Makedonya‘nın ikinci en büyük şehri Bitola, Osmanlı Döneminden bu yana Türklerin Manastır olarak adlandırdığı bir yerleşim yeri. Makedonya’nın başkenti Üsküp ile karşılaştırıldığında daha sakin ve huzurlu bir görünüme sahip Bitola, zengin tarihi geçmişinin yanı sıra doğal güzellikleri ile görmeye değer. Ohrid‘den günübirlik gidip gezmeye değer şirin bir şehir.

Balkanların diplomasi kenti olarak da anılan Bitola, birçok Avrupa ülkesinin 1800’lü yılların sonundan itibaren diplomatik temsilcilik açtığı, Balkanların stratejik öneme sahip merkezlerinden biri olarak kabul ediliyordu. O yıllarda açılan temsilciliklerin birçoğu hala aynı binalarda hizmet vermeye devam ediyor.

manastır gezilecek yerler

Bitola Gezi Rehberi 🇲🇰

Bitola, Makedonya’nın küçük ve güzel bir şehri. Makedonya’nın resmi dili Makedonca. Makedonya para birimi Makedonya Dinarı. Bitola Türkiye’den 1 saat geride.

Nüfusu 100 bine yaklaşan Manastır, şehir yaşamı ile özdeşleşen kalabalık, karmaşa, trafik ve stres gibi sorunlardan bir hayli uzakta, yaşamın kendi halinde devam ettiği bir şehir merkezine sahip. Şehrin sokaklarında yürürken herhangi bir koşturmanın hissedilmediği şehir, bu özelliği ile huzurla, yürüyerek keşfedilebilecek bir görünümde.

Bitola’nın Türkler için farklı bir anlamı ve önemi var. Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri lise eğitimini aldığı Manastır Askeri İdadisi, bu kentte. Günümüzde Manastır Kültür Müzesi olarak hizmet veren müzeyi her yıl binlerce Türk ziyaret ediyor.

Bitola’ya gitmek için vize gerekmiyor. Başkent Üsküp’e uçup oradan gidebilirsiniz. Ancak araçla gitmeyi düşünüyorsanız Yunanistan ve Selanik şehri üzerinden gideceğinizden Yeşil Pasaport sahibi olmanız ya da Schengen vizesi almanız gerekiyor. Henüz hiç vize deneyiminiz olmadıysa Schengen Vizesi Nasıl Alınır, Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterebilir.

Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor. Vizesiz Balkan Turu ve Vizesiz Gidilecek Balkan Ülkeleri yazıları da belki ilginizi çekebilir. Detaylı hazırladığım Vizesiz Ülkeler Listesi blog yazıma göz atın.

Malta

Makedonya Gezi Rehberi blog yazılarımda ülke hakkında bilgiler paylaştım. Daha uygun bir Makedonya tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

Manastır Gezilecek Yerler 📌

1. Manastır Askeri İdadisi

bitola görülecek yerler

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda büyük emeği olan birçok önemli ismin yetiştiği Manastır Askeri İdadisi, günümüzde Manastır Kültür Müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. Makedon kültürüne ve tarihine dair birçok fotoğraf, belge ve objenin sergilendiği müze Türkler için büyük önem taşıyor.

Müzenin ikinci katında bulunan Atatürk Anı Odası, askeri lise eğitimini bu okulda alan Mustafa Kemal’i onurlandırmak için hazırlanmış. Atatürk’ün balmumu heykeli, Atatürk hakkında belgeler ve kitaplar ile interaktif yayınlar bu odada sergileniyor.

2. Stara Čaršija

manastır görülecek yerler

Stara Čaršija, Osmanlı döneminde 3 bin sanatçının tezgahlarını açtığı ve günümüzde ise sadece 70 farklı dükkanın kaldığı gezmesi oldukça keyifli olan eski bir Türk pazarı. Aslına bakarsanız Üsküp’teki pazarlardan çok daha yaşanmışlık hissi veriyor. Yerel halkın buradaki pazarlık etme çabalarını, kıyafet denemelerini ve daha bir çok şeyi görebilirsiniz; ayrıca pazarın en ilginç bölgesi ise şüphesiz doğu köşesinde yer alan yiyecek pazarı.

Dragor Nehri’ni geçince karşınızda bulacağınız pazarın tarihi yüz yıllar öncesine dayanıyor. Üsküp’te de tarihi bir pazar olasına rağmen Bitola’daki bu pazar daha az turistik ve daha temiz. Pazar içerisinde gezerken bölgenin orta çağ ruhunu nasıl güzel bir şekilde muhafaza ettiğine şahit olacaksınız.

Pazarda ayrıca şehrin zanaatkarlarına ayrılmış olan bir kapalı çarşı da bulunuyor. Bu pazarın bir köşesinde şehrin çiftçilerinin mallarını sattıkları yeri görebilirsiniz ve bu köşe insana eski tarz alışverişin ne kadar güzel bir duygu olduğunu çok net yansıtıyor.

3. Manolya Meydanı

manastırda gezilecek yerler
bitola manastır nerede

Bu mütevazi meydan şehrin en büyük anıtlarından birkaç tanesine ev sahipliği yapıyor. Yaşlıların toplanıp günün gıybetini yaptıkları en önemli nokta olduğundan bahsetmemize gerek yok diye düşünüyorum. Şehrin sembollerinden biri olan ve orijinalinin maalesef yok olduğu Saat Kulesi burada bulunuyor. Cami ve kiliseler gibi farklı inançların da bir arada yaşadığı meydan görülmeye değer.

4. Yeni Cami ve Saat Kulesi

manastır makedonya

Bitola’nın 16. yüzyılda inşa edilen Yeni Camii ve 17. yüzyıl taş Saat Kulesi, Sirok Sokağı’nın hemen başında, Dragor Nehri’nden hemen önce ve Stara Çarşısı’nın kapısında bulunuyor. Çok başarılı bir restorasyondan geçen cami oldukça iyi durumda. Bir zamanlar alışveriş bölgesi olan bu nokta şu anda yerel halkın gelip şemsiyeler altında dinlenip serinledikleri çok güzel bir park halinde.

5. Heraclea Lyncestis

MÖ 4. yüzyıla uzanan tarihi geçmişi ile Heraclea Lyncestis kalıntıları Bitola’nın en eski yerleşim yerlerinden. Romalılar ve Bizanslılar tarafından genişletilerek büyütülen kent, bölge tarihinin geçmişine ışık tutuyor. Hamam yapısı, tapınaklar ve Erken Hristiyan dönemi eserlerinin görülebildiği kalıntılara giriş ücreti 100 Dinar.

6. Širok Sokak

bitola manastır

Sırbistan yada Hırvatistan gibi ülkelerde biraz vakit geçirdiyseniz kafe kültürünün Balkanların vazgeçilmez bir parçası olduğunu anlamışsınızdır. Günün her saati yerel halkın kafelerde oturup vakit geçirdiğini ve çevreyi izlediklerini görebilirsiniz.

Bitola’nın Sirok Sokağı da şehrin en güzel ve en tarz caddesi. Rengarenk cepheli binaları ve Avrupa ülkelerinin fahri konsolosluk binaları şehrin Osmanlı dönemindeki sofistike dönemini öne çıkartıyor. Burada bir kafede oturup insanların günlük koşturmacalarını izlemek Bitola deneyiminin yaşanması gereken parçalarından biri.

Günümüzde Bitola neredeyse tamamen Sirok sokak ile anılıyor. Uzun bir yaya caddesi şehrin kalbine kadar uzanıyor ve sessiz sakin olduğu çok da görülmüş bir durum değil. Sırt sırta vermiş birçok kafe ve restoran hemen herkesin buluşma noktası olmuş gibi görünüyor. O yüzden siz de bir kahve alın, oturun ve insanların koşturmacasını izleyin.

7. Bitola Müzesi

Bitola Tarih Müzesi, biraz bakımsız olsa da yerel tarih, bölgesel mimari ve devrimsel tarih ile bölgenin I. Dünya Savaşı sırasındaki önemi hakkında oldukça önemli bilgiler sunuyor. Müzede arkeolojik kazılardan elde edilen buluntular ve tarihi belge ve dökümanlar bulunuyor.

Malta

8. Sveti Dimitrija Kilisesi

Sveti Dimitrija Kilisesi, çok güzel fresklere, gösterişli avizelere ve devasa bir ibadet alanına sahip. Evlenemek isteyen çiftlerin nikah törenlerinin de yapıldığı kilise freskleri ve vitraylarıyla görülesi bir mekan.

Bitola nerede 📍

Osmanlı İmparatorluğunun egemenliği döneminde Manastır olarak adlandırılan Bitola, Makedonya’nın güneybatısında yer alıyor. Pelister Milli Parkı’nın yanı başındaki şehir, Yunanistan’ın kuzeybatı sınırına da çok yakın bir konumda.

Bitola’ya nasıl gidilir ✈️

Bitola’ya Türkiye’den direkt uçuşla gitmek mümkün değil. Bitola’ya 9 km uzaklıkta bulunan Logovardi Havalimanı, uçuşa kapalı. Türkiye’den Bitola’ya havayoluyla gitmek isteyenlerin öncelikle Makedonya’nın başkenti Üsküp Büyük İskender Havalimanı’na ulaşmaları gerekiyor.

Makedonya’nın başkenti Üsküp‘e İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları’nın, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan ise Pegasus Hava Yolları’nın haftanın 7 günü direkt seferleri var. İstanbul-Üsküp uçuşu 1 saat 40 dakika sürüyor.

bitola nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Üsküp Büyük İskender Havalimanı, şehir merkezine 23 kilometre uzaklıkta. Havalimanından şehir merkezine otobüs seferleri var. Bu otobüslerle 30 dakikada Üsküp’e gidilebiliyor.

Üsküp ile Bitola 170 km uzaklıkta. Özel araçla 2 saat 20 dakika süren bu yolculuk, Üsküp Otobüs Terminali’nden kalkan otobüslerle 3 saat 40 dakika sürüyor. Her gün her 3 saatte bir Üsküp-Bitola arasında seferleri olan otobüsleri Transkop patnicki soobrakaj A.D. Bitola şirketi çalıştırıyor.

Üsküp’ten Bitola’ya gitmenin bir başka yolu da tren kullanmak. Üsküp Tren Garı’ndan Bitola’ya her gün 5 tren seferi bulunuyor. Devlete ait Macedonian Railways (MZ) tarafından işletilen trenle yolculuk 3,5 saat sürüyor.

Bitola, Makedonya’nın en eski şehirlerinden biri ve mimari tarzı, eğlenceli kafeleri ve tarihi ile oldukça doyurucu bir şehir. Kuzey Yunanistan sınırında ve Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşadığı yerlerden biri olan şehir ülkenin resmi olmasa da kültürel başkenti olarak öne çıkıyor.

Yüzyıllar boyunca Türklerin yoğun yaşadığı şehir Osmanlı Dönemi’nde Manastır olarak adlandırılıyordu. Makedonya’nın başkent Üsküp’ten sonra en büyük ikinci kenti olan Bitola, zengin tarihi geçmişini yansıtan yapıları, müzeleri, hareketli sokakları ve doğal güzellikleriyle keşfedilmeye değer.

Önceki blog yazısıAvusturya Gezilecek Yerler
Sonraki blog yazısıBoğazda Ahenkli Bir Köy: Kuzguncuk
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

4 YORUM

  1. merhabalar çifte vatandaşlık için babamın doğum belgesini alamk için manastıra gitmem gerekiyor tabikii kaç günde çıkacağını bilmediğimjden gitmek istiyorum pasaportum dahi yok hangi yolları izlemem gerekli

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın