Koh Kong, Tayland ile Kamboçya arasındaki sınır geçişlerinde yer alan popüler bir sınır kasabası. Tayland-Kmaboçya sınır geçişi Hat Lek sonrasında Kamboçya sınır kapısı Cham Yeam bulunuyor. Krong Koh Kong olarak da anılan Koh Kong, bu sınır kapısından 14 km içeride bulunuyor. 2002 yılında inşa edilen ve 7,2 milyon dolara mal edilen 1900 metre uzunluğundaki bir köprüden geçtikten sonra Koh Kong’a ulaşılıyor.

Koh Kong çoğunlukla kafa karıştıran bir destinasyon. Bu ad eyaletin adı olsa da, aynı zamanda yakınlardaki adalar topluluğunun da adıdır. Krong Koh Kong ve ayrıca Dong Tong olarak da çağrılan bu sınır bölgesi, Tayland’ın popüler tatil adası Koh Chang’e sadece 80 km uzaklıktadır. Diğer yandan Koh Kong yine adalar topluluğundaki en büyük adanın da adıdır.

Geçmişte ismi, kumar, fuhuş, vahşi hayvan kaçakçılığı, yükselen AIDS oranları ile anılan, kötü üne sahip olduğundan Vahşi Batı olarak isimlendirilen kasaba, şimdilerde yolların geliştirilmesi, köprünün inşası sonrasında mütevazı bir turist destinasyonu haline gelmiş. Kamboçya’nın başkenti Phnom Penh’e 138 km uzaklıkta olan kasabanın kendisinin ilgi çekici hiçbir cazibesi yok. Kasaba’da tekne turları, şelaleler ve plajlar ziyaretleri organize eden acenteler var, yine bunun yanında eco-trekkingleri de yapılabiliyor. Fazla bir turist ziyareti almadığından bu tür aktivitelere tek başına katılmak oldukça pahalı.

Koh Kong kasabasından ulaşılabilen Koh Kong Adası, 22 km uzunluğu ve 7 km genişliğiyle Kamboçya’nın en büyük adası. Bu aralar hükümetin adayı turistler için uluslararası tatil beldesi haline getirme gibi planları var. Bölgede 30.000 kişinin konaklayacağı resortlar için planlamalar yapılıyor, yine bunun yanında burası serbest bölge olarak ilan edilecmiş. Boş ve huzurlu plajları, hindistan cevizi ağaçları, ormanlarla kaplı tepeler ve yükseklikleri 6-25 metre arasında değişen şelaleleri, sahillerinde yüzen yunusları ile ziyaretçilerine çok sayıda güzellikleri vadediyor. Kamp dışında adada henüz konaklama imkânı bulunmuyor.

Koh Kong kasabası ise 22.000 civarındaki nüfusuna tezat uzayıp giden ve bunun etrafına serpilmiş birkaç sokaktan oluşuyor. Cardamom Dağları eteklerinde uzanan yağmur ormanları ise Güneydoğu Asya’nın en büyük ve sağlıklı ormanlarından birisine olan yakınlığına inat kasabanın çirkin bir yüzü var. Tayland sonra bu kasabaya geldiğinizde kasabanın sadeliği daha bir göze çarpıyor.

Burası çevredeki adalara tekne turu ile gitmek, nehir ve orman turlarına katılma sonrasında 1 gece kalmanın yeterli olduğu bir kasaba. Birkaç guest house ve otele fiyat sorduktan sonra içlerinde beni etkileyen Thann Tay Guest House’da karar kıldım (6$, 10TL). Henüz yeni açılmış 5 katlı otelin, odasının sunduğu özellikler benim gibi bir gezgin için neredeyse dudak uçuklatıcı ve lükstü.

LCD TV, kocaman ve tertemiz bir banyo, ışıklı, ferah ve geniş oda, double yatak, masa ve sandalyeler, gardrop ve komidinleriyle 3 yıldızlı bir otelden farkı olmayan odanın ücretinin 2 kahve parasından ucuz olması beni şaşırtmıştı. Odalar klimalı veya fanlı olarak kiralanabiliyor. Klimalı istediğinizde 12$ fiyat verdiler ama pazarlığa açık oldukları belli olduğu halde ben fanlı olarak tercih ettim. Kamboçya’da şahit olduğum internet hızı ise beni başlı başına etkileyen diğer bir sebepti.

Malta

Burası uzun zamandır üzerinde ağır ağır çalıştığım, bu yazıları okuduğunuz web sitemin yeniden doğacağı yer olacaktı. 5 gün odaya kapanıp sadece yemek için dışarı çıkıp, saatlerce laptopumla çalışıyordum. Uzun süredir böylesi hızlı bir internet ile çalışmayı özlemiştim. Yapacak çok çok işim vardı.

Day 608: Kamboçya:02 Krong Koh Kong, 1 Nisan 2012

Önceki blog yazısıTayland Turu Gezi Rotam-III
Sonraki blog yazısıGuest Dergi: Çılgın Full Moon Partisi: Phangan Adası
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

2 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın