7. Olba Antik Kenti

Adana-Havalimani-Arac-Kirala
Buraları gezmek için araç kiralamak şart

Eski Yunan’da Olba Krallığı’nın ticaret merkezi ve dini merkezi olan Olba Antik Kenti, Mersin’in Silifke ilçesi sınırlarında bulunuyor. Köklü tarihini günümüze kadar ulaştırmayı başaran bu kent, hala ayakta olan eseriyle görülmeye değer.

Uzuncaburç Kalıntıları’na 4 km mesafede yer alan, Olba’da su kemeri, çeşme binası, nekropol, tiyatro ve evler hala ayakta. Buranın en değerli eseri olarak kabul edilen çeşme binasının MS 193-211 yıllarında Septimus Severus döneminde yapıldığı biliniyor.

malta

Bizans İmparatorluğu döneminde onarım gören su kemerleri ile kentte en çok ilgi çeken eserlerin başında kaya mezarı ve lahitler geliyor. Bazı oturma basamakları ve sahnenin bir kısmı ayakta olan tiyatro da görülmesi gerekenler arasında. Mersin’e bir gezi planı yapmaya hazırlanıyorsanız eğer, Olba Antik Kenti’ni ziyaret etmeyi unutmayın. Bu kentte sizi şaşırtacak çok detay saklı.

       

Silifke konaklama önerisi: Altınorfoz Otel

11 YORUM

  1. Hani yanlış anlamayın da, Yumuktepe’ye giderseniz cebinizde ne varsa vermek zorunda kalırsınız uyuşturucu bağımlısı olan kişilere.

  2. Hiç adını duymadığımız yerler (Mersinliyim:) ). Sadece Soli’ye gitmiştim bir de Anamerium şehrine. Çok güzel yerler varmış.

  3. En az bilinen yerler Alahan manastırı ve Uzuncaburç bence, her ikisi de uluslararası üne kavuşacak yapılar.

  4. Kütahya çavdarhisar Aizanoi antik kent ziyaret edin benim oğlum kısa dönem askerlik yaparken yanına gitmiştik çok güzel insanı hayran bırakıyor dünyanın ilk borsası orda kurulmuş.

  5. Akkale, Yanıkhan, İmirzeli, Öküzlü ve olmazsa olmazımız Kız Kalesi…Alahan Manastırı, Ayaş Elaiussa-Sebaste Antik Kenti…tarihe yolculuk…

    • Sadece çok ilgili olan beğenecektir. Bakımsız, kendi haline bırakılmış, küçücük bir kısmı tel örgü ile çevrilmiş, bilgilendirme için bir levha bulabilirseniz başarı olur…Kısaca üzücü…

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın