2. Adamkayalar

Adamkayalar, Mersin

Mersin’de Kızkalesi yakınlarında bulunan Adamkayalar, Şeytan Deresi Vadisi’nde yer alıyor. Vadinin dik yamacında, MS 2. yy’dan kalma kayaların yüzünde 9 niş içerisinde görülebilen 11 erkek, 4 kadın, 2 çocuk ve 1 dağ keçisi kabartması ziyaretçilerini büyülüyor. Bazı nişlerin alınlığında Roma kartalı kabartmaları da dikkat çekiyor.

Kaya kabartmaları ile kale, burç ve yerleşim yerlerinden oluşan kalıntılar bugün turistik bir çekim merkezine dönüşmüş durumda. Anadolu’da bu kadar kabartmanın bir arada bulunduğu başka bir yere rastlanmıyor. Dönemin ileri gelenleri ya da komutanların ailesi ve çocuklarının kabartmalarının minnet duygusu ile yapıldığı düşünülüyor.

malta

MS 200’lü yıllara ait bu kabartmalar, ciddi tehlike altında. Define avcılarının hedefinde olan bölgede tahribat devam ediyor. Ulaşımın zor olması ve sahilden iç bölgelere giden yolların kontrol edildiği bir yerleşim yeri olan Adamkayalar, farklı bir deneyim için mutlaka görülmeli. Daha detaylı bilgiler için Silifke Gezilecek Yerler yazıma göz atın.

       

11 YORUM

  1. Hani yanlış anlamayın da, Yumuktepe’ye giderseniz cebinizde ne varsa vermek zorunda kalırsınız uyuşturucu bağımlısı olan kişilere.

  2. Hiç adını duymadığımız yerler (Mersinliyim:) ). Sadece Soli’ye gitmiştim bir de Anamerium şehrine. Çok güzel yerler varmış.

  3. En az bilinen yerler Alahan manastırı ve Uzuncaburç bence, her ikisi de uluslararası üne kavuşacak yapılar.

  4. Kütahya çavdarhisar Aizanoi antik kent ziyaret edin benim oğlum kısa dönem askerlik yaparken yanına gitmiştik çok güzel insanı hayran bırakıyor dünyanın ilk borsası orda kurulmuş.

  5. Akkale, Yanıkhan, İmirzeli, Öküzlü ve olmazsa olmazımız Kız Kalesi…Alahan Manastırı, Ayaş Elaiussa-Sebaste Antik Kenti…tarihe yolculuk…

    • Sadece çok ilgili olan beğenecektir. Bakımsız, kendi haline bırakılmış, küçücük bir kısmı tel örgü ile çevrilmiş, bilgilendirme için bir levha bulabilirseniz başarı olur…Kısaca üzücü…

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın