9. St. Paul Kuyusu

Çukurova Antik Kentler
Çukurova’nın en değerli antik miraslarından biri: St. Paul Kuyusu

İncil’de kendisinden müjdeleyici olarak söz edilen ve Hristiyanlar için çok önemli bir yere sahip olan St. Paul, Tarsus doğumlu. Mersin’in Tarsus ilçesi bu yüzden Hristiyanlar için kutsal yerlerden biri.

Geçmişte Kudüs’e hacı olmak için giden, yöreden geçen Hristiyanlarca ziyaret edilen ve suyu içilen St. Paul Kuyusu, Aziz Paul’un evinin bahçesinde yer alıyor. Tarsus’ta gezilecek yerler arasında bulunan bu kuyu, inanç turizmi için de önemli bir merkez.

malta

Derinliği 38, çapı ise 1,15 m kadar olan kuyunun, Hristiyanlığı dünyada en çok yayan isme adanmış olması önemini artırıyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi‘ne aday gösterilen bu yer mutlaka listeye eklenmeli.

       

11 YORUM

  1. Hani yanlış anlamayın da, Yumuktepe’ye giderseniz cebinizde ne varsa vermek zorunda kalırsınız uyuşturucu bağımlısı olan kişilere.

  2. Hiç adını duymadığımız yerler (Mersinliyim:) ). Sadece Soli’ye gitmiştim bir de Anamerium şehrine. Çok güzel yerler varmış.

  3. En az bilinen yerler Alahan manastırı ve Uzuncaburç bence, her ikisi de uluslararası üne kavuşacak yapılar.

  4. Kütahya çavdarhisar Aizanoi antik kent ziyaret edin benim oğlum kısa dönem askerlik yaparken yanına gitmiştik çok güzel insanı hayran bırakıyor dünyanın ilk borsası orda kurulmuş.

  5. Akkale, Yanıkhan, İmirzeli, Öküzlü ve olmazsa olmazımız Kız Kalesi…Alahan Manastırı, Ayaş Elaiussa-Sebaste Antik Kenti…tarihe yolculuk…

    • Sadece çok ilgili olan beğenecektir. Bakımsız, kendi haline bırakılmış, küçücük bir kısmı tel örgü ile çevrilmiş, bilgilendirme için bir levha bulabilirseniz başarı olur…Kısaca üzücü…

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın