Azerbaycan
Azerbaycan

Lavanta tarlaları denilince akla gelen ilk yer Fransa’nın Provans bölgesi. Peki Türkiye’de de lavantanın yurdu neresi? Provans kadar aklımızda yer etmesi gereken diğer bir lavanta yurdu varsa, o da gül kokusuyla akıllarda kalan Isparta ilimiz. Hem lavanta hem de Kuyucak Köyü ile ilgili bilgilere göz atın:

Instagram’dan takip edin: instagram.com/yoldaolmak

Gül kokularına lavanta karışıyor

Gül üretiminde Türkiye’de ve dünyada önemli bir konuma sahip olan Isparta aslında tam bir lavanta diyarı. Bu güne kadar güllerin gölgesinde kalan ve ön plana çıkmayan lavanta tarlaları temmuz ayında sürpriz bir şekilde sosyal medya sayesinde karşımıza çıkıverdi.

Lavantanın kalbi Kuyucak Köyü

Lavanta Tarlaları

Isparta’nın Keçiborlu ilçesine bağlı Kuyucak Köyü ile çevresindeki Kuşçular, Çukurören, Yeşilyurt köylerinde ve Senir ila Kılıç kasabalarında lavanta üretimi yapılıyor.

Hatmi çiçeği, papatya, kekik ve dahası

Kuyucak köyünün hane sayısı yüz elli, ancak köyde yaz-kış oturan hane sayısı doksan. Köy halkı geçimini lavanta üreterek ve balcılık yaparak sağlıyor. Bunun yanında hatmi çiçeği, papatya, kekik gibi yörede doğal yetişen otları ve çiçekleri toplayıp kurutarak aktarlara gönderiyorlar.

Doğal taş sokaklar

Turkiye Lavanta

Fransa’daki lavanta tarlaları çok güzel ama henüz keşfedilmemiş Kuyucak Köyü doğal taş sokakları, kerpiç evleri, kaldırım kenarlarından fışkıran kocaman lavanta öbekleri ile bir başka güzel…

Lavantanın yurdu

Lavanta Nerede Yetişir

İlk defa yörenin gül tüccarı Zeki Konur tarafından 1975’te Fransa’dan getirtilen lavanta fideleri otuz aileye on beşer kök şeklinde dağıtılmış. Bu fideler, ilk önce gül tarlalarının kenarlarına ekilmiş. 1990’lı yıllardan itibaren ticari amaçlı ekimlere başlanmış. Kurak, susuz, herhangi bir şey üretilemeyen tarlalar boş kalmasın diye lavanta ekimleri yapılmış. İlk lavanta fidelerinin ekilmesinden buyana, 3000 hektar alana lavanta ekimi yayılmış. Bugün, Türkiye lavanta üretiminin %90’ı bu bölgeden sağlanıyor.

Mosmor lavanta çiçekleri

Turkiye Lavanta Tarlalari

Lavantalar Haziran sonu tomurcuklanıp morarmaya başlıyor; Temmuz ayında ise çiçekleri patlayınca mosmor oluyor. Ortaya harikulade bir manzara çıkıyor ve mis gibi lavanta kokusu yayılıyor. Ağustos ayından itibaren ise hasat yapılmaya başlanıyor. Hasat sırasında lavantalar kökten değil sapının orta yerinden hızarlı bıçakla ya da orakla kesilip toplanıyor. Bir sonraki yıl da kesilen yerden yeşerip tekrar büyüyorlar.


Kurak tarlalara uygun bir bitki

Lavanta Çiçeği

Lavanta yetişirken su istemeyen bir bitki. Susuz kurak tarlalardan böyle verimli ve görsel açıdan nefis bir ürün elde ediliyor. Bir kökten 15 hatta 20 yıl boyunca üretim alınacak kadar da verimli bir bitki. Lavanta fidanları 10 yaşını geride bırakırken nerdeyse 1 metre boyuna ulaşabiliyor.

Lavanta yağı

Lavanta Yağı, Lavanta Balı

Lavantaların hasat sonrasında bir kısmı yağı çıkartılarak kozmetik sanayinde kullanılmak üzere fabrikalara, bir kısmı ise özenle destelendikten sonra kurutularak düğün-davet-organizasyon firmalarına gönderiliyor.

İlaç gibi bitki

Kuyucak Köyü

Lavanta; sebebi bilinmeyen burun akıntısına, toz alerjisine, iltihaplı eklem romatizmasına ve karaciğer yağlanmasına karşı iyi geliyor. Bunun dışında lavantanın sakinleştirici özelliği de bulunuyor.

Sofralarda lavanta balı

Lavanta Bali

Lavanta balı, süzme yada petek türleri ile sofralarda yerini almaya başlamış. Güzel kokusu ve damakta bıraktığı değişik aroması ile oldukça leziz. Lavantadan doğal ve faydalı bir çok ürün yapılıyor. Lavanta çayı, lavanta kurusu, lavanta yağı, lavanta suyu (tonik), sabun ve dahası…

Gül hasatının yöre turizmine ve ekonomisine katkısını gören Kuyucaklılar, lavanta tarlalarının da turizme kazandırılabilmesi için çeşitli girişimlere başlamışlar. İlk yabancı ziyaretçileri Haziran 2015‘de köylerine getirmeyi başarmışlar. Isparta, gül ve lavanta üretimi ile deniz, kum ve güneş turizmine alternatif bir rota olma yolunda. Gezi ajandanıza şimdiden not düşün; Temmuz ayının özellikle ilk 2 haftası Isparta’nın lavanta tarlaları mutlaka görülmeli.

https://www.instagram.com/p/BLYUDpfgXIi/

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Anadolu Efes stratejik ortaklığında gerçekleştirilen Gelecek Turizmde programı ile desteklenen köy, Türkiye’de kırsal turizmin uygulandığı ilk noktalardan. Sürdürülebilir turizm açısından değerli bu üretime destek olmalı.

Oya Yıldız
http://www.benimlegez.com/
Takip edin: https://www.facebook.com/benimlegez/

⇦ Önceki blog yazısıTatile Çıkmadan Ziyaret Etmeniz Gereken 9 Site
Sonraki blog yazısı ⇨Kafkas Dağları Arasında Enfes Bir Coğrafya: Dombay

65 YORUM 💬

 1. Cok fena özendirdiniz ama şu an Isparta’dayım, köyümuze 60 km uzaklikdç Yarin veya öbürgun gitsek tarlasinda görebilir miyiz lütfen bilgi verin😍

  • Yukarıdaki yazıda gerekli bilgiler verilmişti. Lavantalar Haziran sonu tomurcuklanıp morarmaya başlıyor; Temmuz ayında ise çiçekleri patlayınca mosmor oluyor. Temmuz sonuna doğru hasat başlıyor.

 2. Merhaba

  Lavanta tarlaları için temmuz sonunda gitmiş olmamız geç bir tarih mi? O muhteşem manzarayı kaçırmış olur muyuz? Söner mi lavantalar?
  Teşekkürler.

 3. Bizim evde de küçük tül torbalar içine lavanta çiçekleri konur ve çamaşırlarımızın içine bırakılırdı. Mis gibi kokardı hem dolap hem de çamaşırlarımız. Rahmetli anneciğimm. Ben de bir süre yaptım sonra kaldı o iş..:(

 4. Sayenizde öğrendim bu köyü, yolumuz bu tarafa düştü, şimdi köy yolundayız. Fotoğraf çekmeye gidiyoruz.

 5. Tarlalara doğru at arabasıyla yolculuk yapmanın çocuksu mutluluğuyla; lavanta kokusuyla sarhoş olmanın muhteşem güzelliğini yaşadığımız ne mutlu bir gündü…

 6. Almanya”da Lavanta tarlasina gitmistim .Lavatalar ve kokusu muhtesem bayildim.Yurdumuzda boyle guzel Lavanta kokulu bir koye gitmek ve o ani yasamak guzel olmali. 🙂

 7. Yolum düştü ve kuyucakli bir cicek tarlasi sahibini aradım. Nisanda güller oluyor, mayisin ilk 10 gunu leylaklar, temmuz başında ise lavantalar dedi. Ziyaret edecekseniz bu sıraya ve tarihlere göre gitmekte fayda var.

 8. Merhaba Kemal Bey,
  Isparta Lavanta tarlalarını araştırıyordum. Daha önce gitmiş olduğunuz için size sormak daha doğru geldi; hangi zaman diliminde gitmek gerekir oraya? Temmuz sonunda mı?
  Şimdiden teşekkürler.
  İyi gezmeler.

 9. Lavanta bahçelerinde unutulmaz bi gün geçirmek için sayfamizi ziyaret edip bilgi alabilirisiniz😊https://www.facebook.com/LavantaDiyari/

 10. Takriben 14-15 sene önce idi nöbetimde Fransa’dan emekli bir işçi ile tanıştım .orada bu işte çalışan bir ailenin işçisi imiş. Dönüşte tohum getirip Kuyucak’ta bu işe başladığını Abbasefendi ile bana santralda anlatmıştı. Nereden nereye. Çok sevindim.

 11. Ispartalıyım ama Kuyucak köyüne hiç gitmedim desem … en kısa sürede oraya gitmek istiyorum. Teşekkürler paylaşımınız için.

 12. Gelen videolardan lavanta tarlalarını izlerken çok özenirdim neden bizim üreticilerimiz bu işe el atmıyor diye.Şimdi çok sevindim.Bol bol reklam yapsınlar ve bu yöreyi tanıtsınlar istiyorum,ne güzel olur turizme de açılır inşallah.

 13. Isparta senirkente de ugraamanizi oranin insanlariyla sohbet edip uzum baglarina ugramanizi tavsiye ederim…misafirperverlik ozumuzu kaybetmedigimiz nadir yarlerden biridir 🙂

 14. Isparta Senirkenti de tavsiye ederim..elma agaclari uzum baglari ve halkinin misafirperverligi takdir edilesi..hele bide kiraz zamani gidin civil civil oluyor..

 15. İşallah bir ara orada çektiğim fotoğrafları paylaşıcam bu sayfada gitmek isteyen arkadaşlara fikir vermesi için 🙂

 16. Ne kadar güzel ülkemiz adına böyle sevindirici gelişmelerin olduğunu Öğrenmek. Paylaştığınız için teşekkür ederiz…

 17. 1 ay önce oradaydım. Isparta. Gittikçe artan lavanta üreticisi var. Bol Fotoğraf çekip bilgi aldım. Lavanta tarlalarını fotoğraflamaya Fransa’ya gitmeye gerek yok yani 🙂 keşfedince çok sevindim. Isparta keçiborlu ve kuyucak köyü. Lavanta balı da süperdi . Tavsiye ederim

 18. ısparta artık sadece gül yetiştiriciliğinde ünlü değil artık parklar bahçeler bile lavanta çiçeği dolu, elması ve kirazıda meşhurdur ıspartadayız biz bu aralar fırsat bulanlar için uğranması gereken güzel ve bozulmamış şehrimiz

 19. cok guzelmis. simdiden basima agrilar girdi lawendel kokusunun agirligindan : ))) insaAllah bigun oraya gidib gercek basagrilarini yasamakda nasib eder Mewlam 🙂 cok basagrisi yapsada bu guzelligi gormeye deger bence

 20. Filiz Hiziroglu gel buraya gidelim en kısa zamanda. Müthiş güzel bir yere benziyor, Isparta’da bu kadar güzel yerler olacağını düşünemezdim!

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın