Orta Avrupa’nın popüler turizm ülkelerinden Macaristan, köklü tarihi geçmişi, etkileyici mimari yapıları, hareketli gece hayatı ve zengin kültür sanat yaşamı ile ziyaretçilerine benzersiz deneyimler sunuyor. Denize kıyısı olmayan ülke, Slovakya’nın güneyinde, Avusturya’nın doğusunda yer alıyor. Karpat Dağları eteklerinde kurulu olan Macaristan, Tuna Nehri’nin içinden geçtiği ülkeler arasında bulunuyor.

Başkenti Budapeşte olan Macaristan, tarihte Keltler, Romalılar, Slavlar ve Avarlar’a ev sahipliği yapan, 9. yüzyıldan beri bağımsızlığını koruyan bir ülke. Avrupa’daki en zengin halk kültürüne sahip Macaristan, tarihi eserleri, doğal parkları, termal hamamlarıyla her yıl 10 milyondan fazla turisti tarafından ziyaret ediliyor.

macaristan nasıl gidilir

Macaristan hakkında kısa bilgiler 🇭🇺

Orta Avrupa’nın en çok ziyaretçi ağırlayan ülkelerinden biri olan Macaristan, çok köklü bir tarihi geçmişe sahip. MS 9. yüzyıla kadar Avrasya’nın ovalarında yaşayan göçebe topluluklar olduğuna inanılan Macarların Avrupa Hun Devleti ile bağlantısı olduğu düşünülüyor. Ülkenin kendi dili ve İngilizce isminin ‘Hungary’ olmasının kökeni de Macarların kendi tarihlerini Avrupa Hun Devleti’ne dayandırmasından kaynaklanıyor.

Tarihte ilk bağımsızlığını 896 yılında kurulan Macaristan Prensliği ile elde eden Macaristan, 1000 yılına gelindiğinde büyüyerek krallığa dönüştü. 15. ve 16. yüzyıllarda sıklıkla Osmanlı İmparatorluğu’nun saldırılarına maruz kalan ülkenin bir bölümü Mohaç Meydan Savaşı’nın ardından Osmanlı egemenliğine geçti. Macar Krallığı’nı sona erdiren bu savaş günümüzde de Macaristan tarihinde en önemli kayıp olarak nitelendiriliyor.

Malta

17. yüzyılda Avusturya ile birleşen ülke, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu olarak 1918 yılına kadar varlığını sürdürdü. 1 Dünya Savaşı’ndan sonra kurulan Macaristan Sovyet Cumhuriyeti 1921-1944 yılları arasında tarih sahnesinde yer alırken; 1947 – 1989 yılları arasında komünist yönetimi benimseyen Macaristan 1989 yılından sonra parlamenter cumhuriyet sistemine geçti.

Resmi adı Macaristan Cumhuriyeti olarak bilinen ülkenin adı, 2012 yılında Macaristan olarak değiştirildi. 1999’dan beri NATO’da yer alan Orta Avrupa ülkesi, 2004’ten beri Avrupa Birliği üye ülkeleri arasında yer alıyor. Başkenti Budapeşte olan ülke, 19 idari bölgeden oluşuyor. Macaristan’ın resmi dili Macarca, nüfusu ise yaklaşık 10 milyon. Para birimi olarak Macar Forint’i kullanılan ülkede Avrupa Birliği üye ülkeleri arasında bulunmasından dolayı Euro da kullanılıyor.

Macaristan’a gitmek için ya Yeşil Pasaport sahibi olmanız ya da Schengen vizesi almanız gerekiyor. Henüz hiç vize deneyiminiz olmadıysa Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterir. Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

Budapeşte Gezi Rehberi ve Budapeşte Gezilecek Yerler blog yazımda gezilip görülecek yerler ile ilgili daha detaylı bilgiler paylaştım. Gitmeden okumanızı tavsiye ederim. Daha uygun ve verimli bir Budapeşte tatili yapmanız için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarına göz atın.

Macaristan nerede 📍

Orta Avrupa’da yer alan Macaristan, kuzeyde Slovakya, kuzeydoğuda Ukrayna, doğuda Romanya, güneydoğuda Sırbistan, güneyde Hırvatistan, batıda ise Avusturya ve Slovenya ile komşu.

ⓘ Budapeşte gezinizde, dünyanın her yerinde uygun uygun fiyata oda/ev kiralayabileceğiniz Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 160TL kazanırsınız. Otel rezervasyonu için ise Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak rezervasyon yapabilirsiniz ✔️

Macaristan’a nasıl gidilir ✈️

Macaristan’a uçakla nasıl gidilir: Macaristan’a Türkiye’den en kolay ulaşım yöntemi hava yolu yolculuğu. İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları’nın, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan ise Pegasus Havayolları’nın Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye direkt seferleri var. Wizz Air de dönemsel olarak İstanbul-Budapeşte arasında sefer düzenliyor. İstanbul-Budapeşte uçuş süresi ise 2 saat.

Budapeşte Liszt Ferenc Havalimanından şehir merkezine ulaşım: Budapeşte Liszt Ferenc Havalimanı, Budapeşte kent merkezinin 24 km doğusunda yer alıyor. Havalimanından şehir merkezine ulaşım için belediye otobüsü, taksi, araç kiralama ve shuttle seçenekleri bulunuyor.

Havalimanı-şehir merkezi arasında en ekonomik ulaşım yöntemi belediye otobüsü. Havalimanı gelen yolcu terminalinde bulunan ‘BKV Plusz Repter busz’ yazılı duraktan 200E numaralı otobüs Kobanya-Kispest metro istasyonuna kadar yolcu taşıyor. Otobüs 04.00-23.00 saatleri arasında sefer yapıyor.

Kobanya-Kispest metro istasyonunundan ise şehir merkezine düzenli metro seferleri var. Gece 01.00 ile 04.00 saatleri arasında 900 numaralı belediye otobüsü Güney Pest otobüs terminaline kadar sefer yapıyor. Bu noktadan 950 ya da 950A numaralı otobüslerle şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

macaristan nerede

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Macaristan gezilecek yerler 📌

Orta Avrupa’nın en güzel ülkelerinden biri olan Macaristan’ın içinden Tuna Nehri ve Tisza Nehri geçiyor. Ülkenin iki yakası olan Buda (Tepesi) ve Pest (Ovası) Tuna Nehri tarafından ikiye ayrılıyor. Dünyanın en büyük ikinci termal gölü olanm Heviz Gölü, Orta Avrupa‘daki en büyük göl olan Balaton Gölü ve Avrupa’nın en geniş otlağı olan Hortobagy Macaristan toprakları içinde yer alıyor.

145 doğal koruma alanı, 35 düzenlenmiş özel alan ve 10 milli parka sahip ülke, ilkbahar ve sonbahar göç sezonunda kuşlar için önemli bir durak konumunda. Kosice yakınlarında bulunan ve UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Aggtelek Milli Parkı, 712 mağaradan oluşuyor.

Macaristan’ın Slovakya ile paylaştığı bu park 55 bin 800 hektar alanı kaplıyor ve dünyanın en büyük mağara sistemi olarak biliniyor. Budapeşte kaplıcaları çok ünlü. 1000’den fazla kaplıcasıyla ve 300 bin kapasiteli SPA tesisine sahip olan ülkede 450 hamam hizmet veriyor. Başkent Budapeşte’de dünyanın en büyük yer altı jeotermal mağara sistemine sahip.

Avrupa’nın en büyük termal tesisi sayılan Szechenyi Termal Hamamı da Budapeşte’de bulunuyor. 996 yılında Panonhalma kasabasında 282 metre yüksekliğindeki tepede inşa edilen Pannonhalma Manastırı, Macaristanın en eski dini merkezlerinden biri sayılıyor ve UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor.

4 Yorumlar

  1. Hayatimda iki ülke görmüşlüğüm var bunlardan birisi Macaristan ki Macar dili mezunu olduğumdan evim gibi gördüğüm ikinci memleket. Diğeri de Şangay, en çok Macaristan’ı sevdim, çünkü bize benziyorlar. Rahattım misafirperverler. 🙂 Hiç bir şekilde sıkıntı yaşamadım. Tekrar oraya gideceğim.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz