6. Anemurium Antik Kenti

Mersin'in Tarihi Yerleri
Mersin’in Tarihi Yerleri: Anemurium Antik Kenti

Anamur-Antalya karayolu üzerinde yer alan Anemurium Antik Kenti, aynı zamanda Mersin’in Anamur ilçesinin de isim kaynağı. Yılın her dönemi rüzgarın eksik olmadığı bu yer Rüzgarlı Burun anlamına geliyor.

Tarihin geçmiş dönemine yolculuk yapmak isteyenleri büyüleyen bu kentte Luviler, Arzavalar, Klikyalılar (Likyalılar), Kueler, Selefkozlar, Kızuvatnalılar, Hititler, Asurlular, Persler, Romalılar, Bizanslılar ve Araplar uzun süre egemenliklerini sürdürmüşler. En uzun egemenlik dönemi ise Türklerin olmuş.

malta

Kentte hala yer yer izleri görülebilen surlar, üç adet hamam, tamamlanmamış antik tiyatro, yaklaşık 1000 kişinin oturabileceği büyüklükte inşa edilmiş gösteri salonu geçmişe dair izleri yansıtıyor. Ayrıca liman yolunda ortaya çıkartılan mozaiklerin bir kısmı müzede, bir kısmı ise antik şehirde görülebiliyor.

       

Anamur otel önerim: Ünlüselek Otel

11 YORUM

  1. Hani yanlış anlamayın da, Yumuktepe’ye giderseniz cebinizde ne varsa vermek zorunda kalırsınız uyuşturucu bağımlısı olan kişilere.

  2. Hiç adını duymadığımız yerler (Mersinliyim:) ). Sadece Soli’ye gitmiştim bir de Anamerium şehrine. Çok güzel yerler varmış.

  3. En az bilinen yerler Alahan manastırı ve Uzuncaburç bence, her ikisi de uluslararası üne kavuşacak yapılar.

  4. Kütahya çavdarhisar Aizanoi antik kent ziyaret edin benim oğlum kısa dönem askerlik yaparken yanına gitmiştik çok güzel insanı hayran bırakıyor dünyanın ilk borsası orda kurulmuş.

  5. Akkale, Yanıkhan, İmirzeli, Öküzlü ve olmazsa olmazımız Kız Kalesi…Alahan Manastırı, Ayaş Elaiussa-Sebaste Antik Kenti…tarihe yolculuk…

    • Sadece çok ilgili olan beğenecektir. Bakımsız, kendi haline bırakılmış, küçücük bir kısmı tel örgü ile çevrilmiş, bilgilendirme için bir levha bulabilirseniz başarı olur…Kısaca üzücü…

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın