İzmirli Özgörkey Ailesinin girişimiyle, ailenin soyadını alan Key Museum, İzmir’in en güzel müzelerinden biri. 7 bin metre kare alan üzerine kurulu müzede, 1880’li yıllardan günümüze uzanan 140 model otomobil ve 50 motosiklet sergileniyor. Hepsi gıcır gıcır, sanki dün üretilmişler gibi. Büyük bir ekip araçların toplanması ve bakımı için sürekli çalışıyor.

Ayrıca 2 bin 550 adet model otomobil, otomobil temalı eşarp koleksiyonu, II. Dünya Savaşı öncesinde otomobilleri süsleyen 300 adet kaput amblemi ve ellili yıllara ait Shell Benzin İstasyonu müze koleksiyonunda yer alan parçalar arasında.

Key Museum

Key Museum: Otomobil Müzesi, İzmir

E. Özgörkey Grubu İcra Kurulu Başkanı Murat Özgörkey ile İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Selim Özgörkey’in koleksiyona merakı çocukluk döneminde başlamış. İlkokul zamanlarında plastik modeller yaparmış.

İki kardeş 1995’te otomobil toplamaya başlamış. Sonrasında Borusan Otomotiv’in şubesini açınca, şubede sergilemek için birkaç klasik otomobili yenilemişler. 2001 yılından bu yana da müzede sergilenen araçları biriktirmeye başlamışlar ve koleksiyon giderek büyümüş. Araçları sergilemek için de müze fikri doğmuş.

Malta

Key Müzesi, ziyaretçilerini çocukluk dönemlerine götüren 1:8, 1:12 ve 1:18 ölçeklerinde 2 bin 550 model otomobil, dünyaca ünlü moda markalarının koleksiyonlarından 39 eşarp, 1900’lü yılların başlarından itibaren benzin istasyonlarında kullanılan orijinal ekipmanlar ve 1950’li yıllar temalı Shell benzin istasyonu ile muhteşem bir atmosfere sahip.

Key Museum, Torbalı, İzmir

Adres: Çapak Mah. Özgörkey Cad. No:5 Torbalı, İzmir
Telefon: 0 232 850 35 35 Web: www.keymuseum.com

key museum araba müzesi
key museum torbalı
key museum izmir
izmir key museum

Key Museum Ziyaret Gün ve Saatleri

Pazartesi ve salı günleri kapalı olan Key Museum, bu günler dışında her gün 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Dini bayramların ilk günü ve yılbaşında da müze ziyarete kapalı.

Key Museum Giriş Ücreti

Key Museum giriş ücreti tam 20 TL, öğretmen, öğrenci ve 65 yaş üzerindekiler 10 TL, 10 kişi ve üzerindeki gruplar 15 TL, Müze Kart sahipleri ise tam bilet üzerinden yüzde 25 indirim hakkına sahip. Basın kartı sahipleri, engelliler ve engellilere refakat eden kişiler müzeye ücret ödemeden girebiliyor.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na 20 dakika uzaklıkta bulunan Key Museum, İzmir’in Torbalı ilçesi sınırlarında. Müzeye İZBAN ile Torbalı İstasyonu’ndan dolmuş ve taksiyle ulaşılabiliyor.

2 Yorumlar

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz