Ko Samet (Koh Samet), Bangkok’a 220 km uzaklıkta Tayland Körfezi’nde yer alıyor. Beyaz kumlu plajları, kristal berraklığında denizi ve tropikal mercan kayalıklarıyla ünlü, 13.1 km kare olan T şeklindeki adanın %80’i ormanlarla kaplı. Ülkenin en az yağış alan yerlerinden birisi olan ada, güzel bir iklim sunduğundan yılın her mevsimi tropikal bir tatil keyfi sürmeye elverişli bir ortam sunuyor.

Son 10 yılda turizmin gelişmesiyle birlikte hem Taylandlılar hem de yabancılar için popüler bir tatil adası haline gelmiş. Başkent Bangkok’a sadece 2,5 saat uzaklıkta olan Ko Samet, gece hayatı ile ünlü Pattaya’ya ise 1,5 saat uzaklıkta bulunuyor.

Koh Samet_Ko Samet_Tayland

Bangkok’taki Doğu veya Ekkamai otobüs terminallerinden, Rayong şehrine bağlı olan Ban Phe’ye ulaşmak 3,5 saat sürüyor. İskeleden adaya giden son feribot 18.00’de kalkıyor, adadan ayrılan son feribot ise 19.30’da. Ban Phe iskelesinden feribotla adaya geçmek 30-45 dakika sürüyor.

Anakaradan feribotla (50 baht) Ko Samet’teki Ao Klang iskelesine ulaşıldığında, orada bekleyen Tayland’a özgü songthaew kamyonetler ile ada içerisindeki ulaşım sağlanabiliyor. Yürüyerek Milli Park girişinde yer alan bilet gişesine ulaşmak sırt çantası ağır olmayanlar için pek de zor sayılmaz.

Khao Laem Ya-Mu Ko Samet National Park içerisinde yer alan Ko Samet, diğer 9 adayla birlikte 1981 yılında milli park ilan edilmiş. Bu nedenle Thailer 40 baht, yabancılar 100 Baht Milli Park giriş ücreti ödüyor.Koh Samet_Ko Samet_Thailand_Tayland_Ko Samet Pictures

Kamboçya’nın Siem Reap şehrinde tanıştığım ve birlikte Angkor Wat turu yaptığımız Pat ve 2 arkadaşı ile kaldığımız Ban Phe’den, ünlü Ko Samet adasına geçtik. Giriş biletlerini Pat aldığından, 100 Baht yerine 40 Baht ödedim.

Mağaza, misafir evleri ve otellerin bulunduğu çarşı içerisinden geçip, en uzun plaja sahip Hat Sai Kaeo sahiline ulaştık. 1 km uzunluğundaki plaj adanın en kalabalık ve ilgi gören plajlarından birisi olan Hat Sai Kaeo (Crystal sand Beach), kristal kumlu plaj anlamına geliyor. Plaj sadece güneşlenmek ve dinlenmek için değil, su sporları için de oldukça hareketli bir yerdi.

Koh Samet_Ko Samet_Thailand_Tayland_Ko Samet Fotoğrafları

Ko Samet üzerindeki yer alan 10’da fazla koy ve plajın çoğu, adanın doğu kıyılarında yer alıyor. Adanın en çok ilgi gören plajlarından diğer biri olan Ao Wong Duean plajı, bu kıyılarının ortasında yer alıyor.

Bembeyaz kumlara sahip yarım ay şeklindeki bu koy, kıyı boyunca uzanan hindistan cevizi ağaçları gölgesinde sıralanmış şezlonglar ile huzur dolu bir atmosfer sunuyor. Gün batımıyla birlikte canlanmaya başlayan gece hayatı ise, plajlardaki ilginç alev gösterileri ve gece kulüpleriyle tatilcileri kendisine çekiyor.

Koh Samet_Ko Samet_Thailand_Tayland

Büyüleyici plajları, türkuaz mavisi denizi, ipek dokunuşunda beyaz kumlu plajları ve çok sayıdaki koylarıyla ünlü olan Ko Samet, burada yetişen Thai cajeput (samet ) ağaçlarından adını alıyor.

Ada yakınlarındaki Ko Chan (Moon Island) ve  Ko San Chalam (Shark Fin Island) ve Hin Khao (White Rock) da oldukça popüler. Milli Park alanındaki Ko Thalu ve Ko Kut ise deniz kaplumbağası, tiger köpekbalığı  ve manta rayleri, rengarenk mercanları ve temiz suyuyla ünlü dalış noktaları arasında yer alıyor.

Koh Samet_Ko Samet_Thailand_Tayland

Koh Samet_Ko Samet_Thailand_Tayland

Hindistan cevizi ağaçları gölgesinde Singha biralarımızı içip serinlerken, kimimiz tembellik edip, beyaz kumları ıslatan hafif dalgaların sesinde şezlonglarda uyudu. 

Hem sualtı ve su üstündeki güzelliklerle bezeli, Tayland‘ın en güzel adalarından birindeki keyfimizi gün batımına doğru sonlandırıp, tekrar yola düştük.

Arkadaşlarımın rotası Bangkok iken ben yüzümü yine Pattaya’ya çevirdim.

Day 635: Tayland:2 Ko Samet, Banpee, 29 Nisan 2012

142,2k Takipçiler
Takip et

1 YORUM

  1. Tam da tatile gidilecek yer gibi. Şu soğuk kış günleri canım nasıl da çekti. Deniz, kum, güneş daha ne olsun. Tayland’ı görmeyi çok istiyorum, bakalım kısmet olacak mı bu yaz tatiline.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın