MacRitchie Reservoir, Singapur’da bulunan 17 su rezervi arasında en eski olanı. Park, ismini yapımında öncülük eden çevre mühendisi James MacRitchie’den almış. Yapımına 1867’de başlanan rezerv, günümüzdeki su kapasitesine 1907’de erişmiş.

Yemyeşil bir park ile çevrili rezervuar ve park, Singapur’un popüler noktalarından. MacRitchie Reservoir’e 10,5 saatlik İstanbul-Singapur uçuşumun hemen sonrasında, havaalanı ve park alanı arasındaki kısa bir kahvaltı molası sonrasında gittim.

MacRitchie Reservoir

Singapur MacRitchie Reservoir

MacRitchie Parkı, Singapur’u ve Singapurluların hayat tarzını yansıtan bir alan. Uzun yolculuk sonrasında kısa bir yürüyüş yapacağımı düşünürken tam 11 km’lik yürüyüş yaptım. %40’ı yeşil alanlarla kaplı bir ülke olan Singapur’un bir aynası gibi olan MacRichie Reservoir’daki su rezervlerinin çevresi yemyeşil yağmur ormanlarıyla kaplı.

Singapur gezilecek yerler listesindeki bu ormanlık alan içerisindeki yürüyüş yolları, Singapurluların sabah sporlarını yapmak için tercih ettikleri ve ağaçlar içerisindeki incecik yollarda kilometre uzayıp giden yollar.

Malta

Singapurluların hayat tarzlarının da gözlemlenebileceği parkta sabahın ilk ışıklarında bile ne kadar fazla insanın spor yapmaya geldiğini görmek çok hoş. Park, yalnızca yürüyüş ve koşu değil, rezerv içerisinde kano ve kayak yapma imkanı da sunuyor.

🏨 Konaklama tavsiyelerim: Orchard Road’da kalmak isteyenler Orchard Hotel‘de kalabilirler. Clarke Quay’ide nefis konumdaki Paradox Singapore Merchant Court enfes bir tercih olabilir. Marina Bay bölgesindeki ise kaldığım Park Royal Hotel Marina Bay şahane bir tercih.

Hostel tercih edecekler için CapsulePod@Aljunied ve Galaxy Pods Capsule Hotel kapsül otelleri oldukça merkezi. Ayrıca Backpacker Cozy Corner Guesthouse ve Bluewaters Pods 38 Hongkong St radarınızda olsun ✔️

Singapur MacRitchie Reservoir
Singapur MacRitchie
MacRitchie Singapore

MacRitchie Reservoir’ı ziyaret edenler, eğer araçla gelmişlerse ‘Venus Drive‘ olarak adlandırılan noktaya araçlarını park edip, oradan başlayan yürüyüş rotasından devam edebiliyorlar. 2,5 km’lik kısa rotayı tamamlaman yaklaşık 45 dakika ve 1,5 saat arasında değişiyor.

Uzun rotayı seçenler ise su rezervinin tamamını görerek yürümüş ya da koşmuş oluyorlar. 3-4 saati bulabilen yürüyüş rotasının özellikle tavsiye edilmesinin sebebi, uzun rotada ‘Top Tree Walk’’ın (Ağaçların Tepesinde Yürüyüş) deneyimlenebilmesi.

Singapur Top Tree Walk

Singapore Top Tree Walk

Top Tree Walk’da, parkın en yüksek tepeleri Bukit Peirce ve Bukit Kalang’ı birbirine bağlayan 250 metre uzunluğundaki köprüden yürünebiliyor. Köprü, ağaçların 25 metre yukarısında ve aşağıdaki ormanların muhteşem bir manzarasını sunuyor.

MacRitchie Reservoir’a en yakın metro durağı Marymount MRT İstasyonu. İstasyondan parka yaklaşık 1 km yürüyerek ya da 52, 74, 165, 852, 855 numaralı otobüslere binerek ulaşılabiliyor.

Singapur Top Tree Walk

Yürüyüşe başlarken mutlaka su almak gerekiyor çünkü yürüyüş yolu orman içerisinden geçtiği için su satın alınabilecek bir nokta bulunmuyor. 24 saat ziyarete açık olan SingapurMacRitchie Reservoir, yağmur ormanlarının içerisinde, maymun ve baykuşlarla karşılaşılabilecek kadar doğal ortamı ve yemyeşil bir alanı tepeden izleme imkanı sunan Top Tree Walk köprüsüyle, doğayı ve açık hava sporlarını sevenler için harika bir park.

Singapur Adasının yarısından fazlası parklardan, çiftlik alanlarından, tarlalardan, bataklıklardan ve yağmur ormanlarından oluşuyor. Adanın kuzeyinde bulunan Singapur Ulusal Orkide Bahçesi ve Singapore Botanic Gardens yeşile meraklı doğa gezginlerini kendine çeken cazibe merkezi. üstelik UNESCO mirasında yer alıyor.

Ayrıca 3600 çeşit hayvana sahip Singapore Zoo da 28 hektar genişliğindeki yağmur ormanlarının içerisine dağılmış bitki ve hayvanların zihninizden çıkmayacağı bir yeşil alanda. Bu hayvanat bahçesinde düzenlenen Night Safari, özellikle çocuklu ailelerin Singapur gezilecek yerler listesinde yer almalı.

Şimdiye kadarki tüm Singapur uçuşlarımı Singapur Havayolları ile yaptım, size de tavsiye ederim. Gidiş rotanıza bağlı olarak uçak yolculuğunuz 10-12 saat sürüyor. Şehrin 20 km dışında yer alan Changi Havalimanı dünyanın en güzel havalimanı bana göre. Ülkeden ayrılırken vaktiniz varsa mutlaka gezin.

2 Yorumlar

 1. Tayland’da yasiyorum, 2 gunluk Singapur Turu ardindan otobusle Kuala Lumpur’a gecmeyi planliyorum. 2 gece konaklama ardindan Phuket Adası ugrayip Pattaya’ya donmeyi dusunuyorum. Rica etsem ozellikle Singapur ve Kuala Lumpur’da nerede uygun konaklama yapilir ve nerelerin mutlaka ziyaret edilmesi gerekir ve Singapore-Kuala Lumpur arasi otobus yolculugu hakkinda bilgi veriri misiniz?

  Tesekkurler

  • Singapur’da Little India Bölgesinde The InnCrowd Hostel‘de kalabilirsiniz. Kuala Lumpur’da ise Matahari Lodge tercihiniz olabilir. Internetten ilgili hostel bilgilerini kolaylıkla bulabilirsiniz.

   Singapur gezi notları bu noktada işinize yarayabilir. Kuala Lumpur’da ise Petronas Kuleleri ve Batu Caves‘e uğrayın. 

   Malezya Rehberi yazım da size yardımcı olabilir.

   Singapur’da kaldığınız hostelin resepsiyonundan Kuala Lumpur’a gidecek bilet alabilirsiniz. Yakınlardaki otobüs terminaline gidip, oradan kendiniz de bilet alabilirsiniz. Singapur’da Johor bahru’ya geçip oradan yataklı tren ile gece yolculuğuyla da KL’e ulaşmak diğer bir alternatif yolculuk olabilir.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz