Ios Adası, yerelleri tarafından Kiklad Adları’nın (Cyclades) en güzeli kabul ediliyor. Halkı tarafında Nios olarak da telaffuz edilen ve Yunanca kelime anlamı mor menekşe olan Ios Adası, mükemmel kumsalları, yüzlerce şapeli ve şahane manzarası ile pek güzel bir yer. Adada geçirdiğim 2 günü göz önüne alırsak, oldukça etkileyici, eğlenceli ve akıllarda kalıcı bir ada.

İzmir-Atina direkt uçuşu sonrası, Yunanistan‘ın başkenti Atina Pire Limanı’dan önce Milos Adası’na, sonra ise Ios Adası’na geçtim. Feribotlar Ios Adası’nın doğal limanı Yialos’a (Port Ios) misafirleri ulaştırıyor. Yüksek sezon dışında sakin görünen Yialos, yüksek sezonda gürültülü, canlı, kalabalık bir yer haline geliyor.

Ios Adası, Yunanistan
Ios Adası, Yunanistan

Yialos’un önündeki koy ve çevresi pek şirin. Demir atmış balıkçı teknelerine ve yatlara bakan cafe ve restoranlar keyifli. Yialos’un hemen diğer tarafındaki koyda ise nefis bir plaj ve buna bakan şirin otel ve kafeler sıralanıyor.

Ios Adası

Engebeli kayalık yapısı ve mermer taşından oluşan yüzey şekilleriyle yaklaşık 500 milyon yıllık bir kara parçası olan Ios, tarihi geçmişi ile de dikkat çekiyor. Modern çağda Venediklilerin keşfettiği ada son olarak Türk egemenliğine girmiş. Doğal limanları sayesinde dış tehditlerden korunmayı başaran Ios’a Türkler, bu yapıdan dolayı Küçük Malta ismini vermiş.

Yialos, Ios Port, Cyclades ısland, Greece
Yialos, Ios Port, Cyclades ısland, Greece

Söylencelere göre İzmir’de doğan, tüm zamanların en iyi destan yazarı olarak kabul edilen, Antik Çağ’da yaşamış İyonyalı ozan Homeros’un annesinin vatanı ve Homeros Ios’ta ölmüş, mezarının da adada olduğuna inanılıyor. Her yıl Mayıs ayının 15’de Homeros Festivali düzenleniyor.

Başkent Chora

Beyaz badanalı evlerin arasında uzayıp giden dar sokakları, az katlı binaları, kubbeli çatıları ve bunları süsleyen begonvilleriyle başkent Chora (Hora), göz kamaştırıcı, insanın kalbini çalan bir yer. Ios Adası’nın başkenti olan Chora yel değirmenleri, kiliseleri, dar sokaklarda sıralanmış dükkan, kafe ve barlarıyla pek bir şirin.

Chora-Sokaklari
Chora Sokakları

Sokaklarda dolaşmayı oldum olası severim ve Hora’nın sokakları tam da kaybolunmak istenecek kadar güzel ve keyifli. En sıcak aylarda bile, serin esen meltemden dolayı hava ortalama 27 derece. Kış aylarında da hava ılıman.

Tepede bulunan Panagia Gremiottissa Kilisesi’nde palmiye ağaçlarının arasından Ormos, Sikinos ve masmavi Ege Denizi manzarasına tanıklık ediliyor.

Kiklad Mimarisi

Kalın duvarları ile geleneksel Kiklad mimarisinin örneklerini taşıyan Ios evleri, yazın serin, kışın ise sıcak tutan yapısı ile hava koşullarına karşı koruma sağlıyor.

Chora, Ios Adası, Yunanistan
Chora, Ios Adası, Yunanistan

Beyaza boyanmış duvarlar güneş ışığını yansıttığı için ada genelinde tercih ediliyor. Ayrıca geçmişte adanın enerji üretimine katkı sunan 12 yel değirmeni, günümüzde en çok ziyaret edilen turistik noktalardan birine dönüşmüş.

Leziz Yunan Mutfağı

Yunan mutfağı oldukça baştan çıkarıcı ve damak tadımıza da oldukça uyumlu. Benim gibi deniz ürünleri ve et yemeyi pek tercih etmeyenler için bile çok zengin seçenekler sunuluyor. Ailelerin işlettiği restoranlar oldukça samimi ve hoş. Yeme içme konusunda fazlasıyla memnun kaldım.

Akşam yemekleri için tavsiye edeceğim yerler Chora’da yer alan The Nest, Elia Food & Drink; Liman kısmında yer alan Enigma damakları şenlendiren lezzetleriyle not edilmesi gereken yerler.

Makedonya
Flyista
Chora, Ios Adası, Kiklad Adaları, Yunanistan
Chora, Ios Adası, Kiklad Adaları, Yunanistan

Nefis Koylar ve Plajlar

Ada Yunan Adaları’nın en güzel plajlarından bazılarına ev sahipliği yapıyor. Mylopotas, Magganari, Yialos, Agia Theodoti en çok ziyaret edilen plajları arasında yer alıyor.

Ios Adası’nda olduğum vakit hava rüzgarlı ve yağmurlu olduğundan plajlarında yüzme şansım olmasa da bir çoğunu tek tek ziyaret ettim. Mylopotas ve Yialos en çok ilgi gören iki plaj. Her ikisi de gayet iyi kum ve tertemiz denize sahip. Su sporları ve cafe-bar açısından da gayet yeterliler.

Mylopotas Beach, Ios, Grece
Mylopotas Beach, Ios, Grece

Diğer yandan adanın en ulaşılmaz görünen kıyılarında en güzel, kristal berraklığında minik koylar var. Ada çevresinde 21 adet plaj keşfedilmeyi bekliyor.

Konaklama tavsiyesi: Pavzezzo Guest House

Hoş Manzaralı Kiliseler

Tepeden tırnağa Ios kiliselerle kaplı bir yer diye tanımlasam biraz abartmış olurum, ama adanın hemen her köşesinde, bir kilise ile karşılaşmak mümkün. Ios adasında yaşayan yaklaşık 2,000 nüfusun her gün gidebileceği sayıda farklı kilise bulunduğu söyleniyor. Adanın her yerinde irili ufaklı karşılaşılabilen kiliseler, ada halkının günlük yaşantısının önemli bir parçası.

Adanın en manzaralı yerlerine kurulmuş beyaz badanalı, mavi kubbeli kiliseler, adanın özgün mimari dokusunu da tamamlıyor sanki. Adanın en iyi fotoğraflarını çekmek isteyenlere ipuçu; kiliselerin yakınına gidin.

Gremiottissa Kilisesi, Ios
Gremiottissa Kilisesi, Ios

Limanda bulunan Saint Irene, Gialos da Saint George, Chora’da ki Panagia Gremiotissa, Pyrgos’ta Antik Apollo Tapınağı kalıntılarından inşa edilen Saint John Kilisesi ada halkına ibadetlerini gerçekleştirme imkanı sunuyor.

Renkli Gece Hayatı

Ios Adası, dünyanın dört bir yanından her yaştan insanları kendine çekmeyi başarmış. Mykonos ve Santorini‘nin gece hayatına eş değer ortamı daha ekonomik fiyatlarla sunduğundan olsa gerek, genç gezginler ve sırt çantalılar Ios Adası’nı tercih ediyor. Seksenli yıllarda hippilerin adayı keşfetdip gece hayatını şekillendirmeleri de bunun sebepleri arasında.Ada dinlenmek ve iyi bir tatil geçirmek isteyenler için de huzuru tarafı yine içinde barındırıyor.

Ios-Island-Sunset
Ios Adası’nın yel değirmenleri ve günbatımı

Gece yarısı civarında hareketlenen Chora sokakları tam bir parti havasına bürünüyor. Her kafe ve bardan yükselen sesler, dar sokaklarda dolaşan gençler ile burası cıvıl cıvıl bir ada. Haftanın her günü, her gece parti havası sürüyor yaza aylarında. Part meraklıları için bir kenara not edilmesi gereken ada.

Gece kulüpleri Rehab, Sweet Irish Dream ve Scorpion oldukça ünlü. Bar olarak da Red Bull, Flames, Slammer Bar, Disco 69, Circus Bar, Pash, Bulldog aklıma ilk gelenler.

Ege Adaları içerisinde alışılagelmişin dışına çıkmak isteyenler için özel seçenekler sunuyor Ios. Tatilcilerin akın ettiği yerlere gitmekten sıkılanlar için iyi bir alternatif olarak öne çıkıyor. Kiklad Adaları’nın tümüyle birlikte de keşfedilebilecek Ios, kesinlikle denemeye değer.

Önceki blog yazısıGörülmesi Gereken En Güzel 15 Orta Avrupa Şehri
Sonraki blog yazısıIos Nerede 📍 Ios Adası’na Nasıl Gidilir
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

25 YORUM

  1. Ios Adası gece hayatı olarak çok beğendim. Biz 3 arkadaş gitmiştik, nerdeyse sabaha kadar sürüyor, bira ve diğer içki fiyatları Mikonos ile kıyaslanmayacak akdar ucuzdu.

  2. Denize girmek için Yunanistan adalarından hangisini tavsiye edersiniz? Mayıs ayındaki gezinizle ilgili yazıları okuma fırsatım olmadı, orada bu konuda bilgi varsa şimdiden özür.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın