Makedonya Tatil

Ürdün’ün Kızıldeniz kıyısındaki Akabe şehrindeyim. Ülkenin turistik açıdan en önemli iki zenginliği olan Wadi Rum ve Antik Kent Petra için buradayım. Memleketimizde nedense göz ardı edilmiş turistik bir destinasyon olan Akabe, Ürdün’ün Kızıldeniz’e kıyısının olduğu tek şehir olduğundan gözde bir tatil yeri oysa.

Etkileyici çöl Wadi Rum’un görkemli kayalıklarını izlemek ve bedevi hayatını deneyimlemek; UNESCO Dünya Mirası benzersiz antik kent Petra’nın kayaları arasında uzayıp giden sokaklarda dolaşmak beni fazlasıyla memnun etmişti.

Sunset, Red Sea

Berenice Beach Club, Akabe, Ürdün

Gün batımlarını severim, hem de çok. Bu nedenle gittiğim her ülkede mutlaka günbatımlarına şahit olmaya çalışırım. Bu akşam şahit olduğum manzara ise başlı başına ilgi görmeyi hak ediyor. Dünyanın bir çok yerinde gün batımlarına şahit olmuş biri olarak; Akabe’de yapılacak şeyler arasına mutlaka Kızıldeniz’de gün batımını izlemek eklenmeli diye düşünüyorum.

Bugün Akabe’de, Berenice Beach Club’da şahit olduğum manzarayı izlemek ve fotoğraflamak için akşam yemeğimi bile masada bıraktım.

Buna değerdi.

Önceki blog yazısıGüney Asya’da 303 Gün
Sonraki blog yazısıOrta Avrupa’nın Ünlü Festivali: Sziget, Budapeşte
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

12 YORUM

  1. 1 Şubat’ta Akabe’de dalacağınızı öğrendik ya, bol bol su altı fotoğrafı bekliyoruz sizden, hatta su altının yanında çekebildiğiniz kadar fotoğraf çekin. Benim için de bir deniz yıldızı yakalar mısınız? Sizden bir hatıra olarak saklamak isterim, lütfeeeen 😉

  2. Seninle güzel bir Hurgada gezisinden sonra bir de Akabe güzel olur diyorum Kemal abi. Gelemezsen de senin tecrübelerinden faydalanarak Akabe’yi gezip, dalış yapmayı arzu ediyorum.

    • Taner, Cumartesi günü Akabe’de dalış yapıyor olacağım! 🙂 Daha sonraki gezilerde de birlikte oluruz umarım. Keyifli sohbetlerini dinlemek benim için büyük bir zevk!

  3. Kızıldeniz’i neyse ki birkez görmek nasip oldu, ama sanırım Ürdün bunun için en iyi seçeneklerden biri. Fotoğrafta o kadar enfes gözüküyor ki… Ne güzel yansımış güneşin ışığı, bence de Ortadoğu kesinlikle en ücra yerlerine kadar gezilip görülmeli, her yerde ayrı bir tat. Keşke devrimlerin ardından daha az yıpranmış daha az kirlenmiş olarak çıkabilseler. 🙂

  4. Işık gerçekten de Doğu’dan yükseliyor. Mimari, edebiyat, sanat, yemek kısaca kültürün kelime anlamı “Doğu”. İlk fırsattaki rotamız Ürdün olacak.

  5. Ürdün gezisi çok uzun zamandır aklımda, ancak henüz gerçekletiremedim. Yazınızı okuyunca Ortadoğu aşkım nüksetti. 🙂 Nefis deneyim…

  6. Ovv… Fotoğraf harika! İlginç bir yer gibi görünüyor ve anlatılanlardan anladığım kadarıyla bedevi hayatının devam ettiği yerlerden biri. Denediğinizi söylemişsiniz gerçekten ben de heves ettim. Umarım bir gün bu şansı ben de yakalarım.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın