Malatya, Doğu Anadolu Bölgesinde, güney ve orta Anadolu bölgelerinin kesişme noktasında yer alan, bölgenin en gelişmiş kentlerinden biri. Hititler döneminde kurulan şehir, tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan bereketli topraklar üzerinde konumlanıyor. Şehrin ismi Kültepe tabletlerinde Melita, Hitit tabletlerinde ise Maldia olarak geçiyor.

Dünyaca ünlü kayısısıyla Türkiye‘nin kuru kayısı üretiminin yüzde 80’ine Malatya Ovasında ev sahipliği yapan şehir, ‘Kayısı Diyarı’ olarak anılıyor. Malatya, İsmet İnönü ve Turgut Özal’ın doğum yeri olarak, Türkiye’de iki cumhurbaşkanı çıkaran tek il unvanına da sahip.

malatya nerede

Malatya hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Malatya, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesinin Yukarı Fırat Bölümünde yer alan, bölgenin en gelişmiş şehirlerinden biri. Doğu Anadolu’da Fırat Nehrinin en stratejik noktasında yer alan yerleşimi ile tarih boyunca sayısız medeniyete ev sahipliği yapan Malatya, aynı zamanda bu uygarlıkların egemenlik mücadelesine de sahne olmuş. Bu mücadeleler sonucunda Malatya kent merkezi iki kez savunma amacıyla yer değiştirilmiş.

Bilinen ilk yerleşimin MÖ 6 binli yıllara uzandığı Malatya’nın yazılı tarihi Hititlerle başlıyor. Malatya’da ilk yerleşimin izleri Arslantepe Höyüğünde görülüyor. Kuruluşundan günümüze çok büyük bir değişikliğe uğramadan ismini taşımayı başaran Malatya, Kültepe tabletlerinde Melita, Hitit tabletlerinde ise Maldia olarak anılıyordu.

Malta

Malatya kelimesinin Hititçe ‘Bal’ anlamına gelen Melid kelimesinden türediği, Hitit hiyeroglif kitabelerinde ise öküz başı ve ayağı ile ifade edildiği biliniyor. Malatya, Harput vilayetine bağlı bir yerleşim yeriyken Cumhuriyetin ilanının ardından 1924 yılında bir il merkezine dönüşmüş. Şehir 2014’ten bu yana büyükşehir belediyesi statüsünde yönetiliyor.

Türkiye’nin en kalabalık 28. şehri olan Malatya nüfusu 800 bin 115, yüzölçümü ise 12.146 km². Malatya’nın trafik plaka kodu 44, telefon alan kodu ise 422. Büyükşehir belediyesi ile birlikte 14 belediyesi bulunan Malatya’nın ilçeleri: Akçadağ, Arapgir, Arguvan, Battalgazi, Darende, Doğanşehir, Doğanyol, Hekimhan, Kale, Kuluncak, Pütürge, Yazıhan ve Yeşilyurt.

Daha uygun bir Malatya tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur blog yazım size yol gösterebilir.

Malatya nerede📍

Malatya, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat Bölümünde yer alan şehir, Türkiye’nin doğusunda konumlanıyor. Malatya, doğuda Elazığ, kuzeydoğuda Tunceli, kuzeyde Erzincan, kuzeybatıda Sivas, güneybatıda Kahramanmaraş, güneyde Adıyaman ve güneydoğuda Diyarbakır’la komşu.

ⓘ Malatya gezinizde, uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Ben sıklıkla kullanıyorum. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 160TL kazanırsınız. Otel rezervasyonu için ise Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak güvenle rezervasyon yapabilirsiniz ✔️

Malatya’ya nasıl gidilir ✈️

Malatya, Doğu Anadolu Bölgesinde Yukarı Fırat Havzasının kesiştiği önemli bir noktada yer alıyor. Bu özelliği ile doğu-batı ve kuzey-güney bölgeler arasında geçiş rotasında konumlanıyor. Şehre hava yolu, kara yolu ve demir yolu ile Türkiye’nin birçok noktasında ulaşmak mümkün.

Malatya’ya uçakla nasıl gidilir: Malatya Erhaç Havalimanı, şehir merkezine 34 km uzaklıkta Akçadağ ilçesinde bulunuyor. Malatya’ya İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya’dan direkt uçak seferleri gerçekleştiriliyor.

Malatya Havalimanı’dan şehir merkezine ulaşım: Malatya Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için yalnızca taksi, özel transfer ve araç kiralama seçeneği bulunuyor. Havalimanı şehir merkezi arasında herhangi bir toplu ulaşım seçeneği yok. Yakın geçmişe kadar HAVAŞ otobüslerinin çalıştığı güzergahta HAVAŞ’ın seferleri mahkeme kararıyla durdurulmuş. Taksiler ise kent merkezine gitmek isteyen yolcuları dolmuş mantığıyla kabul ediyor. Dileyenler tek başına da taksi kullanabiliyor.

malatya nasıl gidilir
Gürpınar Şelalesi, Darende

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Malatya’ya arabayla nasıl gidilir: İstanbul’dan kendi aracıyla Malatya’ya gitmek isteyenlerin Ankara, Kırşehir, Kayseri, Darende Akçadağ güzergahını takip etmeleri gerekiyor. Malatya, İstanbul’a 1.113 km (13 saat), İzmir’e 1.180 km (14 saat 15 dk), Ankara’ya ise 656 km (7 saat 45 dk) uzaklıkta.

Malatya’ya otobüsle nasıl gidilir: Malatya’ya Türkiye’nin dört bir yanından birçok büyük şehirden direkt otobüs seferleri bulunuyor. Malatya Medine Turizm, Elazığ Fırat Turizm, Vip Malatyalılar Turizm, Malatya Kayısı Kent Turizm, Malatya Zafer Turizm, Beydağı Turizm yerel otobüs firmalarından.

Malatya gezilecek yerler 📌

Malatya‘da gezilecek yerler arasında şehrin ilk yerleşim yeri olan Arslantepe Höyüğü, Malatya ve çevresinden çıkarılan tarihi eserlere ev sahipliği yapan Malatya Arkeoloji Müzesi, Malatya Festivali’nin de yapıldığı Orduzu’daki kayısı bahçeleri ve yerel kültürün izlerine tanık olabileceğiniz Beşkonaklar Etnografya Müzesi ilk akla gelen noktalar.

Kent merkezinde yer alan Malatya Atatürk Evi, Malatya Kalesi, Arapgir Kalesi, Battalgazi Ulu Camii ve Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı kentin tarihi geçmişinden izler taşıyor. Gürpınar Şelalesi ve Karakaya Baraj Gölü doğal güzellikleriyle şehrin gözdesi. Şehre 90 km uzaklıkta Adıyaman il sınırında yer alan Nemrut Dağı Milli Parkı da Malatya’ya gelmişken mutlaka görülmeli.

1 Yorum

  1. Öncelikle emek verdiğin saatlere gerçekten değdiğini söylemeliyim.Çok faydalı bilgiler ve ‘yola çıkmalıyım’ dedirten fotoğraflar var.Dünyaya açılan pencerem olduğun için teşekkürler 🙂 Yol bitmez, yeni yollarını sabırsızlıkla bekliyorum.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz