Burnumda acı yanık kokusuyla uyandım. Her yer duman, nefes almakta zorlanıyorum. Çok ciddi olmayan bir allerjim var ama bu defa nefes almak nedense güç bana. Her sabah ve her akşam Bali’liler kapı önlerinde veya bahçelerinde bir gelenek uyguluyorlar; çöp yok etme, yani yakma geleneği. Ülkede çöp toplamak diye bir sistem olmadığından, çöpleri yakma yoluna gidiyorlar. Her sabah ve her akşam tüm şehri kaplayan bir sis tabakası bundan.

Bakkaldan peynir, reçel ve ekmek alıp kahvaltı yaptıktan sonra, sırtçantalarımızı alıp yaklaşık 2 kmlik yolu yürüyerek Dewi Sri Bungalows adlı yeni yerimize geçtik. Bir yanı pirinç tarlası bir yanı harika güzellikte bahçe olan bungalowlar çok bakımsız. Eski olduğu belli ve bütün ağaç oymalar ve heykeller zamanın etkisiyle hasar görmüş. Odamıza yerleştikten sonra Monkey Forest’e doğru yürüdük, kaldığımız yer 5 dakika kadar uzağında. Giriş ücreti 20.000 Rupiah.

Hemen girişten itibaren etrafınızı maymunlar sarıyor. Elimizde ne varsa hepsini çantaya koyduk. Her an bir yerlerden fırlayıp gözlüğünüzü, şapkanızı, fularınızı veya elinizde varsa yiyecek bir şeylerinizi çalabilirler. Çantanızda yiyecek olduğunu kokudan anladığında yine de sizi rahat bırakmıyorlar. Yaşlı, genç, bebek… Hepsini bir arada sizden bir şeyler almak için beklediğini görüyorsunuz. Maymunların çoğunluğu da parkın girişinde toplanmış. Park girişinde muz alıp maymunlara verebiliyorsunuz.

Ziyaretimiz sonrası otopark çıkışında konuşmaya başladığımız park yöneticisi bize, Monkey Forest’te 8 aileden oluşan 800’e yakın maymun yaşadığını söyledi. Balinese Hinduizm için bu ormanın ve maymunların kutsal olduğundan koruma altında olduğunu, dışarıya maymunu vermediklerini, Washington, Amerika’daki bir üniversiteden, maymunlar üzerinde eğitim almak ve uzmanlaşmak isteyen öğrencilerin ziyaret ettiğini söyledi. Orman dışına çıkmak isteyen maymunları elindeki sapanıyla vurarak da engelliyordu.

Park ziyareti sonrasında Farid, motosiklet kiralamak için galerileri ile sıkı pazarlıklara girişti. Cadde üzerinde gördüğümüz her kiralama servisine girdik, hepsinden aldığımız fiyatlar aşağı yukarı 40.000 IDR. İlk geldiğimiz gün ziyaret ettiğimiz bir tur acentenin fiyatı en makuluydu. Ben oradan 35.000’ bir tane kiraladım, ancak yarın teslim alacağım. Farid ise başka bir yerden motor kiraladı. Motoru iyi olmadığından yarın geri gelecek olan motorlardan yenisiyle değiştirecek.

Dün görüştüğümüz Farid’in arkadaşı Peter, bize şehrin biraz dışında Janggar Ulam isminde bir yeri önermişti. Farid’in motorunun arkasına atlayıp oraya gittik. Daha dün motosiklet kazası yapmış biri olarak, kendi kullanmadığım bir motorun arkasında yolcu olarak oturmak zormuş. Durmadan Farid’e yavaş gitmesi için ikazlarda bulunarak gidiyorduk. Pirinç tarlası kenarındaki restoranın hem ucuz menüsü ve hem de bedava ve hızlı interneti vardı. Yerde oturulacak şekilde hazırlanmış sofraları olan kamelyalardan birine oturup, içeceklerimizi söyledikten sonra bilgisayarlarımıza daldık.

Day 349: Endonezya:6. Bali, Ubud, 18 Temmuz 2011

Önceki blog yazısıAmazing Ubud!
Sonraki blog yazısıEl Sanatları Köyü: Mas Village
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

3 YORUM

 1. Selam Ubud yazıları için teşekkürler. Mayısta biz de Ubud ve Seminyak yolcusuyuz. Monkey Forest de listemizde. TripAdvisor’da bazı yorumlarda, maymunların zaman zaman ısırdığı veya agresif davrandıkları yazıyor. Ne dersin gidelim mi hanımla beraber Monkey Forest’a? Kuduz aşısı için yarıda kesmeyelim de tatili 🙂

  • Monkey Forest’a giderken dikkat etmeniz gereken şeyler var, bunları yaptıktan sonra sorun yok. Mutlaka gidin.
   Yanınızda hiçbir şey götürmeyin, mümkünse çanta bile. İlla çanta alıcaksanız içerisinde asla yiyecek bir şey olmasın. Gözlük, şapka, fular gibi şeyleri çantanıza koyun. Fotoğraf makinenize dahi dikkat edin.

   Panik yapmayın, korkmayın, agresif davranışlarda bulunmayın.Genelde çok şımarıklar ama sevimliler. Özellikle anne maymunlar agresif olabiliyor, onlara çok yaklaşmamaya bakın. Öyle kucağıma alayım, seveyim de demeyin.

   Bu dediklerimden sonra da korkup gitmemezlik etmeyin. Rahatlıkla gidip gezebilirsiniz. Orman olarak da güzeldir, heykellerde her detaya dikakt edin. Zaten Ubud merkezde yer alıyor.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın