Oslob şehri, Filipinler‘in Cebu Adası‘nın güneybatısında yer alan, ismini balina köpekbalıklarıyla dalış yapma imkanı ile duyurmuş bir yer. Cebu şehrine yaklaşık üç saat uzaklıkta bulunan Oslob’a 10 kilometre mesafedeki Tan-awan kasabası, yalnızca belgesellerde görmeye alıştığımız devasa balina köpekbalıklarıyla yüzmek ya da dalmak isteyenlerin akınına uğruyor.

Balina köpekbalıkları, boyları 18 metreye ağırlıkları ise 34 tona varabilen dünyanın en büyük memelileri. Boyutları insanı korkutuyor, ancak bu canlılar genişliği 1 metreyi bulan yayvan ağızlarıyla yalnızca plankton ve küçük balıkları vakumlayarak besleniyorlar ve insanlara herhangi bir şekilde zarar vermiyorlar. Derilerinin üzerinde nokta nokta benekleri, balina köpekbalıklarının parmak izleri gibi; onların tanınmasını ve ayırt edilmesini sağlıyor.

whale shark oslob

Balina Köpekbalıklarıyla Dalış: Oslob, Filipinler

Tan-awan kabasında yan yana balina köpekbalıklarıyla yüzme imkanı tanıyan turlar bulunuyor. Bu dev canlılarla tanışmak için üç farklı seçenek bulunuyor; şnorkel, dalış ve bottan gözlemleme. Balina köpekbalıkları su yüzeyine çok yakın mesafede gezindiği için her üç seçenek de güzel sonuçlar veriyor. Eğer suya girmeden gözlem yapmak isterseniz, ücreti 500 Peso.

1000 Peso karşılığında yapılan şnorkele maske ve şnorkel dahil, palet kullanmayı tercih edenler, acentelerin bulunduğu kumsaldan 50 Peso’ya palet kiralayabiliyorlar. Tüplü dalış yapıp balina köpekbalıklarını suyun derinliklerinden izlemek isteyenler 1500 Peso ödüyor. Ancak bu ücrete dalış ekipmanları dahil değil, kiralamak için ayrıca 1500 Peso ödemek gerekiyor.

Balina köpekbalığı gözlemine geçmeden kısa bir oryantasyon veriliyor. Dikkat edilmesi gereken en önemli konular, içerisindeki kimyasallar balina köpekbalıklarına zarar verebileceği için güneş kremi sürmemek, dev canlılara 4 metreden fazla yaklaşmamak ve onlara dokunmamak. Kuralları ihlal edenler, 2500 Peso’luk para cezasına ya da 4-6 ay arası hapis cezasına çarptırılabiliyor.

Devasa ancak şirin görünümlü balina köpekbalıkları, karaya şaşırtıcı derecede yakın mesafede gözlemleniyor. 3-4’er kişi ufak botlara biniyor ve birkaç dakika içerisinde gözlem noktasında ağızlarını su yüzeyine çıkarmış balina köpekbalıkları görülmeye başlanıyor.

Kemal Kaya Filipinler Oslob
Açıklarda gördüğünüz tekneler whale shark izleme yeri
filipinler balina köpekbalıkları nerede

Tan-awan’da 8 adet görülebilen balina köpekbalıklarını botlar içerisindeki görevliler bir yandan su üzerinde ilerleyerek küçük balıklarla besliyor. Böylece balinalar onların arkasından giderken, sıra sıra dizilmiş gözlem botlarından atlayanların yanlarından balinalar yüzüp gidiyor.

Malta

Bot üzerinden gözlem yapmak isteyenlerin süresi 30 dakika ile sınırlıyken, dalışı seçenler 1 saate kadar balinalarla vakit geçirebiliyor. Kısacık görünen bu süre bile, bu dev memeliler ile hayranlık uyandırıcı ve adrenalin dolu bir zaman sağlıyor.

Anlatılanlara göre, bir turist Oslob’da kıyıya yakın balina köpekbalıklarını tesadüfen fark etmiş ve gözlemlemek için yerli balıkçılarla keşfe çıkmış. O zamandan bu yana bölge popüler bir gözlem noktası haline gelmiş.

oslob dalış
oslob whale shark
cebu balina köpekbalıkları
oslob balina köpekbalıkları

Esasında Oslob’daki balina köpekbalıkları bir nevi evcilleştirilmiş hayvanlar. Sabahları ve öğlenleri balıkçıların onları beslemesine alışkın oldukları için sürekli o bölgede bulunuyorlar. Bu yüzden de Oslob’a gidildiğinde balina köpekbalıklarını görmek garanti oluyor.

Filipinler’deki bir diğer balina köpekbalığı dalış noktası da Luzon Adası’nın güneyinde yer alan Donsol açıkları. Ancak buradaki köpekbalıkları Oslob’daki gibi beslenmediği ya da ‘evcilleştirilmediği’ için dalış yapıldığında balina köpekbalıklarını görüp görmemek biraz şans işi.

oslob köpekbalıkları

Oslob’a nasıl gidilir

Filipinler’in başkenti Manila‘dan uçuşların bulunduğu Cebu, gözlem noktasına yaklaşık 3 saatlik mesafede yer alıyor. Birçok acente hem balina gözlemi hem de gözlem noktası yakınındaki Tumalog Şelaleleri‘ne Cebu çıkışlı turlar düzenliyor.

Bu turlar genellikle sabahları 5’te Cebu’dan hareket ediyor çünkü gözlem için en uygun saatler, balina köpekbalıklarının beslendiği ve kıyıya yanaştığı sabah saatleri. Ben Oslob şehrinin hemen karşı kıyısında yer alan Sumilon Adası‘nda konakladığım için, kaldığım Sumilon Bluewater Resorts‘un botlarıyla karşıya geçip, ardından 10 dakikalık bir kara transferi ile gözlem noktasına ulaştım.

Devasa bir canlıyla, zarar vermediklerini bilerek şnorkel yapmak benim için eşsiz bir deneyimdi. Yayvan ağızları ve dikdörtgen suratları o kadar şirin ki, isimlerindeki “köpekbalığı” kısmını çıkarıp sadece “balina” olarak adlandırmak gerektiğini düşündüm. Adrenalin dolu bu deneyim, kesinlikle Filipinler’de yaşanabilecek en özel deneyimlerden.

Önceki blog yazısıMillion Years Stone Park ve Pattaya Timsah Çiftliği
Sonraki blog yazısıTaronga Hayvanat Bahçesi: Taronga Zoo Sydney
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

1 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın