Kep, Kamboçya’nın güney batısında, başkent Phnom Penh’e 173 km uzaklıkta bulunan, 40 bin nüfuslu oldukça şirin tropikal bir sahil kasabasıdır. 1908’lerde Fransız kolonyal dönemde kurulan kasabanın ismi İngilizce cape (burun) kelimesinden geliyor. Kamboçyalıların favori tatil beldesi olarak ünlü bir yer olan Kep, 1960’larda Kamboçya Prensi tarafında restore edilmiş.

Kamboçya’nın bu en küçük eyaleti, Fransız mimari tarzının özelliklerini taşıyan villaları ve Asya ve Fransız mutfağının buluştuğu restoranları, lüks otelleri ve 1 km’den uzun yüzülebilir berrak plajı ile görülesi bir yer.

Doğrusu kasaba merkezi nerede diye anlamak ve algılama zor. Sahilde yer alan otobüs terminali küçük bir otopark büyüklüğüne. Etrafınıza baktığınızda ise görebileceğiniz 2 katlı evlerin ve dükkanların arkası ise bildiğiniz ormanlarla kaplı. Bir yanınız deniz, bir yanınız üzeri yemyeşil ve uzun ağaçlarla kaplı ormanın arasında buluyorsunuz kendinizi.

Kampot’tan otobüsle Kep’e gelmiştim (3$). Otobüs durağında turistlerin gelmesini bekleyen otel çalışanlarından biriyle anlaşıp servis arabasıyla otellerine geçtik. Asya’da yer yerde doğa yemyeşil, lakin burada güneş altında pırıl pırıl parıldayan otlar ve çiçeklerle, uzun zamandır ilk defa İlkbaharı hissediyor gibiydim sanki. Hayatımda bu kadar kelebeği etrafımda uçuştuğunu görmemiştim. Sarımsı beyaz kelebekler her yerde.

Top Tree Guest House’ta, bambu ve yapraklardan yapılmış bungalovuma yerleştim (5$). Manzara şahane, yok şahane ötesi. Ağaçların üzerinden görünen ve ufukta renginden dolayı gökyüzüne nerede buluştuğunu bilmediğim bir deniz manzarasına bakarak kahvemi ısmarladım.

Kamboçya’nın Angkor Wat dışında, doğal, belirgin ve özgün bir şeyi yok sayılır aslında. Ne plajları Tayland ile yarışır düzeyde ne de şehirlerinin havası ve eğlencesi fark yaratabiliyor, ancak sunduğu sadelik içerisinde kendisine bağlayan bir dinginliği ve huzuru var. Bunu en çok hissetmeme sebep belki de burada baharı hissetmemdir. Çıkıp dolaşmayı düşünsem de yerimden kalkasım gelmedi. Fransız usulü sandviçimi yerken enfes gün batımı manzarasını izlemeye koyuldum.

Malta

Day 626: Kamboçya:20 Kep, 19 Nisan 2012

Önceki blog yazısıKampot Kasabası
Sonraki blog yazısıBisikletle Kep Kasabası Turu
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

3 YORUM

  1. Harika yerler her kes senin kadar şanslı değil, sen gerçek halini gördün, biz ise senin sayende güzel karelerden izliyebiliyoruz. Teşekkürler, seviler ..

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın