sağladı. O fakir insanların yüzünden bu gülümseme hiç eksik olmaz mı!

  Daha yeni gelmiş olmama rağmen o huzuru şimdiden çok özledim ve en kısa zamanda yeniden gitmek için planlarımı yapmaya başladım.

  Mutlaka gidin ve görün pişman olmayacaksınız…

  • Tayland Güney Asya seyahati planlayanlar için ana merkez gibi. Turizm için yıllardır çok yatırımlar yapılmış ve halk oldukça bilinçli. Ülkeni her bir köşesi turist ziyaretine müsait. Asıl ilginç olan bu ülkede yağayan expatlar.

   Dünya genelinde, yaşanacak en iyi ülkeler sıralamasında her zaman Tayşand var. Yaşanacak en iyi şehirler sırlamasında ise Bangkok, Chiang Mai, Phuket ve diğer Tayland şehirleri yer bulabiliyor.

   Doğası güzel, olağanüstü tropik adaları, egzotik kumsalları var. Konaklama ucuz, yeme içme ucuz. İsteyen Hilton’a 200 dolar verir kalır, isteyen onunla aynı plajı paylaşan guest house 20 lira verip kalır… böylesi seçenekler de sunuyor.

   Bangkok gece hayatı zaten çok ünlü. Pattaya gece hayatı ise sınır tanımıyor… Kısaca ne aranırsa bulunabilecek bir yer. İster balayı için gidilsin, ister tatil, ister macera veya gece hayatı… herkese istediğini sunan bir ülke..

 9. Kasim ayi gibi gitmeyi dusunuyorum ama Bangkok ve Phuket Adasi’daki hoteller nasil fiyat olarak? Temiz bir hotele gunluk kac para harcamak gerek? Ayrica onerebileceginiz kaliteli yerler var mi? Bangkok, Phuket veya Pattaya’da tesekkurler 😉

  • Hem bangkok hem de Phuket için her bütçeye ve zevke göre otel seçenekleri var. Hemen her yerde çok olay otel bulunabiliyor. Ortalama 1000 Thai bahtına temiz bir otel bulunabiliyor, 2000 baht üzerine ise lüks oteller var. Agoda, hostelworld, trivago gibi otel arama motoru ile arama yapabilirsiniz.

 10. Hocam tenhalara girmedigin surece guven konusunda iciniz rahat olsun 🙂 Fiyat konusunda turlar daha hesapli olabiliyor. Turla gidip tek takilabilirsin. Turlar genelde bilindik yerleri gezdirip fahis ucret talep ediyorlar. Orjinal yerler gormek icin ilk gunden Thaili bir kız arkadas edinmeni tavsiye ederim. Biz bu yontemle tur operatorlerinin dahi bilmedigi orjinal mekanlar kesfettik.

  Mesela Pattaya’ya 40 dk mesafede bir hayvanat bahcesi var ki gorulmeye deger. Golf arabasiyla geziliyor. Basi bos gezinen kucuk maymunlar esliginde 3 gun gezsen bitiremezsin. Pattaya’ya cok uzak olmayan cok enteresan halk pazarlarinda, restorantlarin 3 te 1 fiyatina yemek ziyafeti cekebilirsiniz. Yine benzer pazarlardan AVMlerden daha uygun fiyata alisveris yapabilirsiniz. Bu pazarlarin en buyuk musterileri yerli halk ve Rus’lar. Zaten Pattaya’da o kadar cok Rus var ki, yazilarin hepsini Rusca yapsalar Taylandlilar Rusyaya gezmeye gelmis zannedersiniz :)) gittiginizde ne demek istedigimi anlarsiniz.

  Pattayada Beach Road kenarindaki sahil cok temiz degil. Jomtien plajini tavsiye ederim. Bir de gitmisken muhakkak bir sac trasi olun.

 11. Ben bir bayram tatilinde Tayland’a gitmiştim. Hem Bangkok hem de Pattaya’da ilginç bir yerdi. Pattaya’da terzilik bana çok ilginç geldi. Hint kökenli terziler bu işe el atmış, yolda yürürken kolundan tutup çekiyorlar. Ben bir takım elbise, gömlek ile kravattan oluşan set için 90 dolar ödedim. Bu takımın İstanbul’da almaya kalksam rahat 2000 tl ederdi.

 12. Tayland Pattaya’ya ben de gitmeyi düşünüyorum. Çok merak ediyorum orayı. Uçak bileti, oteller ve diğer detaylar hakkında yardımcı olursanız sevinirim.

  Pattaya turu satan firmalarla görüşüyorum, ama belki tek başıma gidebilirim. Daha önce hep tur acenteleri ile yurt dışına çıkmıştım.

  Güvenli bir şehir mi?

  • Gökhan Beyin belirttiği gibi oldukça güvenilir bir şehir. Günü 24 saati canlı bir şehir. Tüm turistik noktalarda polis var. Walking Street’te Turiz polisi olarak bilinen batılılardan oluşan bir polis ekibi masa kuruyor zaten.

   Şüpheli kişileri denetliyor, bir şikayet durumunda başvurulacak ilk kişiler onlar. Sokaklar güvenli.

    • Ben Murat İzmir’den, 39 yaşındayım ve Pattaya’ya gitmek istiyorum. Daha önce hiç gitmedim ve daha çok gece hayatı için istiyorum. Yalnız turistik yerlerini de görmek istiyorum. Eylül ayı gibi gitmek istiyorum. Beraber gitmek isterseniz zevkle katılırım.

 13. Bangkok’dan karayolu ile 2,5 saatte gitmiştim Pattaya’ya. Su sporları, yüzme ve eğlence merkezi diyebilirim. Gece hayatı ise tam bir çılgınlıktı. Pattaya’da gördüğümü hiçbir yerde görmedim ben.
  Ayrıca million years of stones, Noonnoch Garden, timsah çiftiklerini görmeye değer, ben beğendim. Alışveriş merkezleri, Underwater akvaryumu gibi gezilecek çok yer var. Pattaya’ya gidenler mutlaka Thai masajı yaptırmadan dönmemeli bence.

  • Deniz, kum, güneş üçlüsü yanında su sporlarını sevenler için bence iyi bir tatil tercihi olabilir. Türkiye fiyatlarından çok daha ucuza deniz sporları yapılabiliyor. Çevrede gezip görecek çok yer var. 1 hafta çok yoğun gezilse bile yapılacak aktiviteler bitmez Pattaya’da.

 14. Ben ilk defa geçen hafta gittim. Seneye tekrar gideceğim. Gerçekten de gitme amacınıza göre bir şeyler bulabiliyorsunuz Tayland’da. Sex turizmi tarafı beni ilgilendirmiyor, ama gel de anlat eşe dosta.

  Ben fil safarisi ve Pattaya botanik parkını çok beğendim. Yemeklerini hiç tatmadım ama çok güzel vakit geçirdim. Mecan Adasına hele bayıldım.

  • Pattaya ismi sex cenneti olarak çıkmış olsa da, çok keyifli tatil yapılabilecek yerlerden birisi. Ucuz da sayılır. İstanbul-Bangkok direkt uçak bileti de bulmak kolay. Erken rezervasyon yapılırsa ucuza gidilebiliyor. Bangkok-Pattaya arası ise 1-2 saat sadece. Geriye eğlenmek kalıyor. Bizim Antalya-Bodrum gibi yerlerde 1 hafta kaldığımzıda harcayacağımız parayla Pattaya da güzel tatil yapılabilir.

  • Bizimkiler işte ülkenin ve şehrin adını çıkarttılar. Akılları başka yerde olunca işte… Ben çok sık gidiyorum Tayland’a.

   Yılın hangi dönemi olursa olsun hoşuma gidiyor. Ailemle gittiğimde 5 yıldızlı otelde kalıyorum. Erken rezervasyonla günlük 1000 Baht -50-60 Lira oda buluyorum. Çok lüks aramıyoruz. Amacımız değişiklik, eğlenmek ve farklı kültürleri tanımak. Hayatımıza renk getiriyor.

   Pattaya da eğlenceli. Ben eşimle de gece klüplerine gidip birlikte eğleniyorum. Gece hayatının çılgınlığının dibine kadar dalmak zorunda kimse değil. Deniz, eğlence, alışveriş hepsini bir arada Pattaya’da yapabiliyoruz.

 15. Pattaya’ya 5 yıl kadar önce gitmiştim. Hakikaten gece hayatı beni şaşırtmıştı. Daha önce de birçok ülkede bulundum ama öylesini daha önce başka yerde gördüğümü sanmıyorum.

  Bu belki de biraz Budizm ve Thai kültürüyle de ilgili olabilir. Herkesin yüzü gülüyor ve herkes işini severek yapıyordu benim fark ettiğim. Tabi olayın arka planında neler olduğunu biz bilmiyoruz.

  Şahsen ben çok eğlenmiştim. Walking Street’ten çok büyük alışveriş merkezinin yanındaki birkaç barı çok sevmiştim. Hem insanlarla tanıştığınızda oradan daha çok keyif alıyorsunuz. Walking Street hem pahallı hem de çok kalabalıktı.

  W.Street’e gideceklere ve müzik severlere özellikle tavsiyem, çok şahane müzik yapan Rollings Stone 2 barına muhakkak uğramaları. Böyle güzel müzik ben görmedim.

  • İnsanların yüzündeki o gülümseme bence de harika. Sizden beklentilerinin olması önemsiz, gülen bir yüz asık yüzden iyi.

   Kilkenny’s Irish Pub, Utopia Lounge ve dediğiniz gibi Rollings Stone barları iyi ve kaliteli müzik dinlemek için iyi tercihler. Hard Rock Cafe yine iyi ve nezih bir alternatif. Bu otele silah ve para için sex peşinde olan kızlar giremiyor.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz