5. Yumuktepe

Mersin'de Göülecek Tarihi Yerler
Mersin’de Göülecek Tarihi Yerler: Yumuktepe

Mersin şehir merkezinde, kolay ulaşılabilen bir konumda bulunan Yumuktepe Höyüğü, zamanda yolculuk yapmak isteyenler için ideal bir nokta. Tarihte birçok araştırma ve araştırmacının dikkatini çeken höyük, bölge tarihi konusunda da bilgi kaynağı oluşturuyor.

İngiliz arkeolog John Garstang tarafından keşfedilen Yumuktepe’de sürdürülen kazı çalışmaları, o dönem İkinci Dünya Savaşı’nın yaşanması nedeniyle bir süre durmak zorunda kalmış. Savaşın ardından Garstang ve ekibi kazılara devam etmiş. Ayrıca 1993 yılında İstanbul ve Roma üniversitelerinin ortak çalışmaları da olmuş.

malta

Bugün höyükten çıkarılan birçok eser ziyaretçiler tarafından görülebiliyor. 23 tabakalı bir yerleşimin olduğu bilinen Yumuktepe, insanlık tarihi için önemli bilgiler sağlamış. Yumuktepe Höyüğü’nü Mersin gezinizde ziyaret edebilir, köklü bir tarihe ışık tutan bu bölgeye yakından tanık olabilirsiniz.

       

11 YORUM

  1. Hani yanlış anlamayın da, Yumuktepe’ye giderseniz cebinizde ne varsa vermek zorunda kalırsınız uyuşturucu bağımlısı olan kişilere.

  2. Hiç adını duymadığımız yerler (Mersinliyim:) ). Sadece Soli’ye gitmiştim bir de Anamerium şehrine. Çok güzel yerler varmış.

  3. En az bilinen yerler Alahan manastırı ve Uzuncaburç bence, her ikisi de uluslararası üne kavuşacak yapılar.

  4. Kütahya çavdarhisar Aizanoi antik kent ziyaret edin benim oğlum kısa dönem askerlik yaparken yanına gitmiştik çok güzel insanı hayran bırakıyor dünyanın ilk borsası orda kurulmuş.

  5. Akkale, Yanıkhan, İmirzeli, Öküzlü ve olmazsa olmazımız Kız Kalesi…Alahan Manastırı, Ayaş Elaiussa-Sebaste Antik Kenti…tarihe yolculuk…

    • Sadece çok ilgili olan beğenecektir. Bakımsız, kendi haline bırakılmış, küçücük bir kısmı tel örgü ile çevrilmiş, bilgilendirme için bir levha bulabilirseniz başarı olur…Kısaca üzücü…

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın