Endonezya‘nın Sumatra Adası‘nın Medan şehrinde, sabah 4.30’da üç tekerlekli motosiklet becak ile havalimanına geçtik. Yanımda yol arkadaşım İran asıllı Hollandalı arkadaşım Farid var. Air Asia uçağımız saat 06.05’de havalandığında gün ağarmaya başlamıştı.

Kuala Lumpur Havalimanına varınca ulaşım sağlayan en ucuz otobüslerden birine 8 Ringit (RM) ödeyip şehire geçtik. Otobüs İstasyonun üst katındaki metro sistemini kullanarak Chinatown bölgesindeki Pasar Seni istasyonunda indik. Hemen yakındaki Matahari Lodge hostele RM30 karşılığı, 6 kişilik dorm odasına yerleştik.

Chinatown’daki alışveriş sokağı çok kalabalık. Her çeşit yüze rastlayabiliyorsunuz. Kimin Malay kimin yabancı olduğunu anlamak zor. Bütün bildik popüler markaların taklitelerini bulabilirsiniz. Fiyatlar da makul görünüyor. Digi’nin ofisini bulup, 8,5RM karşılığında SIM kart aldım.

Akşamında Sumatra’da Lake Toba’da iken tanıştığımız İsveçli Valentine ile buluşup üçümüz birlikte Kuala Lumpur Chinatown’u gezdik. Şehrin Golden Tringle olarak adlandırılan popüler noktasındaki salsa bara gittik.

Malta

Seyahatimin bu 401. gününde, sabah saat 4.30’da üç tekerlekli bisiklette Endonezya’nın Sumatra adasındaki karmaşık ve kalabalık Medan şehrindeyken, şu an sabahın 02’sinde Güneydoğu Asya ülkesi Malezya’nın başkenti modern Kuala Lumpur şehrinde bir salsa bardaydım.

Garip hissetmemek elde değil. Yolda olmak böyle bir şey işte. Güzel bir şey.

Day 401, Malezya:1, Kuala Lumpur, Malaysia. 9 Eylül 2011, Cuma


Malezya–Singapur Turu

Malezya‘nın başkenti Kuala Lumpur’a Endonezya’nın Sumatra Adasında yer alan Medan şehrinden 9 Eylül 2011 günü uçtum. Malezya gezimde Kuala Lumpur, Melaka şehirlerini, Batu Mağaraları ve Tioman Adası‘nı gezdim.

Seyahat planlarınız kısıtlı bir zamanı kapsıyorsa Kuala Lumpur ve Batu Mağaralarına 1 tam gün ayırmak yeterli. Benim gibi macera seviyor ve az bilinen yerleri görmek istiyorsanız rotanızı Borneo Adasına çevirin.

Melaka şehrinde 2 gün konakladıktan sonra Malezya’nın Tioman Adasına geçtim. Adaya giderken hava şartları kötü olduğundan feribot kalkmadı ve 1 gece pek bir cazibesi olmayan Mersing kasabasında kalmak zorunda kaldım.

Tioman Adasında birkaç gün kaldıktan sonra Singapur’a geçtik. Tioman Adasından sabah 7.30’da ayrıldık, İskeleye vardığımda henüz güneş doğmamıştı. İran asıllı Hollandalı yol arkadaşım Farid ile seyahat ediyoruz.

Günbatımı gibi gündoğumu da izlenmeye değerdi. Mersing iskelesine vardıktan sonra ilk işimiz Singapur’a giden otobüs firmasının gişesinde olmaktı, ancak daha önce otobüs bileti ayırtmadığımızdan tüm koltuklar satılmıştı.

Sorup soruşturduk. 5 numaralı perondan önce Kota Tingi’ye giden halk otobüsüne atladık, sonrasında ise Johor Bahru’ya giden otobüse. J. Bahru şehir Singapur’un hemen sınırında olan büyükçe bir şehir. Kuala Lumpur’dan sonra Malezya’nın ikinci en kalabalık şehri. Buradan köprü vasıtası ile Singapur’a geçebiliyorsunuz.

Johor Bahru otobüs terminalinden de Singapur’a giden otobüsü bulduk. Singapur sınırına vardığımızda önce Malezya pasaport gişelerinden çıkışımızı yaptıktan sonra Singapur pasaport kontrolüne giden otobüse atladık.

Köprüyü geçtikten sonra Singapur imigration gişelerinden Singapur vizesini de aldıktan sonra 2 Singapur Doları (SGD) karşılığında otobüs biletimizi alıp Singapur şehir merkezine geçtik. 3 günlük Singapur seyahatim sonrası Borneo Adası Miri şehrine uçtum.

🏨 Kuala Lumpur’da OYO 552 Hotel Kl Centre Point, Travelodge City Centre, Lavana Hotel Chinatown ve Else Kuala Lumpur kalabileceğiniz oteller✔️

MALEZYA–SİNGAPUR ROTA (I) 📌 Medan (Sumatra, Endonezya)✈️ ✈ ➡ ① Kuala Lumpur, Malezya (9 Eylül 2011) 🚍➡ ② Melaka (11 Eylül 2011) 🚍 ➡ Mersing (41 Eylül 2011) 🚍➡ ③ Tioman Adası⛴ (15 Eylül 2011) ➡ Mersing 🚍→ Johor Bahru🚆 ➡ ④ Singapur ✈️ (18 Eylül 2011)➡ Miri (Sarawak, Borneo)

Malezya Rotası

Singapur-Malezya Rotası (II)

Singapur, Güneydoğu Asya’da yer alan Malezya Yarımadasının en güneydeki ucunda bir ada şehri. Şimdiye kadar en az 5 defa ziyaret ettiğim ülke, aynı zamanda dünyanın en düzenli gelişmiş ve zengin merkezlerinden biri. Ülkenin (Belki de şehrin desem daha doğru) her köşesinde yüksek yaşam kalitesi kendini gösteriyor.

Asya’nın en çok yabancı turist ağırlayan destinasyonlarından biri olan Singapur, kültürlerin buluşma noktası olarak da adlandırılıyor. Muhteşem sokak lezzetlerinden lüks restoranlara, yemyeşil şehir parklarından muazzam gökdelenlere kadar birçok farklılığı bir arada sunan ülke, aynı zamanda Asya ve Okyanusya arasında önemli bir aktarma noktası.

Bir zamanların balıkçı kasabası olan Singapur, Aslan Şehir olarak bilinen, Asya’nın parlayan turizm merkezi bir ülke. Lonely Planet, Singapur’u 2015’in en iyi rotalarından biri olarak seçti.

Neden olmasın ki! Nefis doğası, çok ilginç ve farklı tema parkları, harika toplu taşıma sistemi, dünyanın hemen her lezzetini bulacağınız zengin mutfağı, farklı kültürlerin bir arada görüleceği mahalleleriyle gidilesi görülesi bir ülke.

Singapur’dan Borneo Adasına oradan da Filipinler’e geçmiştim. Asya’da seyahat etmeyi en çok sevdiğim ülkelerde Filipinler’de 40 gün seyahat ettikten sonra tekrar Singapur’a döndüm. Filipinler-Singapur uçuşumu Tiger Airways ile yaptım.

Singapur’a yaptığım bu ikinci ziyaretimde pasaport yenileme işlemleri nedeniyle 15 gün kaldım ve pek çok yerini gezdim. Singapur’dan Malezya’ya geçtim.

Önce Singapur’dan Johor Bahru oradan da aynı gece Kuala Lumpur’a geçtim. KL’de 2 gün kaldıktan sonra Penang Adası Georgetown şehrine geçip orada da 2 gün kaldım. Sonra, otobüsle Tayland’a ve oradan da Koh Phangan Adasına feribotla geçtim.

🏨 Konaklama tavsiyelerim: Orchard Road’da kalmak isteyenler Orchard Hotel‘de kalabilirler. Clarke Quay’ide nefis konumdaki Paradox Singapore Merchant Court enfes bir tercih olabilir. Marina Bay bölgesindeki ise kaldığım Park Royal Hotel Marina Bay şahane bir tercih.

Hostel tercih edecekler için CapsulePod@Aljunied ve Galaxy Pods Capsule Hotel kapsül otelleri oldukça merkezi. Ayrıca Backpacker Cozy Corner Guesthouse ve Bluewaters Pods 38 Hongkong St radarınızda olsun ✔️

SİNGAPUR–MALEZYA ROTA 📌 Manila (Filipinler) ✈️ ➡ Singapur (8 Aralık 2011)🚍 ➡ Johor Bahru (Malezya)🚍 ➡ Kuala Lumpur 🚍 ➡ Georgetown 🚍 ➡ Tayland (28 Aralık 2011)

Malezya Route
Malezya Route (II)

Singapur’un nüfusu ağırlıklı olarak Çinliler, Müslüman Malezyalılar ve Hintlilerden oluşuyor. Kampong Glam, Arap kültürünü yansıtan Arap Bölgesi. Little India, Hindistan’a seyahat etmiş kadar hissettiren ‘Küçük Hindistan’. Chinatown ise Çin kültürüne tanık olunabilecek Çin Bölgesi.

Singapur’da görülecek yerler ile ilgili oldukça uzun bir liste verebilirim, ancak en önemlilerinin isimlerini vermeyi uygun görüyorum. Görülecek yerlerin en önemlileri arasında Gardens Bay the Bay, National Orchid Garden ve Singapur Hayvanat Bahçesi. Sentosa Adası‘nın tüm aktiviteleri oldukça güzel.

Marina Bay zaten ilk ziyaret edip her köşesini gezmeniz gereken yer. Tarihi One Fullerton Oteli, Esplanade Tiyatrosu, dünyanın benzersiz botanik parklarından Gardens Bay the Bay, masal sahnelerini anımsatan SuperTrees, dünyanın en yüksek dönme dolabı Singapore Flyer ve ArtScience Museum gibi diğer bir çok gezilesi görülesi yerler var.

Marina Sands Hotelin SkyDeck’ine çıkıp hem günbatımı izlenebilir hem nefis fotoğraflar çekilebilir. Singapore Flyer dünyanın en büyük dönem dolaplarından birisi, denenebilir. Singapur resimlerinde görülen ışık gösterilerini izlemek için akşamları 20.00’de mutlaka Marina Bay’de olun. Gündüzün sakin olan bu bölge gece ışıl ışıl. Hem gündüzünü hem gecesini görün.Singapur’da vaktiniz çoksa Jurong Kuş Parkı, MacRitchie Reservoir ve Marine Life Park da gezilecek yerler listesine eklenebilir. İlginç deneyim peşinde olanlar ise Gece Safarisi‘ni denemeliler. Clark Quay’dan tekene turu ile Riverside ve Marina Bay bölgesini gezmek de tavsiyelerim arasında.

Singapur, ekvatorun 137 km kuzeyinde yer alan, tropik iklime sahip bir ülke. Yani garanti vereyim her mevsim oldukça sıcak. Bu nedenle yılın herhangi bir zamanı ziyaret edilebilir. Mevsimsel değişimlerin açısından, bazı aylar diğerleri kadar sıcak değil.

Aralık ayından Haziran’a kadar olan dönem yüksek sezon olarak adlandırılıyor. Aralık ortası Çin Yeni Yılına denk geldiğinden en yoğun sezon. Bu tarihte şehir oldukça canlı ve hareketli, ama otellerde yer bulmak zor olabilir.

Kasım-Mart arasındaki dönem, kuzey doğu musonları nedeniyle iklimsel olarak diğer dönemlere göre daha serin. En çok yağış aldığı dönem ise Kasım-Ocak arası. Diğer dönemlerde de yağmur görülse de kısa süreli oluyor.

Günlük ortalama hava sıcaklığı 27°C, gün içi sıcaklık 22 ile 35 °C arasında değişiyor. Ortalama nem ise %84 civarında. Kısaca Singapur dört mevsim ziyaret edilebilecek bir ülke.

Ülkenin ünlü havalimanı Singapur Changi Airport Uzakdoğu’nun en büyük ulaşım hublarından birisi. Singapur Havayolları her gün tarifeli seferlerle İstanbul’dan Singapur’a uçuyor.

Bangkok’a 2,5 saatlik uçuş mesafesinde yer alan Singapur’a Türk Hava Yolları ve Singapur Hava Yolları ile İstanbul Havalimanı’ndan direkt uçuşla gidilebiliyor. İstanbul-Singapur uçuş süresi 10 saat 50 dakika. Uçaktan ilk gördüğünüz manzara ise, oldukça düzgün yerleşimler, yoğun yeşil alanlar ve yoğun golf alanları.

Şehir içi otobüsler ve gelişmiş metro ağı şehirde gezmenin en kolay yollarından. Tek biletle aktarmalı olarak ulaşım imkânı sunuluyor olması da işleri kolaylaştırıyor.

Day 513: TH:2 Koh Phangan, 29 Aralık 2011

18 Yorumlar

 1. Kemal Bey Merhabalar, öncelikle sitenizdeki yararli bilgiler icin cok tesekkür ediyorum.Biz kisa bir asya gezisi yapacagiz arkadasimla. Bir planimiz var ama olabiletisinin saglanabilirligi konusunda  tecrübelerinize ve tavsiyelerinize basvurmak istiyoruz. 

  12 subat 2017- 21:00 bangkok varis, 02 mart 2017-gece 01:20 singapur donus. 16 tam gune sahibiz.
  Amacimiz daha cok kültürel gezi ve 4-5 gunde sahilde gecirmek istiyoruz. Gezmek istedigimiz yerler ve gun sayilari su sekilde: 

  Bangkok(3)-Pattaya(1)-Siem Reap(3)-Phuket(4)-Kuala Lumpur(2)-Cameron highlands(1)-Singapur(2)

  Sorularimiz:

  -Bangkok’u 2 gune cekip pattaya da 2 gun kalip Koh Larn adasini ziyaret etmeye deger mi ?
  -Bangkok’u 2 gune cekip pattayayi gitmeyip 2 gun bagkok-2 gun chiang mai yapmaya deger mi?
  -Kuala lumpur 2 gun icersinde batu chaves dahi gezilebilir mi?
  -Phuket icin 4 gun fazlamidir? (2 gun ada turlari bir gun sehir turu ve safari yeterlimidir?)

  Yada Siz bizim icin nasil bir planlama tavsiyesinde bulunursunuz efendim.?
  Simdiden cok tesekkur ediyorum yardimlariniz icin…Güzel günler…

  • Merhaba,

   Bangkok, Kuala Lumpur, Singapur için ayırdığınız süreler benim düşünceme göre de yeterli.

   Pattaya- Vietnam savaşı sırasında ABD askerlerinin izinlerini geçirmek için geldikleri bir balıkçı köyü iken bugün ince uzun, yüksek binaların yer aldığı, hergün bir tane daha daha da yüksek binanın eklendiği eski halinden eser kalmayan sevimsiz beton ormanından oluşmuş yetişkinler için oyun alanı. 1986 da gittiğimde şirin küçük, sakin iki caddeden oluşan bir kasaba idi. Bugün ise yukarıda açıkladığım gibi bir şehir. Eğer oyun alanına dalmak istiyorsanız tabii ki gidin. Koh Lan zahmet etmeyin. Onunda eski haliye alakası yok. Rezilini çıkarmak diye buna deniyor. Koh Samet düşünülebilir. Değer mi?

   Chaing Mai – Bence görün.Bana göre çok güzel. Gece safarisini deneyin. 🙂 Fil safarisini, bambu rafting i deneyin.

   Kuala Lumpur- İki gün yeterli hatta fazla bile. Trafik sorununu aşasanız Batu çok rahat gezilir. Tarihi bazı binaları göremeyebilirsiniz. Çünkü gökdelenlerin arasında kaybolmuşlar. Geleceğin İstanbulunu orada görebilirsiniz.

   Cameron Higlands- Kişiye göre değişiyor. Bana göre vakit kaybı.

   Phuket- Ko Samui Bana göre ikiside aynı. Full Moon partiye katılmayı düşünüyormusunuz?  Düşünüyorsanız Koh Samui tercih olabilir. Phuket etrafındaki adalar hatta haritada bile gösterilmeyen adalar enteresan ve görülmeye değer. Mesela Similan gibi. Değişik ve güzel bir deneyim oldu bizim için. Tekneye bile terlik veya ayakkabı ile binemiyorsunuz. Yol bazen biraz uzun olabiliyor.

   Öneri: Sakin bir ortam ve deniz ararsanız eğer Koh Lanta yı araya sıkıştırmaya çalışın , Saladan da balıkçı lokantalarına uğrayın, Gung Che Nam Pla (Karides ama …) yı tadın derim.

   Ben olsam nasıl yaparım programımı; Bangkok 3- Chaing Mai 2- Phuket 4- Koh Lanta 3- Kuala Lumpur 2- Singapur 2.

   İyi tatiller dilerim.

   Yardımcı olabileceğime inandığınız bir sorunuz olursa çekinmeden sorabilirsiniz.

  • merhaba,

   size ben yardimci olamaya calisayim. Bankgok guzel ve gorulmesi gereken bir sehir. iki gece yeterli olmayacaktir cunku ilk iki gun zaten jetleg oluyorsunuz. varis saatinizde buyuk bir ihtimalle oglen 2 civari olur ki havalanindan cik otele git zaten aksam oluyor.  nehir gezisi, saray gezisi ve floating martket vs iki gun cok rahatlikla gecer. Pattaya en eski resort kasabasi Taylandin.Krabi, Phi Phi Island , Koh Samui , Koh an , Koh Lak cok daha yeni turizme acilan yerleri ve Yuksek yuksek hotellleri , gelismis turistlik yerleri gormek istiyorsaniz Pattaya size gore .Ben chiaing mai e giderdim. Zaten Phuket planiniz var onun icin Pattayayi cikartirdim. Eger amaciniz Phukette ada turu yapmaksa neden dogrudan Koh samui adasina ucmuyormusunuz? Bangkok – Chinag Mai – Koh Samui – Bangkok seklinde alabiliriniz biletlerinizi.Hatta Koh samuiden Singapura bile ucus var.

   Siem riepde 3 tane gorulmesi gereken tapinak var , eger bunlarin ucunude de gormek istiyorsaniz iki gun zar zor yetecektir.ben 48 saat kalmistim ve cok az gelmisti bu bana. soyle bir sehri tam olarak gezip tadini cikaracak vaktim olmadi. hersey birlar , icecekler sudan ucuz.

   Kula Lumpur, Aslinda KL fena olmamasina ragmen bir cok kisinin favorisi degil. Petronas kuleleri be buting bintan caddesinin disinda pek bir sey yok. egek KL’e sabah erken varip ilk gununuzu sehirde gecirip ikinci gununuzude sabahtan batu magrasina gideseniz 2 tam gun yeterli olacaktir.eger benim gibi , kafe bar gezip alisveris de yapmayi seviyorsaniz KL guzel bir sehir.

   Cameron Highlands ile ilgili pek bir bilgim yok. cok fazla bir sey soyleyemeyecegim.

   Singapurda 2 tam gun yeter.

   Cameroan Highlandsi y ada pattayayi cikartisaniz programiniz biraz daha rahatlar. gittiginiz sehirleri daha iyi gezme ikaninz olur.

   Eger bir sorunuz olursa cekinmeden sorun.

 2. Merhaba,

  Ben google tarafindan sayfayi buldum ve malezya icin burda baya bi teori tecrübesi elde ettim.
  Iki gün sonra malezyayi 16 gün boyu gezeceğim. Tayland, Brezilya, Meksika ve Sri Lanka gibi ülkeleri gezdim ve hepsi cok güzeldi.

  Malezya gezi planimi tam olarak acik tuttum. Kkafamda belli bir yol haritasi var: kuala lumpur, cameron highland, malekka, tioman veya langkawi gibi bir rota olabilir. ama bunu tam kararlastirmak istemedim. Sade ucak biletimi aldim ve öncelikle iki gün boyunca china town da bir otelde kalacagim. Gerisini acikcasi bende cok merak ediyorum, ve birazda heycanliyim 😉

 3. Merhaba, 1-15 Temmuz arası eşimle Singapur, Kamboçya ve Tayland gezisi yapmayı planlıyoruz.

  Singapur’dan başlayıp, Kamboçya, Phnom Penh, Siem Reap, Sihanoukville, Tayland, Bangkok, Phuket ve vakit kalırsa Pattaya görmek istediğimiz yerler.

  Hem ekonomi hemde zaman kazanmak açısından hangi sırayla ve hangi vasıtalarla gidebileceğimiz konusunda yardımcı olursanız çok seviniriz.
  Teşekkürler

  • Bu kadar sürede bu kadar yeri gezmeniz imkansız ve aynı zamanda gereksiz. Pattaya’yı da dahil edersek 7 destinasyon var ve destinasyon başına 2 gün bile düşmüyor.

   Bazıları arasındaki yolculuğu uçakla yapsanız dahi tavsiye etmiyorum.

   Bana göre seyahat etmek veya tatil çok yer görmek anlamına gelmiyor. Bir şehri anlamanız için oranın hem gündüzünü, hem gecesini görmeniz, hatta en az 3 gün geçirmeniz gerekiyor.

   Önerim içlerinden sadece 2’sini seçip oraya odaklanız. Hem gittiğiniz yeri anlama keşfetme fırsatı olur, hem yorulmazsınız, hem de paradan tasarruf edersiniz. O kadar uzağa gitmişken bir çok yeri görmek düşüncesineniz, ama bu maalesef sonuçta memnun kalmadığınız bir coğrafya, harcanan onca para ve yorgunluk olarak ger dönebilir.

   İstanbul>Singapur (3 gün) >Siem Reap (3 Gün) >Bangkok (3 gün)>Pattaya (3 gün)>Bangkok>İstanbul

   Yukarıdaki rotayı takip edebilirsiniz. Siem Reap Tonle Sap Gölü ve Angkor Wat açısından görmeye değer. 

   Tatil, eğlence ve tekne turları meraklısıysanız: 

   İstanbul>Singapur (3 gün) >Phuket (5 Gün) >Bangkok (3 gün)>Pattaya (3 gün)>Bangkok>İstanbul

   Asya’da şehirlere az vakit ayırırsanız kanıksamanız ve anlamanız zor olur. O nedenle çoğu insan Bangkok’u sevmez, oysa Bangkok, dünyada yabancıların yaşamak için tercih ettikleri 1 numaralı destinasyon.

 4. 18 Gün kısıtlı bir süre. Önce İstanbul-Kuala Lumpur uçuşuyla Güney Asya’ya gelinir. 2 gün KL, 2 gün Singapur ve sonrasında trenle Penang Adası’na gidilir. 1 gece Penang, sonra Langkawi 2 gece.

  Tayland’a geçilir. Krabi 2 gece, Koh Phi Phi 2 gece, Phuket 3 gece, 2 gece Bangkok, 2 gece Pattaya.

  Merhabalar Sizi rahatsız ediyorum fakat. Bu güzergahlarda hangi şehirler de uçak kullanacağız ve diğer şehirlerde tren ve ya Otobüs mü kullanacağız. Yardımcı olabilir misiniz ? Şimdiden Teşekkürler.

  • Bu dediklerimin tümü karayolu veya deniz yolu ile. Bazı yerlerde gece treni de kullanabilirsiniz.

   KL-Singapur gece treni ile olabilir.

   Penang-Langkawi feribot veya karayolu+ferbiot.

   Langkawi-Krabi ise önce feribot ile Satun’a sonrasında minibüs ile Krabi’ye.

   Krabi-Koh Phi Phi feribot; Koh Phi Phi-Phuket feribot.

   Phuket- Bangkok uçak veya otobüs.

 5. Merhabalar,

  Malezya tatili planladığım an araştırma yapmaya başladım ve sizin blogunuzu buluncada bayağı bir inceledim. 3 gündür ara ara ve tekrar tekrar okuyorum. Size biraz geziyi planladığım ekip hakkında bilgi verdikten sonra tavsiyenizi isteyeceğim.

  2 Kız iki erkek olmak üzere 4 kişi Malezya + Bali ve civarında 23 günlük (27 Haziran-19 Temmuz) bir gezi planlıyoruz. 15 gün Malezya ve 7 gün Bali’ye vakit ayırmayı düşünüyorum. Ben sizin yaptığınız her şeyi yapabilirim sanırım ama ekipdeki en zayıf halkaya göre planlama yapmak durumunda olduğumuzdan bazı aktiviteleri es geçmek durumunda kalacağızdır. Örneğin “The Pinnacles” tırmanışını yapamayız, ya da Deer Mağarası’dan geçip Eden’s garden’a varamayabiliriz veya Sabah bölgesindeki adalarda çadır konaklaması gibi bazı şeyleri tercih etmeyebiliriz; yapmayı isteriz aslında ve yapabiliriz de ama yanımızda bir çadır ve bilimum eşya taşımak çekici gelmeyecektir sanırım.

  Yazılarınızı incelediğim kadarıyla Malezya’da öne çıkan gezi yerlerini görmeyi isterim ama hepsini göreceğim diye de zorlama bir program yapmak istemiyorum. Dolayısıyla iyi bir planlamaya ihtiyacım var. Bu durumda aşağıdaki planlama fazla zorlama olur mu, sizin öneriniz nedir ve bunlar arasında seyahat ederken en uygun rota nasıldır.
  Langkawi   3 gün
  Penang      1 gün
  Melaka      1 gün
  Tioman      2 gün
  Perhentian 2 gün
  Cameron    2 gün
  Sabah        2 gün
  Sarawak     2 gün

  Daha önce 19 günlük Endonezya gezim sırasında 2 gün Bali’de kalmıştım (15 gün kadar Sumatra kısmındaydım) dolayısı ile o bölgeyle ilgili bazı şeyleri ön görebiliyorum lakin yine de önerileriniz çok iyi olur. Orası içinde

  Bali       3 gün
  Gili       2 gün
  Lombak 2 gün  şeklinde bir düşüncem var.

  Kusura bakmayın bayağı uzun bir soru oldu :-))

  İlginiz için şimdiden teşekkür ederim ve değerli paylaşımlarınız ve bunun için harcadığınız emek için de ayrıca teşekkürler…

  • Yazdıkların uzun olmuş, ama cevabım kısa olacak. gayet güzel plan. Sadece Sabah 2 Sarawak 2 yerine, herhangi birini seçip 4 gün yapmak daha iyi olur sanki. Ya da Kuching 2, Kota Kinabalu 2 demek gerekiyor. Çünkü Sabah da, Sarawak da kocaman bir bölge ve üzerilerinde bir çok şehir bulunuyor.

   Ayrıca Lombok Adası’nı rotaya almaya pek gerek yok. Senggigi kasabası var ama sırf burası için gitmeye gerek yok. En güneyde Kura var ama burası da kendi halinde salaş bir yer ve 2 gün Lombok Adası’nı görmek için yetmez. Sadece Senggigi’ye gidilip 1 gece kalınabilir, ama ben o vakti Gili’de geçirmenizi öneririm.

 6. Merhaba Kemal Hocam öncelikle yazınızı severek okudum. Hocam bende 2014 Ağustos ayında Endonezya’ya gitmeyi planlıyorum. Oradan da Malezya’ya geçmeyi düşünüyorum. Endonezya’dan Malezya’ya uçakla gitmişsiniz sanırım. Uçak bileti fiyatları ne durumda veya başka gemi vb ulaşım araçları var mı?

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz